Hellas Transalp Forum

Ανύψωση-Στήριξη μο/τας για αλλαγή ρουλεμάν τροχού - Αρχάριος.

fagouma · 3761

Offline fagouma

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
Καλησπέρα σας.
Νέος στο φορούμ αλλά και στο κόσμο της μηχανής. Επιθυμώ να αλλάξω τα ρουλεμάν πίσω τροχού στο 400αρι μου διότι απεβίωσαν. Γενικά πιάνουν τα χέρια μου και τέτοιες εργασίες θα ήθελα να τις κάνω μόνος μου όσο είναι εφικτό.

Όπως λέει και ο τίτλος λοιπόν, πώς θα στηρίξω την μηχανή ώστε να κάνω την αλλάγή αυτήν αλλά και άλλες εργασίες στο μέλλον? Δεν έχει κεντρικό σταντ. Σκέφτηκα να αγοράσω δύο τριποδάκια, αυτά των 15ε το σετ, ώστε να βάλω ένα σε κάθε μεριά του ψαλιδιού και να ανυψώσω με κάποιο γρύλο σιγά σιγά. Έχει "βάση" κάτι τέτοιο?

Τι συμβουλές ή εναλλακτικές προτάσεις υπάρχουν?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Για αρχη καλως ηρθες,καλα χιλιομετρα,καλες βολτες και να θυμασε ΠΑΝΤΑ οτι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν εχουμε προτεραιοτητα !

Θα σου ελεγα να μη μπλεξεις με τριποδακια γρυλους κλπ το καλυτερο για μενα απο τι στιγμη που δεν εχεις κεντρικο σταντ οπως και πολλοι αλλοι μεσα και εγω θα σου ελεγα να παρεις το παρακατω σταντ για εργασιουλες, λαδωματα καθαρισματα αλυσιδας αλλαγες λαδιων κλπ 8)


https://www.skroutz.gr/s/24011458/Express-EMS-200R-%CE%A3%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%A0%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%8D-200kg-60632.html



Offline Παύλος

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9899
Φίλε Φανούρη καλώς ήρθες στην παρέα μας. Συμφωνώ με τον Βασίλη, θέλει προσοχή το θέμα στήριξης της μηχανής. Μην σου πέσει όταν είσαι από κάτω...


Παύλος Καρούμπης


Offline fagouma

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 7
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά είχατε δίκιο. Αγόρασα το παραπάνω σταντ που μου υποδείξατε. Θεωρώ ότι με μιά μικρή πατέντα θα κάνει και για άλλα στυλ ψαλιδιών αν στο μέλλον χρειαστεί σε κάποια άλλη μοτοσυκλέτα. Καλή συνέχεια.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τελικά είχατε δίκιο. Αγόρασα το παραπάνω σταντ που μου υποδείξατε. Θεωρώ ότι με μιά μικρή πατέντα θα κάνει και για άλλα στυλ ψαλιδιών αν στο μέλλον χρειαστεί σε κάποια άλλη μοτοσυκλέτα. Καλή συνέχεια.

Καλησπερα νασαι καλα και καλα μαστορεματα ! αααααν χρειαστει να αλλαξεις μηχανη που να περνει τον αλλο τυπο σταντ δε κανεις πατεντα απλα περνεις τους ανταπτορες για μπομπινς 8)

https://www.skroutz.gr/s/24135839/Lampa-%CE%86%CE%BA%CF%81%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Stand-90030.html