Σάββατο 17 Αύγουστος 2019, 14:12:57 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Website του συλλόγου www.transalp.gr

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΝΕΟΣ ΜΕΓΑΛΟΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ  (Αναγνώστηκε 3206 φορές)
ROCKXK
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 16:59:07 μμ »

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΕΣ

ΑΠΟ ΤΑ 18-ΚΑΙ ΤΩΡΑ, 30 ΧΡΟΝΩΝ ΟΔΗΓΟΥΣΑ ΕΝΑ YAMAHA CRYPTON 105cc.
ΑΠΟ ΕΧΤΕΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ TRANSALP 03  18.000xlm

Με service δικο μου οπου τα παντα αλλαχτηκαν και το μονο που θα χρειαστει ειναι στα 4000χλμ λαδια.
παραλιγο να μου πεσει οταν ξεκινησα με 1η και το εστριψα τερμα αριστερα για να την γυρισω και ναρθω ευθεια....
παρολο που την κατεβασα μεχρι τερμα, παλι παταω λιγο παραπανω με τισ μυτες και εχω χεστει πανω μου.
υπαρχει τροποσ να φτιαξω τι σελα πιο χαμηλα οπως για το κλε που διαβασα?
ειμαι αρκετα κοντος στο 165-170...κλαψσ!!!!!! βεβαια με το που ξεκινησε δεν εχει καθολου βαρος.παει μια χαρα.
απορια: ολες οι ον-οφ τοσο βαριες ειναι?
απο εξοπλισμο εχω μονο κρανος. για γραψτε, τι να παρω αμμεσα λογω ασχετοσυνησ-αρχαριος?
υποψιν : εκκινηση με την 5η φορα το καταφερα... μου θυμισε τα νιατα μου που μαθαινα οδηγηση αυτοκινητου.ολο μου εσβηνε.
να αργησω να βαλω τη γυναικα πανω?
Καταγράφηκε
mist
aka Nrgman
Οδηγάρα
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 18:11:05 μμ »

Καλωσόρισες  Smiley

Πάρε ένα μπουφανάκι με τα απαραίτητα προστατευτικά αν δεν έχεις και ένα ζευγάρι παπουτσάκια .

Με εξάσκηση θα την καταφέρεις και θα νιώθεις άνετα πάνω της . Έχω δει και άτομα να φτάνει μόνο το ένα πόδι κάτω και να μην έχουν πρόβλημα. Δεν θέλει κόπο αλλα τρόπο.

Μπορείς να "φας" λιγο την σέλα και κερδίσεις 2 μ 3 εκατοστά.

Οσο για την γυναίκα σου . Μάθε λίγο ακόμα να "εχεις" το βάρος της μηχανής γιατι με δεύτερο άτομο τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα απο θέμα ευστάθειας.

Και πάλι καλώς ήρθες.
Καταγράφηκε

Δεν παίρνεις λογαριασμό ... δεν δίνεις λογαριασμό.
Pezos
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 20:01:57 μμ »

Καλώς ήρθες.
Άσε τη γυναίκα για αργότερα. Τι σου φταίει;
Εγώ το έχω 5 μήνες περίπου και ακόμα με 2ο άτομο μου φαίνετε κάπως. Θέλει εξάσκηση. Φύσικα δεν έτυχε να βρεθώ και πολλές φορές διπλός.

Καταγράφηκε
strofakias
Επισκέπτης
« Απάντηση #3 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 20:20:37 μμ »

Καταγράφηκε
petervic
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #4 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:16:12 μμ »

Καλώς όρισες στην παρέα φίλε μου, για τον εξοπλισμό που θα χρειαστείς μπορείς να κάνεις ένα ψάξιμο στην κατάλληλη ενότητα του φορουμ, βασικά μπουφανάκι, γαντάκια και παπούτσια ή μπότες αλλά βέβαια υπάρχει και θέμα κόστους οπότε θα αποφασίσεις εσύ τι θα κάνεις. Εγώ καλοκαιριάτικα μέσα στην πόλη δεν υπάρχει περίπτωση να φορέσω μπουφάν και γάντια (πράγμα που θα κάνει αρκετούς από δω μέσα να με κράζουν Grin) αλλά το κράνος το φοράω ΠΑΝΤΑ, έστω και αν έχει 40 βαθμούς και το κράνος είναι μούσκεμα. Για δεύτερο άτομο καλύτερα να περιμένεις λίγο μέχρι να μάθεις να διαχειρίζεσαι το βάρος της, μη ξεχνάς ότι είναι 200 κιλά περίπου... Για το θέμα ύψους μόνο με μετατροπή της σέλας σου ή με αλλαγή της με πιο χαμηλή. Προσπάθησε στην αρχή να μην κάνεις κλειστές στροφές γιατί είναι παραπάνω από σίγουρο ότι θα πέσεις. Καλορίζικη και πάντα όρθιος  Wink
Καταγράφηκε

Η ασημουλα μου, το 4ο παιδι μου...

Πέτρος
XL650V
Hypersonic
Γιώργος... Mr. Anderson
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Μπαμπάς * 2

« Απάντηση #5 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:22:46 μμ »

Γεια σου και εσενα

ειμαι αρκετα κοντος στο 165-170...κλαψσ!!!!!
Δε θελω σχολια γι αυτο το υψος. Ειναι θεμα συνηθειας. Μην αγχωνεσαι και μη σε παρει απο κατω ακομα και αν σου πεσει. Συμβαινει και αυτο. Θελει απλα προσοχη στις μανουβρες οταν πατας κατω και πρεπει να τη στηριζεις εσυ. Οχι τερμα στριψιμο το τιμονι και πολυ προσοχη στο μπροστα φρενο εκεινη τη στιγμη της μανουβρας, γιατι αν το κοκκαλωσεις ή το πατησεις εντονα μετατοπιζεται το βαρος εμπρος και προς το σημειο που ειναι στριμενη η ροδα, με αποτελεσμα να μη μπορεις να την κρατησεις... Αν εχεις αμφιβολια ή δυσκολευεσαι να κανεις μαι μανουβρα -ή οπισθεν- κατεβα και καντη με τα χερια. δεν ειναι ντροπη...

απο εξοπλισμο εχω μονο κρανος.
Οπως ειπαν παραπανω. Μπουφανακι με προστασιες (καλο), γαντια με προστασιες (καλοκαιρινα  τωρα) και μοτοσυκλετιστικα παφουτσακια... Ασε τις μποτες για το χειμωνα... Παρε μπουφανακι που να εχει επενδυσεις που να βγαινουν και αεραγωγους, για να μπορεις να το φορας και το καλοκαιρι (ναι, ακομα και αν κανει ζεστη, δε θα ζεσταθεις παραπανω απο το αν σε χτυπαει απλα ο ηλιος και εισαι με κοντομανικο. Ασε που οταν κινεισαι, δε σε χτυπαει ο καυτος αερας....)

υποψιν : εκκινηση με την 5η φορα το καταφερα... μου θυμισε τα νιατα μου που μαθαινα οδηγηση αυτοκινητου.ολο μου εσβηνε.
Αυτο θα το συνηθισεις γρηγορα

Εγω, εβαλα μετα απο ΕΝΑ χρονο.... μαθε καλα τη μηχανη σου και στις μανουβρες και στο δρομο (χαλαρα και σιγα... αν θες να μαθεις ποσο γρηγορα παει κανε ενα search εδω και αστο γι αργοτερα το δικο σου τεστ... οπως επισης και το ποσο πλαγιαζει...)... και μετα ανεβασε οποιον θελεις....
Φυσικα και ο συνεπιβατης με κρανος ....τουλαχιστο....

Καταγράφηκε

Απεναντι
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #6 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:25:18 μμ »

Καταγράφηκε
Chtech
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Honda XL600V 1999 Black

« Απάντηση #7 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:33:54 μμ »

Καταγράφηκε

georig25
Θα ήθελα να είμαι
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως

« Απάντηση #8 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:40:43 μμ »

Γεια σου και εσενα

ειμαι αρκετα κοντος στο 165-170...κλαψσ!!!!!
Δε θελω σχολια γι αυτο το υψος. Ειναι θεμα συνηθειας. Μην αγχωνεσαι και μη σε παρει απο κατω ακομα και αν σου πεσει. Συμβαινει και αυτο. Θελει απλα προσοχη στις μανουβρες οταν πατας κατω και πρεπει να τη στηριζεις εσυ. Οχι τερμα στριψιμο το τιμονι και πολυ προσοχη στο μπροστα φρενο εκεινη τη στιγμη της μανουβρας, γιατι αν το κοκκαλωσεις ή το πατησεις εντονα μετατοπιζεται το βαρος εμπρος και προς το σημειο που ειναι στριμενη η ροδα, με αποτελεσμα να μη μπορεις να την κρατησεις... Αν εχεις αμφιβολια ή δυσκολευεσαι να κανεις μαι μανουβρα -ή οπισθεν- κατεβα και καντη με τα χερια. δεν ειναι ντροπη...

απο εξοπλισμο εχω μονο κρανος.
Οπως ειπαν παραπανω. Μπουφανακι με προστασιες (καλο), γαντια με προστασιες (καλοκαιρινα  τωρα) και μοτοσυκλετιστικα παφουτσακια... Ασε τις μποτες για το χειμωνα... Παρε μπουφανακι που να εχει επενδυσεις που να βγαινουν και αεραγωγους, για να μπορεις να το φορας και το καλοκαιρι (ναι, ακομα και αν κανει ζεστη, δε θα ζεσταθεις παραπανω απο το αν σε χτυπαει απλα ο ηλιος και εισαι με κοντομανικο. Ασε που οταν κινεισαι, δε σε χτυπαει ο καυτος αερας....)

Αυτο θα το συνηθισεις γρηγορα

Εγω, εβαλα μετα απο ΕΝΑ χρονο.... μαθε καλα τη μηχανη σου και στις μανουβρες και στο δρομο (χαλαρα και σιγα... αν θες να μαθεις ποσο γρηγορα παει κανε ενα search εδω και αστο γι αργοτερα το δικο σου τεστ... οπως επισης και το ποσο πλαγιαζει...)... και μετα ανεβασε οποιον θελεις....
Φυσικα και ο συνεπιβατης με κρανος ....τουλαχιστο....

Aψογος.
Καλως μας βρηκες και σιγα  σιγα θα γινουν ολα!
Καταγράφηκε

Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

Γιώργος Ρήγας
click me!
louros
Μονάχος μονάχος
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Kαι αδιάβροχος.....!

« Απάντηση #9 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 21:55:09 μμ »

Καλοσώρισες φίλε και μεγιά η μηχανή.

Μέχρι να συνηθίσεις  βάζε πάνω την πεθερά σου μόνο.
Όταν μάθεις καλά να μη την ξαναβάλεις.

Καταγράφηκε

ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά

" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?
junior CAESAR
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

...¨Οποιος έχει μυαλό το προστατεύει!!

« Απάντηση #10 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 22:10:46 μμ »

Καλώς ήρθες και καλες βολτες να εχεις.
Καταγράφηκε

Salonica Iron Club

ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙ
Η ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ
thanos_trikala
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #11 στις: Κυριακή 24 Μάιος 2009, 22:56:40 μμ »

Καταγράφηκε

Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ
Απο
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Tie wrap friendly

« Απάντηση #12 στις: Δευτέρα 25 Μάιος 2009, 08:56:03 πμ »

Καλοσώρισες φίλε και μεγιά η μηχανή.

Μέχρι να συνηθίσεις  βάζε πάνω την πεθερά σου μόνο.
Όταν μάθεις καλά να μη την ξαναβάλεις.

Kαι τους συγγενεις της πεθερας σου ολο και καποια θεια θα παιζει
Καταγράφηκε

http://www.youtube.com/watch?v=n_hDmkAIDCM

Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.
labsoft
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Γιάννης

« Απάντηση #13 στις: Δευτέρα 25 Μάιος 2009, 09:10:51 πμ »

Καταγράφηκε

Οδηγός Υπερατλαντικής Μοτοσυκλέτας
| |
Thanosf
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...

« Απάντηση #14 στις: Δευτέρα 25 Μάιος 2009, 09:20:45 πμ »

Καλωσόρισες!!!!

Καλύτερα να αποφύγεις να βάλεις 2ο πάνω για ένα διάστημα. Το παραπάνω βάρος ίσως δυσκολευτείς να το διαχειριστείς!!!

Καταγράφηκε

. . .
ROCKXK
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #15 στις: Δευτέρα 25 Μάιος 2009, 20:50:53 μμ »

σας ευχαριστω ολους.
μεχρι στιγμης σηκωνομαι 06.30!!!! για να κανω καμια βολτα μεσα στη πολη ετσι ωστε να μην εχει κινηση και αργα το βραδακυ με λιγο κινηση στα περιξ.
πραγματι την ξεκιναω καλα στην ευθεια αλλα αν προκειται να στριψω μου παει να σβησει αλλα προλαβαινω.
η βραδυπορεια που μου προτεινε ενας φιλος ειναι κινηση με εως 20-30χλμ?
επισης μπερδευομαι οταν παω να στριψω διοτι το τιμονι δεν ειναι ολο μαζι οπως στο παπι και ετσι δε μπορω να καταλαβω ποσο το εχω στριψει!!!! βλεπω συνεχεια τη ζελατινα που ειναι μπροστα μου ευθεια και ετσι το στριβω μεχρι τερμα....
και μια αλλη ερωτηση.
ενας φιλος που εiχε street(το εδωσε γιατι βαρεθηκε τις μηχανες γενικα!!!) μου ειπε πως το τρανσαλπ στριβει γερνοντας μονο!!!δηλαδη κρατωντας το τιμονι σχεδον παντα ευθεια και να γερνω προς τα που θελω να στριψω.ισχυει? μαλλον εννοει στις μεγαλες ταχυτητεσ ετσι?
Καταγράφηκε
Nikos-Veria
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #16 στις: Δευτέρα 25 Μάιος 2009, 22:48:49 μμ »

Καταγράφηκε
kotskofi
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #17 στις: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 07:58:01 πμ »

Καλώς όρισες! Πάντα όρθιος! Σχετικά με τον εξοπλισμό οι προηγούμενοι έχουν δώσει σωστές οδηγίες ( κράνος και μπουφάν οπωσδήποτε, μπότες στην αρχή...). Όσο για το δεύτερο άτομο, φρόντισε να εξοικιωθείς πρώτα εσύ καλά με την μηχανή (πορεία, φρενάρισμα, πλάγιασμα, ελιγμοί κλπ) και καθυστέρησε λίγο τον συνεπιβάτη, καθώς το φορτίο του θέλει να "πατάς" γερά στα πόδια σου για να κινείστε με άνεση και ασφάλεια.
Καταγράφηκε

Πρώην ΤΑ 650 (πρώτη αγάπη και παντοτινή) και νυν BMW R 1150 GS...
Dare!
Chris_de_Ze
Veteran
mods
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #18 στις: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 09:00:14 πμ »

Προσωπικά (για λόγους ασφάλειας) δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να αγοράσει μηχανάκι στο οποίο να μην πατά καλά/γερά κάτω και τα 2 πόδια (βλ. όλη επιφάνεια πατούσας).

Κατά τα άλλα, καλές βόλτες/εκδρομές φίλε μου και να την ευχαριστηθείς.
Καλώς ήλθες.

ΥΓ: Μια λύση στην αρχή (μέχρι να συνηθίσεις το βάρος/ύψος), είναι να ξεσφίξεις αρκετά την προφόρτιση της πίσω ανάρτησης (ώστε το μηχανάκι να κάθεται πιο πολύ).
« Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 09:05:21 πμ από Chris_de_Ze » Καταγράφηκε

Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
olmega
νομίζει ότι είναι
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #19 στις: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 09:09:41 πμ »

Φίλε μου θα συμφωνήσω με τον Κρις θα ήταν καλύτερα ή να χαμηλώσεις όσο μπορείς το ΤΑ (ανάρτηση, σέλα) ή καλύτερα να πας σε κάτι πιο χαμηλό για αρχή τουλάχιστον μέχρι να συνηθίσεις τον όγκο το βάρος και γενικά τη συμπεριφορά μιας μεγάλης μηχανής. Καλό αυτό που κάνεις πρωί πρωί αλλά και πάλι θέλει προσοχή δώσε πολύ χρόνο ακόμα μέχρι να είσαι σίγουρος ότι νιώθεις άνετα. Προς το παρόν για το στρίψιμο που αναφέρεις στρίβε όπως σε κάνει να νιώθεις εσένα καλύτερα έχεις χρόνο να το μελετήσεις στη συνέχεια για να βρεις καλύτερους τρόπους. Αυτές οι λίγες φιλικές συμβουλές και καλώς ήρθες στην παρέα.
Καταγράφηκε

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits

kakos21
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #20 στις: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 16:56:10 μμ »

Καλωσόρισες. Μην σε αγχώνει το ύψος και εγώ 1,70 είμαι και πατάω με τις μύτες, θέμα συνήθειας είναι. Σε μανούβρες και όπισθεν κατέβαινε και χρησιμοποίησε τα χέρια σου (με κατεβασμένο το σταντ) αν δυσκολεύεσαι να την κάνεις πίσω. Για τις στροφές θα βρεις το δικό σου στυλ σταδιακά, μην τρελαίνεσαι. ΜΗΝ ανεβάσεις 2ο άτομο ακόμα πάνω, ειδικά αν είναι άσχετο με μηχανές, το πιθανότερο είναι να σε ρίξει μαζί με το μοτόρι. Πέρα απο τα αξεσουάρ που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω, αν η μηχανή δεν έχει κάγκελα προστασίας, μην τσιγκουνευτείς βάλτης! Καλά χιλιόμετρα
Καταγράφηκε

Venceremos
ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ
Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!

« Απάντηση #21 στις: Τρίτη 26 Μάιος 2009, 21:20:17 μμ »

Καταγράφηκε

Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..
Giorgio
Οδηγάρα
Αποσυνδεδεμένος

Oδηγός? Δεν ξέρω απο δαύτα. Τσαγάκια κερνάω!

« Απάντηση #22 στις: Τετάρτη 27 Μάιος 2009, 20:14:54 μμ »

Smiley
Καταγράφηκε

Εύκολα βλέπουμε τα σφάλματα των άλλων. Τα δικά μας δύσκολα!
Διαμαντης
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #23 στις: Πέμπτη 28 Μάιος 2009, 01:55:17 πμ »

Καλώς ήρθες.
Καταγράφηκε
kostasj
>>>>>>
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #24 στις: Σάββατο 20 Ιούνιος 2009, 21:51:43 μμ »

Καταγράφηκε

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  Huh
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: