Hellas Transalp Forum

Καμια πατεντα για ενδειξη βενζινης στο TA XL600V του 97;

ΤΑΚΗΣ81 · 7191

Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
on: Κυριακή 22 Αύγουστος 2010, 22:48:23 μμ
ποσταρω αυτο το θεμα γιατι αν και με την εμπειρια πλεον στην καταναλωση βενζινης του ρεζερβουαρ με διανυθεντα χιλιομετρα στο κοντερ,ειναι λιγο εκνευριστικο να μην ξερεις ποσο βενζινα εχει μεσα η μηχανη! εχει ασχοληθει καποιος με αυτο;


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


tranten

  • Guest
Reply #1 on: Κυριακή 22 Αύγουστος 2010, 23:22:48 μμ
''γέρος γαιδαρος,περπατησια δεν βγαζει''..λεγαν στο χωριο μου..
φιλε Τακη σιγουρα καποια πατεντα θα υπαρχει αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο κ τα χρηματα...
αν εχεις κανει 2-3 καλες μετρησεις εντος κ εκτος πολης με τον μερικο χιλιομετρητη μηδενισμενο τοτε εχεις τον καλυτερο δεικτη!!με ελαχιστα περιθωρεια αποκλισης...
κρατησε τα λεφτα σου κ δαπανησε τα στην σωστη συντηρηση της μοτο ωστε να ειναι ασφαλης για σενα κ θα ελεγα μην το ψαξεις,κ το 650 εχει δεικτη αλλα εαν τον εμπιστευτεις την εκατσες... ???

(τα οσα εγραψα αποτελουν προσωπικη αποψη ετσι??αν εσυ κανεις κεφι να μαστορεψεις δεν θα θελα να σε αποτρεψω... ;))



Offline Dimitris TA600

  • Μου αρέσει που είμαι...
  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 338
  • δεν με χωραει ο τοπος...
Reply #2 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 00:42:02 πμ
''γέρος γαιδαρος,περπατησια δεν βγαζει''..λεγαν στο χωριο μου..
φιλε Τακη σιγουρα καποια πατεντα θα υπαρχει αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο κ τα χρηματα...
αν εχεις κανει 2-3 καλες μετρησεις εντος κ εκτος πολης με τον μερικο χιλιομετρητη μηδενισμενο τοτε εχεις τον καλυτερο δεικτη!!με ελαχιστα περιθωρεια αποκλισης...
κρατησε τα λεφτα σου κ δαπανησε τα στην σωστη συντηρηση της μοτο ωστε να ειναι ασφαλης για σενα κ θα ελεγα μην το ψαξεις,κ το 650 εχει δεικτη αλλα εαν τον εμπιστευτεις την εκατσες... ???

(τα οσα εγραψα αποτελουν προσωπικη αποψη ετσι??αν εσυ κανεις κεφι να μαστορεψεις δεν θα θελα να σε αποτρεψω... ;))
Ετσι ακριβως ειναι φιλε Τακη....Δυστυχως ή ευτυχως......


Όποιος φοβάται,πέφτει και κοιμάται.Οι υπόλοιποι καίμε λάστιχα.
Μερικοι φορανε ενα ειδικο κρανος, και νομιζουν οτι κανουν εντουρο, ενω δεν κανουν. Και αυτο ειναι αδικο. Γιαυτο αλλωστε λεγεται και εντουρ - αδικο!

Τυχαιο;Δεν νομιζω!!


Offline georig25

  • Θα ήθελα να είμαι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 4162
  • Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως
    • ΡΗΓΑΣ
Reply #3 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 07:58:35 πμ
και εγώ που εχω το 650 βενζίνη βάζω με τον μικρό χιλιόμετρήτη. Δεν τον λες τέρας αξιοπιστίας τον δείκτη του. Τέρας σκέτο μάλλον.


Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

:moped:Γιώργος Ρήγας
click me!


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #4 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 08:17:53 πμ
και εγώ που εχω το 650 βενζίνη βάζω με τον μικρό χιλιόμετρήτη. Δεν τον λες τέρας αξιοπιστίας τον δείκτη του. Τέρας σκέτο μάλλον.
Συμφωνώ κι εγώ μάλλον διακοσμητικό όργανο είναι. Εκέι που είναι στη μέση όταν τη αφήνεις, μετά όταν πας να την πάρεις είναι στο κόκινο!.



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #5 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 08:34:17 πμ
θα το συνηθησεις και το χερι θα πηγαινει μηχανικα στο να μηδενηζης το κοντερ θα δης στα ποσα χιλιομετρα βαζεις ρεζερβα στην πολη και στα ποσα χιλιομετρα στο ταξιδη χοντρα χοντρα  180 στην πολη και γυρω στα 210 στην εθνικη  να ξερεις οτι η ρεζερβα οταν θα πηγαινεις με 5,50 σαλ σε βγαζει περιπου στα τραντα χιλιομετρα



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #6 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 08:48:10 πμ
Αυτα που οι περισσοτεροι μου γραψατε εχουν γινει ηδη με μετρηση χιλιομετρων απο τον μερικο δεικτη και ποτε βαζω ρεζερβα! Ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες και αποψεις! αλλα επειδη ολοι μας εδω κατεχουμε μια μηχανη που κατεχει διακεκριμενη θεση στην καρδια μας αλλα και στο μοτοσυκλετιστικο γιγνεσθαι (πω πω πως τα λεω ετσι;; :goofy:) φροντιζουμε ωστε να διατηρειται παντα στην καλυτερη κατασταση και την βελτιωνουμε με τον ενα η τον αλλο τροπο! :eusa_clap: :eusa_clap: ποτε δεν πρεπει να παραβλεπουμε :eusa_naughty: ουσιωδη ζητηματα ασφαλειας και να ψαχνουμε για τα λιγοτερο επουσιωδη! αλλοστε "καλη μας" δεν την φωναζουμε ολοι;


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #7 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 09:50:22 πμ
ειχα καποτε μια μικρη δεξαμενη πετρελαιου τη οποια ηθελα να ειχα ενδειξη σε αλλο σημειο απο κει που ηταν . ηπαρχουν στην αγορα φλοτερ που μπαινουν πολλυ ευκολα και μπορεις και μονος σου με ηλεκτρονικο δεικτη ντιτζιταλ αν θες μπορω να ψαξω να βρω ολα τα στοιχεια και να σου τα δωσω 



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #8 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 09:51:33 πμ
ειχα καποτε μια μικρη δεξαμενη πετρελαιου τη οποια ηθελα να ειχα ενδειξη σε αλλο σημειο απο κει που ηταν . ηπαρχουν στην αγορα φλοτερ που μπαινουν πολλυ ευκολα και μπορεις και μονος σου με ηλεκτρονικο δεικτη ντιτζιταλ αν θες μπορω να ψαξω να βρω ολα τα στοιχεια και να σου τα δωσω 
θα πρεπει ομως να τρυπηθη το τεποζιτο



Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #9 on: Δευτέρα 23 Αύγουστος 2010, 10:04:09 πμ
Ψάξε στα αξεσουάρ για μηχανές chopper. Υπάρχουν διάφορα.

Αλλά γενικά, μόλις μάθεις την συμπεριφορά της μηχανής στη κατανάλωση, ο χιλιομετρητής είναι η καλύτερη ένδειξη.

Στο 650 ο δείκτης είναι ακριβής, ειδικά στην περιοχή της ρεζέρβας. Επίσης, ξεκουνάει από το φούλ σε συγκεκριμένα χιλιόμετρα. Και είναι και λιγάκι απαισιόδοξος, καθώς όταν δείχνει ότι έμεινες, έχεις 1,5 - 2 λίτρα μέσα.


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #10 on: Κυριακή 05 Σεπτέμβριος 2010, 06:29:15 πμ
Δεν είναι εύκολο να βάλεις μετρητή στάθμης βενζίνης στο ρεζερβουάρ του ΤΑ600.
Προϋποθέτει τρύπημα του ρεζερβουάρ (όπως αναφέρθηκε), κάτι το οποίο δεν συνιστάται και είναι και φασαρία για να τοποθετηθεί σωστά.

Ο μόνος εναλλακτικός τρόπος για να έχεις μια ένδειξη (χωρίς να τρυπήσεις τίποτα) είναι να μετράς την κατανάλωση, δηλ. να τοποθετηθεί μικρή αντλία και μετρητής παροχής (flow meter) στη γραμμή τροφοδοσίας των καρμπς. Και με ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα να μετράς την κατανάλωση ανάλογα με την παροχή. Οπότε η ένδειξη στάθμης θα απεικονίζεται ως η διαφορά της κατανάλωσης από μια σταθερή τιμή που αντιστοιχεί σε γεμάτο ρεζερβουάρ.

Κάποια στιγμή πολύ παλιά είχα ξεκινήσει ένα τέτοιο project αλλά δεν το ολοκλήρωσα λόγω χρόνου. Κάποια σχέδια έχουν μείνει από τότε. Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι και γνωρίζεις από ηλεκτρονικά τότε μπορώ να ψάξω να τα βρώ.
 



Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.