Hellas Transalp Forum

Transalp 600 ....'87

Animal · 9992

Offline leroi

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 404
  • Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι, αλλιώς...
    • www.pandorasbox.gr
Reply #25 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 16:38:25 μμ
Κρίμας! για όλα υπάρχει σκοπός όμως  :) καλή αγορά!  :goofy:


Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #26 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 17:33:11 μμ
Πέρα από την αγάπη υπάρχει και η λογική, και να τα έδινες τα 2 χιλιάρικα, την επόμενη εβδομάδα μπορεί να σου ζήταγε άλλα τόσα, καλά έκανες και πάμε τώρα να βρεις τη νέα αγάπη!!  :eusa_clap: :eusa_clap:


Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline thanos_trikala

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1753
Reply #27 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 17:39:46 μμ
Καλως ηρθες φιλε !!




Offline Fratello Giovanni

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2647
  • μμμμεεεε..μμμεεεε....
Reply #28 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 21:51:59 μμ
Πέρα από την αγάπη υπάρχει και η λογική, και να τα έδινες τα 2 χιλιάρικα, την επόμενη εβδομάδα μπορεί να σου ζήταγε άλλα τόσα, καλά έκανες και πάμε τώρα να βρεις τη νέα αγάπη!!  :eusa_clap: :eusa_clap:

η δική σου άποψη δε πιάνεται, εσύ είσαι προκατειλημμένος επειδή μαθημένος με μηχανάκια καινούργια του κουτιού  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:


καλύτερα μια ώρα ελεύθερη βοσκή, παρά σαράντα χρόνια τριφύλλι στο μαντρί



Της καταστροφής οιωνός η περηφάνεια,και της πτώσης,η υπεροψία.


Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #29 on: Πέμπτη 02 Οκτώβριος 2008, 22:31:54 μμ
Καλός μας ήρθες,
 :welcome: :welcome:
και ότι το καλύτερο στην απόφαση που θα πάρεις.

 :welcome: :welcome:


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline Animal

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #30 on: Τρίτη 30 Δεκέμβριος 2008, 18:19:32 μμ
Επιστροφη...... λοιπον τα νεα εχουν ως εξης, το καινουργιο μου HONDA ηρθε να ανανεωσει τη συλλογη απο μπρελοκ αντιπροσωπιας! απο Animal εγινα κουταβι! Το ΤΑ εγινε LEAD.....Τι να κανω ρε παιδες;;; Πρωτα η εργασια σκεφτηκα και μετα τα γουστα!!! Τωρα που εγινα σκουτερακιας μηπως πρεπει να αφησω το φορουμ;; Εδω ειμαστε και θα επιστρεψω... (αχ ποσο μου εχει λειψει.....)



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #31 on: Τρίτη 30 Δεκέμβριος 2008, 18:29:26 μμ
Αν είχες πάρει κάποιο 250αρι-400αρι σκούτερ θα έλεγα πως δεν θα σου λέιψει τόσο πολύ η μηχανή, ειδικά το καλοκαίρι...

Τώρα απλά λέω να αρχίσεις να ψάχνεις τι μηχανή θα πάρεις.
Σε βλέπω να σαλτάρεις με την κλανιέρα ;D
Τα μικρά σκουτεράκια είναι απλά χρηστικά εργαλεία...δεν αναπληρώνουν την έλλειψη μοτοσυκλέτας!

Υ.Γ Δεν υπάρχει λόγος να φύγεις απο το φόρουμ...εξάλλου ακόμα και με το σκούτερ μάλλον είσαι πιο γρήγορος απο τον Τσέρτση!



Offline ΚΡΑΣΟΠΑΤΕΡΑΣ

  • Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3677
  • Δεν σπάει δεν χαλάει…δεν στραβώνει δεν λυγάει !!
    • http://www.biowines.gr/
Reply #32 on: Τρίτη 30 Δεκέμβριος 2008, 18:35:58 μμ
Επιστροφη...... λοιπον τα νεα εχουν ως εξης, το καινουργιο μου HONDA ηρθε να ανανεωσει τη συλλογη απο μπρελοκ αντιπροσωπιας! απο Animal εγινα κουταβι! Το ΤΑ εγινε LEAD.....Τι να κανω ρε παιδες;;; Πρωτα η εργασια σκεφτηκα και μετα τα γουστα!!! Τωρα που εγινα σκουτερακιας μηπως πρεπει να αφησω το φορουμ;; Εδω ειμαστε και θα επιστρεψω... (αχ ποσο μου εχει λειψει.....)
Το ΤΑ τι το έκανες???
Τι στροφή 180 μοιρών ήταν αυτή?????   ???


Οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί, οι καλοί βελτιώνονται με τα χρόνια, οι άχρηστοι γίνονται ξύδι…..


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #33 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 02:06:21 πμ
Αν είχες πάρει κάποιο 250αρι-400αρι σκούτερ θα έλεγα πως δεν θα σου λέιψει τόσο πολύ η μηχανή, ειδικά το καλοκαίρι...

Τώρα απλά λέω να αρχίσεις να ψάχνεις τι μηχανή θα πάρεις.
Σε βλέπω να σαλτάρεις με την κλανιέρα ;D
Τα μικρά σκουτεράκια είναι απλά χρηστικά εργαλεία...δεν αναπληρώνουν την έλλειψη μοτοσυκλέτας!

Υ.Γ Δεν υπάρχει λόγος να φύγεις απο το φόρουμ...εξάλλου ακόμα και με το σκούτερ μάλλον είσαι πιο γρήγορος απο τον Τσέρτση!

Ακριβώς έτσι όπως τα έγραψες είναι Απόστολε! :thumbright: :thumbright: :thumbright:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #34 on: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 09:13:20 πμ
Ίσως η κακή/πικρή/μαύρη εμπειρία από το παλιό ΤΑ 87 να οδήγησε το φίλο μας στη φθηνή και άμεση λύση "σκουτεράκι" (για να μην έχει προβλήματα και μεγάλα έξοδα συντήρησης).

Αλλά όμως εκτός από άσπρο ή μαύρο υπάρχουν και διαβαθμίσεις του γκρί (βλ. μέσες λύσεις)!
Τα επόμενα μεταχειρισμένα ΤΑ μοντέλα (δηλ. 91-96, 97-01, 02-07) είναι αρκετά αξιόπιστα (αν έχουν συντηρηθεί σωστά). Ακόμα και τα ΤΑ400, (που έρχονται και φθηνότερα). Με λίγο ψάξιμο θα έβρισκες κάτι καλό. Εκτός και αν δεν είχες χρόνο (ή εμπειρία ή διάθεση) για ψάξιμο, ή είχες μεγάλη άμεση ανάγκη να βρείς οπωσδήποτε "κάτι" για καθημερινή μετακίνηση μέσα στην πόλη (πχ. λόγω δουλειάς).

Ποιο LEAD πήρες? Μεταχειρισμένο μικρό 50άρι ή το καινούριο 110?

Αν πήρες το καινούριο 110 (με 2.200 €) τότε σίγουρα είναι μια "σοφή" λύση από κάποια οπτική γωνία για να καλύψεις τις καθημερινές σου ανάγκες (πχ. αξιοπιστία, καινούριο, απροβλημάτιστο, εγγύηση, εργαλείο δουλειάς, χωρίς μπελάδες, μικρή κατανάλωση, αστική μετακίνηση παντός καιρού, απλότητα, λειτουργικότητα, φθηνή συντήρηση, κλπ).
Δύσκολο (όχι όμως αδύνατον) να βρείς καλό μεταχειρισμένο ΤΑ σε αυτά τα λεφτά.

Καλορίζικο το νέο σου απόκτημα! Να το χαρείς και να το ευχαριστηθείς.
« Last Edit: Τετάρτη 31 Δεκέμβριος 2008, 09:51:07 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Animal

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 9
Reply #35 on: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 10:39:03 πμ
Χρόνια πολλά και καλή ταξιδιάρικη χρονιά σε όλους! Πήρα το καινούργιο LEAD με τα 110 κ.ε. Είναι πολύ χρήσιμο μες τη πόλη (Θεσσαλονικιός είμαι) χωράει πολλά πράματα κάτω απ' τη σέλα και με τη 48λιτρη βαλίτσα ακόμα περισσότερα. Έχει χώρο για την εργαλειοθήκη μου στα πόδια αλλά το καλοκαίρι βαριά βαριά να φτάσω μέχρι το πρώτο πόδι στη χαλκιδική.Με το Transalp δυσκολευόμουν λίγο μες τη πόλη,τώρα είμαι σίγουρα πιο ευκίνητος.
Η καψούρα μου είναι το μοντέλο με τα ανάγλυφα δηλ. το προτελευταίο. Απ' όσο έχω δει με 5μιση χιλιάρικα μπορώ να βρω ένα σε άριστη κατάσταση και με σχετικά λίγα χιλιόμετρα. Το σίγουρο είναι πως θα το ψάξω πολύ και θα περάσει από εξωνυχιστικό έλεγχο!! :)



Offline African Boy

  • Τhe Professional
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7624
    • eGeorgalas
Reply #36 on: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 11:37:07 πμ
Καλοτάξιδο φίλε μου το καινούργιο σου απόκτημα……
Δεν πειράζει, κάνε υπομονή και με εξονυχιστικό έλεγχο όπως αναφέρεις μπορείς να βρεις το transalp που θέλεις…..

Άλλωστε το lead σου έχει να κάνει με άλλη χρήση και σίγουρα θα σε εξυπηρετήσει μέσα στην πόλη και την δουλεία σου……  :moped: :moped:


"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
"Africa Twin XRV750 RD07A"


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #37 on: Παρασκευή 02 Ιανουάριος 2009, 12:41:16 μμ
Ψάχνεις Transalp ?    :o

Mε ανάγλυφο δεν έχουμε αλλά βάζεις μετά..... :goofy:


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?