Hellas Transalp Forum

Μορφονιά! (Honda CBR 1100 XX)

Fratello Giovanni · 9296

Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
on: Δευτέρα 29 Οκτώβριος 2007, 23:23:28 μμ
Σόρρυ βρε παιδιά αλλά πάλι πέτυχα σήμερα μια Honda CBR 1100 XX στα φανάρια...τι όμορφη μηχανή είναι αυτή??? Σπορ τουριστική, μεγάλη σέλα και για τον συνοδηγό, πανέμορφα όργανα, τύφλα ναχει η BMW K1200 και η Yamaha FJR. Φέρτε με στα ίσια μου και πείτε μου μειονεκτήματά της γιατί έτσι μου'ρχεται να δώσω το αυτοκίνητο και να μείνω με 2 μηχανές  ::) ::)
« Last Edit: Πέμπτη 01 Νοέμβριος 2007, 11:04:15 πμ by Sotos »


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline petervic

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 635
Reply #1 on: Τρίτη 30 Οκτώβριος 2007, 00:01:26 πμ
Είναι ένα πολύ όμορφο μηχανάκι πραγματικά και ίσως έιναι το μοναδικό στο οποίο συμφωνουμε και με τη γυναίκα μου (σε όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια που μου αρέσουν διαφωνεί κάθετα ακόμα και για το ΤΑ!!). Δυστυχώς δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ ούτε την είχε κανένας γνωστός για να μου πει θετικά ή αρνητικά....



Η ασημουλα μου, το 4ο παιδι μου...

Πέτρος
XL650V


Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Reply #2 on: Τρίτη 30 Οκτώβριος 2007, 09:30:57 πμ
Εγώ έχω 2 φίλους που από ΤΑ πήγανε σε Vara και τελικά το δώσανε για την Blackbird (CBR 1100 XX).  Και οι 2 την έχουν για δεύτερη μηχανή που χρησιμοποιούν εκτός πόλης σε ταξίδια.  Ο ένας μένει στην Αθήνα όπου κινείται με παπί Innova και ο άλλος μένει στην Καβλάλα όπου κινείται με γουρούνα (δεν θυμάμαι μάρκα).  Στο ταξίδι λοιπόν είναι και οι 2 κατενθουσιασμένοι από την Blackbird σε σύγκριση με την Vara που είχαν πρίν.  Είναι πιο άνετη και πιο ξεκούραστη και μπορείς να πηγαίνεις πορεία πιο άνετα με περισσότερα χιλιόμετρα.  Προσωπική άποψη δεν έχω, αλλά κρίνοντας από τα φιλαράκια μου που οδηγούν μηχανή πολλά χρόνια και ταξιδεύουν με τις γυναίκες τους με αυτήν, συμπεραίνω ότι είναι μια πολύ καλή μηχανή τουρισμού και υπερτερεί σε σχέση με τις άλλες μηχανές της κατηγορίας δηλ. FJR, K1200, Hayabusa.  Αν και για την Hayabusa άκουσα ότι το μοντέλο του 2008 θα έχει μια επιλογή Α,B,C με κουμπάκι στο τιμόνι για να αλλάζει ο οδηγός εν κινήσει την δύναμη που αποδίδεται στον πίσω τροχό (190 ίππους στο A, 140 στο Β και 110 στο C), έτσι ώστε να αλλάζει η συμπεριφορά της μηχανής ανάλογα με τις συνθήκες.


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τρίτη 30 Οκτώβριος 2007, 10:13:51 πμ
Οκ , ταξιδεύεις άνετα δε λέω, αλλά λόγο χιλιομέτρων , όχι λόγο της στάσης οδήγησης (κλιπον) ούτε λόγο της μειωμένης προστασίας
όταν σηκωθείς λιγάκι. Επιπλέον δεν μπορεί να συγκριθεί με Onoff . Το ένα πάει και σε χωμάτινες διαδρομές και το αλλο
δεν θέλει ούτε σκόνη.
Ομορφο μηχανάκι κατά τα άλλα.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #4 on: Τρίτη 30 Οκτώβριος 2007, 12:11:52 μμ
Εννοείται πως δε γίνεται σύγκριση με ον οφ, γιαυτό και το σχόλιο να μείνω με 2 μηχανές. Αλλά είναι 1) Χόντα και 2) διαολεμένα όμορφο.

Βέβαια είναι μηχανή του Σαββατοκύριακου, δε μπορείς να κινείσαι στην κίνηση στην Αθήνα καθημερινά για δουλειές...

Καταραμένα λεφτά, μου λείπει επιπλέον μία CBR και ένα τζιπ Wrangler για να αισθάνομαι οδηγικά πλήρης  :)

Υ.Γ. το παληκάρι στο φανάρι μου είπε ότι έχει κατανάλωση 8λιτ/100χλμ, περίμενα περισσότερο!


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Τρίτη 30 Οκτώβριος 2007, 12:53:52 μμ
Εννοείται πως δε γίνεται σύγκριση με ον οφ, γιαυτό και το σχόλιο να μείνω με 2 μηχανές. Αλλά είναι 1) Χόντα και 2) διαολεμένα όμορφο.

Βέβαια είναι μηχανή του Σαββατοκύριακου, δε μπορείς να κινείσαι στην κίνηση στην Αθήνα καθημερινά για δουλειές...

Καταραμένα λεφτά, μου λείπει επιπλέον μία CBR και ένα τζιπ Wrangler για να αισθάνομαι οδηγικά πλήρης  :)

Υ.Γ. το παληκάρι στο φανάρι μου είπε ότι έχει κατανάλωση 8λιτ/100χλμ, περίμενα περισσότερο!

Λογική κατανάλωση .Στην Εθνική μπορεί με 130 να πέφτει πιο χαμηλά. Αλλά θέλει δρόμο...δεν ειναι κλειστό στροφιλίκι
ούτε για επαρχιακούς δρομάκους


Offline eXoTiC

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 452
  • Γιώργος Κανελλάκης Tiger1050 2010
Reply #6 on: Δευτέρα 05 Νοέμβριος 2007, 17:54:01 μμ
Πουλάει ένα με ελάχιστα χιλιόμετρα το πρώιν αφεντικό μου έχει 3 παιδιά τώρα και έχει ηρεμίσει.


Αν το πάθημα (δικό μας ή φίλων) δε μας γίνεται μάθημα τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας! Φοράτε κράνος!


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #7 on: Δευτέρα 05 Νοέμβριος 2007, 18:06:58 μμ
Οταν πήρα το VFR, είχα δοκιμάσει και το Blackbird και επίσης τα Hayabusa και FJR. Το Blackbird είναι καταπληκτικό μηχανάκι αλλά όπως και το Hayabusa έχει πολύ μακρύ μεταξόνιο για να είναι σταθερό στα 250-290χμω και γι΄αυτό είναι βάσανο στην πόλη και σε σφιχτά επαρχιακά στροφιλίκια. Αλλά σε ανοιχτές διαδρομές είναι ποίημα, αν και πάλι εγώ προτιμώ το VFR μου.

Γενικά πάντως αν κανείς δεν πάει καθόλου χώμα όπως η πλειοψηφία των Ελλήνων με on-off, ένα sports-touring ταξιδεύει ΠΟΛΥ καλύτερα και ξεκούραστα, έχει άλλα περιθώρια ασφάλειας και είναι πιο όμορφο από τα 1000άρια "on-off" μαστόδοντα. Αλλά όπως είπαμε κι'αλλού, ο Ελληνας...


" the PouroDuro spirit "


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #8 on: Δευτέρα 05 Νοέμβριος 2007, 22:19:18 μμ
Πουλάει ένα με ελάχιστα χιλιόμετρα το πρώιν αφεντικό μου έχει 3 παιδιά τώρα και έχει ηρεμίσει.

Πόσο??

Να ρωτήσω κάτι βλακώδες....έχει σταματήσει η παραγωγή? στο σάιτ της χόντα έχει μόνο το RR


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Bullser

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 273
  • Gentlemen start your engines.
    • Ταξίδια με μοτοσικλέτα
Reply #9 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 10:56:31 πμ
Πόσο??

Να ρωτήσω κάτι βλακώδες....έχει σταματήσει η παραγωγή? στο σάιτ της χόντα έχει μόνο το RR

Το XX βρίσκεται στα Sport Touring και οχι στα Supersport.


XL650V TRANSALP '07
Touring season has begun.
Gentlemen start your engines.

http://www.bikos.gr/


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #10 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 11:07:19 πμ
Το XX βρίσκεται στα Sport Touring και οχι στα Supersport.

ναι οκ αλλά στο σαιτ δε βρίσκεται πουθενά


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline Bullser

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 273
  • Gentlemen start your engines.
    • Ταξίδια με μοτοσικλέτα
Reply #11 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 11:22:39 πμ
ναι οκ αλλά στο σαιτ δε βρίσκεται πουθενά
Δεν καταλαβαίνω πανε στο Link
http://www.honda.gr/honda/motorcycles_new/inner.cfm?menu_id=2&moto_id=4
και θα το δεις.


XL650V TRANSALP '07
Touring season has begun.
Gentlemen start your engines.

http://www.bikos.gr/


Offline Bullser

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 273
  • Gentlemen start your engines.
    • Ταξίδια με μοτοσικλέτα
Reply #12 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 11:28:06 πμ
Εννοείς το Αγγλικό site, ok το είδα, έχεις δίκιο δεν το αναφέρει, περίεργο


XL650V TRANSALP '07
Touring season has begun.
Gentlemen start your engines.

http://www.bikos.gr/


Offline Bullser

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 273
  • Gentlemen start your engines.
    • Ταξίδια με μοτοσικλέτα
Reply #13 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 11:40:36 πμ
Για την ακρίβεια το site είναι μάλλον Αμερικάνικο, ίσως εκεί να μην κυκλοφόρησε καθόλου.
Στο παρακάτω Αγγλικό site την αναφέρει.

http://www.honda.co.uk/motorcycles/


XL650V TRANSALP '07
Touring season has begun.
Gentlemen start your engines.

http://www.bikos.gr/


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #14 on: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2007, 12:45:59 μμ
χμ ναι, θενκς!

Δε βγαίνει με επιλογή ABS βλέπω ε. Πως και αυτό  ::)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #15 on: Τετάρτη 07 Νοέμβριος 2007, 20:26:27 μμ
Δε βγαίνει με επιλογή ABS βλέπω ε. Πως και αυτό  ::)

Το Blackbird σχεδιάστηκε το 1996-97 και εκείνα τα χρόνια δεν υπήρχε ABS. Εχει όμως CBS, αν και απ'ότι λέγεται εδώ στην Αγγλία, το μπροστινό του μπλοκάρει σε κάποιες περιστάσεις οπότε το ABS θα ήτανε χρήσιμο. Η μόνη ουσιαστική αλλαγή που είχε αυτά τα χρόνια ήτανε ο ψεκασμός το 1999 ή 2000, κατά τα άλλα έχει μείνει απαράλλαχτο - αλλά πάντα πολύ καλό.

Ακούγεται ότι το 2009 θα ενοποιηθεί με το VFR σε ένα 5-κύλινδρο VFR1200, οπότε δεν είναι καλή εποχή για να το πάρει κανείς καινούργιο. Μεταχειρισμένο πάντως είναι μια άριστη αγορά καθώς έχει φανταστική ποιότητα κατασκευής και ο κινητήρας είναι bullet-proof, ικανός για 2-3 εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα. It is a Honda afterall  ;D


" the PouroDuro spirit "


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #16 on: Τετάρτη 07 Νοέμβριος 2007, 23:40:36 μμ
Exotic τι εγινε με το αφεντικό σου? για δώσε πληροφορίες για τη μηχανή  ::)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline nassosxlvbros

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 161
  • χτυπάει 200 το ΤΑ;.....χεχε...
Reply #17 on: Πέμπτη 06 Δεκέμβριος 2007, 21:12:24 μμ
Σόρρυ βρε παιδιά αλλά πάλι πέτυχα σήμερα μια Honda CBR 1100 XX στα φανάρια...τι όμορφη μηχανή είναι αυτή??? Σπορ τουριστική, μεγάλη σέλα και για τον συνοδηγό, πανέμορφα όργανα, τύφλα ναχει η BMW K1200 και η Yamaha FJR. Φέρτε με στα ίσια μου και πείτε μου μειονεκτήματά της γιατί έτσι μου'ρχεται να δώσω το αυτοκίνητο και να μείνω με 2 μηχανές  ::) ::)

ΟΚ, μειονέκτηματα:
1. παρ'ότι βγαίνει σε μαύρο,μαύρο ματ ασημί κλπ,το μπλε της είναι απλά υπέροχο!(και σου το λέει κάποιος που σιχαίνεται το μπλε!)και μπερδεύεαι...
2. και άντε και το πήρες μπλε...η παραμικρή γρατζουνιά γμτ φαίνεται...και ξέρεις τώρα,αλοιφές τριψίματα,κλπ..
3. πολλά διλλήματα:ζαχαρώνεις ένα ψεκαστό με 7000€ και σκάει μύτη ένας γείτονας με το καρμπυρατεράτο στα 4800...τι κάνεις;
4. αρχίζοντας τις κολιές/γκαζιές σε ημερήσια διάταξη θα θες ένα πίσω λάστιχο το μήνα...(και πολύ λέω...)
5. αν είσαι της τελικής χαλιέσαι γιατί το μπούσα πάει 7-8κμ περισσότερο,και ο αντιπαθητικός ιδιοκτήτης του στο παίζει γρήγορος...
6. είναι πολλοί σαν εσένα που ζαχαρώνουν ΧΧ...πρέπει να οπλιστείς με υπομονή...



FERRO NOSCENTIUS AURUM