Τετάρτη 20 Νοέμβριος 2019, 09:54:10 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Website του συλλόγου www.transalp.gr

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ transalpακιας ΑΛΛΑ... ΜΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ.  (Αναγνώστηκε 1986 φορές)
ovelix_64
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 12:22:06 μμ »

Καλημέρα καί καλή χρονιά.
     Μετά από 25 χρόνια συμβίωσης με παπάκια (καί εγώ αισίως στα 45) ήρθε η ώρα γιά αγορά μηχανής.
Την θέλω γιά ταξίδια (γιά την πόλη θα κρατήσω το παπάκι). Αυτό πού με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η άνεση στα ταξίδια. Πιστεύω ότι η tranalp έχει την άνεση πού ζητάω, αλλά ρε παιδιά..... με φοβίζει ο όγκος της.
Δεν την έχω οδηγήσει ακόμη, απλά μου φαίνεται μεγάλη σε όγκο γιά τα κυβικά μου (ύψος 1.72). Σε ένα μαγαζί πού πήγα καί είδα μιά μεταχειρησμένη, ανέβηκα πάνω καί τα πόδια μου πατούσαν καί τα δύο (όχι όλο το πέλμα).Το παιδί από το μαγαζί μού είπε οτί μπορεί να την χαμηλώσει λίγο ακόμη γιά να πατάω πιό καλά.
     Με την εμπειρία πού έχετε, θεωρείτε ότι είναι μιά "εύκολη" μηχανή πού θα την συνηθήσω εύκολά? Γιατί όπως είπα πρίν μπορεί να οδηγώ 25 χρόνια, αλλά είναι η πρώτη μηχανή πού θα πάρω.
    Καλά ταξίδια παιδιά.
Καταγράφηκε
Chtech
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Honda XL600V 1999 Black

« Απάντηση #1 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 12:30:17 μμ »

Καλώς όρισες στην παρέα μας.
Το ΤΑ είναι μία μηχανή που πιστεύω θα σου προσφέρει απλόχερα όλα όσα ζητάς. Μην την φοβάσαι απλώς στην αρχή να την πηγαίνεις με την σκέψη ότι δεν είναι παπί. Και κάποιον όγκο έχει και κάποια κιλά που απλώς πρέπει να τα συνηθήσεις και μετά θα σου φαίνεται παιχνίδι. Είναι αξιόπιστη για ταξίδια αλλά και για μέσα στην πόλη. Για το ύψος αφού πατάς κάτω για μένα είναι θέμα να συνηθήσεις το βάρος της και δεν θα έχει κανένα πρόβλημα , αλλά μπόρεις και να την χαμηλώσεις αν αυτό σε κάνει εσένα να νιώθεις πιο σίγουρος.
Με το καλό να την αποκτήσεις και να έχεις πολλά και ασφαλή χλμ. Εδώ είμαστε για να σου λύσουμε όποια απορία σου δημιουργηθεί.
Καταγράφηκε

ΕΛΛΗ- ΛΕΥΤΕΡΗΣ (flwrina)
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

transalp 1000 cc

« Απάντηση #2 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 12:57:18 μμ »

Καλημέρα καί καλή χρονιά.
     Μετά από 25 χρόνια συμβίωσης με παπάκια (καί εγώ αισίως στα 45) ήρθε η ώρα γιά αγορά μηχανής.
Την θέλω γιά ταξίδια (γιά την πόλη θα κρατήσω το παπάκι). Αυτό πού με ενδιαφέρει περισσότερο είναι η άνεση στα ταξίδια. Πιστεύω ότι η tranalp έχει την άνεση πού ζητάω, αλλά ρε παιδιά..... με φοβίζει ο όγκος της.
Δεν την έχω οδηγήσει ακόμη, απλά μου φαίνεται μεγάλη σε όγκο γιά τα κυβικά μου (ύψος 1.72). Σε ένα μαγαζί πού πήγα καί είδα μιά μεταχειρησμένη, ανέβηκα πάνω καί τα πόδια μου πατούσαν καί τα δύο (όχι όλο το πέλμα).Το παιδί από το μαγαζί μού είπε οτί μπορεί να την χαμηλώσει λίγο ακόμη γιά να πατάω πιό καλά.
     Με την εμπειρία πού έχετε, θεωρείτε ότι είναι μιά "εύκολη" μηχανή πού θα την συνηθήσω εύκολά? Γιατί όπως είπα πρίν μπορεί να οδηγώ 25 χρόνια, αλλά είναι η πρώτη μηχανή πού θα πάρω.
    Καλά ταξίδια παιδιά.
εχεις αποφασισει αν θες το καινουριο μοντελο ή το προηγουμενο μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση?
καινουριο δεν εχω οδηγησει δεν ξερω...
οσο για το προηγουμενο:
δικαβαλος κανεις πολυ ανετα ταξιδια σε εθνικημε 120-130κμ. η καταναλωση ειναι περιπου 6/100κμ. σε επαρχιακους δρομους συμπεριφερεται πολυ καλα οσες στροφες και να εχει, πλαγιαζει πολυ αλλα μην το παρακανεις.συνδιαζεις και χωματινες διαδρομες χωρις να σκεφτεις τιποτα.παει παντου.
οσον αφορα το βαρος της,μολις ξεκινησεις ειναι σαν ποδηλατο. οταν σε κινηση σταματας το αριστερο ποδι παταει κατω,μετο αλλο πατας φρενο,οποτε το υψος δεν σε φοβιζει Wink.υπαρχει δυνατοτητα χαμηλωματος της σελας αν θες κατα 2-3 εκατοστα.οταν την κινεις με την δυναμη σου,εκει λιγη προσοχη θελει.
ειναι απο τις πλεον ευκολες-ξεκουραστες μηχανες.
απλα κοιταξε το μοντελο να ''ταιριαζει'' τα χιλιομετρα με τα χρονια.  π.χ....2001 μοντελο με 20.000κμ δεν κολλαει.
Καταγράφηκε

Ζήσε το σήμερα χωρίς αναστολές

NRG...
Chris_de_Ze
Veteran
mods
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 12:59:53 μμ »

Καλώς ήλθες!
Το βάρος και ο όγκος της δεν είναι πρόβλημα. Ούτε να το σκέφτεσαι. Δεν θα σε απασχολήσει ποτέ.
Αλλά κοίταξε σοβαρά να πατάς κάτω καλά και σταθερά. Αυτό θέλει μόνο προσοχή και είναι σημαντικό (ειδικά αν κάνεις χωμάτινες διαδρομές, ή σταματημένος σε ανηφόρα, ή σε επιτόπιους ελιγμούς).

ΥΓ: Αν δεν μπορούν να σου κατεβάσουν τη σέλα στα μέτρα σου, την περίπτωση "v-strom" την έχεις εξετάσει? Είναι πιο χαμηλό από το ΤΑ. Και ξέρω αρκετούς με ΤΑ που λόγω ύψους στράφηκαν στο strom για αυτό και μόνο το λόγο.
« Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 13:04:59 μμ από Chris_de_Ze » Καταγράφηκε

Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
παλτακης
η anaconda team..
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

anaconda team is back sssssssssssssss

« Απάντηση #4 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 13:27:05 μμ »

Καλως ηρθες στην παρεα μελλοντικε τρανσαλπακια οσο για τις αποριες οι πιο πανω ειναι αρκετα ευστοχες ωστε να σε βοηθησουν στην επιλογη σου απλα αλλη επιλογη εκτος ον  οφ  να πας σε πιο στρεετ κατασταση σκεψου το  Wink Wink Grin
Καταγράφηκε

TASOS
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Aν θα μπορουσα τον κοσμο να αλλαζα.....

« Απάντηση #5 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 14:37:06 μμ »

Καλως ηρθες.........

Μη φοβασαι τιποτα.
Παρτην και καλα ταξιδια.......

Να υποθεσω οτι το 64 ειναι η χρονια που γεννηθηκες?
Καταγράφηκε
ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ
Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!

« Απάντηση #6 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 14:58:05 μμ »

Καλώς ήρθες και με το καλό να πάρεις την μηχανούλα σου!

Οσο για το ύψος με μία ποιο χαμηλή σέλα όλα θα είναι εντάξει.
Καινούργια θέλεις η μεταχειρισμένη ?

Καταγράφηκε

Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..
ankouts
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Θέλω ΤΑ 600 :)

« Απάντηση #7 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 15:19:42 μμ »

Αν μου επιτρέπεται να πω κι εγώ την άποψή μου. Στην ίδια φάση βρίσκομαι κι εγώ φίλε μου, οδηγώντας μόνο παπάκια και σκούτερ και αποφάσισα και πήρα μια ΤΑ 600. Το ύψος μου είναι κι εμένα 1,72 και ουδέποτε είχα οδηγήσει πάλι μηχανή. Μετά από 20 μέρες που την έχω την έχω μάθει αρκετά. Το ύψος μου δε με έχει προβληματίσει καθόλου και μόνο σε πολύ κλειστές στροφές με πολύ λίγα χιλιόμετρα με προβληματίζει λίγο. Δικάβαλό επίσης είμαι άνετος. Αυτα που σου λέω είναι δοκιμασμένα μόνο μέσα στη πόλη και με καιρικές συνθήκες αυτες που ζούμε τις τελευταίες μέρες (βροχές κλπ).

Προτείνω λοιπόν (αν μου επιτρέπεται να προτείνω) να πάρεις την μηχανούλα που θα σου γυαλίσει και να την ευχαριστιθείς οσο περισσότρο μπορείς!
Καταγράφηκε

<a href="http://www.spritmonitor.de/en/detail/310849.html" target="_blank">Spritmonitor.de" border="0[/url]
Chris_de_Ze
Veteran
mods
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #8 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 15:49:51 μμ »

Δεν παίζει ρόλο μόνο το ύψος (ως ύψος) αλλά και η σωματική κατασκευή (δηλ. κάποιος με το ίδιο ύψος μπορεί να φτάνει και άλλος να μην φτάνει).
Καταγράφηκε

Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
Derd
The Oracle..
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #9 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 17:47:27 μμ »

μην την φοβασαι . θα την μαθεις αμεσως  Wink

Καταγράφηκε

May the force be with you..
georig25
Θα ήθελα να είμαι
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η ζωή είναι ωραία . . . . . συνήθως

« Απάντηση #10 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 19:14:16 μμ »

Na to pareis to koritsi , na to pareis min to paideueis. Sebasmo sto gkazi!
Καταγράφηκε

Δεν γεννήθηκα με εξαρτήσεις, γιατί να τις αποκτήσω;

Γιώργος Ρήγας
click me!
azwros
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Ερωτας με την πρώτη ματιά!!

« Απάντηση #11 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 19:31:22 μμ »

Να το πάρεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν την χαμηλώσεις λίγο.
Για κάνα μήνα χαλαρά όμως και μην ξεχνάς ότι το ΤΑ δεν είναι παπί. Μόνο η 1η ταχύτητα είναι κάτω
Καταγράφηκε

Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]
thanos_trikala
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #12 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 20:07:44 μμ »

να την παρεις αφοβα φιλε κανενα προβλημα δε θα εχεις!
Καταγράφηκε

cbfaras
μην πας πισω μου σταματαω αποτομα!!!!!!!!!
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #13 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 20:49:40 μμ »

καλως μας βρηκες και μην το σκευτεσαι και πολυ μια ζωη την εχουμε  Grin
σε 10-15 μερες θα εισαι οκ αφου οδηγας τοσα χρονια. εξαλου το ΤΑ δεν το
λενε μεγαλο παπι αδικα!

κωστας!
Καταγράφηκε

Μην Πλησιαζεις Ταυρο Απο Εμπρος Γαιδουρι Απο Πισω Και Βλακα Απο Πουθενα           
CBF1000 06' CB900fz 79' RMZ450 K5 Και Παλιος XLV 650
ovelix_64
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #14 στις: Τετάρτη 14 Ιανουάριος 2009, 23:02:00 μμ »

Παιδιά, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας.
   Για τους φίλους πού ρωτήσανε να πω ότι  ναί είμαι τού 1964. Επίσης την μηχανή την θέλω γιά ταξίδια τού στυλ Αθήνα-Βόλος, Αθήνα-Θεσ/κη, άντε καί κανένα βουνό (Πήλιο, Ταύγετος...).Χρήση σε άσφαλτο δηλαδή.
   Αυτό πού ανέβηκα, γιά να δω πως πατάω ήταν του 2005, στα 5.000 ευρώ καί χιλιόμετρα...... δεν θυμάμαι παιδιά. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει αν θα πάρω καινούργιο ή μεταχειρησμένο.
   Γιά το V-strom πού λέει ένας φίλος, δεν το είδα  γιατί είχα διαβάσει ότι είναι λίγο μεγαλύτερο σε όγκο από το transalp καί θεώρησα, αφελώς ίσως, ότι θα είναι καί πιό ψηλό.
   Καί πάλι σας ευχαριστώ όλους.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: