Hellas Transalp Forum

Νέος στην παρέα ? συστήσου εδώ

gvarth · 1460157

Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5450 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 12:04:17 μμ
παιδες ευχαριστω πολυ ! να ειμαστε καλα και αγρατζουνιστοι και να τα λεμε ειτε απο εδω ειτε απο κοντα  8)
ΠΡΟΣΟΧΗ οσο δε παει στους δρομους γιατι ο κοσμος δεν ειναι καλα και μετα τι καραντινα εχει χειροτερεψει και αλλο και οποιων παρει ο χαρος ειναι για οσους δε το ξερουν-δει ακομα...

Βλεπω οτι δε πολυγραφετε εδω μεσα  :-\ ενω στη σελιδα του facebook εχει ψιλοκινηση που παρακολουθω αλλα δε μπορω να γραψω γιατι δεν εχω facebook τα τελευταια χρονια παλι καλα που την εχετε ανοιχτη την ομαδα

Γιαννη εγω νομιζα το καψιωτης ειναι το επωνυμο σου

καλη ανταμωση να εχουμε ολοι Σωτο !




Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5451 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 12:57:51 μμ
Ειναι αλήθεια εχει πεσει λίγο η κίνηση του φόρουμ, αλλα το γυροφερνουμε...
Πιστευω θα ξανααλλαξει αυτό αργότερα...
Τετοια βαση δεδομενων και γνωσεων δεν την πετάς έτσι απλά στην άκρη,


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5452 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 13:14:05 μμ
Ειναι αλήθεια εχει πεσει λίγο η κίνηση του φόρουμ, αλλα το γυροφερνουμε...


μια ειναι η λυση για μενα να κλεισει το fb και γενικα τα σοσιαλ γιατι κανουν ζημια γιαυτο και εγω απεχω τουλαχιστον 6 χρονια...
αυτο εχω καταλαβει και απο την εμπειρια μου στο kawasaki bikers που ξαφνικα επαψε να λειτουργει μια μερα χωρις προειδοποιηση
με συνεπεια να παει ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια χαμενη και χωρις να παρει καποιος μπακαπ τα sos θεματα που μπορει να ηθελε για μελλοντικη χρηση



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5453 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 15:30:37 μμ

μια ειναι η λυση για μενα να κλεισει το fb και γενικα τα σοσιαλ γιατι κανουν ζημια γιαυτο και εγω απεχω τουλαχιστον 6 χρονια...

Αυτή είναι η πρόοδος Μπίλ, τι να κάνουμε?

kawasaki bikers που ξαφνικα επαψε να λειτουργει μια μερα χωρις προειδοποιηση
με συνεπεια να παει ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια χαμενη και χωρις να παρει καποιος μπακαπ τα sos θεματα που μπορει να ηθελε για μελλοντικη χρηση

Πω πωωωωω ζημιά , κρίμα.
Μακρυά απο εμάς , φτου φτου  :pope:



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5454 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 16:44:06 μμ
Μονο πανω από το πτώμα μου θα συμβει αυτό εδώ!
Χε χε χε
Συμφωνω για τα σοσιαλ
Πολυ εφήμερα, όπως τα περισσότερα στην εποχή μας...


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5455 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 08:39:58 πμ
Τώρα εγω θα την πώ , αλλά μην φανεί οπισθοδρομικόν η κακό σχόλιο.

Καλό το ΦΒ, δεν λέω , αλλά εχει γεμίσει απο '' μαστόρια'' κ όχι μόνον αυτό , αλλά βγαίνεις καλοπροαίρετα κ με προσοχή μην τους θίξεις κιόλας να διορθώσεις κάτι και στην λένε και απο πάνω.
8 στα 10 ποστ είναι φωτό απο μηχανάκια, αντε κ αυτό το αντιπαρερχομαι αφου ο αλλος εχει την χαρά του κ δείχνει το μηχανάκι του που όλοι ξερουμε ποσο δυσκολο είναι να το συντηρήσουμε σήμερα,   χαίρομαι που καποιοι είναι μερακλήδες κ τα κυκλοφοράνε στις ομορφιές τους.
Δεν ξέρω , θεωρώ το φόρουμ ''αγνο'' πιο σωστό ? δεν ξερω την κατάλληλη λέξη, αλλά δεν θα πάψω να μπαίνω καθημερινά τουλάχιστον δύο φορές, τσεκαροντας , εκτός του οτι σαν συνταξιούχος ακόμα το διαβάζω σε παλιά νηματα .

Πχ μια περίπτωση που μου ερχεται στο νου αυτη τη στιγμή, κάποιος εγραψε στο ΦΒ πως πληρωσε κάπου 45 ευρω για μπουζί σε εξουσιοδοτημένο μάλιστα, του γραφω κωδικό Σαρακάκη κ οτι κοστιζουν κάτω απο εξι ευρω το ενα .
Και πως εχω ρωτήσει στα ανταλλακτικά κ ξέρω πως αγοράζοντας απο εξουσιοδοτημένο πρέπει η τιμή να είναι ιδια με της αντιπροσωπείας
αφου κερδίζουν απο τα τιμολόγια κ την προμήθεια που τους δίνεται.

Πετάγεται λοιπόν ο επομενος κ λεει οτι ο Σαρακάκης μας πιάνει τον στόλο κ οτι βρήκε τα NGK στα 2,5 ευρω κ καθάρισε με ενα δεκάευρο και μάλιστα είπε οτι ηταν τα γνήσια στο κόκκινο κουτάκι που γράφει Honda .

Οταν όμως του ζήτησα να μου δωσει με πμ διευθυνση η λινκ να παραγγείλω εξαφανίστηκε , ακόμα περιμένω.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5456 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 10:30:43 πμ
Μονο πανω από το πτώμα μου θα συμβει αυτό εδω...

σωστα πολυ εφημερα και δηθεν...

δικο σου ειναι το φορουμ ? μακαρι να μην εκλειναν ποτε τα φορουμ ειδικα τετοιου ειδους που ειναι εγκυκλοπαιδειες



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5457 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 10:32:46 πμ
Αυτή είναι η πρόοδος Μπίλ, τι να κάνουμε?...

δε ξερω αν θεωρειτε προοδος η κατι αλλο αλλα βλεπω οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο απο τα προηγουμενα...



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5458 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 10:42:12 πμ
Τώρα εγω θα την πώ , αλλά μην φανεί οπισθοδρομικόν η κακό σχόλιο.......

που να ειχε και kawasaki να δεις ποσο θα του επιαναν το στολο... :2hysterical:
τα μπουζι μας απο τογελο-αθηνα τα πηρα 3,11€ το καθενα και να γραφει honda πανω και 3€ ειχαν αν ηταν μονo με το ngk χωρις το honda τιμες ιουλιος 2020 που τα πηρα για το service



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5459 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 14:32:40 μμ
που να ειχε και kawasaki να δεις ποσο θα του επιαναν το στολο... :2hysterical:
τα μπουζι μας απο τογελο-αθηνα τα πηρα 3,11€ το καθενα και να γραφει honda πανω και 3€ ειχαν αν ηταν μονo με το ngk χωρις το honda τιμες ιουλιος 2020 που τα πηρα για το service


Aρα παίζει κ να είχε δικιο ο μαστορης με τα 2.5 ευρώ κ εγω τον παρεξήγησα



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5460 on: Πέμπτη 17 Σεπτέμβριος 2020, 15:50:01 μμ
Stoneman --->


δε ρωτησες κατι κακο απο που τα περνει τοσο ρωτησες για να πας να παρεις και εσυ...



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9898
Reply #5461 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 18:28:08 μμ
Βρε βρε να κι άλλος ένας στη λίστα των "στάχτη να γίνει το ΦΒ"  ;D

Βασίλη τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς :)

Όσο για το φόρουμ, όχι δεν είναι του Σώτου, αλλά τόσο αυτός όσο μερικοί ακόμα εδώ μέσα έχουμε κοπιάσει αρκετά για να γίνει αυτό που είναι σήμερα.


Παύλος Καρούμπης


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #5462 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 21:20:18 μμ
:offtopic:Απορία τόχω
Μεγάλη Κάψη.
Μεσαία Κάψη.
Υπάρχει "Μικρή Κάψη";
Υπάρχει "Μικρή Κάψη";   Οχι, αλλά υπάρχει Πέρα Κάψη.
Το 1694 ο Λιμπεράκης Γερακάρης, (Μανιάτης πειρατής, που πολέμησε την περίοδο του Τουρκοβενετικού πολέμου του 1684-1698, αρχικά με την πλευρά των Τούρκων και στη συνέχεια με την πλευρά των Ενετών) είχε εκστρατεύσει στην Στερεά Ελλάδα και στρατοπέδευσε στο Καρπενήσι. Μετά από την αποτυχημένη του εκστρατεία για την κατάληψη των Σαλώνων (Άμφισσας), αν θυμάμαι καλά, στον γυρισμό του για το Καρπενήσι κατάστρεψε και κατάκαψε τα χωριά που βρήκε στο διάβα του. Ανάμεσα σ' αυτά ήταν και το χωριό μου που τότε ονομάζονταν Μεταξάς ή Μεταξάδες από την παραγωγή μεταξιού.
Ύστερα από αυτό, οι κάτοικοι εγκαταστάθηκαν σε τρείς οικισμούς που τους ονόμασαν Κάψη (απ' το κάψιμο). Το Μεγάλο Κάψη (ο μεγαλύτερος οικισμός), το Μεσαίο Κάψη και το Πέρα Κάψη. Αργότερα, δεν θυμάμαι πότε, επικράτησαν οι "θηλυκού γένους ονομασίες" Μεγάλη Κάψη, Μεσαία Κάψη και Πέρα Κάψη που το 1929 μετονομάστηκε σε Τυμφρηστός.
Κατά το 1950 με 1951 η Μεσαία Κάψη μεταφέρθηκε στην σημερινή της θέση επειδή το έδαφος πάθαινε καθίζηση. Η Μεγάλη Κάψη και το Πέρα Κάψη (Τυμφρηστός) ήταν εκεί που είναι και τώρα.
Αυτά για την Ιστορία....
Τώρα για το Forum...
Είναι αυτό που μ' έφερε στο Club. Μέσα απ' αυτό αρχικά και προσωπικά γνώρισα πολλούς αξιόλογους ανθρώπους. Προσωπικά θέλω να ξαναγίνει αυτό που ήταν. Ήταν πολλά (όχι ότι και τώρα δεν είναι), αλλά ήταν πολλά....
 
« Last Edit: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 21:28:59 μμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5463 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 23:11:21 μμ
Βρε βρε να κι άλλος ένας στη λίστα των "στάχτη να γίνει το ΦΒ"  ;D

Βασίλη τους συναδελφικούς μου χαιρετισμούς :)

Όσο για το φόρουμ, όχι δεν είναι του Σώτου, αλλά τόσο αυτός όσο μερικοί ακόμα εδώ μέσα έχουμε κοπιάσει αρκετά για να γίνει αυτό που είναι σήμερα.

εεεεε μααα ο κοσμος εχει γινει ζομπι με αυτα τα σοσιαλ καψιμο κανονικο και δε μου αρεσει αυτη η επικοινωνια γιαυτο απεχω χρονια απο το fb που ειχα μονο,ειμαι τις παλιας ομορφης σχολης του 1983...

χαιρετισμους και απο εμενα ! οσο για το τελευταιο καταλαβαινω πως το λες οταν γραφεις και εσυ καποιες σοβαρες σελιδες σε αυτο το βιβλιο-forum περα απο το χαβαλε 8)



οριστε μαθαμε και ιστορια απο τον Καψιωτη δε θυμαμαι να ειχα διαβασει ποτε κατι για αυτο το θεμα... (και δε κοροιδευω)
« Last Edit: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 23:14:50 μμ by VaSiLiSj »



Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5464 on: Σάββατο 19 Σεπτέμβριος 2020, 09:46:14 πμ
Τώρα για το Forum...
Είναι αυτό που μ' έφερε στο Club. Μέσα απ' αυτό αρχικά και προσωπικά γνώρισα πολλούς αξιόλογους ανθρώπους. Προσωπικά θέλω να ξαναγίνει αυτό που ήταν. Ήταν πολλά (όχι ότι και τώρα δεν είναι), αλλά ήταν πολλά....

Καλά το πας συνέχισε ...

Προσωπικά θέλω να ξαναγίνει αυτό που ήταν. Ήταν πολλά (όχι ότι και τώρα δεν είναι), αλλά ήταν πολλά....

Αν περιμέναμε απο μερικούς μερικους που δεν πρόλαβε να κάψει ο Λιμπεράκης Γερακάρης , αρα δεν έκανε καλή δουλειά ως Ελλην, κ που μπαίνουν μια φορά στο τόσο
φυσικό δεν είναι ?  :2hysterical:
Λες αυτός ο πειρατής να ηταν δημόσιος υπάλληλος ?  :eusa_think: :2tongue:

(όχι ότι και τώρα δεν είναι)......

Τό σωσες , αλλιώς θα τα άκουγες πρωί πρωί. :2hysterical:




Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #5465 on: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 14:56:09 μμ
Αν περιμέναμε απο μερικούς μερικους που δεν πρόλαβε να κάψει ο Λιμπεράκης Γερακάρης , αρα δεν έκανε καλή δουλειά ως Ελλην, κ που μπαίνουν μια φορά στο τόσο
φυσικό δεν είναι ?  :2hysterical:
Λες αυτός ο πειρατής να ηταν δημόσιος υπάλληλος ?  :eusa_think: :2tongue:
Ο Λιβέριος ή Λιμπέρης και περισσότερο γνωστός ως Λιμπεράκης Γερακάρης (σε κάποιες πηγές και Γερακαράκος) ηταν κάποιος που πολεμούσε για το χρήμα. Πολεμούσε για λογαριασμό άλλων. Εκείνη την εποχή, πολεμούσε για λογαριασμό των Τούρκων.....


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5466 on: Κυριακή 20 Σεπτέμβριος 2020, 15:41:08 μμ
Δεν τον γνωρίζω τον κύριο πειρατή Ιωάννη, κ αν δεν τον ανέφερες ούτε που θα το μάθαινα ποτέ,
κ εσύ δλδ τον ξέρεις επειδή έχει σχέση με την ιδιαίτερη πατρίδα σου.



Offline FARENAIT

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #5467 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 07:48:00 πμ
Καλημέρα στην παρέα, με λένε Χρήστο και μόλις πριν  ένα μήνα απέκτησα ένα TRANSALP 650 μετά από αποχή μερικών χρόνων αφού το προηγούμενο ήταν ένα AFRICA TWIN 750.



Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #5468 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 08:59:26 πμ
Καλημέρα Χρήστο. Να χαίρεσε την νέα σου μοτό και πάντα όρθιος.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #5469 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 10:47:31 πμ
Kαλημερα Χρηστο και καλα χιλιομετρα να εχουμε ! και εγω νεος κατοχος απο τελη ιουλιου εχοντας κανει περιπου 4000km και οσο τι γνωριζω μου αρεσει και πιο πολυ !



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9898
Reply #5470 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 11:44:22 πμ
Καλώς ήρθες στην παρέα μας Χρήστο και καλές βόλτες με το ΤΑ σου.
Από που μας γράφεις;


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5471 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 13:13:51 μμ
Καλώς μας βρήκες Χρήστο!
Με το καλό και από κοντά!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9813
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5472 on: Παρασκευή 25 Σεπτέμβριος 2020, 16:43:25 μμ
FARENAIT   :welcome:

Xρηστάρα εύχομαι καλοτάξιδο το μηχανάκι σου , κ η επιλογή σου να σε ανταμείψει με πολλές κ όμορφες εμπειρίες



Offline Honda Transalp 400cc

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #5473 on: Κυριακή 27 Σεπτέμβριος 2020, 02:10:45 πμ
καλησπερα σε ολους.



Offline Honda Transalp 400cc

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 2
Reply #5474 on: Κυριακή 27 Σεπτέμβριος 2020, 02:13:18 πμ
Ηθελα να κανω μια ερωτηση...υπαρχει περιπτωση να εχει κανεις κανα Honda Transalp 400cc παρατημενω? ρωταω γιατι χρειαζομαι καποια πραγματακια....
Ευχαριστω!!