Hellas Transalp Forum

Scooter που οδηγείται με δίπλωμα αυτοκινήτου...

Chris_de_Ze · 12761

Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #25 on: Δευτέρα 20 Οκτώβριος 2008, 15:36:58 μμ
Ναι φίλε μου καλέ, η λεπτή (αλλά πολύ ουσιώδης όμως) διαφορά έγκειται στο ότι κρίνεις κάτι που δεν απευθύνεται σε σένα (αλλά ούτε και είσαι υποχρεωμένος να το αγοράσεις), με τα μάτια τα δικά σου! Αν είναι έτσι τότε να κρίνουμε και πχ. τις φούστες, δεν τις φοράμε, δεν απευθύνονται σε μας αλλά ας τις δούμε "στη λογική του τι προσφέρουν σε αναλογία του κόστους αγοράς" (όπως ανέφερες). Είμαστε εμείς οι πλέον κατάλληλοι να τις κρίνουμε από αυτή την άποψη (εκτός από την αισθητική που προσφέρουν στο αντρικό μάτι)?

Δείτε το σφαιρικά το ζήτημα. Πού στοχεύει αυτό το τρίκυκλο και σε ποιον απευθύνεται. Κάποιος (από τις κατηγορίες που αναφέραμε) μπορεί να το δεί και ως άκρως ελκυστικό και βολικό αν κάθε μέρα τρώει πακέτο στην κίνηση για να πάει με τετράτροχο στη δουλειά του. Ή το επάγγελμά του είναι τέτοιο που αναγκάζεται να κινείται συνεχώς για δουλειές κάθε μέρα μέσα στην πόλη και δεν έχει δίπλωμα μηχανής (αλλά το είχε πάντα καϋμό να αποκτήσει).








 :thumbup: :thumbup:

ισως τελικα να ειναι και ενα σταδιο πριν μπεις στη διαδικασια να πας σε διτροχο μοτο  οκ






axidous

  • Guest
Reply #26 on: Δευτέρα 20 Οκτώβριος 2008, 15:41:00 μμ
Βρε παιδια το θεμα ειναι να οδηγεις μηχανη με διπλωμα αυτοκινητου
Δεν συγκρινουμε τα υπολοιπα
Οταν καποιος δεν θελει να μπει στην διαδικασια να δωσει για διπλωμα μηχανης το παιρνει και ειναι μια χαρα

φιλικα



Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #27 on: Δευτέρα 20 Οκτώβριος 2008, 17:05:56 μμ
Εγω σήμερα που είχα παει Λεωφ.Αλεξάνδρας να αλλάξω λάστιχα , είδα μια δεσποινίς ,( πολύ ελκυστική ) με άκρος κυριλέ ντύσιμο που καβάλαγε το παραπάνω scooter , μπορεί να μην είχε δίπλωμα για μηχανή , μπορεί να μην ήξερε καλή ισορροπία ,(πολλά μπορεί) αλλά να είχε πήξει απο την κίνηση του κέντρου.. !! Αυτό το scooter της piagio της ήρθε "κουτί"

Και μια που το παρατήρησα και στον δρόμο δεν είναι καθόλου μεγάλο..       


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #28 on: Δευτέρα 20 Οκτώβριος 2008, 22:58:10 μμ
??? μπαρδον....

ορέ παλτάκη να σου δώσω το σκονάκι του Τσέρτς μετά το ατύχημα? εγώ επανήλθα  ;)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #29 on: Τρίτη 21 Οκτώβριος 2008, 09:01:56 πμ
ορέ παλτάκη να σου δώσω το σκονάκι του Τσέρτς μετά το ατύχημα? εγώ επανήλθα  ;)


δωστο βρε φρατελλο να δω τη μ@λ@κιες σου εχει γραψει (πρεπει να ηταν ισχυρο το σοκ  :2hysterical: :2hysterical: μολις το διαβασες ) :2hysterical: :2hysterical:




Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Reply #30 on: Τρίτη 21 Οκτώβριος 2008, 13:31:46 μμ
Εγώ που το έχει δει να κυκλοφορεί αρκετά πρωϊνά στην Λιοσίων, έχω κάτσει μια φορά επίτηδες από πίσω του στην κίνηση για να δω πως ελίσσεται και πως περνάει ανάμεσα από τα αυτοκίνητα.  Αυτό που είδα με ικανοποίησε.  Θέλω να πώ δηλαδή ότι δεν είναι και τόσο ογκώδες και κινείται ικανοποιητικά μέσα σε σταματημένα αυτοκίνητα.  Οι λαχτάρες που παίρνω καθημερινά από τους διάφορους καραγκιόζηδες που σε κάνουν να φρενάρεις απότομα χωρίς να σε υπολογίζουν, με αποτέλεσμα να σφίγγεται το στομάχι μου για το αν, το πως και το που θα σταματήσω με έκαναν να σκεφτώ σοβαρά την απόκτηση του.  Το ιδανικό για μένα (το τονίζω το ΓΙΑ ΜΕΝΑ) και για τις ανάγκες μου θα ήταν να δώσω το ΤΑ, να πάρω μια μηχανή μεγαλύτερου κυβισμού για τουρισμό (είτε αυτή είναι VARA, είτε FJR1300 κλπ) και να πάρω και αυτό τό σίγουρα πιο ασφαλές scooter για τις καθημερινές μετακινήσεις μου μέσα στην πόλη.  Έλα όμως που για να τα κάνω όλα αυτά θέλω γύρω στα 20.000€...  Αυτός είναι και ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας για μένα (το κόστος).  Διαφορετικά το βρίσκω αρκετά ασφαλές, έξυπνο, εύχρηστο και πρακτικό μηχανάκι πόλης.


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


rastabill

  • Guest
Reply #31 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 10:11:18 πμ
Αφού το οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου δεν θα είσαι παράνομος αν δεν φοράς κράνος.



Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #32 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 10:42:06 πμ
Αφού το οδηγάς με δίπλωμα αυτοκινήτου δεν θα είσαι παράνομος αν δεν φοράς κράνος.


Δε νομίζω να έχει σχέση. Το σκούτερ της BMW ( C1 δεν λέγεται; ) θέλει δίπλωμα μηχανής αλλά δεν θέλει κράνος!


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


rastabill

  • Guest
Reply #33 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 10:48:06 πμ

Δε νομίζω να έχει σχέση. Το σκούτερ της BMW ( C1 δεν λέγεται; ) θέλει δίπλωμα μηχανής αλλά δεν θέλει κράνος!
Επειδή έχει την ζώνη ασφαλείας και τον κλοβό,είναι σε άλλη κατηγορία.



Offline ThanDim

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1672
Reply #34 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 10:53:53 πμ
Άρα το άλλο που δεν έχει - ζώνη και κλοβό - δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία και πρέπει να φοράς κράνος!

Αφού μόνος σου βρήκες την απάντηση, γιατί μας ρωτάς;  ;D ;D ;D


Δημητρακόπουλος Θανάσης
R1200GS
Καλαμάτα


rastabill

  • Guest
Reply #35 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 11:18:56 πμ
Άρα το άλλο που δεν έχει - ζώνη και κλοβό - δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία και πρέπει να φοράς κράνος!

Αφού μόνος σου βρήκες την απάντηση, γιατί μας ρωτάς;  ;D ;D ;D
Οδηγείται με δίπλωμα αυτοκινήτου όμως.
Οι γουρούνες με 4 ρόδες ξέρει κανείς τι δίπλωμα χρειάζεται;



Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #36 on: Πέμπτη 30 Οκτώβριος 2008, 12:44:24 μμ


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?