Hellas Transalp Forum

Προσοχη στου επαρχιακους δρομους απο διερχομενα ζωα!!

Chris the Loutrinos · 11535

Offline Chris the Loutrinos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 893
Σχεδον σε ολους θα εχει τυχει να εχουμε τρομαξει απο καποιο ζωο που ειτε μας ξαφνιασε ειτε πεταχτηκε απο το πουθενα.
Σας καταθετω την προσφατη εμπειρια μου που ειχε ευτυχως ειχε αισιο τελος και σας λεω:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ !!!!!

Την Δευτερα που μας περασε ξεκινησα απο Ηγουμενιτσα για να φτασω Μουζακι απο το επαρχιακο οδικο δυκτιο.Εκει στα ορεινα της Πινδου πετυχα ενα κοπαδι γιδοκατσικα.Αν και ολα τα ζωα ηταν στο χωραφι ελατωσα ταχυτητα αλλα,στην κυριολεξεια πεταχτηκε ενα σκυλος, και ανεμελος διεσχησε τον δρομο σαν αγελαδα.Φυσικα η συγκρουση ηταν αναποφευκτη.Ουτε που θυμαμαι εαν προλαβα να πατησω φρενο.Για καλη μου τυχη τον πετυχα με την μπροστινη ροδα στο πισω ποδι και δυστυχως τον εστειλα για σβουρες στο διπλανο χωραφιΑυτο που θυμαμαι ειναι οτι εσφιξα τα χερια μου και τα ποδια μου πανω στην μηχανη και απλα ενιωσα ενα τρανταγμα.
Οσο για την μηχανη θελει σιγουρα ρουλεμαν τιμονιου και εχω την εντυπωση οτι η ευθεια ροδας - τιμονι εχει χαθει.



Μάνος Παπακυριακού
1972-2010


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #1 on: Πέμπτη 10 Ιούλιος 2008, 12:22:35 μμ
Εξολοθρευτή μικρών και ανυπεράσπιστων ζώων!  ;D

ΥΓ: έχει ξανανοιχτεί παρόμοιο thread για σκύλους, κοπάδια κλπ. Ας μεταφέρει εκεί το μήνυμα κάποιος mod.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Άλλη φορά να σημαδεύεις καλύτερα ,τι εντούρο έχεις ? :magnify:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Άλλη φορά να σημαδεύεις καλύτερα ,τι εντούρο έχεις ? :magnify:

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline georgakis

  • GERRARD
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 564
Σχεδον σε ολους θα εχει τυχει να εχουμε τρομαξει απο καποιο ζωο που ειτε μας ξαφνιασε ειτε πεταχτηκε απο το πουθενα.
Σας καταθετω την προσφατη εμπειρια μου που ειχε ευτυχως ειχε αισιο τελος και σας λεω:
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΟΠΑΔΙΑ ΚΑΠΟΥ ΠΑΡΑΜΟΝΕΥΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ !!!!!



Δυστυχως δεν χρειαζεται κοπαδι για να σου πεταχτει σκυλος.Μονο το σαββατο που ανεβαιναμε με τον Διαμαντη Παργα ειδαμε 5 σκοτωμενους στην εθνικη και μαλιστα οι δυο ηταν διπλα διπλα.


ΖΩΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΙΛΙΟΝ-TRANSALP 650


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
με αφορμη τον τιτλο του θρεντ και το περιστατικο του αδικου χαμου του συνανθρωπου θελω να γραψω οτι το επαρχιακο δικτυο (κακως καμομενο ) πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι λογω του οτι οι αγροτες (κακως ) συνηθισμενοι απο την καθημερινη του χρηση λογω των αγροτικων εργασιων δεν δινουν ιδιαιτερη προσοχη γιαυτο αντι να τους κατηγορουμε καλο θα ειναι για την δικη μας ασφαλεια να κινουμαστε με χαμηλες ταχυτητες οι δρομοι αυτοι δεν ειναι για ταχυτητες πανω τον 60 χλμ η απολαυση της μηχανης δεν ειναι οι υψηλες ταχυτητες αλλα η σωστη και μετρημενη χρηση της κατα περιπτωση και κατασταση του δρομου




Offline siflis (Σταυρος)

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 462
η απολαυση της μηχανης δεν ειναι οι υψηλες ταχυτητες αλλα η σωστη και μετρημενη χρηση της κατα περιπτωση και κατασταση του δρομου
+100.000.000 ;)


The transact side of life
The TRANSALP side of life


Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
+100.000.000 ;)
Σωστοτατος.  :eusa_clap: ακριβως ετσι ειναι παιδια. Πρεπει ολοι να κανουμε σωστη εκτιμηση της ολης καταστασης (οδοστρωμα, ορατοτητα, περιοχη κτλ.)



costas

  • Guest
Τέρας...................



flwrina

  • Guest
προσοχη και στα αλλα ''ΖΩΑ'' εκεινα να δειτε τι απροβλεπτα ειναι. το σκυλι με μια κορνα ισως κανει και στην ακρη....



Offline georgE_xlv1000

  • Ο Τοσοδούλης
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 131
  • Αν ακούσεις την εξάτμισή μου κράτα την αναπνοή σου
με αφορμη τον τιτλο του θρεντ και το περιστατικο του αδικου χαμου του συνανθρωπου θελω να γραψω οτι το επαρχιακο δικτυο (κακως καμομενο ) πρεπει να ειμαστε προσεχτικοι λογω του οτι οι αγροτες (κακως ) συνηθισμενοι απο την καθημερινη του χρηση λογω των αγροτικων εργασιων δεν δινουν ιδιαιτερη προσοχη γιαυτο αντι να τους κατηγορουμε καλο θα ειναι για την δικη μας ασφαλεια να κινουμαστε με χαμηλες ταχυτητες οι δρομοι αυτοι δεν ειναι για ταχυτητες πανω τον 60 χλμ η απολαυση της μηχανης δεν ειναι οι υψηλες ταχυτητες αλλα η σωστη και μετρημενη χρηση της κατα περιπτωση και κατασταση του δρομου

+1  ;)


πάμε μια κόντρα;


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Να αναφέρω ένα περιστατικό που μου συνέβει πρόσφατα στις διακοπές μου.

Κάποια στιγμή η περιπλάνηση μου με έφερε στην νέα σύρραγα της Μεσοχώρας στα ορεινά Τρίκαλα, η οποία ενώ είναι έτοιμη, δεν έχει δωθεί ακόμα στην κυκλοφορία. Παρέκαμψα λοιπόν τα πρόχειρα ριγμένα καδρόνια, που κλείναν τον δρόμο και μπήκα στην σύρραγα, όπου βγήκα χωρίς πρόβλημα μετά από 500 περίπου μέτρα. Επειδή ο δρόμος πιό κάτω είναι κλειστός, έκανα αναστροφή και γύρισα πίσω. Μπαίνω στην σύρραγα και στα 100 μέτρα..... παραλίγω να πέσω πάνω σε μιά κατσίκα που στεκόταν σαν ηλίθια κάθετα στον δρόμο.

Οταν το είδα πιό ψύχραιμα, σκέφτηκα ότι κάπου έχασε το κοπάδι, μπήκε στην σύρραγα έχασε τον προσανατολισμό της και "κόλλησε". Καί προφανώς στο πρώτο μου πέρασμα και μέσα στο σκοτάδι δεν την πρόσεξα.




Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #12 on: Κυριακή 24 Αύγουστος 2008, 21:44:16 μμ
Όντως, ο δρόμος είναι κλειστός για αυτοκίνητα, αλλά όχι για μηχανές......


Να σας πω κι εγώ κάτι άλλο που έπαθα και έμεινα λ@λ@κ@ς. Εκεί που πήγαινα για Αρματολικό Τρικάλων κι εγώ, μετά από μια στροφή βλέπω σχετικά μακρυά ένα κοπάδι 20-30 γίδια και 2 σκυλιά, ένα μπροστά και το άλλο πίσω, να έρχεται προς το μέρος μου έχοντας πιάσει όλο τον δρόμο. Τσομπάνης πουθενά. Φρενάρω και περιμένω να περάσει το κοπάδι για να συνεχίσω. Τότε βλέπω ότι ο μπροστινός σκύλος κάνει με το κεφάλι του νόημα, σαν να λέει στα γίδια να μαζευτούνε στην άκρη. Και το κοπάδι μαζεύεται στην άκρη και αδειάζει σχεδόν και τις δύο λωρίδες!



costas

  • Guest
Reply #13 on: Κυριακή 24 Αύγουστος 2008, 21:46:04 μμ
Τότε βλέπω ότι ο μπροστινός σκύλος κάνει με το κεφάλι του νόημα, σαν να λέει στα γίδια να μαζευτούνε στην άκρη. Και το κοπάδι μαζεύεται στην άκρη και αδειάζει σχεδόν και τις δύο λωρίδες!

Ρε , μπας και ήταν ο βοσκός;;;;; :) :) :) :)



Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #14 on: Κυριακή 24 Αύγουστος 2008, 21:55:30 μμ
μια γίδα σήμερα στη παραλιακή ούτε με νοήματα ούτε με κόρνες δεν έκανε στην άκρη  >:(

υπάρχουν γίδες.....και γίδες  ;)


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


costas

  • Guest
Reply #15 on: Κυριακή 24 Αύγουστος 2008, 21:57:07 μμ
μια γίδα σήμερα στη παραλιακή ούτε με νοήματα ούτε με κόρνες δεν έκανε στην άκρη  >:(

υπάρχουν γίδες.....και γίδες  ;)

Aμα δεν καταλαβαίνει η γίδα.....



Offline siflis (Σταυρος)

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 462
Reply #16 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 07:38:50 πμ
υπάρχουν γίδες.....και γίδες  ;)
Νουνου ομως ενα!! :)


The transact side of life
The TRANSALP side of life


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #17 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 08:47:32 πμ
Όντως, ο δρόμος είναι κλειστός για αυτοκίνητα, αλλά όχι για μηχανές......


Να σας πω κι εγώ κάτι άλλο που έπαθα και έμεινα λ@λ@κ@ς. Εκεί που πήγαινα για Αρματολικό Τρικάλων κι εγώ, μετά από μια στροφή βλέπω σχετικά μακρυά ένα κοπάδι 20-30 γίδια και 2 σκυλιά, ένα μπροστά και το άλλο πίσω, να έρχεται προς το μέρος μου έχοντας πιάσει όλο τον δρόμο. Τσομπάνης πουθενά. Φρενάρω και περιμένω να περάσει το κοπάδι για να συνεχίσω. Τότε βλέπω ότι ο μπροστινός σκύλος κάνει με το κεφάλι του νόημα, σαν να λέει στα γίδια να μαζευτούνε στην άκρη. Και το κοπάδι μαζεύεται στην άκρη και αδειάζει σχεδόν και τις δύο λωρίδες!

  Τέλειο!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline olmega

  • νομίζει ότι είναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2559
Reply #18 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 08:49:48 πμ
Όντως, ο δρόμος είναι κλειστός για αυτοκίνητα, αλλά όχι για μηχανές......


Να σας πω κι εγώ κάτι άλλο που έπαθα και έμεινα λ@λ@κ@ς. Εκεί που πήγαινα για Αρματολικό Τρικάλων κι εγώ, μετά από μια στροφή βλέπω σχετικά μακρυά ένα κοπάδι 20-30 γίδια και 2 σκυλιά, ένα μπροστά και το άλλο πίσω, να έρχεται προς το μέρος μου έχοντας πιάσει όλο τον δρόμο. Τσομπάνης πουθενά. Φρενάρω και περιμένω να περάσει το κοπάδι για να συνεχίσω. Τότε βλέπω ότι ο μπροστινός σκύλος κάνει με το κεφάλι του νόημα, σαν να λέει στα γίδια να μαζευτούνε στην άκρη. Και το κοπάδι μαζεύεται στην άκρη και αδειάζει σχεδόν και τις δύο λωρίδες!

Μιλάμε μεγάλος μάγκας ο σκύλος.... :2bowing: :2bowing:


Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας \"...Είμαστε πίθηκοι με λεφτά και όπλα\" Tom Waits



Offline Thanosf

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1781
  • Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται ...
    • www.zesta.gr
Reply #19 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 08:53:45 πμ
Όντως, ο δρόμος είναι κλειστός για αυτοκίνητα, αλλά όχι για μηχανές......


Να σας πω κι εγώ κάτι άλλο που έπαθα και έμεινα λ@λ@κ@ς. Εκεί που πήγαινα για Αρματολικό Τρικάλων κι εγώ, μετά από μια στροφή βλέπω σχετικά μακρυά ένα κοπάδι 20-30 γίδια και 2 σκυλιά, ένα μπροστά και το άλλο πίσω, να έρχεται προς το μέρος μου έχοντας πιάσει όλο τον δρόμο. Τσομπάνης πουθενά. Φρενάρω και περιμένω να περάσει το κοπάδι για να συνεχίσω. Τότε βλέπω ότι ο μπροστινός σκύλος κάνει με το κεφάλι του νόημα, σαν να λέει στα γίδια να μαζευτούνε στην άκρη. Και το κοπάδι μαζεύεται στην άκρη και αδειάζει σχεδόν και τις δύο λωρίδες!

Απίστευτος ο σκύλος.....



. . .


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #20 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 08:54:58 πμ
Tέτοιο σκλι  :o ?
Και πως τόλεγαν λέει ....?


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #21 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 10:35:15 πμ
Tέτοιο σκλι  :o ?
Και πως τόλεγαν λέει ....?

Tι να σου πω ρε Θανάση, ήταν σαν αρκούδα και κώλωσα να το ρωτήσω.....



Offline Panoulis_ser

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 443
  • Σεργετζής Παναγιώτης
Reply #22 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 10:51:34 πμ
Ραν τα πλαν




Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #23 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 13:32:10 μμ
Tι να σου πω ρε Θανάση, ήταν σαν αρκούδα και κώλωσα να το ρωτήσω.....

To χαιρέτησες τουλάχιστον όταν έφυγες ?




 :laughing9: :laughing9: γειά σου ρε Τοτέ   ........ :2hysterical:
Σε φαντάζομαι να κοιτά ςτο σκύλο πως μαζεύει τα πρόβατα.... :laughing9: :crybaby: :2hysterical:







ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline Ζορπας

  • ΤΑ 700 Golden Edition, και ασε τους αλλους να ειναι
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1443
  • Ο Κυπριος του forum
Reply #24 on: Δευτέρα 25 Αύγουστος 2008, 13:48:04 μμ
Εγω λεω μηπως σε ειδε και φοβηθηκε..?

Θα σκεφτηκε, αυτος ο τυπος στη μηχανη πρεπει να ειναι επικινδυνος, κατσε να παραμερισω στην ακρη το κοπαδι..


And so you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instict, and the experience as well, you can fly very high.
Ayrton Senna