Hellas Transalp Forum

Ώρα για Service

Johnny_Nik · 381748

Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #550 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 07:33:57 πμ
600 ? Τι να πεις...

nikos 238



ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #551 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 08:09:28 πμ
τουλαχιστον δεν αλλαζες κ λαδια στο μπροστινο να ησυχασεις...

Άλλα 100 δηλαδή!!!!
Η νομίζεις θα του τα έκανε δωρο;;

Οπως γραφτηκε και παραπάνω η εργασίες στα συνεργεία χρεώνονται μεμονωμένα.
Δηλαδή τι;; μια και το άνοιξες μαστορα κανε μου και τουτο, κανε μου και το άλλο και τα λεφτα οσο είπαμε απο την αρχή;;;
Δεν νομίζω Τάκη  :eusa_naughty:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Transalpinos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 164
Reply #552 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 09:18:59 πμ
Άλλα 100 δηλαδή!!!!
Η νομίζεις θα του τα έκανε δωρο;;

Οπως γραφτηκε και παραπάνω η εργασίες στα συνεργεία χρεώνονται μεμονωμένα.
Δηλαδή τι;; μια και το άνοιξες μαστορα κανε μου και τουτο, κανε μου και το άλλο και τα λεφτα οσο είπαμε απο την αρχή;;;
Δεν νομίζω Τάκη  :eusa_naughty:

αγαπητε ''Τακη'' δεν το εννοουσα οπως το καταλαβες
,η αλλαγη στις φυσουνες απαιτει ενα μερος εργασιων ιδιο με αυτο της αλλαγης λαδιων εμπρος,συνεπως κ απ όσα αντιλαμαβνομαι ο φιλος ειναι κοντα/ισως εχει περασει κιολας το χρονικο οριο συντηρησης που επιβαλει αλλαγη ελαιων του μπροστινου..κ σαφως με οποιο κοστος επιφερει αυτη η εργασια.
αν με εννοεις ''τακη''.. :wave:



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #553 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 09:22:14 πμ
Είπα γω να μην το κάνει;;;
Για το κόστος μίλησα και μόνο γι αυτό!!!!


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #554 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 10:39:41 πμ
Παντως παιδια οταν ειχα ρωτησει πριν αρκετο καιρο σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο για το κοστος του "μεγαλου" service (αν και αυτος ο χαρακτηρισμος μονο γελιο μου προκαλει) για το 700,μαζι με βαλβιδες δλδ κλπ,ο υπευθυνος μου ειχε πει οτι κοστιζει 120+ΦΠΑ δηλαδη 160 ευρω μονο η εργασια,εκτος των ανταλλακτικων που θα προκυψουν...Αν σκεφτειτε οτι αλλος μηχανικος μου χε πει οτι ενα 5ωρο αρκει για τα παραπανω τοτε υπολογιζω κατι παραπανω απο 30 ευρω η εργατοωρα...το service manual ποσο ειπαμε οτι κανει...?



Online Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #555 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 10:53:01 πμ
Οταν αγορασα το μηχανάκι, τελη του ΄09, πήγα συστημένος (πως λένε αδιάβαστος ενα πράμα? ε! αυτό) σε ενα συνεργειο στα Πατησια για να αλλάξω φυσσουνες μπροστά αφου ο Πακσταν στο πλυντήριο τις εκανε ρετάλια ο    :cussing:

-Ποσο παει μαστορα η εργασία?
-80 ευρώ.
-Μάλιστα ενταξει , θα σε πάρω τηλ να κλεισουμε ποτε να το φερω.
Κανω να φύγω, και ξαναγυρνάω (τι τοθελα? )
- και δεν μου λές μαστορα επι τη ευκαιρεία που θα εχουμε τα πηρουνια στο χερι ποσο θες για να αλλάξουμε λάδια?
-80 ευρώ
-Α μάλιστα ολα μαζί 80.
-Οχι, όλα μαζί 160.
-Μα αφου η δουλειά είναι μία ρε μαστορα, απλά ξεταπώνουμε αδειάζουμε ξεπλενουμε και γεμιζουμε.
Τα λάδια θα στα φερω εγώ.
-Ακου φίλε μου, εννοειται οτι θα φερεις τα λάδια, η θα τα πληρώσεις, εγώ εχω μαγαζί και τιμοκατάλογο, 80 η εργασια για λυσιμο/δεσιμο μπροστινου για οποιαδήποτε αιτία,  80 η εργασια για λάδια, αν θες.

Φυσικά δεν με ξαναείδε, έπεσε κατεβαστική, διαβαστική σε φόρουμ και διαδύκτιο, μπορεί να εκανα 18 μηνες να την καβαλήσω, μπορεί να πληρωσα 1800 ευρω σε ανταλλακτικά απο Αγγλια, μισό μηχανάκι δλδ , αλλά προτιμώ να την πετάξω παρά να ξαναπάω σε συνεργείο.
Θα μπορουσε να είχε πει 100 όλα και να είχε κ ενα ευχαριστημένο πελάτη.
Αντε για να μη ξαναθυμηθώ οτι απο εκθεση / συνεργειο την αγορασα και μου είπαν οτι μου εκαναν δώρο και τα πισω τακακια που ηθελαν αλλαγή και ηταν αυτά:















σύγκριση με τα καινουργια της EBC



Tι είχαν κάνει? είδαν την δισκοπλακα ...



....που η χαράδρα συνεχιζε και απο την αλλη, ηταν δλδ δύο κομμάτια, και λένε, ας πάρουμε δύο τακακια μεταχειρισμένα, να τα ''φάμε'' στον τροχό να μπαινουν , ωστε ο βλάκας να μην το πάρει είδηση για καμποσα χιλιομετρα, μετα αν ζει βλέπουμε, αν επιβιωσει θα ερθει και του αλλάζουμε δισκοπλακα και τακακια και βγαζουμε κ απο εκεί.
Αρε Γιωργη , 4 χρονια τα κραταω στο υπογειο. :cussing:

Και μετα λέμε για συνεργεια ...  :eusa_silenced:



Offline Giorgio de Sarm

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 264
Reply #556 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 11:17:49 πμ
Φίλε Νίκο, δεν είναι όλα τα συνεργεία ίδια,κακά τα ψέματα!!! Σίγουρα σε μεγάλη πόλη είναι δύσκολο να ψάξεις και να βρείς το καλύτερο σε σχέση με την επαρχία που είναι μετρημένα! Ρωτώντας άλλωστε, πάς στη Πόλη και πάντα τσεκάρεις κι ο ίδιος για τις όποιες καλές συστάσεις... Προσωπικά, πάω σ΄αυτόν που θεωρώ τον πιο καλό στη Λήμνο και εννοείται πάντα, μα πάντα,είμαι παρών.



Online Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #557 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 11:25:39 πμ
Φίλε Νίκο, δεν είναι όλα τα συνεργεία ίδια,κακά τα ψέματα!!!

Οπωσδήποτε, εχεις απολυτο δίκιο. Δεν τους παιρνει όλους η μπάλα.
Απλά εμένα μου εκατσαν στραβές 3 στα 3 στην αρχή και το πήρα αποφαση ποτε ξανά.
Και ξερεις, το να πληρώσεις και να εχει γινει καλή δουλειά , λές χαλάλι του, αν πληρώσεις και δεν ... τοτε φορτώνεις ασχημα ειδικά αν ζητας το δικιο σου και δεν το αναγνωρίζουν.
Μακαρι να είχα βρει ενα συνεργειο της προκοπής, μη νομίζεις ... το έχω πει κ αυτο.



Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #558 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 13:30:10 μμ
Εμενα πολυ γνωστος μηχανικος που προτεινεται εδω στο forum σε συνεργειο στη θεσσαλονικη,για να μου βγαλει τα πλαινα πλαστικα τα μπροστα στο 700 ξεβιδωσε φαιρινγκ και πλαινα του κοντερ και οταν του ειπα οτι δε χρειαζεται μου λεει φυσικα και χρειαζεται...απλα δεν ξερουν τιποτα....εχουν καποιες βασικες γνωσεις αλλα δεν εξελισσονται!



Offline nikos_pc

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 153
Reply #559 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 14:10:05 μμ
Δηλαδή εγώ που έδωσα μαστορικά 60 ευρώ για μεγάλο σέρβις και εγκατάσταση καλωδίωσης για προβολάκια και led είμαι τυχερός συν ένα 40 ευρώ για λαδιά φίλτρο λαδιού και μπουζί ενώ για τα ίδια υλικά άλλη μου είπαν 80 ευρώ τι να πω αισχροκέρδεια που κυκλοφορεί.



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #560 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 14:19:12 μμ
λαδι για μηχανη το ενα
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/10w-40/delek-semi-synthetic-10w40.html
λαδι για μηχανη και το αλλο
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/10w-40/red-line-motorcycle-10w40-946-ml.html

36 ευρω διαφορα μεταξυ τους για 3 λιτρα που θελει η ΤΑ.

θελω να πω οτι εχει σημασια και τι βαζουμε μεσα.




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #561 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 14:27:48 μμ
 :eusa_think:.... δεν ξέρω,αλλά 16 ευρώ το λίτρο, εγώ
μάλλον δεν θα έδινα με τίποτα.
Μπορεί το πρώτο με 4 ευρώ να το δοκίμαζα,αλλά θα το
παρακολουθούσα ανά 500 χιλιόμετρα. :)



Offline nikos_pc

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 153
Reply #562 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 15:13:03 μμ
Σε 3 μαγαζιά έκανα ερώτηση πριν για τα ανταλλακτικά στον Δαβανόπουλο ένα στην Γιαννιτσών και στο βαρδάρη τα υλικά τα ίδια ένα 4 λίτρο bell-ray 10-40 1 φίλτρο λαδιού και 2 μπουζί NGK. Από Δαβανόπουλο τα μπουζί Honda κόστιζαν 34 ευρώ τα λαδιά 40 ευρώ το φίλτρο 7 σύνολο 81 μου τα άφηνε 80 στην Γιαννιτσών μου τα αφήναν 75 στο βαρδάρη 60 και ο μηχανικός μου τα βρήκε με 40. Τα υλικά παντού τα ίδια οι τιμές καμία σχέση το τι γίνετε εκεί έξω το ξέρουμε για αυτό τα πάντα θέλουν ψάξιμο ακόμα και για 5 ευρώ να μην διατηρούμε καταστήματα που μας γδύνουν με τις τιμές τους.



Offline kakou

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #563 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 16:20:26 μμ
φιλε νικο επειδη κι εγω απο θεσσαλονικη ειμαι και ξερω για ποια μαγαζι μιλας να σου πω οτι εγω το 4λιτρο το bellray 10-40 το παιρνω 36 ευρω,τα 2 μπουζι για το 700 τα παιρνω 14 ευρω και τα 2,και το φιλτρο λαδιου στα 7-8 ευρο το γνησιο και 5-6 το Hiflo



Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #564 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 17:36:45 μμ
Τι λέει ρε το μαστόρι. Πήρε δηλ. μαζί με το κέρδος από τα ανταλλακτικά κανά 300άρι!



Sent from my iPhone  using tapatalk




Online Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #565 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 18:45:38 μμ
λαδι για μηχανη το ενα
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/10w-40/delek-semi-synthetic-10w40.html
λαδι για μηχανη και το αλλο
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/10w-40/red-line-motorcycle-10w40-946-ml.html

36 ευρω διαφορα μεταξυ τους για 3 λιτρα που θελει η ΤΑ.

θελω να πω οτι εχει σημασια και τι βαζουμε μεσα.


Ομολογώ δεν ηξερα κάν οτι υπάρχουν αυτά τα λάδια.



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #566 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 19:00:32 μμ
ουτε εγω νικο ηξερα για τα συγκεκριμενα λαδια,τυχαια τα εβαλα ως παραδειγμα,το πιο φτηνο με το πιο ακριβο απο εκεινο το καταστημα.

ομως ο φιλος απο θεσσαλονικη διευκρινησε οτι παντα ζητουσε τα ιδια πραγματα,οποτε το παραδειγμα μου δεν εχει καμια αξια.

δεν καταλαβα εξ αρχης οτι σε ολα τα καταστηματα ζητουσε τα ιδια πραγματα.




Offline fireman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
Reply #567 on: Σάββατο 24 Μάιος 2014, 20:57:37 μμ
θα σας βαλω αναλυτικα οταν μου τα δωσει...ποσο χρεωσε ανταλακτικα... εγω τα βγαζω 330

λαδια απο θεσσαλονικη απο που ψωνιζετε σε καλη τιμη?



Offline xelli

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 55
Reply #568 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 00:35:08 πμ
Διαβάζω όλα αυτά με τα συνεργεία και είμαι χαρούμενος που λόγο γνώσεων τα κάνω όλα μόνος μου. Σαν νέος κάτοχος HONDA έψαξα για αναλώσιμα και μου έκανε εντύπωση ότι βρήκα φίλτρο αέρα KN με 29.90 και φοβάμαι μην είναι μα΄ι΄μού. ξέρει κανίς να με κατατοπίσει? Ευχαριστώ.
 



Online Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #569 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 09:45:37 πμ
Φυσικά θα είναι στο κουτί του.
Μια διαφορά με το γνήσιο , οτι είναι λαστιχενιο και οχι πλαστικό, δευτερη διαφορά οτι στο κεντρο που υπάρχει η τρυπα του συγχρονισμου πιάνει στο πλαστικό δίχως εξτρα λάστιχο.



και φυσικά επάνω γραφει με αναφλυφα γραμματα τα εξής:



(δεν φαινεται ολο το Made in USA)



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #570 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 10:32:20 πμ


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline xelli

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 55
Reply #571 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 10:44:14 πμ
Σε ευχαριστώ [stoneman] για τις πληροφορίες.Αν είναι ορίτζιναλ σε αυτή την τιμή θα γράψω πιο μαγαζί είναι.



Offline fireman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
Reply #572 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 14:04:35 μμ
και εμενα πιανουν τα χερια και μαλιστα αρκετα...και λογω της δουλειας μου...απλα ειπα οτι επειδη σαν πρωτο service στα χερια μου να το παω σε καποιον που ειναι το αντικειμενο του για να δει μηπως χρειαζεται κατι που εγω δεν μπορω να το καταλαβω... αλλα απογοητευτικα και απο αυτα που ειδα εκει και απο την τιμη...



Offline xelli

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 55
Reply #573 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 15:16:51 μμ
Είμαι από επαρχία και τα συνεργεία με ξέρουν σε βαθμό που την περασμένη τρίτη με πήρε τηλ.. ο ένας από τους δυο που έχουμε εδώ και με ρωτούσε πώς να κάνει εξαέρωση σε ένα ΚΤΜ που του έχει πάει πελάτης. Το βραδάκι σε καφετέρια ο πελάτης μου έλεγε ότι ο μάστορας του είπε να προσέχει που θα κάνει τα σέρβις γιατή δεν ξέρουν να κάνουν εξαέρωση και θα πάθει ζημιά. μετά μου λες εμένα.... Καλύτερα να το χαλάσω εγώ για να ξέρω και πού θα έχω κάνει λάθος.



Online Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #574 on: Κυριακή 25 Μάιος 2014, 17:25:06 μμ
Για λάδια
http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/15w-50/delek-semi-synthetic-15w50-4lt.html

http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/15w-50/belray-exp-15w50-4lt.html

Καλές τιμές.

Τα delek δεν τα ξερω ουτε φατσικά ...
Γιάννη έχεις γνώμη για τα belray? γιατί στην τιμή παιζουν και τα  http://www.trade-wind.gr/moto/lubricants/ixodes/15w-50/motul-5100-15w50-4lt.html   που εχουν μια γενική αποδοχή εδώ μέσα.

Τώρα εχω τα Amsoil 20/50 100% συνθετικά, αλλά εχω ακουσει οτι για να καταλάβεις το λάδι πρέπει να το κρατάς 2-3 αλλαγές να ξεπλένει καλά τα καταλοιπα του προηγουμενου. Και εγω εδώ κ 5 χρόνια δεν εχω βάλει ποτέ ίδιο λάδι σε αλλαγή  :eusa_think:
Δεν ξερω κ αν ισχύει αυτό.