Hellas Transalp Forum

ψάχνω απεγνωσμένα Trasnsalp 400 από θεσσαλονίκη. 2500 ευρώ

man_12 · 10571

Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
καλα τα χρήματα πιστεύω για ένα τέτοιο μχανάκι. είμαι ταξιδιάρης τύπος και το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι το καταλληλότερο για ταξίδια. είμαι καινούριος στο site
« Last Edit: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 20:02:13 μμ by man_12 »



Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Reply #1 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 19:50:55 μμ
 :banghead: :shocked: Είσαι σίγουρος φίλε? Με τόσα παίρνεις 600 και με 1.000 ακόμα παίρνεις 650. Να έλεγες 1500 - 2000 να έλεγα λογικό.
Τέλος πάντων για να το λές εσύ κάτι θα ξέρεις. Καλύ τύχη. Πάντως στη χρυσή ευκαιρία υπάρχουν αρκετά.


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #2 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 19:51:33 μμ
Γιατί 400 και οχι 600 τοτε; Με τόσα λεφτα περνει πολυ καλο 600αρι.


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #3 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 19:55:14 μμ
καθαρά λόγω διπλώματος. είμαι βλέπετε 20 χρονών παρά 7!!!! μήνες. και θέλω να ταξιδέψω.



Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #4 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 19:58:32 μμ
ankouts, ποιά είναι η χρυσή ευκαιρία? λες να κατεβάσω τιμή? θεσσαλονίκη θα βρω τίποτα?



Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Reply #5 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 20:07:06 μμ
Εννοώ τις αγγελίες www.xe.gr


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline FrankAigaleo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 227
Reply #6 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 20:30:26 μμ
Mην μασας παρε το 600 και βγαζεις μετα το διπλωμα αλλιως περιμενε μια και καλη.. Την ίδια λαλακία έκανα και εγω μονο που επελεξα να μην εχω διπλωμα αντι να μην εχω μηχανη.. Βεβαια νομιζω οτι ετσι και αλλιώς το 400αρι δεν το καλυπτει ουτε το μικροτερης κατηγοριας διπλωμα.. Πλακα κανω για το "μη μασας", ισως και οχι.. Με 2500ευρο η αληθεια ειναι οτι θα κανει το 400αρι κομπλε γιατι σιγουρα κατι θα θελει αλλα απο μονα τους για την μηχανη ειναι πολλα... 8) 8)


Πηρες την καρδια μου, πηρες το μυαλο μου, παρε να φορας και το πουκαμισο μου


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #7 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 20:49:20 μμ
Ο Μανώλης είναι ωραίος ;)

Πατάει ακριβώς πάνω στο γράμμα του νόμου όπως είναι διατυπωμένο, χωρίς να είναι παράνομος, και διεκδικόντας και το τελευταίο άλογο :eusa_clap:

Την ίδια ακριβώς σκέψη έκανα και εγώ όταν πήρα το 400αρι ώστε αργότερα η Αννα βγάζοντας δίπλωμα Α μικρό (εξετάσεις με παπι 125 αντί για μοτο 600αρα) να μπορεί να το οδηγάει...

Ο νόμος λέει:


Προϋποθέσεις   
● Να έχει την κανονική του διαμονή στην Ελλάδα.
● Να μην κατέχει άλλη άδεια οδήγησης, ίδιας κατηγορίας, ελληνική ή κράτους-μέλους της Ε.Ε.(συμπεριλαμβανομένων των κρατών Νορβηγίας, Ισλανδίας και Λιχτενστάιν).
● Να έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας ισχύος μέχρι 25kW ή με λόγο ισχύος προς βάρος μέχρι 0,16kW/kg ή το 21ο έτος της ηλικίας του για άδεια οδήγησης μοτοσικλέτας οποιασδήποτε ισχύος ή λόγου ισχύος προς βάρος.
● Να έχει τις ελάχιστες προϋποθέσεις σωματικής και διανοητικής ικανότητας που ισχύουν για την κατηγορία Α΄.
● Να επιτύχει σε θεωρητική και πρακτική εξέταση, μετά από υποχρεωτική θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση.


Πηγη προυποθέσεων εδώ.

Ο Μανώλης πατάει στο σημείο που έχω τονίσει με πορτοκαλί. Αν διάβαζαν καλύτερα πολλοί πιτσιρικάδες δεν θα κυκλοφορούσαν με σκουτερ αλλά με πραγματικές μοτό....

Και καλώς μας βρήκες φίλε...εύχομαι η αναζήτησή σου να λάβει αίσιο τέλος.

Υ.Γ με 2500€ βρίσκεις πολύ καλό 400αρι και πολύ φορτωμένο...μην βιαστείς ψάξτο καλά ;)





Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #8 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 20:56:54 μμ
Έτσι είναι όπως τα λέει ο Drake Ramore! έχω ρωτήσει όλη την αστυνομία και όλες τις σχολές οδηγών της θεσσαλονίκης και κατέληξα στην transalp400. πολλές είναι όμως οι αγγελίες από αθήνα και όχι από θεσσαλονικη.  :-\ :'(



Offline FrankAigaleo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 227
Reply #9 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 21:16:04 μμ
Παρε την απο Αθηνα και ανεβασε την πανω να κανεις και το ταξιδακι σου..


Πηρες την καρδια μου, πηρες το μυαλο μου, παρε να φορας και το πουκαμισο μου


Offline ankouts

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 167
  • Θέλω ΤΑ 600 :)
Reply #10 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 21:21:49 μμ
Αν κατέβεις σε κανέναν συγγενή, σε 10 μερούλες το πολύ θα είσαι έτοιμος με την νέα σου αγάπη!


<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #11 on: Παρασκευή 27 Ιούνιος 2008, 00:38:50 πμ
Με τα λεφτά τα οποία διαθέτεις θα έκανα υπομονή 4-5 μήνες (21) και θα έπαιρνα το 600 η το 650 με κάτι παραπάνω.... ;)

Και με τον νόμο να μη έχω πρόβλημα και να την κρατήσω λίγο παραπάνω......

 μιας και το 600 η 650 θα το ευχαριστηθείς περισσότερο  και δεν θα σε τρώει η τσέπη σου για εκ των υστέρων αλλαγή και αγορά για κάτι παραπάνω  ;)



"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #12 on: Παρασκευή 27 Ιούνιος 2008, 01:36:12 πμ
παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους σας αλλά να κατέβω αθήνα είναι πολύ δύσκολο. γι'αυτό και ξεκαθάρισα "από θεσσαλονίκη". ετσι και βρω κάποιο μαζι θα "οργωσουμε" την ελλάδα...



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #13 on: Παρασκευή 27 Ιούνιος 2008, 08:53:07 πμ
Με τα λεφτά τα οποία διαθέτεις θα έκανα υπομονή 4-5 μήνες (21) και θα έπαιρνα το 600 η το 650 με κάτι παραπάνω.... ;)


Σε 7 μήνες θα γίνει 20.....+12 μήνες για τα 21 ....19 μήνες μήνες υπομονή....
 :-\



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #14 on: Παρασκευή 27 Ιούνιος 2008, 09:24:46 πμ
Σε 7 μήνες θα γίνει 20.....+12 μήνες για τα 21 ....19 μήνες μήνες υπομονή....
 :-\

19 μήνες είναι πολλοί για να κάνει το παλληκάρι υπομονή. Βράζει το αίμα του για ταξίδια.

Λοιπόν man_12 ψάξε να βρεις για 400 αλλά όχι πάνω από 1.500-1.800 ευρώ.
Θα σου συνιστούσα να μην το πάρεις (ακόμα) με πολλά extra (εκτός και άμα βρεις μια σούπερ-ντούπερ προσφορά). Ο λόγος που σου λέω για τα extra είναι ώστε να δεις, τι κυκλοφορεί στην αγορά, πόσο στοιχίζει και τι ανάγκες έχεις εσύ, για να πάρεις τα ιδανικά (extra για εσένα).
Μέχρι τότε θα έχει περάσει ο καιρός και θα ξέρεις και για τα extra που θα σε εξυπηρετήσουν αλλά μπορεί και να πλησιάζει ο καιρός για να πάρεις κάποια μεγαλύτερη μοτό.


Καλό ψάξιμο ...


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #15 on: Παρασκευή 27 Ιούνιος 2008, 15:44:01 μμ
Ναι 19 μήνες είναι αρκετοί , νόμιζα 20 χρονών και 7 μηνών ……

Σ αυτή την περίπτωση το 400 φαίνεται μάνα εξ ουρανού…….

Για κάποιον ο οποίος θέλει να μπει στο τρυπάκι του On-Off κατακτητή….  ;)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #16 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 06:50:44 πμ
τωρα ειμαι 20 και σε 7 μηνες θα μπορω να οδηγησω οποια μηχανη θελω, αφου θα εχω συμπληρωσει τοτε 2 χρονια το μικρο διπλωμα(125cc). 19 μηνες??!! παρα πολυς καιρος! τωρα που μαζεψα τα λεφτα ειναι ευκαιρια να παρω την transalp( Αν τη βρω...).



Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #17 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 11:22:28 πμ
τωρα ειμαι 20 και σε 7 μηνες θα μπορω να οδηγησω οποια μηχανη θελω, αφου θα εχω συμπληρωσει τοτε 2 χρονια το μικρο διπλωμα(125cc). 19 μηνες??!! παρα πολυς καιρος! τωρα που μαζεψα τα λεφτα ειναι ευκαιρια να παρω την transalp( Αν τη βρω...).

Επειδή μπερδευτήκαμε ... ποια είναι η ημερομηνία γέννησής σου;


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #18 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 11:37:29 πμ
Επειδή μπερδευτήκαμε ... ποια είναι η ημερομηνία γέννησής σου;
βαλτε το στο(ενα προβλημα για να χαλαρωση το μυαλο ) ;D ;D ;D




Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #19 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 18:37:50 μμ
γεννηθηκα 5 οκτωβριου 1988. για να καταλαβετε: τον ιανουαριο του 2007 εβγαλα διπλωμα για 125cc. επομενως τον ιανουαριο του 2009 (σε 7-8 μηνες δηλαδη) θα μπορω να παρω μηχανη με οσα κυβικα θελω. το προβλημα μου  ειναι οτι τοσο καιρο ηθελα να παρω  μηχανη και δεν ειχα λεφτα και τωρα που τα μαζεψα μπορω να παρω αλλα δε βρισκω!! ειρωνια???



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #20 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 19:17:15 μμ
To καλό το πράμα αργεί! Λίγη υπομονή και πολύ ψάξιμο και θα βρεις αυτό που θέλεις.
Κοίτα σε εφημερίδες και περιοδικά για αγγελίες.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #21 on: Σάββατο 28 Ιούνιος 2008, 20:16:42 μμ
Πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή …

Αφού είναι τελικά 7-8 μήνες  ποίος ο λόγος να πάρεις το 400 και όχι το 600 μιας και τα λεφτά αρκούν για το 600 το οποίο επαναλαμβάνω δεν θα το βαρεθείς τόσο εύκολα όσο το 400, και θα σου είναι και περισσότερο ξεκούραστο  σε ταξιδάκια που έχεις την κάψα και την τρέλα…..

Δική σου η τελική απόφαση……..

Και όπως ανάφερε και ο Χρήστος
To καλό το πράμα αργεί! Λίγη υπομονή και πολύ ψάξιμο και θα βρεις αυτό που θέλεις.
Κοίτα σε εφημερίδες και περιοδικά για αγγελίες.

Σκέψου το……..  ;)


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #22 on: Κυριακή 29 Ιούνιος 2008, 02:09:41 πμ
Πάμε λοιπόν πάλι από την αρχή …

Αφού είναι τελικά 7-8 μήνες  ποίος ο λόγος να πάρεις το 400 και όχι το 600 μιας και τα λεφτά αρκούν για το 600 το οποίο επαναλαμβάνω δεν θα το βαρεθείς τόσο εύκολα όσο το 400, και θα σου είναι και περισσότερο ξεκούραστο  σε ταξιδάκια που έχεις την κάψα και την τρέλα…..

Δική σου η τελική απόφαση……..

Και όπως ανάφερε και ο Χρήστος
Σκέψου το……..  ;)


Τώρα που ξεκαθαρίσαμε την ηλικία σου και άλλαξαν τα δεδομένα … προτείνω (όπως λέει και ο LEON) καλύτερα να περιμένεις 7 μήνες και να πάρεις μία 600 παρά να βιαστείς για την 400. Θα είναι πολύ-πολύ καλύτερα με την 600. :thumbright: :thumbright: :thumbright:

Και εγώ 400άρα έχω (5 χρόνια και 95.000 χλμ.) αλλά δεν είχα κάποιον να με συμβουλέψει πριν την αγοράσω. Όχι ότι η 400 δεν είναι καλή (παντού μπορείς να φθάσεις) αλλά με την 600 θα είσαι ποιο άνετος και εσύ αλλά και η μηχανή. :D :D :D

Λοιπόν ανακεφαλαίωση: στις 5 Οκτωβρίου παίρνεις μία 600 και στις 25 Οκτωβρίου έρχεσαι στις Πρέσπες (θα ήμαστε 5 μέρες εκεί, προγραμματισμένη εκδρομή με "όλο" το club) για να σε γνωρίσουμε,  να μας γνωρίσεις και να μας ευχαριστήσεις (με τρυγονάκια Πανοράματος) για την νέα σου αγορά. ;D ;D ;D

Απλά τα πράγματα ...  ;) ;) ;)




Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline man_12

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 8
Reply #23 on: Κυριακή 29 Ιούνιος 2008, 15:57:24 μμ
καλοκαιρι? με τι μετακινεισαι? με αυτοκινητο? να κανεις μιαμιση ωρα να πας καλλικρατεια? το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι θα τα πουμε απο κοντα στις πρεσπες (με 400 η 600) και με τρυγωνακια ;D ;D
θα συνεχισω να ψαχνω μεχρι να γινω 20..



Offline FrankAigaleo

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 227
Reply #24 on: Δευτέρα 30 Ιούνιος 2008, 01:52:53 πμ
Eπαναλαμβανω την χαζη ιδεα μου, παρε την 600 απο τωρα και μετα βγαζεις το διπλωμα.. Το μονο ουσιαστικο ρισκο που περνεις ειναι της αφαλισης, βασικο μεν αλλα με την τρελα που εχεις ... Μην παρεις την 400 δεν εχει νοημα..


Πηρες την καρδια μου, πηρες το μυαλο μου, παρε να φορας και το πουκαμισο μου