Hellas Transalp Forum

Red Bull - Donkey Cross 2008

KostasC · 4517

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
on: Παρασκευή 13 Ιούνιος 2008, 09:59:49 πμ


απο το www.trailride.gr

Το τριήμερο του Αγίου πνεύματος θα διεξαχθεί στη Σίφνο (για δεύτερη συνεχή χρονιά) το Donkey cross της Redbull (15/06).

Μετά την περσινή επιτυχία, επαναλαμβάνουμε  την ίδια συνταγή εμπλουτισμένη με φρέσκα υλικά. Περιορισμένος αριθμός γαϊδάρων περιμένει να δεχθεί στα σαμάρια του, αθλητές με πυγμή να τους επιβληθούν, αλλά και με αποθέματα δυνάμεων συνολικής διάρκειας δυόμιση ωρών, προκειμένου να συμμετάσχουν στην πιο πρωτότυπη σκυταλοδρομία εναλλαγής οχημάτων που έγινε ποτέ!


Σκαλοπάτια, σοκάκια, παραδοσιακές πεζούλες με τεχνητά εμπόδια και το κυκλαδικό περιβάλλον πάντοτε επιβλητικό, το πιο άψογο φόντο για το πιο ζωντανό κοινό χιλιάδων θεατών που είδατε ποτέ. Αθλητές από όλο τον χώρο του μηχανοκίνητου αθλητισμού, με μοτοσικλέτα enduro, motocross ή και trial καλούνται να διαγωνιστούν για μια θέση στο pontium και να ζήσουν από κοντά ένα όνειρο για τα ελληνικά δεδομένα.


RED BULL DONKEY CROSS 2008


Πάνω σε ρόδες και οπλές, οι πιο “hardcore” γητευτές ξαναχτυπούν, σε μία απροσδόκητη off-road αναμέτρηση.

Στις 15 Ιουνίου, 30 enduro και motocross αναβάτες επιστρέφουν στη Σίφνο για να αναμετρηθούν με τις μοτοσυκλέτες τους στα γραφικά σοκάκια, αλλά και σε μία off-road διαδρομή με “όχημα” το πιο πεισματάρικο τετράποδο… το γαϊδουράκι!


Με μεγάλα αποθέματα σε υπομονή, θάρρος και σανό, οι αναβάτες θα κληθούν να ολοκληρώσουν στο λιγότερο δυνατό χρόνο, μία προκαθορισμένη διαδρομή, μήκους σχεδόν 7 χλμ. Καθώς τα δύσβατα, στενά σοκάκια θα δίνουν τη θέση τους σε μία off-road διαδρομή στους επαρχιακούς δρόμους του νησιού, οι “Donkey-Crossers” θα εναλλάσσουν τη σέλα με το σαμάρι, αποδεικνύοντας την τεχνική τους δεξιότητα, τόσο στις μηχανές, όσο και στα γαϊδουράκια.


Μετά την επιτυχία του περσινού αγώνα, με την εξαιρετική απόδοση της Χόντα, της Τζέην, της Πίτσας και των υπόλοιπων συμπαθέστατων τετράποδων που έκαναν ό,τι περνούσε από το... πόδι τους, για να μετατρέψουν την ολοκλήρωση αυτής της διαδρομής σε πραγματικό άθλο, οι αναβάτες θα αναμετρηθούν και φέτος για να κερδίσουν ένα έπαθλο-έκπληξη. Δεδομένου ότι οποιαδήποτε μορφή άσκησης βίας στα γαϊδουράκια θα σημάνει αυτόματα και τον αποκλεισμό τους, το Red Bull Donkey Cross θα ξεκινήσει και φέτος με τα απαραίτητα «μαθήματα οδήγησης γαϊδουριού» από τους αγωγιάτες του νησιού και θα κορυφωθεί με τη στέψη των νικητών με δάφνες και σανό.


Οπλίσου λοιπόν με θάρρος, τα κατάλληλα κυβικά και το σημαντικότερο... γαϊδουρινή υπομονή, άσε την επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος να σε βοηθήσει σε αυτό το δύσβατο αγώγι και έλα να κατακτήσεις τα Σιφνέικα σοκάκια, στις 15 Ιουνίου, στην πιο ανατρεπτική off-road αναμέτρηση του καλοκαιριού!



Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • mods
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #1 on: Παρασκευή 13 Ιούνιος 2008, 10:41:40 πμ
Η Λίνα μάλλον πρέπει να διαμαρτυρηθεί! Έδωσαν σε ένα από τα συμπαθητικά τετράποδα το όνομα ... Χόντα!


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #2 on: Τρίτη 24 Ιούνιος 2008, 15:39:02 μμ


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τρίτη 24 Ιούνιος 2008, 15:46:22 μμ


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #4 on: Τετάρτη 25 Ιούνιος 2008, 00:52:39 πμ
Δε μπορώ να πω ότι σαν ιδέα (το να ταλαιπωρούν τα γαϊδούρια) μου άρεσε ... αντιθέτως ... :eusa_naughty: :eusa_naughty: :eusa_naughty:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #5 on: Τετάρτη 25 Ιούνιος 2008, 09:40:13 πμ
Δε μπορώ να πω ότι σαν ιδέα (το να ταλαιπωρούν τα γαϊδούρια) μου άρεσε ... αντιθέτως ... :eusa_naughty: :eusa_naughty: :eusa_naughty:

Σιγά την ταλαιπωρία. Δεν ανέβηκα εγώ!


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #6 on: Τετάρτη 25 Ιούνιος 2008, 10:13:29 πμ
Δε μπορώ να πω ότι σαν ιδέα (το να ταλαιπωρούν τα γαϊδούρια) μου άρεσε ... αντιθέτως ... :eusa_naughty: :eusa_naughty: :eusa_naughty:

καλά... ταλαιπωρία είναι να κάνει μια διαδρομή αναβάτη 70 κιλών ? εδώ κουβαλάει 150 κιλά για πλάκα.
Δε τους φέρονται άσχημα  :love4:
Ασε που με αυτό τον τρόπο (έστω με αυτόν) θα συνεχίσουν να υπάρχουν .


Offline gerontovrahos

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 228
  • - I love riding -
Reply #7 on: Τετάρτη 25 Ιούνιος 2008, 14:18:55 μμ
καλά... ταλαιπωρία είναι να κάνει μια διαδρομή αναβάτη 70 κιλών ? εδώ κουβαλάει 150 κιλά για πλάκα.
Δε τους φέρονται άσχημα  :love4:
Ασε που με αυτό τον τρόπο (έστω με αυτόν) θα συνεχίσουν να υπάρχουν .

Φίλος είχε κερδίσει τον περσινό αγώνα.... και μου είπε πόσο δύσκολο ήταν να κουμαντάρουν τον γάιδαρο....εκει που έχεις συνηθίσει να ανοίγεις απλά το γκάζι... έπρεπε να το διαπραγματευτείς με τον γαιδαράκο...



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #8 on: Τετάρτη 25 Ιούνιος 2008, 20:11:15 μμ
Φίλος είχε κερδίσει τον περσινό αγώνα.... και μου είπε πόσο δύσκολο ήταν να κουμαντάρουν τον γάιδαρο....εκει που έχεις συνηθίσει να ανοίγεις απλά το γκάζι... έπρεπε να το διαπραγματευτείς με τον γαιδαράκο...

  Ο παππούς μου είχε γάϊδαρο για μεταφορικό μέσο (πριν μας φορτώσουν αυτά τα απαίσια αυτοκίνητα που επί πλέον δεν μας εξήγησαν και πώς τα χρησιμοποιούν).
 Καταπληκτικά ζώα. Περνούσα πολύ καλά μαζί τους.
   Άμα πεισμώσει δεν τον κουνάει ούτε γερανός. Από 'κει έχει βγει και η φράση "γαϊδουρινό πείσμα". Και το έχω δει με τα μάτια μου. Απίστευτο!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7326
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #9 on: Πέμπτη 26 Ιούνιος 2008, 12:07:28 μμ
   Άμα πεισμώσει δεν τον κουνάει ούτε γερανός. Από 'κει έχει βγει και η φράση "γαϊδουρινό πείσμα". Και το έχω δει με τα μάτια μου. Απίστευτο!

Το "νέφτι στον κώλο " ξέρεις από που βγήκε ?      ::)..... :laughing9: :laughing9:

Που θα τον βρεις μονο μετά ?


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?