Hellas Transalp Forum

Περίεργος ήχος κατά την οδήγηση (ρουλεμάν, ζάντα πίσω τροχού)

g0ng · 14464

Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Καλησπέρα απο την Ανάφη :D


Βρίσκομαι Αναφη για διακοπές με τη μηχανή. Κατέβηκα απο Θεσσαλονίκη Αθήνα αρκετά φορτωμενος κσι πηγα πρώτα σε κάτι άλλα νησιά. Τις τελευταίες μέρες η μηχανή μου κάνει κάτι περίεργους θορύβους. Ενας ήχος σαν να τρίβεται το σταντ στην άσφαλτο και ακούγεται για ένα δευτερολεπτο το πολύ. Δεν το κάνει συνέχεια, που και πού, αλλά δε μπορώ να προσδιορίσω πότε το κάνει. Μπορεί αν επιταχύνω, αν επιβραδύνω, σε καμιά στροφή, κτλ. Εξωτερικά δε βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί τέτοιο θόρυβο. Ξεφόρτωσα και τη μηχανή αλλά πάλι τα ίδια κάνει. Μόλις γυρίσω είχα σκοπό να αλλάξω δίσκους συμπλέκτη γιατί πατινάρει οπότε δεν ξέρω αν έχει σχέση με αυτό.

Όπως καταλαβαίνετε φοβάμαι να ξεκινήσω απο Αθήνα Θεσσαλονίκη. Τρένο για πάνω δεν υπάρχει που να φορτώνει τη μηχανή, οπότε σκέφτομαι να την πάω σε κάποιο συνεργείο Αθήνα, τουλάχιστον κάποιος να την κάνει βόλτα να μου πεί τι έχει και αν μπορεί να ταξιδέψει να την πάω στο μηχανικό μου στην Θεσ/νικη. Επειδή είμαι τελείως άσχετος απο Αθήνα, θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο συνεργείο στο κέντρο. Θα μέινω εξάρχεια για μια δυο μέρες.   

Στην παραλία που μένω δεν έχω σήμα  :) οπότε δε κανα δυο τρεις μέρες θα ξανα τσεκάρω. 
« Last Edit: Δευτέρα 31 Αύγουστος 2009, 12:42:56 μμ by Chris_de_Ze »



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #1 on: Δευτέρα 10 Αύγουστος 2009, 16:44:05 μμ
αχχχ.... καλά να περνάς. Κανονικά δε πρέπει να βοηθήσουμε για να αποκλειστείς εκεί μόνιμα.

1) Δες μήπως ακουμπάει το εμπρός γρανάζι κίνησης, στο καπάκι του. Αν ναι... το τρώει σιγά σιγά... (αν έχεις διπλό stand βάλτο και γύρνα τη ρόδα να ακούσεις)
2) Δες μήπως ακουμπάει η αλυσίδα κάπου (δες για φρεσκογρατσουνισμένα μέρη)

οι δίσκοι δεν έχουν σχέση με αυτό


Offline vasko

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 766
  • ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΛΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΟΜΟΣ
Reply #2 on: Τρίτη 11 Αύγουστος 2009, 08:54:10 πμ
η αλυσίδα σου σε τι κατάσταση είναι?
Περίεργοι θόρυβοι ακούγονται αν είναι πολύ χαλαρή ή πολύ τεντωμένη.
Άν είναι πολύ παλιά και έχει φάει τα ψωμιά της μπορεί να σου κάνει τέτοιους θορύβους.


Ω ρε που πάμε ρε!!!


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #3 on: Τρίτη 11 Αύγουστος 2009, 13:01:41 μμ
Πιστεύω οτι δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα. Το πιθανότερο είναι οτι έχει χαλαρώσει η αλύσίδα σου (απόλυτα φυσιολογικό) και βρίσκει πάνω στο ψαλίδι. Με λίγο μάζεμα θα είσαι ΟΚ.
Καλό πάντως να το δει κάποιος από κοντά. Μπορείς να μετρήσεις το τζόγο της, να μας πεις?


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #4 on: Πέμπτη 13 Αύγουστος 2009, 12:05:00 μμ
Η αλυσίδα είναι σχετικά καινούργια και σφιγμένη όσο πρέπει (πήγα πρίν φύγω). Εξακολουθώ να μην μπορώ να προσδιορίσω  το θόρυβο. Επίσης σκέφτομαι πως αν ήταν αλυσίδα ή γρασνάζι θα έπρεπε να το κάνει συνέχεια έτσι δεν είναι;

Αν μπορει και κάποιος να μου πεί ένα συνεργείο θα τον ευχαριστούσα. Συνδέομαι με cosmote μιας φίλης και δεν έχω δυνατότητα να ψάξω στο φορουμ.


Ευχαριστώ όλους όσους έμειναν στην πόλη καλοκαίρι !



Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #5 on: Πέμπτη 20 Αύγουστος 2009, 11:34:24 πμ
UPDATE:
Ο ήχος όλο και ακούγονταν παραπάνω. έφτασα αθήνα και πήγα τυχαία (το μόνο ανοιχτο στη λιοσίων) στο mote cadet. Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο!

Είχε σπάσει το ρουλεμάν του πίσω τροχού απο τη πλευρά του γραναζιού. Μιλάμε το είδα και είχε διαλυθεί. Ο τύπος μου είπε πρέπει να ανάψω λαμπάδα! η ροδα κουνιόταν ελαφρά δεξια, αριστερά και το είδα και μόνος μου. Επι τόπου μου έκανε αλλαγή τα τρία ρουλεμάν που πάνε σετ. Τη δοκίμασα τη μηχανη και όλα φαίνονταν ΟΚ.

Πήγα στο σπιτι που με φιλοξενούσαν και τη φόρτωσα. Φεύγω στην εθνική όπου και έιχε πολύ αέρα. Η μηχανη κουνιόταν σε αγχωτικό σημείο ενώ βλέπαμε άλλες μηχανές (λιγότερο φορτωμένες) να πηγαίνουν σφαίρα. σταματάω να βάλω μπουφαν και ενδοεπικοινωνία. ε με το που ξαναανεβήκαμε η μηχανή πήγαινε σαν τρελλή ακόμα και με 70 χαω. Η κοπέλα μου τρελάθηκε, όπως και εγώ φυσικά. Βγήκαμε στον Αγ. στέφανο όπου και την έκανα μια βόλτα χωρίς κράνος και όντως κουνιόταν πολύ και ακούγονταν και πάλι ένας θόρυβος σαν να τρίβεται το δισκόφρενο.

χωρίς δεύτερη κουβέντα καλέσαμε οδική βοήθεια η οποία το πήρε και θα το στείλει θεσσαλονίκη. εμείς εντέλη πήγαμε οινόη και πήραμε τρένο. Απίστευτη ταλαιπωρία. το χειρότερο φυσικά είναι ότι η κοπελία φοβόταν τα μεγάλα ταξίδια, και όταν κατεβήκαμε Αθήνα (το πρώτο της ταξίδι) το ευχαριστήθηκε. Εννοείτε τώρα έχει φρικάρει και δεν ξέρω πως θα την ξαναπείσω :(

Τη μηχανή την περιμένω ίσως και Δευτέρα να την παω να δω τι στο καλό έχει.

Ο μηχανικός πάντως μου είπε πως σε μεγάλο service έπρεπε ν είχε γίνει έλεγχος των ρουλεμάν...



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #6 on: Πέμπτη 20 Αύγουστος 2009, 11:43:42 πμ
γκαντεμίαση... σπάνια να παρουσιαστεί πρόβλημα με ρουλεμάν σε Honda (ΤΑ,ΑΤ κλπ).
Μπορεί να την πλένεις με πίεση σε εκείνο το σημείο ?
Τεσπα... τι μπορεί να έπαιξε και μετά την επισκευή παρουσίασε ξανά πρόβλημα ? είδες να ακουμπάει κάτι εκεί ?
Είδες τίποτα ξεβιδωμένο ? μπας και είχε ξεχάσει τους αποστάτες του άξονα ο τύπος που έκανε την αλλαγή ρουλεμάν ?


Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #7 on: Τρίτη 25 Αύγουστος 2009, 11:06:03 πμ
UPDATE

Λοιπόν πήγα τη μηχανή στο συνεργείο (στη Θεσ/νικη). Μου έλυσαν για 2η φορά τον πίσω τροχό καθώς τα ρουλεμάν είχαν σπάσει πάλι. Το πρόβλημα βρίσκεται στο κέντρο του πίσω τροχού που έχει ξεχειλώσει και τα ρουλεμάν "κολυμπούν" εκεί μέσα! Ο μηχανικός ψάχνει σε μεταχειρισμένα για κέντρο πίσω τροχού το οποίο στοιχίζει €200 !! Απ' ότι μου λέει είναι φυσική φθορά. 60.000km έχει η μηχανή.

Είναι φυσιολογικό; Μου έχει έρθει νταμπλάς. 200 το κέντρο + 50 τα ρουλεμάν με εργασία + 150 μόνο τα εργατικά για το μεγάλο service...



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #8 on: Τρίτη 25 Αύγουστος 2009, 11:12:26 πμ
Φυσιολογικό δεν είναι καθόλου ! αυτό σίγουρα έχει προέλθει είτε απο λάθος τοποθέτηση είτε λάθος ρουλεμάν εξ αρχής
Δες σε μεταχειρισμένα. Εκεί δε θα δώσεις πάνω απο 100 για όλη τη ζάντα (200 είναι υπερβολικά... το παίρνεις καινούργιο απο Honda, απλά θέλεις και πλέξιμο των ακτίνων μετά)


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #9 on: Τρίτη 25 Αύγουστος 2009, 11:16:00 πμ
και εγω μαλλον για αλλη ζαντα θα κοιταγα
Εντελως κουφη βλαβη. 'Η ειναι απο λαθος τοποθετηση οπως λεει ο Κωστας παραπανω, η απο την βλαβη του παλιου ρουλεμαν το οποιο εκανε πολλα χιλιομετρα ετσι χαλασμενο. Αλλα αν ηταν ετσι οντως, τοτε ο μηχανικος που το αλλαξε τωρα τελευταια, θα ειχε δει οτι κολυμπαει το καινουριο που εβαλε.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #10 on: Τρίτη 25 Αύγουστος 2009, 11:47:09 πμ
Φυσιολογικό δεν είναι καθόλου ! αυτό σίγουρα έχει προέλθει είτε απο λάθος τοποθέτηση είτε λάθος ρουλεμάν εξ αρχής
Δες σε μεταχειρισμένα. Εκεί δε θα δώσεις πάνω απο 100 για όλη τη ζάντα (200 είναι υπερβολικά... το παίρνεις καινούργιο απο Honda, απλά θέλεις και πλέξιμο των ακτίνων μετά)

200 μου είπε με την αλλαγή και το πλέξιμο. Που μπορώ να δω για μεταχειρισμένα στη Θεσ/νικη; Γνωρίζει κανείς;



Offline haniotis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 610
Reply #11 on: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 06:41:30 πμ


Success is just like being pregnant.
Everybody congratulates you,
but nobody knows how many times you were F****D


Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #12 on: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 08:48:39 πμ
Ρίξε μιά ματιά εδώ... ;)
http://cgi.ebay.de/Radnabe-hinten-Trommelbremse-Honda-Transalp-XL-600-V_W0QQitemZ370249037109QQcmdZViewItemQQptZKraftrad_Felgen?hash=item56348ff535&_trksid=p3286.c0.m14

Πολύ φτηνό μου φαίνεται :) Πήρα τηλέφωνο σε Αθήνα (motopolis & μουράτης) και μου ζητάν 150 για τη ζάντα. Ξέχωρα το κέντρο δεν το δίνουν. Βέβαια δεν ξέρω πόσο μεταχειρισμένες ήταν οι μηχανές. Αυτό απο το ebay λέει 46.000Km.
Αλλά δεν ξέρω και γερμανικά :) τα βλέπω μεσα απο το google translate και φοβάμαι μην έχει καμιά π@π@ρι@ που δεν την καταλαβαίνω!



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #13 on: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 15:14:08 μμ
Αυτή είναι με ταμπούρο ! σου κάνει ? τι μοντέλο έχεις ?
μη πάρεις τόσο παλιά ζάντα.
Βγες στη γύρα, υπάρχουν και τσακισμένες ζάντες


Offline g0ng

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 308
Reply #14 on: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 15:24:33 μμ
Τελικά παρείγγειλα απο την Αθήνα (Μουράτης) μια ζάντα με ρουλεμάν, χωρίς δισκόφρενο, 130€ με μεταφορικα. Και 50€ θα είναι τα περαστικά του μηχανικού.

Από τα 250 που ήθελε μόνο για κέντρο τροχού καλά είναι...



Offline GhostDog

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 20
Επαθα το ίδιο, αλλα με αρκετά χιλιόμετρα πάνω και μάλιστα μου ραγισε και η γραναζιερα... Στο συνεργείο μου την κόλλησε σε μηχανουργείο και αλλαξε τα ρουλεμαν. Ωστοσο το φοβάμαι πάρα πολύ και θα αλλάξω ζαντα πολυ συντομα...Ήδη ξεκινάω και ακούω πάλι θόρυβο. Ειναι η ιδέα μου ή σε 100km απο την επισκευή έσπασαν παλι;  τι διαολο....;



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9816
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
δλδ ? πισω ρουλεμάν η πρόβλημα κ στο κέντρο του τροχου?