Hellas Transalp Forum

Επαρχιακό οδικό δίκτυο

KostasC · 16161

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 15:59:31 μμ
Χθες μεσημέρι ενώ βρισκόμουν λίγο έξω απο την Κυπαρισσία και ετοιμαζόμουν να ξαπλώσω, ακούω ενα μπάααμμμ...(γερό) και ήταν ήχος στούκας απο μηχανή....
η πρώτη μου κουβέντα... Δε πάω...Δε πάω ξανά να τους μαζεύω... οχι ! το είχα υποσχεθεί απο την τελευταία φορά
Δυστυχώς δεν έκανε την ίδια σκέψη η γυναίκα μου... και φύγαμε σφαιράτοι για το σταυροδρόμι, 100 μέτρα απο το σπίτι...
επειδή το έχουμε κάνει πολλές φορές, το ξέραμε... κινητό,μπουκάλι νερό και μια πετσέτα.
Όσο μιλάω στο 166 (ο οποίος μου λέει οτι πήρα Καλαμάτα... να πάρω αλλού... :bomb: )
ψάχνω να βρω που είναι το θύμα...
Η οδηγός έξω απο το αυτοκίνητο και η μοτοσικλέτα μετά το αυτοκίνητο σφηνωμένη σε ενα φράχτη και μια ελιά.
15 μέτρα δεξιότερα ... ενα κουβάρι ανθρώπινο ...
πλησιάζω με δισταγμό, επειδή ένας που ήταν παρόν μου λέει..."φίλε μη πας... "...
Ο τύπος με το δεξί πόδι κιμά σε άσχετη θέση με το σώμα, αίμα στα αφτιά, κοιλιά πρησμένη, μέσα στη σκόνη...  γενικώς ενα κρεάτινο κουβάρι πεταμένο πάνω σε ενα τσιμεντένιο κολονάκι φράχτη.
Ευτυχώς είδα ελαφρύ παλμό στο λαιμό του, και επειροελάχιστη κίνηση στις βλεφαρίδες του. Το μόνο που έκανα ήταν να του βάλω μια ηλιοπροστασία αυτοκινήτου να τον προστατεύω απο τον ήλιο μέχρι να έρθει ασθενοφόρο
Η απαξίωση της ανθρώπινης ζωής. Μακάρι να μην έχει κανείς τέτοιες εικόνες στη ζωή του.
Σε 3 λεπτά ήρθε το ασθενοφόρο απο το νοσοκομείο (2χλμ)... τον πιάνουν σαν σακί απο τη ζώνη και τον τσουβαλιάζουν
πάνω στο φορείο. Όλα με αστρονομική ταχύτητα
Μετά έμαθα οτι έφτασε με πίεση 3, τη φτάσανε στο 10 και έφυγε αμέσως για Νοσοκομείο του Ρίο. Ετών 41...
Δεν έχω μάθει ακόμα αν ζει ή ξεψύχησε . Μέχρι να φτάσει στο Νοσοκομείο του Ρίο ζούσε, έμαθα όταν ρώτησα αργότερα στο νοσοκομείο Κυπαρισσίας για την τύχη του.

η ουσία τώρα...

- Ο τύπος φορούσε κράνος (ενα AGV) το οποίο βρέθηκε 50 μέτρα πέρα στην άλλη πλευρά του δρόμου.
Αυτόπτης, είδε τη στούκα και στο καπάκι να εκσφενδονίζεται το κράνος (νόμιζε οτι ήταν το κεφάλι του)... άρα το κράνος
δεν ήταν δεμένο. Μελετώντας το κράνος προσεκτικά, η κρίση μου λέει, οτι όπως ήταν το λουράκι δε το κλιπάριζε ποτέ. Ήταν με κλιπ, κουμπωτό.
Αν ήταν κουμπωμένο και γλίστρησε απο το κεφάλι, θα παρέμενε κουμπωμένο όταν το βρήκα.Πράγμα που δεν ήταν.
Το κράνος δεν είχε σημάδια σύγκρουσης με το αυτοκίνητο. Άρα απλά ήταν φορετό... = αυτοκτονία. ή απλά ξεκούμπωσε, κάτι που δε θεωρώ πιθανό.
Μετά το πήρε η ασφάλεια χωρίς να το προσέξει ιδιαίτερα . (κρατώντας το κοντέρ, το μισό τιμόνι, κλπ κλπ)
Ο τύπος σίγουρα θα προστάτευε το κεφάλι του, αν είχε παραμείνει το κράνος, αφου χτύπησε στο κεφάλι κατά την πτώση στο έδαφος. Τώρα η αιμορραγία στα αφτιά, δείχνει κρανιοεγκεφαλική κάκωση=δύσκολα τα πράγματα

Η σύγκρουση έγινε όταν η οδηγός του αυτοκινήτου, σε επαρχιακό δρόμο (σύμφωνα με μαρτυρίες, με αναμμένο φλας) έστριψε αριστερά
σε πολύ μικρό δρόμο (διασχίζοντας το άλλο ρεύμα - απο Φιλιατρά προς Κυπαρισσία ήταν η κίνηση)
Προφανώς άναψε φλάς, δεν έλεγξε αν ακολουθεί όχημα που έκανε προσπέραση και έστριψε . Σίγουρα είχε μικρή ταχύτητα αφού είναι πολύ μικρός ο δρόμος που θα έμπαινε.Άρα ο οδηγός μοτοσικλέτας είδε οτι επιβράδυνε, αλλά δε το εκτίμησε όπως έπρεπε.
Η μοτοσικλέτα χτύπησε στο εμπρός αριστερό μέρος του αυτοκινήτου στην κολώνα της καμπίνας, έλιωσε το πόδι του αναβάτη, εκτινάχτηκε αναβάτης και μοτοσικλέτα απο την άλλη πλευρά. Η μοτοσικλέτα σταμάτησε λίγο μετά ενώ ο αναβάτης συνέχισε μέχρι τον φράχτη.
Αυτή είναι και η συνηθέστερη υπόθεση σύγκρουσης μοτο με αυτοκίνητο.
Απο μαρτυρίες άλλων οδηγών, ο μοτοσικλετιστής (με κάποιο honda motard, MFX μάλλον κάτι τέτοιο) πήγαινε με υπερ-υπερβολική ταχύτητα, αλλά και η κατάσταση όπως έγινε, αυτό μαρτυρά.Δεν είχε δηλαδή κανένα περιθώριο αντίδρασης.

Οι επαρχιακοί δρόμοι, παντού στην Ελλάδα είναι γεμάτοι τέτοιες παγίδες.
Είναι αυτοκτονία να προσπερνάς αυτοκίνητο όταν δίπλα υπάρχει διασταύρωση... σημαίνει οτι μπορεί να στρίψει ανα πάσα στιγμή ασχέτως αν έχει βγάλει ή όχι φλας.
Η ταχύτητα πρέπει να είναι σύμφωνη με τα δεδομένα. Πάνω απο 80 σε αυτούς τους δρόμους= μεγάλο ρίσκο.
Πρέπει να έχεις πάντα την καλύτερη δυνατή ορατότητα, και πάντα σε ετοιμότητα. Κοιτάς τον οδηγό, μέσα απο το αυτοκίνητο, μετράς
αποστάσεις, εκτιμάς εξόδους διαφυγής κλπ... δε σταματάς ποτέ να δουλεύεις για την ενεργητική σου ασφάλεια.

Καλούς δρόμους σε όλους.

Υσ. Μετά απο λίγο αφού έφυγε το ασθενοφόρο, σκάει μύτη ενα παπί με δυο πιτσιρίκια φορώντας μόνο το μαγιό...
μου λένε, τί έγινε ρε φίλε ? ....
αφου δε τους πλάκωσα... πάλι καλά. Τρομαγμένος μου λέει ο ένας... εδω πιο πέρα μένουμε δε πάμε μακριά !
Του λέω... "ο τύπος που χτύπησε της περιοχής είναι επίσης...βλέπεις να έχει διαφορά ? και φόραγε κράνος,αλλά δε το είχε κουμπώσει.
Εσείς δε φοράτε καν !!! Πριν ενα μήνα χάσατε συμμαθητή σας 16 χρονών, επειδή έκανε βόλτα με φίλο του... Μυαλό δε βάλατε ?"

Η νεολαία θρηνεί καθημερινά τέτοιες περιπτώσεις... και μαζί τους όλη η Ελλάδα.







Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #1 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 16:11:09 μμ
ΣΟΚ!!!
Και εγώ σε επαρχιακό το είχα με την προβατίνα... Χάρη στο μπουφάν, το κράνος, τα μποτάκια, τα γάντια και τα κάγκελα στη μηχανή δεν έπαθα ΤΙΠΟΤΑ!!! ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Ο εξοπλισμός μπορεί να σώσει τη ζωή μας !!!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 16:59:56 μμ
Μόλις μίλησα με το νοσοκομείο του Ριο. Ο μοτοσικλετιστής είναι στην εντατική...


tzeronymo

  • Guest
Reply #3 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 18:14:15 μμ
Kατι παρομοιο  ετυχε να δω στις διακοπες μου, ξαπλωμενος στο ξενοδοχειο ακου ενα μπαμ και φωνες υστεριας,πεταγομαι μπαλκονι (3ος οροφος) και βλεπω μια μηχανη Τ.Α 600 κατω και στο 1 μετρο ενα πουλμαν σταματημενο  τι ειχε συμβει ? Ο μοτοσυκλετιστης κοιταξε πισω να δει αν ερχεται καποιος για να περασει το πουλμαν η ταχυτητα απο τι ακουσα μολις  40 χ.λ.μ το πουλμαν σταματησε να παρει ενα γκρουπ απο το ξενοδοχειο αναψε αλαρμ αλλα κολλησε σαν μικυ μαους πισω , κρανος δεν φοραγε οπως και κανεις στη ΡΟΔΟ παντως εμενα με κρανος 2 φορες μου ειπανε οτι χαλαω την πιατσα :2hysterical:   φωτο στο συμοφε



Offline tsatsos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 10
Reply #4 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 20:04:53 μμ
Τα τελευταια 15 χρονια στο χωριο μου και στα διπλανα χωρια εχουμε θρηνησει πανω απο 20 νεκρους και πολλους τραυματιες.Δυστυχως απο αστυνομευση μηδεν οι ποιο πολλοι χωρις διπλωμα,για κρανος μην συζητησω :-[και οι ποιο πολλοι με αφθονο αλκοολ στο αιμα τους.Την προηγουμενη εβδομαδα φανταρος αδειουχος χωρις διπλωμα,ασφαλεια και φωτα εκοψε το ποδι με το παππακι του μιας πεζης που περπατουσε στην ακρη του δρομου.Οταν με βλεπουν τα Σαββατοκυριακα που κατεβαινω με το varadero και φοραω τα ρουχα της μηχανης και το κρανος νομιζουν οτι το κανω για φιγουρα.



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 21:24:01 μμ
Τα ιδια και στην Κέρκυρα φέτος... Κράνος ενας στους 10 ντόπιους.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #6 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 00:45:47 πμ
Η επαρχία είναι δύσκολη περίπτωση.Κακοί δρόμοι απρόσεχτοι οδηγοί γιατί νομίζουν ότι είναι μόνοι τους, σπαρτά στους δρόμους, ζωντανά, τρακτλερ ανέμελα οτι μπορείς να φανταστείς. Θυμάμαι πριν 3-4 χρόνια στο δρόμο από Ορωπό για Αθήνα λίγο πρίν την εθνική αλλά και κάτω από τη γέφυρα από φορτηγό είχε φύγει ρύζι.Τα είδα ΟΛΑ.
Καλά έκανες Κώστα και βοήθησες.Σκληρό το θέαμα αλλά έπραξες σωστά.Τα λεπτά που κέρδισε ίσως αποδειχτούν πολύτιμα.



Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #7 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 10:14:39 πμ
Στην επαρχια παιζει και το αλλο απο τους ντοπιους.... η υπερβολικη ταχυτητα επειδη ξερουν τους δρομους (και στην Αθηνα βεβαια ισχυει σε -ανοιχτους- δρομους που τους κανουμε καθημερινα και ξερουμε ολες τις λακουβες)....
Το κακο ειναι οτι κολλανε πισω σου που πας νορμαλ για ενα στομο που δε γνωριζεις.

Μακαρι να ξεπερασει ο τυπος τους τραυματισμους του και να βγει απο το νοσοκομειο σε οσο καλυτερη κατασταση γινεται...

Παντου "λεει" : Το κρανος σωζει ζωες, αλλα πουθενα δε "λεει" : Το ΚΑΛΑ ΔΕΜΕΝΟ κρανος σωζει ζωες....
Και καλα το αδετο full face μπορει και να μεινει στο κεφαλι (μεχρι τη 2η φορα το πολυ που θα κοπανησει κατω....)
Αντε και το αδετο ανοιγομενο (μεχρι τη 1η φορα που θα κοπανησει κατω....)
Αλλα ειναι κατι τυποι που ακουμπανε κατι jet κρανη στο κεφαλι.... απορω πως δεν τους φευγουν απο τον αερα. Με το δαχτυλο να τους το κουνησεις θα φυγει σαν καπελο....




Offline Διαμαντης

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2816
Reply #8 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 13:47:13 μμ
Επίσης οι προδιαγραφές για τα ανοιγόμενα είναι μόνο κλειστά εν κινήσει.Ειδάλλως είναι επικίνδυνα για πολύ σοβαρό τραυματισμό.
Σε Nolan που είχα το έγραφε με κίτρινη ταμπέλα σήμανσης εσωτερικά του κράνους.
« Last Edit: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 14:20:50 μμ by Διαμαντης »



Offline dskafidas

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 393
Reply #9 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 14:13:59 μμ
Κώστα κάτι τέτοια περιστατικά ακούμε απο γνωστούς και φίλους και ο φόβος μας μεγαλώνει κάθε μέρα με τους απρόσεχτους που κυκλοφορούν έξω. Ελπίζω το παλικάρι να γίνει καλά.



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #10 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 14:16:42 μμ
Κώστα κάτι τέτοια περιστατικά ακούμε απο γνωστούς και φίλους και ο φόβος μας μεγαλώνει κάθε μέρα με τους απρόσεχτους που κυκλοφορούν έξω. Ελπίζω το παλικάρι να γίνει καλά.

Πάντως για το συγκεκριμένο, είναι 90% υπαιτιότητα του μοτοσικλετιστή η πρόκληση του ατυχήματος και 100% ευθύνη του η αδυναμία αποφυγής του.


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #11 on: Τρίτη 01 Σεπτέμβριος 2009, 17:27:31 μμ
Τα παραδείγματα άπειρα, τουλάχιστον ας σκεφτεται καθένας τις περιπτώσεις γνωστών του κάθε φορά που θα καβαλήσει τη μηχανή χωρίς να βάλει κράνος.

Κάποιοι θα θυμούνται τον περασμένο χειμώνα το ατύχημα που είχα, 500 μέτρα από το σπίτι μου σε κεντρικό δρόμο, μπροστά εγώ πίσω μου ακολουθούσε ο Τσέρτς και καρφώθηκα χωρίς να φρενάρω σε κυριούλη που παραβίασε στοπ από κάθετο στενό.
Σκεφτείτε μόνο τη πρόσκρουση σε σταθερό αντικείμενο με 60-70χλμ την ώρα, απογείωση και προσγείωση στην άσφαλτο με τη πλάτη και το κεφάλι. Χάριν κράνους και μπουφάν, βγήκα αγρατσούνιστος από το συμβάν με μόνη απώλεια μνήμης του περιστατικού.

Ποιος σου εγγυάται ότι δε θα συμβεί και το πιο παράλογο στο δρόμο, όσο και να προσέχεις? Παίξε με τις πιθανότητες, εσύ ο ακράνοτος  ::)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline tsatsos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 10
Reply #12 on: Τετάρτη 02 Σεπτέμβριος 2009, 13:08:15 μμ
Τα ιδια παντου.... ???http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=60303&cid=4



Offline fparis

  • Anaconda Team Member
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1007
Reply #13 on: Τετάρτη 02 Σεπτέμβριος 2009, 14:18:04 μμ
Αυτό με τα ενοικιαζόμενα μηχανάκια το παρατήρησα φέτος για πρώτη φορά, μιας και ήμουν με την μοτο και γω. Περισσότερο στην Σκιάθο και λιγότερο στην Σκόπελο. Πρόσεξα ότι δεν στέκονται σωστά στον δρόμο και πολλοί κάνουν βλακείες. Δεν συζητάμε για αυτούς που οδηγούν μηχανάκι για πρώτη φορά, κάνουν μπαμ. Εγώ με 650cc και δεν περνούσα τα 60χλμ και το σκατό με το 50αρι έτρεχε σαν π@@@@στης.

Α και πληροφοριακά. Η Σκιάθος έχει καλούς δρόμους 2 ετών με αρκετές χωμάτινες, βατές,  διαδρομές, ενώ η Σκόπελος είναι λίγο γυαλί ο δρόμος. ;D


Να είσαι Έλληνας είναι περηφάνεια.
Να είσαι Μακεδόνας είναι τίτλος

…τὸ εὔδαιμον τὸ ἐλεύθερον, τὸ δ' ἐλεύθερον τὸ εὔψυχον…


Offline panisk

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3729
Reply #14 on: Τετάρτη 02 Σεπτέμβριος 2009, 15:06:15 μμ
Πάλι η ελληνική αρπαχτή... Να τα πάρουμε από τους τουρίστες, άλλωστε αυτοί θέλουν να σκοτωθούν με αυτό που τους δίνουμε έτσι;
Άρε βούρδουλα που θέλουν και αυτοί και η ντόπια αστυνομία. Και μην ακούσω σχόλια του τύπου "δεν μπορεί να τα βλέπει όλα η αστυνομία και να βρίσκεται παντού". Έχω ζήσει 2 χρόνια σε (πάρα πολύ) τουριστικό νησί - μια χούφτα τόπος - και τα έβλεπα κάθε καλοκαίρι, όπως και τα C-130 που τους μαζεύαν μέρα παρά μέρα!!!


Αφού το φως ταξιδεύει γρηγορότερα απο τον ήχο, εγώ γιατί πρώτα ακούω τις μ@λ@κίες και μετά μου ανάβουν τα λαμπάκια;

Live to Drive - Drive to Live


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #15 on: Τετάρτη 02 Σεπτέμβριος 2009, 15:11:17 μμ
Και που να δειτε της Ζακυνθου απο την γυαλαδα ξυριζεσε :o




Offline tsatsos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 10
Reply #16 on: Τετάρτη 02 Σεπτέμβριος 2009, 21:13:51 μμ
Ο γιος μου υπηρετει στη Σαμοθρακη και πηγαμε με τη γυναικα μου και τη μηχανη αρχες Αυγουστου για μερικες μερες.Νοικιασε ο μικρος ενα μηχανακι για  να πηγαινουμε καμια βολτα και οι τρεις και τι κρανος νομιζετε του δωσανε;NOVA απο το practiker σπασμενο και κολημενο με μονωτικη ταινια.Εχω βγαλει φωτογραφειες και αυριο αν μπορεσω θα τις βαλω.



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #17 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 10:41:11 πμ
Ο γιος μου υπηρετει στη Σαμοθρακη και πηγαμε με τη γυναικα μου και τη μηχανη αρχες Αυγουστου για μερικες μερες.Νοικιασε ο μικρος ενα μηχανακι για  να πηγαινουμε καμια βολτα και οι τρεις και τι κρανος νομιζετε του δωσανε;NOVA απο το practiker σπασμενο και κολημενο με μονωτικη ταινια.Εχω βγαλει φωτογραφειες και αυριο αν μπορεσω θα τις βαλω.

  Στην Αθήνα, ας πούμε, τι θα του δίνανε? Αράϊ?
« Last Edit: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 12:29:02 μμ by M. I. Pagalos »




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Παύλος Α

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 905
Reply #18 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 11:04:09 πμ
Εγώ μπορώ να σας βεβαιώσω οτι η Αττική είναι ΜΑΚΡΑΝ η περιοχή που ο κόσμος της μηχανής φορά κράνος κια τώρα τελευταία και σωστό εξοπλισμό... πουθενά αλλού σε όλη την Ελλάδα.

Στην Παρο κυκλοφορώ με κράνος και μπουφάν και με κοιτούν σαν εξωγήινο.


Παύλος Αγγελίδης


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #19 on: Πέμπτη 03 Σεπτέμβριος 2009, 16:38:20 μμ
Εγώ με 650cc και δεν περνούσα τα 60χλμ και το σκατό με το 50αρι έτρεχε σαν π@@@@στης.

Παλι καλα που το λες, γιατι και εγω στη Μηλο νομιζα οτι τα σκουτερ ειχαν καλυτερα κρατηματα απο το ΤΑ στην σκονισμενη ασφαλτο....




Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #20 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 14:21:49 μμ
Ο μοτοσικλετιστής συνεχίζει να είναι στην εντατική.


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #21 on: Παρασκευή 04 Σεπτέμβριος 2009, 22:49:31 μμ
Ο μοτοσικλετιστής συνεχίζει να είναι στην εντατική.

Ελπίζω να είναι καλότυχος και να την βγάλει καθαρή.


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


kostasxlv

  • Guest
Reply #22 on: Κυριακή 01 Σεπτέμβριος 2013, 17:11:24 μμ
Μια υπενθυμιση προς ολους γιατι σημερα τα ειδα ολα με το παπι. Π ΡΟ Σ Ο Χ Η μεγαλη αυτη την εποχη σε περιοχες με αμπελια.Ξεκινησε ο τρυγος και οι πλατφορμες των τρακτερ γεμιζουν τους δρομους μουστο που σε συνδιασμο με τη ζεστη ασφαλτο γλυστραει πολυ.Παιδια προσοχη.



pan zak

  • Guest
Reply #23 on: Δευτέρα 02 Σεπτέμβριος 2013, 08:07:00 πμ
Και που να δειτε της Ζακυνθου απο την γυαλαδα ξυριζεσε :o
Χωρις γυαλια ηλιου καταμαυρα δεν οδηγας με ηλιο. 8).. Τυφλωνεσαι