Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα με τις βάσεις (κάγκελα) των πλαϊνών βαλιτσών...

Καψιώτης.... · 13491

Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Πρίν από 10 μέρες  έπεσε πίσω μου ένα αυτοκίνητο. Με μιά πρώτη ματιά φαινόταν όλα να είναι μια χαρά. Η μηχανή στον δρόμο μια χαρά, εμφανές σημάδι κανένα (ή σχεδόν κανένα).
Αλλά να, ( ο νέος μπορεί να είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς), την τρίτη στον ΣΥΜΟΦΕ, ο παλιός, (ο Παναγιώτης ο Παλτάκης, και τον ευχαριστώ δημόσια, γιατί με ξαστράβωσε), μου έδειξε τα κάγκελα. Εκεί λύθηκε η απορία της τράκας.Ιδού


Φαίνεται καλά αλλά...........











Τα ξεμοντάρισα απ' την μηχανή και τα έδεσα μ' αυτόν τον τρόπο ώστε να πάρω μια πρώτη εικόνα της συμμετρικότητας, γι' αυτό και οι κάθετες κι οριζόντιες γραμμές.










Θέλω να κάνω ένα, ας το πούμε, καλούπι με τις διαστάσεις που πρέπει να έχουν για να ξεκινήσουν οι εργασίες αποκατάστασης. Πάντως επειδή  .... ο παλιός πάντα είναι αλλιώς, θέλω και πρόσθετα φώτα.

Αλλά, ενός κακού μύρια έπονται, παρουσίασε και πρόβλημα στα καρμπυρατέρ. Την ακινητοποίησα απ' την πέμπτη και μέσα στην εβδομάδα την πάω στον "γιατρό". Θα της κάνω και το μεγάλο σέρβις με την ευκαιρία.
Πέραν των άλλων, θέλω να δω και τί παίζει με το υποπλαίσιο λόγω της "τράκας".


« Last Edit: Σάββατο 15 Ιούνιος 2013, 12:16:44 μμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
ο Παναγιώτης ο Παλτάκης, και τον ευχαριστώ δημόσια, γιατί με ξαστράβωσε, μου έδειξε τα κάγκελα. Εκεί λύθηκε η απορία της τράκας.Ιδού


Τα παραλες ...ο οποιοσδηποτε το εβλεπε θα το εκανε  ;)




Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Ποτε , μα ποτε δεν γινεται να σε χτυπησει καποιος(πχ αυτοκινητο)ή να πεσει η μηχανη, εστω και στατικα και να μην γινει τιποτε!!!απλα δεν το βλεπουμε η δεν φαινεται αμεσα....Περαστικα, μικρο το κακο.επρεπε να παρεις τα στοιχεια του...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Transalpinos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 164
κατα την επισκευη/τοποθετηση προσεξε το εξης...
στην αριστρερη πλευρα η αποσταση του σημειου κουμπωματος απο την χειρολαβη δεν ειναι ιδια με την δεξια καθως δεξια υπαρχει η εξατμιση κ η αποσταση αυτη ειναι διαφοερετικη εκ κατασκευης.
δες ενα μη κτυπημενο για να καταλαβεις τι εννοω



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Ποτε , μα ποτε δεν γινεται να σε χτυπησει καποιος(πχ αυτοκινητο)ή να πεσει η μηχανη, εστω και στατικα και να μην γινει τιποτε!!!απλα δεν το βλεπουμε η δεν φαινεται αμεσα....Περαστικα, μικρο το κακο.επρεπε να παρεις τα στοιχεια του...
Έχω τα στοιχεία του. Αλλά δεν ξέρω τι θα παίξει μετά από τόσο καιρό.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9817
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Αλλά, ενός κακού μύρια έπονται, παρουσίασε και πρόβλημα στα καρμπυρατέρ. Την ακινητοποίησα απ' την πέμπτη και μέσα στην εβδομάδα την πάω στον "γιατρό".


Εχουμε τέτοιο σοβαρό θέμα και δεν ξέρουμε τπτ?
Για λέγε, για λέγε .....
Μήπως και μπορούμε να κανουμε τπτ.



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Έχω τα στοιχεία του. Αλλά δεν ξέρω τι θα παίξει μετά από τόσο καιρό.
Πολυ ωραια!για αρχη μπορεις να κανεις το αυτονοητο..Παρτον τηλεφωνο και εξηγησε του πως εχουν τα πραγματα,δλδ πως τωρα το ανακαλυψες και ζητησε του να κανετε αυτο που επρεπε να γινει τοτε..Δηλωση ευθυνης απο αυτον.Δεν θα πληρωσει τιποτε απο την τσεπη του...Κανε πρωτα αυτο και που ξερεις,υπαρχουν ακομη λογικοι ανθρωποι...


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Πολυ ωραια!για αρχη μπορεις να κανεις το αυτονοητο..Παρτον τηλεφωνο και εξηγησε του πως εχουν τα πραγματα,δλδ πως τωρα το ανακαλυψες και ζητησε του να κανετε αυτο που επρεπε να γινει τοτε..Δηλωση ευθυνης απο αυτον.Δεν θα πληρωσει τιποτε απο την τσεπη του...Κανε πρωτα αυτο και που ξερεις,υπαρχουν ακομη λογικοι ανθρωποι...
Επειδή στο παρελθόν έχω καεί και άρκετές φορές καταλήγεις ... άστο, αν και φαινόταν σωστός. Θα εξασκήσω τις γνώσεις μου στις μεταλικές κατασκευές.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Ξεκίνησα να φρέσκάρω τις γνώσεις μου στις μεταλικές κατασκευές
Αρχικά τα αφαίρεσα απ΄την μηχανή


Γυμνή χωρίς τα καλούδια της


Από άλλη γωνία


Μιά και την γύμνωσα, είπα να φτιάξω λίγο τα καλώδια γιά τά φλάς.
« Last Edit: Δευτέρα 17 Ιούνιος 2013, 20:46:23 μμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9817
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
.....είπα να φτιάξω λίγο τα καλώδια γιά τά φλάς.

Ποιός κανίβαλος έκοψε τα γνήσια βίσματα?  ;D



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Ποιός κανίβαλος έκοψε τα γνήσια βίσματα?  ;D
Αυτό δεν το ξέρω. Πρέπει να είχαν πειραχτεί όταν μπήκαν τα κάκελα για τις βαλίτσες γιατί τα φλας αλλάζουν θέση. Ήταν και το καλώδιο πολύ κοντό. Μάκρυνα το καλώδιο και προτίμησα τα κλίπς γιατί περνάνε εύκολα απ' το παξιμάδι.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Το καλό με τα σίδερα είναι ότι ακούνε στο σφυρί.
Χτυπάς και ελέγχεις, χτυπάς και ελέγχεις μέχρι να έρθει στη θέση του.
Αν έχει σχιστεί το σίδερο στη κόλληση, το τσιμπάς λίγο με ηλεκτροκόλληση.

Καλή επιτυχία, για τα καρμπυρατέρ εννοείται, θα απευθυνθείς στον Πέτρινο.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Το καλό με τα σίδερα είναι ότι ακούνε στο σφυρί.

:eusa_naughty: :eusa_naughty:

Mατσολα αυτη με το λαστιχο το σφυρι θα κανει ζημια στα καγκελα  ;)




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
:eusa_naughty: :eusa_naughty:

Mατσολα αυτη με το λαστιχο το σφυρι θα κανει ζημια στα καγκελα  ;)

τη ματσόλα θα τη φας με γκέλ στο κεφάλι... δεν είναι για τέτοια δουλειά. (τς τς τς...πως φαίνεται ο αλουμινάς...  :P)
Άποψη μου , μέγγενη και τράβηγμα. 


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
τη ματσόλα θα τη φας με γκέλ στο κεφάλι... δεν είναι για τέτοια δουλειά. (τς τς τς...πως φαίνεται ο αλουμινάς...  :P)
Άποψη μου , μέγγενη και τράβηγμα. 
τς τς τς ....πως φαινεται ο πιανιστας ...


τοποθετεις οπως ειναι τα καγκελα επανω στην μοτο και βαρας ΕΠΙΜΕΝΩ με την ματσολα  μεχρι να ερθουν  εκει που πρεπει  μετα ξεμονταρεις τσεκαρεις αν εχει κανει καποιο ραγισμα ..αν ναι κολας με τικ ...αν οχι τριβεις βαφεις και με γεια τα νεα καγκελακια  ;) ;D




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
 1ο ημίχρονο κάγκελα.
Μέγκενη τελικά, μια χοντρή σωλήνα, ένα μεγάλο γαλλικό κι ένα κάβουρα.
Δεν ήθελα να κάνω δουλειά πάνω στην μηχανή για τον φόβο του υποπλαισίου.
Παίρνοντας μέτρο την σκάρα αλλά και την ίδια την μηχανή τα έφερα. Τα έφερα (έτσι το θέλησα) και μισό πόντο πιό πίσω απ' τα αρχικά. Σε δοκιμή τελική πάνω στην μηχανή, τύφλα να έχουν τα καινούρια. Μου κεντράρανε στο χιλιοστό. Ένα σπάσιμο που υπήρξε μου το κόλησε φίλος εξατμησάς, παρότι ηλεκτροκόληση έχω και ξέρω να κολάω. Τώρα ακολουθεί το δεύτερο ημήχρονο. Καλό τρίψημο, λείανση και βάψιμο. Έκανα μια σκέψη για ηλεκτροστατική. Δεν έχω ακόμα καταλήξει και δεν έχω ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο.
Στο άλλο πρόβλημα. Καθάρισα τα κάρμπυρατέρ. Δεν ξέρω πως δούλευαν. Μάλλον με μπάι πας. Τα ζιγκλέρ ήταν βουλωμένα. Ταυτόχρονα έγονε και ρύθμηση των βαλβίδων. Στον ένα κύλινδρο κάθε βαλβίδα είχα και δικό της διάκενο. Πάει καλά. Απόδειξη ότι δεν μασάει η τρανσάλπ. Αλλαχτήκανε και τα μπουζι, έγιναν και οι ρυθμήσεις κι άλλαξε μέχρι και ο ήχος της. Πάντως την έχω σε δοκιμή και δεν έχω βάλει φαίρηγκ κλπ μήπως βγεί τίποτα άλλο.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Τρανς-Αλπινιστής

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 49
Reply #16 on: Παρασκευή 02 Αύγουστος 2013, 11:33:24 πμ
κατα την επισκευη/τοποθετηση προσεξε το εξης...
στην αριστρερη πλευρα η αποσταση του σημειου κουμπωματος απο την χειρολαβη δεν ειναι ιδια με την δεξια καθως δεξια υπαρχει η εξατμιση κ η αποσταση αυτη ειναι διαφοερετικη εκ κατασκευης.
δες ενα μη κτυπημενο για να καταλαβεις τι εννοω
Μόλις χθες έβαλα κάγκελα της Givi και παρατήρησα ότι το αριστερό φλας είναι 5-6 χιλ. από τη βαλίτσα ενώ το δεξί λίγο πιο μακριά. Αρχικά άρχισα να σκέφτομαι παλαβά, αλλά ήμουν μπροστά στην τοποθέτηση και δεν είδα το μάστορα να κάνει κάποια χτυπητή παρασπονδία (πχ να τα ζορίζει ή να χτυπάει ώστε να στραβώσει κάτι). Μετά σκέφτηκα αυτό για την εξάτμιση και να που επιβεβαιώνεται ...


Το TRANSALP μου είναι δίκυκλο!!!   ;D