Hellas Transalp Forum

Αν κάνει το TA 650 για πολύ ψηλό άτομο?

Kristofer · 5516

Offline Kristofer

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 14:10:34 μμ
Γεια σας έχω βρει πάρα πολύ ωραία μηχανή από ένα φίλο μου πολύ προσεγμένη με μόλις 25.000 χιλιόμετρα γενικά γνωρίζω ότι είναι αθάνατα αυτά τα μηχανάκια και μου αρέσουν πολύ το μόνο που με κολλάει είναι το ύψος είμαι 193 ύψος και ζυγίζω 100 κιλά θα είμαι καλά Σε αυτό το μηχανάκι ?ή να κοιτάξω για κάποια Africa που από αυτά που διάβασα η Africa δεν είναι πιο μεγάλη απλά είναι λίγο πιο χοντρή και λίγο πιο μακριά



Offline tasosbob

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 353
Reply #1 on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 15:38:40 μμ
Εγω ειμαι 1.86 και 95 κιλα και ειμαι μια χαρα στο 650 μου...με ermax ζελατινα και φρυδακι της touratech...



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #2 on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 15:42:29 μμ
Το 650 καλό είναι για άτομο με 1,93 ύψος, ίσως λίγο καλύτερο από το 600.
Όταν λέμε καλό δεν εννοούμε τέλειο. Πιθανόν τα πόδια σου να βρίσκουν λίγο στην γωνία του ρεζερβουάρ και ίσως να προτιμάς τα μαρσπιέ χαμηλώτερα. Αυτά μπορείς να τα τσεκάρεις και πριν την αγοράσεις.
Καλοτάξιδη, όποιαν κι' αν πάρεις.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #3 on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 16:58:03 μμ
Διμετρος εδω... της εκανα καμια 150αρια χιλ χλμ
Μια χαρά ήταν για αρχή το Τρανσαλπακι. Τα εκανε όλα για μένα σαν ελβετικός σουγιάς.

Κάποτε που βαρέθηκα την γεωμετρία του, το ψηλωσα πειραζοντας αναρτησεις, αλλα δεν είχε καμία σχεση μετά με αυτό που ήταν κάποτε (από θέμα άνεσης και συμπεριφοράς στο χώμα).
Δεν θα το έκανα τώρα.
Θα εκανα πατεντα να χαμηλώσω τους μασπιέδες 2-3 ποντους πιο χαμηλα (να χαλαρωσουν οι γωνίες στα γόνατα για τα μεγαλα ταξίδια και να φτιαχτει η ορθια θεση στο χώμα)
Μετά θα έβαζα αποστατες για να σηκώσω πιο ψηλά το τιμόνι (πάλι για την όρθια θέση)


Με πρόλαβε όμως το varadero... πήρα 2 στην σειρα (μπολικα χιλιομετρα και με αυτα), και μετά το BMW GSA, που εκεί κούμπωσα πολύ όμορφα (αλλά δεν κάνω χιλιομετρα πια)

Νομίζω στην θεση σου θα δοκίμαζα και το Αφρικα  (οπως προτεινεις και εσύ δηλαδη)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #4 on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 17:23:19 μμ
Οπως ειπε κι'ο Σωτος απο πανω, για τον σωματοτυπο σου καλυτερα το Αφρικα, το οποιο εχει 2εκ ψηλοτερη σελα σε σχεση με το 650. Επισης εχει σαφως πιο χωματινο στησιμο απο πλευρας τιμονιου/θεσης οδηγησης σε σχεση με το ΤΑ650 αν σκοπευεις να πας χωμα. Απο την αλλη ομως ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις καλο-διατηρημενο Αφρικα, και επισης δεν εχει την αξιοπιστια του 650 - εχει θεματακια με ανορθωτη και τρομπα βενζινης που φτιαχνονται αλλα αρχιζει και καιει αρκετουτσικο λαδι σχετικα νωρις - απο τα 80-90Κ χμ. Καλοβολτο οτι κι'αν παρεις!


" the PouroDuro spirit "


Offline Kristofer

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #5 on: Τρίτη 13 Νοέμβριος 2018, 20:12:40 μμ
Όπως γράψατε τελικά δοκίμασα το μηχανάκι σήμερα βρίσκουν τα πόδια μου πάνω στη γωνία του ντεπόζιτου σε μεγαλύτερο ταξίδι προβλέπω ζόρι ακόμα και λίγο που την έκαναν στην πόλη πάλι με ενοχλούσε οπότε μάλλον πάμε για Africa που έχει ίσιο και μεγάλο ντεπόζιτο γιατί θέλω να μείνω σε αυτό στιλ on-off και βεβαίως se honda



Offline george p

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 86
Reply #6 on: Πέμπτη 15 Νοέμβριος 2018, 10:55:40 πμ
Εγω ειμαι 1.91 και 115 κιλα.(κοινος ζωον χαχαχαχαα). Εχω την 650 και την εχω καταβολευτει.Το οτι βρισκω λιγο στο ντεποζιτο το βολευτηκα κιολας μην πω ωστε να ειμαι πιο σταθερος πανω στη σελα.Το αφρικα οταν το ειχα καβαλησει οταν ψαχνομουν δε μου αρεσε και μετρησε οταν μου ειπαν κιολας που ποναει. Εχω κανει 40.000 συν με την 650 μεσα σε δυομιση χρονια που την εχω σχεδον.Ακομα οταν ανεβαινω δε μου κανει αιρθηση να κατεβω.Την εχω για καθημερινη χρηση,ταξιδια σουπερ τα παντα ολα.Μια χαρα και χωρις κανενα θεμα!