Hellas Transalp Forum

Καβούκι οργάνων για Transalp 650

Νίκος 650 · 26386

Offline Νίκος 650

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 22:13:32 μμ
 Παιδιά έχει ξεθωριάσει το καβούκι οργάνων από τον ήλιο πως μπορώ να το επαναφέρω στη αρχική του κατάσταση;Έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορους τρόπους: α) Για σπρέι βερνικιού, β) Πιστόλι θερμού αέρα  δεν ξέρω αν το λέω σωστα γ) Σπρέι φωτιάς.
  Εγώ από την άλλη σκέφτομαι να πάρω καινούριο αλλά πρίν κάνω αυτή την κίνηση λέω να εξαντλήσω κάθε περιθώριο.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρον!!!



Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #1 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 22:20:25 μμ
Με το θερμοπιστολο μπορεις να κανεις δουλεια αλλα θελει προσοχη μην σκεβρωση .Δοκιμασε με βαζελινη και αστην να την απορροφηση .Εχει βεβαια και αλλα υλικα απλα εχουν καποιο κοστος δοκιμασε λοιπον με τα οικονομικα και προχωρα αναλογα το αποτελεσμα .




Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2454
  • XLV650, CRF1000
Reply #2 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 22:24:05 μμ
  Εγώ από την άλλη σκέφτομαι να πάρω καινούριο αλλά πρίν κάνω αυτή την κίνηση λέω να εξαντλήσω κάθε περιθώριο.

Το καινουργιο ειναι παμφτηνο, εγω το ειχα παρει 12 ευρω με την εκπτωση του club δυο χρονια πριν αν θυμαμαι καλα, ειλικρινα δεν αξιζει ο κοπος να το ανα-καινουργωσει κανεις..


" the PouroDuro spirit "


Offline CheGuevara

  • Έλα μωρή οδηγάρα που έγινες και
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2063
  • Ηasta la Victoria Siempre
Reply #3 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 22:29:53 μμ
Το καινουργιο ειναι παμφτηνο, εγω το ειχα παρει 12 ευρω με την εκπτωση του club δυο χρονια πριν αν θυμαμαι καλα, ειλικρινα δεν αξιζει ο κοπος να το ανα-καινουργωσει κανεις..

Αυτό που σου λέει εδώ ο φίλος να κάνεις. Και το ταμπλό σου θα ξαναγίνει καινούργιο. Και εγώ αυτό έκανα!


Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ήδη θα το κατάλαβες η Ιθάκες τι σημαίνουν.


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #4 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 22:58:14 μμ
Σιγουρα η αγορα ενος καινουριου ειναι η πιο καλη λυση αλλα και η πιο ευκολη ..οποτε δοκιμασε και την χαρα της δημιουργιας δεν εχεις να χασεις και τπτ  ;D ;D




Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #5 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:21:36 μμ
Εγω προσωπικα ετοιμαζω τη δικια μου γι'αυτοκολληματο ανθρακονηματος (υπαρχει σε 2 χρωματα γκρι και μαυρο) και ειναι πολυ ρεαλιστικη η εικονα του αλλα και η υφη του! Για δες εδω: http://www.3m-ssl.gr/carbon/3mcarbon.html


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #6 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:24:25 μμ
Εγω προσωπικα ετοιμαζω τη δικια μου γι'αυτοκολληματο ανθρακονηματος (υπαρχει σε 2 χρωματα γκρι και μαυρο) και ειναι πολυ ρεαλιστικη η εικονα του αλλα και η υφη του! Για δες εδω: http://www.3m-ssl.gr/carbon/3mcarbon.html
Καλη ιδεα αλλα δυσκολο να κανεις τις κουρμπες εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα  :-\




Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #7 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:28:09 μμ

Καινούργιο
+φθηνό
-θα χαλάσει και αυτό

Το δικό σου :

Το βγάζεις προσεκτικά, εκτός κι αν έχουν σπάσει τα δοντάκια των πλαϊνών σου, όπως πολλών άλλων.
Το τρίβεις ελαφρά με γυαλόχαρτο νερού.
Το περνάς ένα αστάρι πλαστικών σε σπρέι.
Όχι χρώμα, όχι άλλα βερνίκια κλπ.

Θα πάρει μια υφή "βρεγμένου" και θα δείχνει μια χαρά.

Το δικό μου έκανα το λάθος να περάσω και βερνίκι από πάνω, αλλά μόλις φτιάξει ο καιρός, θα το ξανατρίψω και θα το περάσω μόνο με αστάρι.



ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #8 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:30:23 μμ
Κομματι κομματι και λιγο υπομονη! Αυτο χρειαζεται! Αλλα καμια σχεση πλεον με το εργοστασιακο πλαστικο! Θα δειχνει οσο να'ναι... και βεβαια μην ξεχναμε οτι ειναι λιγακι πιο ακριβη η λυση αυτη > 30-40 ευρω (σε σχεση με την αγορα καινουργιου 12 ευρω)


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #9 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:37:13 μμ
Κομματι κομματι και λιγο υπομονη! Αυτο χρειαζεται! Αλλα καμια σχεση πλεον με το εργοστασιακο πλαστικο! Θα δειχνει οσο να'ναι... και βεβαια μην ξεχναμε οτι ειναι λιγακι πιο ακριβη η λυση αυτη > 30-40 ευρω (σε σχεση με την αγορα καινουργιου 12 ευρω)
Αν το καταφερεις θα ηθελα να δω το αποτελεσμα απο κοντα καποια στιγμη με ενδιαφερει  ;D




Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #10 on: Δευτέρα 21 Φεβρουάριος 2011, 23:44:05 μμ
Επειδη στην παραπανω διευθυνση που εβαλα για το 3M CARBON αναφερει οτι ενα κομματι τετοιου αυτοκολλητου 30x40cm κοστιζει γυρω στα 30 ευρω και η αποστολη επαρχια αλλα 10,το συνολο 40 ευρω δηλαδη αλλα κι επειδη πηγα και ρωτησα σε μαστορα που εχει κανει τετοια δουλεια μου το κοστολογησε 40 ευρω με 2 χρωματα γκρι και μαυρο οποιο σχεδιο και εναλλαγη θελω εγω στο πλαστικο ! Αρα η κατασκευη του δεν θα ειναι δικια μου  :goofy: Παρολα αυτα στην συγκεκριμενη διευθυνση δινει και οδηγιες τοποθετησης ακομη και σε καμπυλες με την βοηθεια πιστολιου σεσουαρ! Πολυ ευχαριστως να στειλω το αποτελεσμα με φωτογραφια οταν το φτιαξω! (Επαρχια βλεπεις...!!!)


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #11 on: Τρίτη 22 Φεβρουάριος 2011, 08:44:43 πμ
Εγω το έχω αλλάξει τρείς φορές αυτό το καμμάτι γιατί μου την εδινε καθε φορά που αρχιζε να ξεθωριάζει...Είναι πράγματι πάρα πολύ φθηνό ,περίπου 14€ απο αντιπρόσωπο.Τωρα εαν θέλεις ενα μονιμότερο αποτέλεσμα θα πρέπει να το αφαιρέσεις ,να το τρίψεις με πολύ ψιλό ντουκόχαρτο ,να το περάσεις με σπρέυ (η πιστόλι αερα-εαν εχεις) αστάρι πλάστικών και επειτα 2-3 χέρια με μαυρο χρώμα -αυτοκινήτων-προφυλακτήρων .Για τέλειο αποτέλεσμα μετά θελει και ενα -δυο χερια ματ βερνίκι...
Οπως καταλαβαίνεις δεν αξίζει το κόπο ,παρε ενα καινούργιο και βλέπουμε....


HONDA ή γενόσιμο?


Offline likos69

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 671
  • ούϊ μάναμ!
    • θα έβαζα αν είχα
Reply #12 on: Τρίτη 22 Φεβρουάριος 2011, 09:15:11 πμ

Quote
Εγω το έχω αλλάξει τρείς φορές αυτό το καμμάτι γιατί μου την εδινε καθε φορά που αρχιζε να ξεθωριάζει...Είναι πράγματι πάρα πολύ φθηνό ,περίπου 14€ απο αντιπρόσωπο.

πήγα  που  λέτε να  πάρω  και εγώ ένα καινούργιο και μου λέει ο παλίκαρος της honda  εδώ   περίπου 60 ευρά.. του λέω είσε σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα?   :eusa_think:.. ναιιιιι λέει το παλικάρι!  ;D..  τι λέ ρε του λέω  >:( 60 θα είναι οι ώρες σου  :goofy: οπότε  πήρα και και εγώ και το έβαψα, χρησιμοποίησα δε διάφανο αστάρι για πλαστικά και μεταλικό  μαύρο χρώμα βεβαίως θέλει ένα ελαφρό τρίψημο  πρώτα..εδώ έκανα την πατάτα και ξεκίνησα να τρίβω  με ψιλό γυαλόχαρτο... τσπα  γυαλόχαρτο νερού και λύνεται το πρόβλημα... αποτέλεσμα το έχω περίπου ένα χρόνο βαμένο και είναι μια χαρά




Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2754
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #13 on: Τρίτη 22 Φεβρουάριος 2011, 09:21:55 πμ
Επειδή το "ανθρακόνημα" είναι δήθεν ανθρακόνημα, ανθρακόνημα look, νομίζω ότι είναι ολίγον κιτς, όπως και όλα τα δήθεν. Αν κάποιος έχει χρόνο και υπομονή, μπορεί να αγοράσει αληθινό ανθρακόνημα και εποξική και χρησιμοποιώντας το καβούκι σαν καλούπι να κατασκευάσει πραγματικό ανθρακονημάτινο εξάρτημα.
Δεν νομίζω όμως οτι αξίζει τον κόπο, γιατί το γνήσιο καβούκι είναι πολύ ελαφρύ, οπότε βάρος δεν κερδίζεις και η μεγαλύτερη αντοχή του ανθρακονήματος δεν χρειάζεται γιατί το εξάρτημα δεν καταπονείται.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #14 on: Τρίτη 22 Φεβρουάριος 2011, 10:44:26 πμ
.............. και μου λέει ο παλίκαρος της honda  εδώ   περίπου 60 ευρά..

Δεν του είπες οτι με τόσα λεφτά αγοράζεις 4 απο το Σαρακάκη?????Απίστευτος ηταν ο τύπος....


HONDA ή γενόσιμο?


Offline Νίκος 650

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
Reply #15 on: Τρίτη 22 Φεβρουάριος 2011, 16:31:24 μμ
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας να'στε καλά.Για αρχή λέω να προσπαθήσω να φτιάξω αυτό που έχω αν τελικά δεν τα καταφέρω θα αγοράσω καινούριο.



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #16 on: Κυριακή 06 Μάρτιος 2011, 15:09:57 μμ
Και να λοιπον... ετοιμο το καντραν με αυτοκολλητο ανθρακονηματος... http://www.facebook.com/album.php?id=566272876&aid=263869


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline labrosg

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 154
    • http://users.hol.gr/~kleolab
Reply #17 on: Κυριακή 06 Μάρτιος 2011, 21:10:58 μμ
Δε βάζεις καμμιά φωτογραφία εκτός facebook για εμάς τους περίεργους που επιμένουμε να μη μετέχουμε στη λογική του?

Χωρίς παρεξήγηση...


Λάμπρος
XLV650 - Red Transalp '00
Honda CR-V Freedom BLACK '06

"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο, έχω κάποιες αμφιβολίες." Albert Einstein


Offline Pezos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 579
Reply #18 on: Κυριακή 06 Μάρτιος 2011, 21:25:46 μμ
Και να λοιπον... ετοιμο το καντραν με αυτοκολλητο ανθρακονηματος... http://www.facebook.com/album.php?id=566272876&aid=263869

Μάλλον δεν λειτουργεί.
Δεν ξαναπροσπαθείς...



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #19 on: Κυριακή 06 Μάρτιος 2011, 22:05:24 μμ
http://s1202.photobucket.com/albums/bb367/takhs81/?action=view&current=0019.jpg τωρα εγινε δουλεια πιστευω! το ξανατονιζω οχι μονο εμφανιση αλλα και υφη ανθρακονηματος


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #20 on: Κυριακή 06 Μάρτιος 2011, 22:14:38 μμ
και ασχετο με το θεμα αλλα του κοτσαρα και μανιταρια στα πλαϊνα για να μην εχει καποια πτωση δυσαρεστα αποτελεσματα...  ;)  http://s1202.photobucket.com/albums/bb367/takhs81/?action=view&current=Manitari_1.jpg


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #21 on: Δευτέρα 07 Μάρτιος 2011, 08:25:08 πμ
Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα τα μανιταρια πεταμενα λεφτα ηταν Δεν προκειτε νομιζω να προστατεψουν τιποτα εκει που βρισκονται Αντιθετως ζημια στο υποπλαισιο μπορει να προκαλεσουν!
Στα προστατευτικα καλαμιων της acerbis tie wrap ειναι αυτα που εχεις βαλει στο μεσον τους? Αν ναι καλο ειναι να τα αφαιρεσεις!



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #22 on: Δευτέρα 07 Μάρτιος 2011, 10:31:50 πμ
ναι tie wrap ειναι γιατι δεν τα εχω περασει μεσα στα καλαμια αλλα δενουν  με χρατς και ανοιγαν χωρις τα κλιπς...


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline nikos 238

  • If you doubt, loose it...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3198
Reply #23 on: Δευτέρα 07 Μάρτιος 2011, 11:43:16 πμ

Εμένα μου άρεσε η βάση για το πολυοργανάκι...δεν βρήκα ποτέ χρόνο να την φτιάξω και το χω στόκ...


ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #24 on: Δευτέρα 07 Μάρτιος 2011, 12:30:42 μμ
πλεξιγκλας κομμενο και κολλημενο με λογκο! σπειρωμα στο καντραν σπειρωμα στο πλεξιγκλας και σκουληκοβιδες που βιδωνουν απο την εσωτερικη μερια του καντραν με σκοπο να πιεσουν ελαφρα το πολυοργανο ωστε να μην κουνιεται! αφου βιδωσουν οι σκουληκοβιδες τοσο ωστε να μην κουνιεται το πολυοργανο εσωτερικα στο κουτακι του κοντρα παξιμαδακια απο την κατω μερια του καντραν για να μην λυσουν οι βιδες λογω κραδασμων  ;)


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...