Hellas Transalp Forum

Φωτογραφηστε την μοτοσυκλέτα σας !

military · 736950

Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #1550 on: Τετάρτη 15 Απρίλιος 2020, 20:45:46 μμ
Στην αγγλική εξοχή;

Σε ενα πραγματικα τεραστιο παρκο (Wimbledon Common) που ειναι πολυ κοντα στο σπιτι μου, και που παω συχνα για περπατημα/τρεξιμο αλλα ειναι τοσο μεγαλο που ανετα κανω 10χμ πηγαινε και 10χμ ελα για να παω σε καποιο συγκεκριμενο σημειο, οποτε το χρησιμοποιω και για μηχανοβολτα στην εποχη του κορωνοιου  :goofy:  Και παρε και μια ακομη φωτο σε αλλο σημειο του παρκου οπου εχει και μια λιμνη (ολο το παρκο εχει 3-4 λιμνες). Αλλα λαλαδες δεν εχει και σαν τη Χιο δεν ειναι  :)



" the PouroDuro spirit "


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1551 on: Κυριακή 03 Μάιος 2020, 15:39:16 μμ
Ωραίο το πάρκο αν και χωρίς λαλάδες. 10 χλμ πήγαινε και 10 χλμ έλα, με τα πόδια βρε θηρίο;


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #1552 on: Κυριακή 03 Μάιος 2020, 16:35:09 μμ
Ωραίο το πάρκο αν και χωρίς λαλάδες. 10 χλμ πήγαινε και 10 χλμ έλα, με τα πόδια βρε θηρίο;

Οχι βρε Γιαννη, με το μηχανακι, αλλα το "παω μεχρι το παρκο να περπατησω" μου δινει αφορμη για μηχανοβολτα 10+10=20χμ απο ωραια διαδρομη στην εποχη του εγκλεισμου ελεω κορονοιου ;) Το μεγιστο που εχουμε περπατησει μεσα στο παρκο ειναι 2h / 8χμ και αυτο 2-3 φορες, το συνηθες ειναι 1h15' / 5χμ.

Και με την ευκαιρια, να και μια φωτο ..of our favourite tree:

« Last Edit: Κυριακή 03 Μάιος 2020, 16:48:57 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Reply #1553 on: Δευτέρα 14 Σεπτέμβριος 2020, 19:47:23 μμ
Δροσιστική βολτίστα στα 1625μ υψόμετρο.








Ιωάννινα, λίμνη και το νησάκι από ψηλά.


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #1554 on: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2020, 00:18:24 πμ
Ωραία βόλτα.
Μιτσικέλι, με θεα την Γκαμήλα! :eusa_clap:
Ζηλεύω, γιατί να μην είμαστε και εμείς βόρειοι;



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1555 on: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2020, 08:22:16 πμ
Δροσιστική βολτίστα στα 1625μ υψόμετρο.








Ιωάννινα, λίμνη και το νησάκι από ψηλά.

Φοβερά τοπία!!! εγώ τα ζω συχνά,λόγω της ενασχόλησής μου με το κυνήγι..


Diamonds are forever


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #1556 on: Τρίτη 15 Σεπτέμβριος 2020, 19:28:19 μμ
Δροσιστική βολτίστα στα 1625μ υψόμετρο.
Κλπ, κλπ, κλπ.....

 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: Φοβερό !!!


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1557 on: Τετάρτη 16 Σεπτέμβριος 2020, 12:11:26 μμ
 :eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: τελικα εχουμε ωραια μηχανη σχεδον σε ολα τα επιπεδα βλεπω σιγα σιγα με το καιρο... 8)



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #1558 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 21:33:14 μμ
:eusa_clap: :eusa_clap: :eusa_clap: τελικα εχουμε ωραια μηχανη σχεδον σε ολα τα επιπεδα βλεπω σιγα σιγα με το καιρο... 8)
Το "Τρανσαλπάκι" είναι μια μηχανή που δεν θα κάνει σχεδόν τίποτα τέλειο, αλλά κάνει πάρα πολλά, πολύ καλά....
Κι αν το προσέχεις, σου δίνει περισσότερη προσοχή....


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1559 on: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 23:22:20 μμ
Το "Τρανσαλπάκι" είναι μια μηχανή που δεν θα κάνει σχεδόν τίποτα τέλειο, αλλά κάνει πάρα πολλά, πολύ καλά....
Κι αν το προσέχεις, σου δίνει περισσότερη προσοχή....

συμφωνω !

πολλοι λενε εντος και εκτος ιντερνετ οτι ιδανικη μηχανη για την Ελλαδα και τους δρομους τις ειναι το ΧΤ γιαυτο ειχε και μεγαλη εμπορικη επιτυχια...
για μενα ιδανικη για την Ελλαδα και τους δρομους τις ειναι η transalpina μας γιαυτο και τι πηρα που ειμουν αναμεσα σαυτες τις 2 και για μενα ειχε πιο πολλα υπερ απο τα ΧΤ γιαυτο και με κερδισε ;) 8)

χωμα δεν εχω μπει ποτε με μηχανη παρα μονο με το downhill ποδηλατο μου που καποτε εκανα αγωνες και πλεον μονο προπονησεις αντι για γυμναστηριο,παρολα αυτα 3η η 4η μερα που την ειχα παρει μου φωναζε να παμε και χωμα η κυρια  :goofy: ε λεω αντε να σε παω λιγο χωμα γιατι τωρα γνωριζομαστε σε ενα κομματι 4-5 χιλιομετρα που παω και με το ποδηλατο και με αφησε μ@λ@κ@ με τι συμπεριφορα τις... :2hysterical:  ηθελα να ηξερα αν παει ετσι τωρα στα γεραματα πως πηγαινε στα νιατα τις με καινουριες αναρτησεις στο χωμα.....?
υγ.δε μιλαω για βατο χωματοδρομο που πανε ολα οπως και το versys που ειχα και πηγαινα αλλα κατι παραπανω απο βατο που δε μπορουν να πανε τα υπολοιπα  8)
« Last Edit: Παρασκευή 18 Σεπτέμβριος 2020, 23:32:20 μμ by VaSiLiSj »



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1560 on: Παρασκευή 13 Νοέμβριος 2020, 12:56:37 μμ
Δεν ήξερα που να το βάλω και είπα να το βάλω εδώ... Αφού έκανα με τον μεγάλο μου γιο, τράμπα την 650 με ένα PCX 150 και μετά την πώλησή του, από 9/11/20 είμαι κάτοχος ενός Honda Forza 300, που το βρήκα ευκαιρία.
Αγορά από Σαρακάκη 18/8/20,  στα 6480€ με το smart topbox (5990 χωρίς) ο πρώτος ιδιοκτήτης και επειδή ήθελε μεγαλύτερο , το έδινε 5300€ και το πήρα τελικά στα 5000€, με 1960χλμ. και αφού είχε κάνει και το πρώτο σέρβις στον Γκινοσάτη.
Περιμένω να περάσει η καραντίνα, να το βγάλω εκτός πόλεως για να το τεστάρω και εκεί. Πολύ άνετο , με πολλά πράγματα, χώρους και ηλεκτρονικές ευκολίες πάνω του, όπως abs, cbs, traction control κλπ. και ηλεκτρονική ζελατίνα, ρυθμιζόμενη καθ' ύψος, φώτα led που στους καθρέπτες είναι μόνιμα αναμμένα , φλας στους καθρέπτες (οι οποίοι κλείνουν)...









« Last Edit: Παρασκευή 13 Νοέμβριος 2020, 13:00:27 μμ by Diamantis »


Diamonds are forever


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1561 on: Παρασκευή 13 Νοέμβριος 2020, 15:05:59 μμ
Δεν ήξερα που να το βάλω και είπα να το βάλω εδώ...

κουκλι ειναι φτου φτου φτου καλες βολτες ευχομαι και καλα χιλιομετρα σε σενα και στο γιο σου 8)



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1562 on: Παρασκευή 13 Νοέμβριος 2020, 19:20:49 μμ
κουκλι ειναι φτου φτου φτου καλες βολτες ευχομαι και καλα χιλιομετρα σε σενα και στο γιο σου 8)
να'σαι καλά φίλε μου


Diamonds are forever


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1563 on: Παρασκευή 13 Νοέμβριος 2020, 19:52:08 μμ
ευχαριστω Διαμαντη και εσεις να ειστε καλα για να τα χαιρεστε βολταροντας  !



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1564 on: Σάββατο 14 Νοέμβριος 2020, 00:05:56 πμ
Καλοταξιδο και αυτό φιλε ,καλή εύκολια :2drunk:



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1438
Reply #1565 on: Σάββατο 14 Νοέμβριος 2020, 06:14:04 πμ
Καλούς δρόμους Διαμαντή ...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1566 on: Σάββατο 14 Νοέμβριος 2020, 21:22:12 μμ
Να'στε καλά παιδιά... Ευχαριστώ πολύ


Diamonds are forever


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1567 on: Κυριακή 15 Νοέμβριος 2020, 08:54:45 πμ
Οτι κ να κάνουμε τελικά εμείς , Χοντέοι φορ εβερ μένουμε , λέμε , κοιτάμε αλλά τελικά στην Χοντα γυρίζουμε . ;D

Αστεία αστεία , κάπου εκεί με βλέπω κ εμένα σε λίγα χρονάκια, αντε το πολύ πολύ να πάρω ενα γερασμενο παχουλό παπί, ενα CBF250
κ να το κανω κ αυτό βίδες να βρεί την υγειά του. :goofy:

Και δε με λέ ορέ Διαμαντίς, πώς σου φαινεται τώρα που οδηγείς αυτή την παντόφλα? εγώ προσπάθησα να κανω βόλτα ενα Μπεβερλυ φίλου , στο ισωμα καλά πήγαινε, στην στροφή κοντεψα να λερώσω το σώβρακο, σα να μου τραβαγε κάποιος τα πόδια στο πλάι , λέω πάει αυτό ξεκόλησε , εσπασε . Ασε που πριν την στροφή πήγα να πατησω συμπλέκτη για να κατεβάσω ταχύτητα κ ηταν το εμπρός φρένο. :2hysterical:

Καλοτάξιδο να είναι , να το ευχαριστηθείς οσο σε παίρνει περισσότερο .



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1568 on: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 11:50:23 πμ
Οτι κ να κάνουμε τελικά εμείς , Χοντέοι φορ εβερ μένουμε , λέμε , κοιτάμε αλλά τελικά στην Χοντα γυρίζουμε . ;D

Αστεία αστεία , κάπου εκεί με βλέπω κ εμένα σε λίγα χρονάκια, αντε το πολύ πολύ να πάρω ενα γερασμενο παχουλό παπί, ενα CBF250
κ να το κανω κ αυτό βίδες να βρεί την υγειά του. :goofy:

Και δε με λέ ορέ Διαμαντίς, πώς σου φαινεται τώρα που οδηγείς αυτή την παντόφλα? εγώ προσπάθησα να κανω βόλτα ενα Μπεβερλυ φίλου , στο ισωμα καλά πήγαινε, στην στροφή κοντεψα να λερώσω το σώβρακο, σα να μου τραβαγε κάποιος τα πόδια στο πλάι , λέω πάει αυτό ξεκόλησε , εσπασε . Ασε που πριν την στροφή πήγα να πατησω συμπλέκτη για να κατεβάσω ταχύτητα κ ηταν το εμπρός φρένο. :2hysterical:

Καλοτάξιδο να είναι , να το ευχαριστηθείς οσο σε παίρνει περισσότερο .
φίλε!! δεν το έχω δοκιμάσει σε ανοιχτό δρόμο ή επαρχιακό, λόγω καρταντίνας. Όμως για μια βδομάδα που το έχω, μιλάμε βρήκα την υγειά μου.
Άνετο όσο δεν πάει.....,αποθηκευτικούς χώρους....κινητήρας βελούδινος,που με λίγο τσίμπημα του γκαζιού, πιάνει τα 60-80 για πλάκα σε κεντρικούς δρόμους. Δεν μετανοιώνω που το πήρα, μιλάμε δεν ξέρω αν θα πάω σε μηχανή πάλι συντόμως.Αμα ήταν 500 κυβικά, για μέσα είναι καλά, αλλά και για έξω θα ήταν τέλειο. Όχι ότι τώρα δεν είναι ,αλλά για ταξίδι θές παραπάνω κυβικά, τα οποία στην πόλη είναι άχρηστα. Γι' αυτό κατέληξα στην μέση λύση των 300 κυβικών και το συγκεκριμένο το έψαχνα καιρό και μου έκατσε καλά, γιατί όπως είναι γλύτωσα 1500€, αν το έπαιρνα πρώτο χέρι. Δεν λέω καινούριο, γιατί είναι όντως καινούριο....18/8/2020 πρώτη άδεια, με 1960χλμ στο κοντέρ ;) :D
« Last Edit: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 11:53:00 πμ by Diamantis »


Diamonds are forever


Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #1569 on: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 13:32:02 μμ
Κούκλα είναι Διαμαντή, καλοτάξιδη!!!
Όσο για τα ταξίδια, ρώτα τον Manolo εάν σου φτάνουν τα 300 κυβικά που έχει και την εμπειρία με το SH ;)


Keep riding !!!


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1570 on: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 14:53:39 μμ
Κούκλα είναι Διαμαντή, καλοτάξιδη!!!
Όσο για τα ταξίδια, ρώτα τον Manolo εάν σου φτάνουν τα 300 κυβικά που έχει και την εμπειρία με το SH ;)
Ευχαριστώ Κώστα. Που είναι αυτό το ζαγάρι ,να μας πει τίποτα.....χαχαχα


Diamonds are forever


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1571 on: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 20:23:43 μμ
Κούκλα είναι Διαμαντή, καλοτάξιδη!!!
Όσο για τα ταξίδια, ρώτα τον Manolo εάν σου φτάνουν τα 300 κυβικά που έχει και την εμπειρία με το SH ;)
Γνωστός σιδηροκωλος ο Μάνος χαχαχαχα.
Πάντως όλα καλά ,αλλά τα δύο αμορτισερακια εγγυώνται σίγουρα ένα λουμπαγκο σε ταξιδιωτική χρήση.
Ρωτήστε τον ιχνηλάτη που είχε το Μπέβερλι 500 ,είχε δεινοπαθησει ο άνθρωπος.

Για πολη _αστικο περιβάλλον_ είναι σούπερ.



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #1572 on: Δευτέρα 16 Νοέμβριος 2020, 20:45:35 μμ
.... αλλά τα δύο αμορτισερακια εγγυώνται σίγουρα ένα λουμπαγκο σε ταξιδιωτική χρήση.
τι εννοείς Γιάννη;


Diamonds are forever


Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 251
Reply #1573 on: Τετάρτη 18 Νοέμβριος 2020, 11:05:24 πμ
...εγώ προσπάθησα να κανω βόλτα ενα Μπεβερλυ φίλου , στο ισωμα καλά πήγαινε, στην στροφή κοντεψα να λερώσω το σώβρακο, σα να μου τραβαγε κάποιος τα πόδια στο πλάι , λέω πάει αυτό ξεκόλησε , εσπασε . Ασε που πριν την στροφή πήγα να πατησω συμπλέκτη για να κατεβάσω ταχύτητα κ ηταν το εμπρός φρένο. :2hysterical:...

 :2hysterical:  ελα ρεσυ μη το τρομαζεις τον ανθρωπο ολα στριβουν αρκει να μαθεις τι συμπεριφορα τους πρωτα  ;)
κεγω καποτε ειχα ενα ΑΠΕΙΡΑΧΤΟ runner 125 που ελεγαν οτι δεν εστριβαν αυτα,εγω μια χαρα το εστριβα παντως και μου ελεγαν τι του εχω κανει  :goofy:
αυτο με το συμπλεκτη το εχω κανει και εγω αλλα μονο στη σκεψη και πατωντας πολυ ελαφρα χωρις καν να φρεναρει γιατι αστραπιαια ο εγκεφαλος εδινε εντολη ΜΗ Μ@Λ@Κ@ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ αλλα φρενο  :2hysterical:



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #1574 on: Πέμπτη 19 Νοέμβριος 2020, 00:43:00 πμ
τι εννοείς Γιάννη;
Για τα διπλά αμορτισερακια κι από τον τρόπο έδρασης στο ψαλίδι φίλε λέω.
Θα σε κουράσουν από τα συνεχή κοπανηματα .
Να σηκώνεσαι ελαφρώς στις λακούβες γιατί όλος ο κραδασμός θα περνάει και θα καταπονεις τη μέση σου.
 Θα ήθελα να είχε -μιας και μιλάμε για mega scooter ενα ψαλίδι της λογικής  του ιντεγκρα π.χ με μονοσοκ αμορτισέρ .