Πέμπτη 14 Νοέμβριος 2019, 20:47:40 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Αν είναι η πρώτη σας επίσκεψη στο Forum, ειναι σημαντικό να δείτε πρώτα  αυτό

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: R1150GS Adventure  (Αναγνώστηκε 1140 φορές)
African Boy
Τhe Professional
HTC ΔΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τετάρτη 10 Ιούνιος 2009, 20:40:04 μμ »

Παιδιά ξέρει κανείς να μας πεί εντυπώσεις;;;

Υπέρ Κατά;;;;;;

Μ αρέσει πάρα πολύ σαν μηχανή, βέβαια έχει σταματήσει ουσιαστικά απ το 2004 αλλά η συγκεκριμένη μηχανή μου έχει κλέψει τις εντυπώσεις.
Να μου πεις εντάξει έχει βγει και το 1200Αdventure  αλλά ο έρωτας είναι τυφλός….

« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη 10 Ιούνιος 2009, 20:48:35 μμ από Leon » Καταγράφηκε

"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"
tranten
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Τετάρτη 10 Ιούνιος 2009, 20:45:58 μμ »

κατα γενικη ομολογια των απανταχου bmw-δακηδων ειναι πολυ πιο αξιοπιστο μοντελο απο το 1200 (που εχει βγαλει αρκετα προβληματα ABS-CSA,τσιμουχα διαφορικου,κτλ).βρισκεις αρκετες σε αριστη κατασταση γυρω στα 9000 ευρω.
Καταγράφηκε
African Boy
Τhe Professional
HTC ΔΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη 10 Ιούνιος 2009, 20:54:23 μμ »

κατα γενικη ομολογια των απανταχου bmw-δακηδων ειναι πολυ πιο αξιοπιστο μοντελο απο το 1200 (που εχει βγαλει αρκετα προβληματα ABS-CSA,τσιμουχα διαφορικου,κτλ).βρισκεις αρκετες σε αριστη κατασταση γυρω στα 9000 ευρω.

Ναι στα 8000€ με 9000€ βρήκα κάποιες καλές περιπτώσεις.... όχι βέβαια πως θα υποκύψω στον πειρασμό δεν ξέρω βέβαια αλλά μ αρέσει πάρα πολύ σαν μηχανή…….

Καταγράφηκε

"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
XLGeorge
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

XLV650, CRF1000

« Απάντηση #3 στις: Πέμπτη 18 Ιούνιος 2009, 15:32:12 μμ »

Την περασμενη βδομαδα οδηγησα ενα απλο 1150GS ενος συναδελφου στο Βολο κατα την διαρκεια ενος συνεδριου (http://www.itw09.org/). Ειχα οδηγησει και ενα το 2003 αλλα για λιγο, αυτο το κρατησα για 2-3 ωρες - το 1200GS δεν το εχω οδηγησει αν και θα του κανω δε καποια φαση ενα επισημο test-drive εδω στην Αγγλια. Με δυο λογια: πολυ διαφορετικο μηχανακι απο οτιδηποτε αλλο, μηχανακι που πρεπει να το οδηγεις με τον τροπο που αυτο επιβαλει. Υπαρχουν ΒΜWάκηδες και μη και εγω μαλλον ανηκω στους μη.

Πλεονεκτηματα: ροπη, φοβερα φρενα, πολυ καλο κρατημα/στησιμο στην ασφαλτο.
Μειονεκτηματα: δυναμη, τραχυτητα κινητηρα, συμπεριφορα αξονα, προστασια, βαρος σε χαμηλες ταχυτητες και χωμα, τιμονι πολυ μακρια απο τον αναβατη, φινιρισμα.

Δεν θελω να ανοιξω μεγαλη κουβεντα περι BMW και μη, αλλα βαζοντας στην ακρη αξιοπιστια κλπ, το μηχανακι ειναι πολυ διαφορετικο απο συμβατικα μηχανακια και ...not my cup of tea. Μονο και μονο τα γκαπ-γκουπ αξονα και κιβωτιου, τα λοξυγγιασματα του αξονα σε κατεβασματα πριν τις στροφες, το γεγονος οτι ασθμαινει ψηλα σε σχεση με αλλα 1000αρια on-off, o αεροψυκτος θορυβος του μποξερ και η θεση οδηγησης που ειναι για διμετρους αναβατες (ειμαι 1.80), για μενα προσωπικα βγαζουν το μηχανακι ...off  Wink Εχω ακουσει οτι το 1200 ειναι αρκετα διαφορετικο και λιγοτερο "ιδιοσυγκρασιακο".

Υπαρχουν αναβατες που τους αρεσει αυτη η αισθηση (οι ΒΜWάκηδες που ειπα πιο πανω) αλλα πρεπει να δοκιμασεις οπωσδηποτε να δεις αν σου αρεσει. Οταν το εδωσα πισω, I felt at home με το ΤΑακι μου, ο δε συναδελφος μου ειπε "ρε συ George, τι ωραιο που ειναι το ΤΑ σου!"  Wink Grin
Καταγράφηκε

" the PouroDuro spirit "
KostasC
Administrator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Γαβ !

« Απάντηση #4 στις: Πέμπτη 18 Ιούνιος 2009, 16:11:34 μμ »

Χωράει πολλές βελτιώσεις για να κάνει αυτό που προορίζονταν να κάνει. Και όταν βγάλανε το 1200Α... το σκίσανε το ζήτημα.
Κάπου τους αποπροσανατόλισε το marketing και χάσανε ουσία.
Καταγράφηκε

African Boy
Τhe Professional
HTC ΔΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #5 στις: Πέμπτη 18 Ιούνιος 2009, 16:57:51 μμ »

Αυτό με το κιβώτιο είναι ένα μεγάλο θέμα , που προσπάθησαν να το βελτιώσουν με την προσθήκη αντικραδασμικού άξονα.
Επίσης είναι αερόψυκτο; Υγρόψυξη ;;;; γιόκ;;;

Μμμμμ μάλλον θα μείνω στο δικό μου ……
Τι ωραίο που είναι το Transalp μας…. 
Καταγράφηκε

Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: