Hellas Transalp Forum

Επισκευή σέλας

petervic · 195601

Offline argyris23

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #75 on: Τετάρτη 03 Φεβρουάριος 2010, 13:43:05 μμ
Φίλε samnioti επειδή ενδιαφέρομαι κι εγώ μιας και η σέλα μου χρειάζεται άμεσα νέα ταπετσαρία. Ρώτησα στο moto-k και μου είπε 65€ για αλλαγή μόνο της ταπετσαρίας με αντιολισθητική (γερμανική ποιότητα). Έπειτα μου πρότεινε και αλλαγή με ανατομική λίγο πιο φαρδιά με χώρισμα (όπως περίπου τη δική σου). Γι αυτή μου είπε 130€. Λες ότι αξίζει να τα δώσω τα παραπάνω; Από εξυπηρέτηση το συγκεκριμένο μαγαζί τι λέει; Το καλό που μου είπε αυτός στο μοτο-κ είναι ότι πάω μου δίνει άλλη σέλα και την επόμενη μέρα έχει τη δικά μου έτοιμη. Λειτουργούν όλοι έτσι;



Offline samniotis

  • Ποτέ δεν ήμουν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 231
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω...
Reply #76 on: Πέμπτη 04 Φεβρουάριος 2010, 12:04:55 μμ
εγώ στο παραπάνω μαγαζί πήγα κατά τις 12 το μεσημέρι, άφησα την σέλα, μου έδωσε ένα κομμάτι αφρολέξ και 5 το απόγευμα πήγα και πήρα την καινούρια.
Εντωμεταξύ ανακάλυψα και ένα άλλο παλικάρι, ονόματι Δημήτρης με μαγαζί επί της Μπότσαρη - 15 μέτρα πάνω απο την Δελφών - στο δεξί χέρι όπως ανεβαίνεις πρός καραμανλή (εγνατία).
Ο Δημήτρης μου είπε και καλύτερη τιμή απο την παραπάνω για την ίδια σέλα οπότε μάλλον, επειδή ο καθένας ότι θέλει παίρνει (μια και τα υλικά ως κόστος είναι αρκετά χαμηλό) παζάρεψε το όσο μπορείς!


Transalp XL650V


Offline argyris23

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #77 on: Πέμπτη 04 Φεβρουάριος 2010, 12:48:36 μμ
εγώ στο παραπάνω μαγαζί πήγα κατά τις 12 το μεσημέρι, άφησα την σέλα, μου έδωσε ένα κομμάτι αφρολέξ και 5 το απόγευμα πήγα και πήρα την καινούρια.
Εντωμεταξύ ανακάλυψα και ένα άλλο παλικάρι, ονόματι Δημήτρης με μαγαζί επί της Μπότσαρη - 15 μέτρα πάνω απο την Δελφών - στο δεξί χέρι όπως ανεβαίνεις πρός καραμανλή (εγνατία).
Ο Δημήτρης μου είπε και καλύτερη τιμή απο την παραπάνω για την ίδια σέλα οπότε μάλλον, επειδή ο καθένας ότι θέλει παίρνει (μια και τα υλικά ως κόστος είναι αρκετά χαμηλό) παζάρεψε το όσο μπορείς!

Ευχαριστώ, για την απάντησή σου, βέβαια αργότερο είδα ότι εσύ μιλάς για Θεσ/νίκη κι εγώ για Αθήνα  :2hysterical:  :goofy:  :2hysterical:
Πάντως σ'ευχαριστώ.



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #78 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 12:31:13 μμ
Επειδή η ενότητα που βρίσκεται το παρόν νήμα αφορά σε βελτιώσεις για τη μοτό, το σύνολο των τελευταίων εκτός θέματος μηνυμάτων μεταφέρθηκε στα "Εκτός Θέματος".
« Last Edit: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 12:46:13 μμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #79 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 13:35:38 μμ
          Μια ερωτηση, τι μπορουμε να κανουμε ωστε να μην ''πρεσαρουμε '' την ''οικογενεια'' στο σημειο της σελας που ανασηκωνεται στη μερια του τεποζιτου?
        Το προβλημα αυτο δημιουργειται με τα χρονια οταν ''κατσει'' η σελα?
        Προσωπικα δεν ενδιαφερομαι για την ανατομικη  λυση . Δεν με πειραζει η σελα να σηκωθει 2-3 εκατοστα ,ειμαι 1.90, αλλα θελω να διατηρησει την ιδια σχεδιαστικη φορμα ,απλα λιγο πιο φουσκωμενη.Κατι τετοιο βοηθαει στο παραπανω προβλημα η το κανει χειροτερο?



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #80 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 13:47:44 μμ
          Μια ερωτηση, τι μπορουμε να κανουμε ωστε να μην ''πρεσαρουμε '' την ''οικογενεια'' στο σημειο της σελας που ανασηκωνεται στη μερια του τεποζιτου?
        Το προβλημα αυτο δημιουργειται με τα χρονια οταν ''κατσει'' η σελα?

Δεν καθεται η σελα... Τα rx/ κρεμανε...


(sorry δεν αντεχα να μην το πω)




Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #81 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 14:13:19 μμ
Μπορείς να κάνεις μετατροπή στη σέλα (με προσθήκη αφρώδους υλικού κατάλληλης σκληρότητας) ώστε αφενός να σηκωθεί/ψηλώσει μπροστά και αφετέρου να διαπλατυνθεί. Έτσι θα κάθεσαι πολύ πιο άνετα. Και κάθε φορά που θα κάθεσαι, θα ευγνωμονείς τον εαυτό σου που την έφτιαξε.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #82 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 14:17:50 μμ
Και στην δικιά μου μετά απ 6 χρόνια είχε κάτσει το υλικό, και τοποθέτησα καινούργιο με αποτέλεσμα να νιώθω και να νιώθει πιο άνετα η οικογένεια μου....


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #83 on: Τρίτη 02 Μάρτιος 2010, 18:28:16 μμ
Κυριε Neo διακρινω μια ταση προς το χιουμορ τελευταια , καλο ειναι αυτο βεβαια........Αλλα οταν σταματας σε καθε φαναρι μετα απο καμποση ωρα και τεντωνεις τα ποδια σαν να ψαχνεις κατι ψιλα στις τσεπες και ολοι[μα ολοι γαμοτο] χαζευουνε αρχιζεις να την ψαχνεις. Ειδικα εγω που μετα το παπι την φοβαμαι και απο το αγχος μουδιαζει το χερι στο γκαζι απο το σφιξιμο......
     Και επειδη στο γυρισμα στο τεποζιτο εχει κανει μερικα ψιλοσχισιματα φαινεται οτι εχει η ωρα της. Ναστε καλα και ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις σας.



Offline AFRICAMAN

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 106
Reply #84 on: Τετάρτη 03 Μάρτιος 2010, 19:34:58 μμ
Κυριε Neo διακρινω μια ταση προς το χιουμορ τελευταια , καλο ειναι αυτο βεβαια........Αλλα οταν σταματας σε καθε φαναρι μετα απο καμποση ωρα και τεντωνεις τα ποδια σαν να ψαχνεις κατι ψιλα στις τσεπες και ολοι[μα ολοι γαμοτο] χαζευουνε αρχιζεις να την ψαχνεις. Ειδικα εγω που μετα το παπι την φοβαμαι και απο το αγχος μουδιαζει το χερι στο γκαζι απο το σφιξιμο......
     Και επειδη στο γυρισμα στο τεποζιτο εχει κανει μερικα ψιλοσχισιματα φαινεται οτι εχει η ωρα της. Ναστε καλα και ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις σας.
τονι μπατζιο λεγετε και ειναι στην ομορφη θεσσαλονικη.στελνει αντικαταβολη παντου.εγω τιν εχω βαλει και η αφρικανα μου εχει γινει ποιο ανετη και απο καναπε. ;D
ειμαι νεος και δεν ξερω να κατεβαζω φοτο και λινκ ομος ψαξτο λιγο στο ιντερνετ. :)



Offline timos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
  • ...
Reply #85 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 18:47:19 μμ
καλησπερα εκανα σημερα την σελα ανατομικη στον τζιμι στο ρεντη πολυ καλος 70ε καλη τιμη 



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #86 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 19:29:35 μμ
καλησπερα εκανα σημερα την σελα ανατομικη στον τζιμι στο ρεντη πολυ καλος 70ε καλη τιμη 


Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις ένα πμ που είναι ο Τζίμης να περάσω μιά βόλτα ;  ;)


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline timos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
  • ...
Reply #87 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 20:06:23 μμ
λοιπον μακρυγιαννη 18 και θηβων ρεντη τηλ. 2104904473 πολυ καλος



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #88 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 20:27:00 μμ
Ευχαριστώ  :)

Αν και θα προτιμούσα με πμ όπως έγραψα και πιο πάνω για να μην θεωρηθεί διαφήμιση  ;)


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline timos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 22
  • ...
Reply #89 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 20:42:41 μμ
γιατη δεν ειναι κακο να λες για τους καλους μαστορους



Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
Reply #90 on: Δευτέρα 31 Μάιος 2010, 22:11:11 μμ
γιατη δεν ειναι κακο να λες για τους καλους μαστορους


Φίλε μου δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω μαζί σου την ίδια άποψη έχω κι εγώ, αλλά φιλοξενούμενοι είμαστε σ' αυτόν τον ιστοχώρο και τους κανόνες δεν τους θέτουμε εμείς, οπότε όπως καταλαβαίνεις έστω και η καλή πρόθεση μπορεί να παρεξηγηθεί.


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
Reply #91 on: Δευτέρα 14 Ιούνιος 2010, 13:48:11 μμ
Καλησπέρα :) . Υπάρχει κάποιος αντίστοιχος με τον μάστορα στην Σαλλόνικα με τις ανατομικές ; Γιατί και εγώ κάτι τέτοιο θέλω ...

Μετατρέποντας την σελα σου σε ανατομικη μηπως κλεβεις λιγο χωρα και ανεση απο τον συνοδηγω ή γίνεται ακόμη καλύτερη ; Αν διαβασα καλα , πάει γύρω στα 120 για να κανει την μαμα σελα και 190 μια ολοκαινουρια ;; Σου βαζει ή κοβει ύψος αυτη η σελα ; Το τρανσαλπακι στο πλαι της σελας στο βαζει αυτος ;




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline mihalis81

  • DavidlenAJ
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 172
Reply #92 on: Πέμπτη 02 Σεπτέμβριος 2010, 11:55:03 πμ
http://www.moto-k.gr/el/

πήρα τηλ για την ανατομική και μου  ειπε 130ευρω.

1 μερα θελει μονο για να την ετοιμασει, και σου δινει αλλη για προσωρινη αντικατασταση.


Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
Reply #93 on: Τετάρτη 03 Νοέμβριος 2010, 19:55:12 μμ
http://www.moto-k.gr/el/

πήρα τηλ για την ανατομική και μου  ειπε 130ευρω.

1 μερα θελει μονο για να την ετοιμασει, και σου δινει αλλη για προσωρινη αντικατασταση.

Σε ευχαριστώ Μιχάλη για την απάντηση ! Ξέρεις μήπως τι διαφορές έχει με την ανατομική σέλα στην Θεσσαλονίκη ; Τι διαφορά έχει με την μαμίσια και άν μπορεί να γράψει στο πλάϊ "Transalp" οπως στην Σαλλονικα ; Πώς σου φαίνεται η δικιά σου ;




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #94 on: Σάββατο 06 Νοέμβριος 2010, 19:59:56 μμ
Για όσους τον θέλουν ζεστο, και σε απαλό περβάλλον: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

http://www.alaskaleatheronline.com/servlet/the-template/Buttpads/Page

και μερικά δείγματα:

http://www.easternbeaver.com/Main/Stuff/Reviews/Sheepskin/sheepskin.html



Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #95 on: Κυριακή 07 Νοέμβριος 2010, 17:31:55 μμ


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
Reply #96 on: Δευτέρα 08 Νοέμβριος 2010, 12:22:58 μμ
Πλάκα πλάκα αυτό το ψωφίμι σε ταξίδι χειμώνα θα είναι τούμπανο ... Πωωω ρε φίλεε :)




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #97 on: Δευτέρα 08 Νοέμβριος 2010, 12:25:38 μμ
Πλάκα πλάκα αυτό το ψωφίμι σε ταξίδι χειμώνα θα είναι τούμπανο ... Πωωω ρε φίλεε :)
και ειδικα οταν βρεξει θα ειναι σαν να καθεσε σε σκ..... απο το πλατσα πλουτσα  :2hysterical:




Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
Reply #98 on: Δευτέρα 08 Νοέμβριος 2010, 12:38:10 μμ
και ειδικα οταν βρεξει θα ειναι σαν να καθεσε σε σκ..... απο το πλατσα πλουτσα  :2hysterical:

Αν πάει να βρέξει την βγάζεις και την βάζεις στο κουτί σου , σαν καλυματάκι είναι απο πάνω σιγά ..  :2hysterical:




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #99 on: Δευτέρα 08 Νοέμβριος 2010, 19:09:35 μμ
Σαν χαλάκι για τα πόδια! Αηδία!!!!!!
Σόρυ για το ασχετο του θέματος, δεν το ''προχωράω'' αλλο, αλλά αυτοί οι Αμερικάνοι έχουν ξεφύγει, μάλλον παιρνουν ληγμένα αλλιώς δεν εξηγείται:

http://www.americanfenderart.com/2010/02/bull-horn-motorcycle-helmet-ornaments.html