Hellas Transalp Forum

Περιφεριακη Αιγαλεω-Σκαραμαγκας(Διυλιστηρια)

ArtOf · 3398

Offline ArtOf

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 64
on: Σάββατο 19 Σεπτέμβριος 2009, 10:34:41 πμ
-Εφτασε το φθινοπωρο και πλησιαζει κι ο χειμωνας .Ενα καθημερινο μου δρομολογιο ειναι η παραλια Ασπροπυργου μεσω Αττικης Οδου-Περιφερειακης Αιγαλεω-Διυλιστηρια-ΝΕΟΑΚ.Βγαινοντας απο την Αττικη Οδο στην εξοδο 5 (Περιφεριακη Αιγαλεω ) υπαρχει σωρεια αμοιρων σκυλων (κατ'αρχην) τους οποιους πρεπει να εχεις το νου σου συνεχως,αλλα τα δυσκολα και πολυ επικυνδινα σε περιμενουν στο τελος της Περιφεριακης ,οπου υπαρχει ενα κατηφορικο διπλο S.
To Πληθος των βυτιων καυσιμων που εχουν προορισμο τα διυλιστηρια καθιστουν τον δρομο αυτον ιδιαιτερα επικυνδινο λογω του συνηθισμενου "κουβα" που κρεμανε πισω τους (για οποιον το εχει προσεξει αυτο) και κουνα κουνα φευγει πετρελαιο στον δρομο ,οταν δε βρεχει βλεπεις να ιριδιζει ολη η κατηφορα και τα S ,πολλα αυτοκινητα ,Moto,αλλα και ενας γερανος ακομα και νταλικες εχουν αγορασει οικοπεδα εκει απο την γλυστρα ,αλλα τα μεγαλα οχηματα ειναι λογο ογκου καπως προστατευμενα ,τα αποτελεσματα των επιβατων ομως δραματικα αν σκεφτει κανεις πως δεν ειναι μονης κυκλοφοριας δρομος και παραλληλα ανεβαινουν αντιστοιχα οχηματα.
Σε βροχερη ημερα αν δεν γνωριζεις μολις περασεις αυτο το κομματι και πεις "Δοξα το Θεο" σου ερχεται νταμπλας δευτερος..
Βγαινοντας στην Πυλη των Διυλιστηριων και μολις ξεμιτυζεις στην Εθνικη Αθηνων Κορινθου ,δεξια σε περιμενει σε ολο το μηκος της λουριδας σου μια ....υπεροχη λιμνη,οπου αναγκαστικα αναζητας την ευκαιρια να πας αριστερα ,και εκει σε περιμενει αλλος κινδυνος βαρβατος.
Η ασφαλτος στο εκει σημειο ,πολυπατημενη απο οχηματα βαρεα και υπερβαρεα εχει κανει μεγαλα αυλακια ακομα και ανω των εικοσι εκατοστων ,κατι σαν κυμματισμος ενα πραγμα ,που σε συναρτιση με το βρεγμενο και απιστευα λιγδιασμενο οδοστρωμα καθιστουν τον αναβατη "σχοινοβατη" αναμεσα σε νυσταγμενους οδηγους που ψαχνουν τα τσιγαρα,τo σταθμο στo ραδιο ,τον καφε και τα λοιπα στα αυτοκινητα τους.....αυτα.
« Last Edit: Δευτέρα 28 Σεπτέμβριος 2009, 16:49:43 μμ by ArtOf »


The ArtOf...
Η λοξοδρομηση απο τους σκληρους και αγονους περιορισμους της καθημερινοτητας ..Ι scream ,you scream ,we all scream for an Ice Cream..(Roberto Bennini -"Down by Low")


Offline kotskofi

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 144
Reply #1 on: Σάββατο 19 Σεπτέμβριος 2009, 13:27:18 μμ
 Περνάω από αυτό το σημείο καθημερινά, έχεις απόλυτο δίκιο. Τον νου σας παιδιά, γιατί οι αυλακώσεις στην εθνική δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές, παρά μόνο όταν τις διασχίσεις προσπαθώντας να αλλάξεις λωρίδα. Επικίνδυνα πράγματα, ειδικά όταν γλιστράει λόγω βροχής!


Πρώην ΤΑ 650 (πρώτη αγάπη και παντοτινή) και νυν BMW R 1150 GS...
Dare!


Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #2 on: Τρίτη 29 Σεπτέμβριος 2009, 16:41:10 μμ
Και γω περνάω από την Αθηνών Κορίνθου μέσο Σχιστου για Ελευσίνα. Μπορώ να πω ότι έχω μάθει τον δρόμο απέξω για να μπορέσω να κινούμε με ασφάλεια.



Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τρίτη 29 Σεπτέμβριος 2009, 16:55:12 μμ
Και γω περνάω από την Αθηνών Κορίνθου μέσο Σχιστου για Ελευσίνα. Μπορώ να πω ότι έχω μάθει τον δρόμο απέξω για να μπορέσω να κινούμε με ασφάλεια.



πρόσεξε fparis... με την οικειότητα έρχεται και η χαλάρωση... με τη χαλάρωση και η πτώση (φτου φτου φτου μακριά)
Τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων απο το σπίτι μας... εκεί που νομίζουμε οτι τους "εχουμε" τους δρόμους.
(οχι οτι το κάνεις... γενικά μιλάω)


Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #4 on: Τρίτη 29 Σεπτέμβριος 2009, 19:32:03 μμ
πρόσεξε fparis... με την οικειότητα έρχεται και η χαλάρωση... με τη χαλάρωση και η πτώση (φτου φτου φτου μακριά)
Τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται σε απόσταση λίγων χιλιομέτρων απο το σπίτι μας... εκεί που νομίζουμε οτι τους "εχουμε" τους δρόμους.
(οχι οτι το κάνεις... γενικά μιλάω)

Σωστά μιλάς. Ευτυχώς πριν ανέβω στην μοτο όλα αυτά περνάνε απο το μυαλό μου. Μπορώ να πω ότι πολλές φορές με έχουν σώσει. Εχθές για παράδειγμα είδα μπροστά μου στα 50μ να περνάει ένα παπί από σημείο που εγώ προσέχω πάντα, λόγο γνώσης, και ένα αυτοκίνητο το ακούμπησε, ευτυχώς, κάθετα. Αυτό συνέβη στον δρόμο από σχιστό για πέραμα. Εκεί που περνάνε τα φορτηγά για τα τελωνείο, νομίζω.
Η άποψή μου για την οδήγηση είναι η συνεχής ενημέρωση και εκπαίδευση. Προσωπική εκπαίδευση. 


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…