Hellas Transalp Forum

Λαμπάκια Φωτισμού οργάνων ΤΑ

Sotiris · 171146

Offline mantis

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 95
Reply #250 on: Τετάρτη 29 Απρίλιος 2015, 17:30:11 μμ
Φιλε δεν ειναι ιδια τα λεντ με τις φωτο που εχουμε βαλει!Ωραια και αυτα αλλα οχι σαν τις φωτο που εχουν τα ποστ ποιο πανω!! :eusa_naughty: ;)



Offline Wildjohn

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 197
Reply #251 on: Τετάρτη 29 Απρίλιος 2015, 19:20:50 μμ
Ναι ναι δεν είναι. Αυτά τα πήρα απο μαγαζι με ανταλλακτικά φίλου απο εδώ στο ηρακλειο. Και στο φόρουμ.
Μπορει να μην είναι τόσο άσπρα όσο τα προηγούμενα πολύ αλλά  Είναι σαφής η αναβάθμιση απο πριν δεν το συζητάμε καθολου.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #252 on: Πέμπτη 26 Μάιος 2016, 20:25:17 μμ
μηπως μπορει καποιος να διευκρινησει για να αλλαξουμε τα λαμπακια στο καντραν τι λυνουμε η τελος παντων καποια συμβουλη του πως γινεται;
τα λαμπακια φωτισμου του καντραν τι V και W ειναι και αν ειναι ιδια με τα λεμπακια των ενεδειξεων λαδιου νεκρας κτλ.
Ρωταω διοτι στο νημα δεν βγαζω ακρη (απο λαμπες LED,λαμπες φωτισμου εως καταναλωση μπορει να διαβασει καποος) και θα ηθελα μια βοηθεια.



Offline cookos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 505
Reply #253 on: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 00:28:22 πμ
μηπως μπορει καποιος να διευκρινησει για να αλλαξουμε τα λαμπακια στο καντραν τι λυνουμε η τελος παντων καποια συμβουλη του πως γινεται;
τα λαμπακια φωτισμου του καντραν τι V και W ειναι και αν ειναι ιδια με τα λεμπακια των ενεδειξεων λαδιου νεκρας κτλ.
Ρωταω διοτι στο νημα δεν βγαζω ακρη (απο λαμπες LED,λαμπες φωτισμου εως καταναλωση μπορει να διαβασει καποος) και θα ηθελα μια βοηθεια.

Για τις 600 βγάζεις μάσκα-ζελατίνα και είναι τα καλώδια στο πίσω μέρος του καντράν. Τραβάς τα λαστιχένια κουμπώματα και βγαίνουν. Και είναι w5w T10 (για στροφόμετρο-κοντέρ) και T5 για λοιπές ενδείξεις.
« Last Edit: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 00:30:35 πμ by cookos »


Spritmonitor.de" border="0


Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #254 on: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 09:01:59 πμ
Για τις 600 βγάζεις μάσκα-ζελατίνα και είναι τα καλώδια στο πίσω μέρος του καντράν. Τραβάς τα λαστιχένια κουμπώματα και βγαίνουν. Και είναι w5w T10 (για στροφόμετρο-κοντέρ) και T5 για λοιπές ενδείξεις.
ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου φιλε μου.Εχω το 650 του 01 και λαθος μου που δεν το διευκρινησα.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #255 on: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 14:31:43 μμ
Δες αυτό

http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=482.175

αλλά πιάστο και απ' την αρχή αυτό το νήμα...


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #256 on: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 21:12:46 μμ
μηπως μπορει καποιος να διευκρινησει για να αλλαξουμε τα λαμπακια στο καντραν τι λυνουμε η τελος παντων καποια συμβουλη του πως γινεται;

Βγάζεις κάλυμα οργάνων είναι το Νο10 στο παρακάτω σχέδιο (  εχει δύο λαστιχόβιδες αριστερά / δεξιά στο σχέδιο είναι τα Νο28
, δύο λαμαρινόβιδες πάνω κ δεξιά / αριστερά στο σχέδιο είναι τα Νο40
, κ δυο πλαστικά πριτσίνια εσωτερικά στο σχέδιο είναι τα Νο36)



θα χρειαστεί να βγάλεις τις 4 10αρες βίδες που συγκρατούν τα όργανα στην βάση τους,
και την ντίζα του κοντέρ, ετσι τα οργανα ανασηκώνονται , προσοχή στο τζάμι τους, είναι ευκολο να γρατζουνιστεί αλλά κ να σπάσει.


τα λαμπακια φωτισμου του καντραν τι V και W ειναι και αν ειναι ιδια με τα λεμπακια των ενεδειξεων λαδιου νεκρας κτλ.

Νεκρά  12V/3.4W
Μεγάλη σκάλα  12V/1.7W
Φλάς   12V/3.4W
Λάδι   12V/1.7W
ΙΜΜΟ   12V/3.4W
Φωτισμός  12V/1.7W

Ρωταω διοτι στο νημα δεν βγαζω ακρη (απο λαμπες LED,λαμπες φωτισμου εως καταναλωση μπορει να διαβασει καποος) και θα ηθελα μια βοηθεια.

Πιστεύω να βοήθησα, αν πάλι δεν .... εδώ είμαστε ...
« Last Edit: Παρασκευή 27 Μάιος 2016, 21:15:11 μμ by Stoneman »



Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #257 on: Κυριακή 29 Μάιος 2016, 13:38:37 μμ
Δες αυτό

http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=482.175

αλλά πιάστο και απ' την αρχή αυτό το νήμα...



το ειχα παισει απο την αρχη αλλα χαθηκα γιατι υπαρχουν και απαντησεις για αλλα θεματα.Οπως και να εχει σε ευχαριστω πολυ.



Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #258 on: Κυριακή 29 Μάιος 2016, 13:43:43 μμ
Βγάζεις κάλυμα οργάνων είναι το Νο10 στο παρακάτω σχέδιο (  εχει δύο λαστιχόβιδες αριστερά / δεξιά στο σχέδιο είναι τα Νο28
, δύο λαμαρινόβιδες πάνω κ δεξιά / αριστερά στο σχέδιο είναι τα Νο40
, κ δυο πλαστικά πριτσίνια εσωτερικά στο σχέδιο είναι τα Νο36)



θα χρειαστεί να βγάλεις τις 4 10αρες βίδες που συγκρατούν τα όργανα στην βάση τους,
και την ντίζα του κοντέρ, ετσι τα οργανα ανασηκώνονται , προσοχή στο τζάμι τους, είναι ευκολο να γρατζουνιστεί αλλά κ να σπάσει.


Νεκρά  12V/3.4W
Μεγάλη σκάλα  12V/1.7W
Φλάς   12V/3.4W
Λάδι   12V/1.7W
ΙΜΜΟ   12V/3.4W
Φωτισμός  12V/1.7W

Πιστεύω να βοήθησα, αν πάλι δεν .... εδώ είμαστε ...

σε ευχαριστω πολυ αλλα μια τελευταια ερωτηση.
Την ντιζα να την βγαλω απο τα οργανα η απο τον τροχο;Αν βγαινει απο τα οργανα μου λες τον τροπο γιατι δεν βγαζω ακρη.Τα λαμπακια του φωτισμου του ταμπλο ειναι 3 σωστα;
υγ.πρωτη φορα θα λυσω την συγκεκριμενη μηχανη και για αλλα θεματα οποτε καθε απορια εστω και βλακωδη ειναι του πρωταρη.
« Last Edit: Κυριακή 29 Μάιος 2016, 13:47:50 μμ by Dayman »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #259 on: Κυριακή 29 Μάιος 2016, 20:13:34 μμ

Την ντιζα να την βγαλω απο τα οργανα η απο τον τροχο;Αν βγαινει απο τα οργανα μου λες τον τροπο γιατι δεν βγαζω ακρη.

Aκριβώς πίσω απο το κοντερ και με μια κλίση πρός τα κάτω υπάρχει η αναμονή της ντίζας, εδώ φαίνεται καθαρά



Θα την βγάλεις φυσικά απο τα όργανα επειδή αλλιώς δεν τσακίζει ωστε να τα περιστρέψεις για να βλέπεις την πίσω μεριά .

Δες εδώ πώς βγάζω το πλαστικό των οργάνων κ οχι μόνον   
http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=20075.0



Τα λαμπακια του φωτισμου του ταμπλο ειναι 3 σωστα;

Ναι είναι τρία κ εχουν αυτό το χρώμα καλωδίων:



δες εδώ  http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=482.175        μια μοντίφα που εκανα για να μην καίγονται



υγ.πρωτη φορα θα λυσω την συγκεκριμενη μηχανη και για αλλα θεματα οποτε καθε απορια εστω και βλακωδη ειναι του πρωταρη.

Μην τα ξαναλέμε, οτι θές εδώ είμαστε.



Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #260 on: Δευτέρα 30 Μάιος 2016, 14:40:06 μμ
εισαι πρωτος με διαφορα.Ελπιζω να μην δυσκολευτω να βγαλω την ντιζα.Λαμπακια 1,7 W πουθενα ομως σε τουλαχιστον 10-12 μαγαζια που ρωτησα με κοιτουσαν καπως αφου σκεφτηκα να βγαλω το σκαφανδρο  ;D μιλαω για Θεσνικη γιατι η Αθηνα εχει αλλον Θεο.
Ακομα και στην yamaha πηγα με τον κωδικο που εχει δωσει ενας συντροχος σε αυτο το ποστ αλλα δεν!
« Last Edit: Δευτέρα 30 Μάιος 2016, 14:49:31 μμ by Dayman »



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #261 on: Δευτέρα 30 Μάιος 2016, 15:29:18 μμ
εισαι πρωτος με διαφορα.Ελπιζω να μην δυσκολευτω να βγαλω την ντιζα.Λαμπακια 1,7 W πουθενα ομως σε τουλαχιστον 10-12 μαγαζια που ρωτησα με κοιτουσαν καπως αφου σκεφτηκα να βγαλω το σκαφανδρο  ;D μιλαω για Θεσνικη γιατι η Αθηνα εχει αλλον Θεο.
Ακομα και στην yamaha πηγα με τον κωδικο που εχει δωσει ενας συντροχος σε αυτο το ποστ αλλα δεν!

Ο κωδικός της Yamaha, μάλλον είναι αυτός που είχα ποστάρει εγώ κάποτε, αφορά απλά λαμπάκια πυρακτώσεως στα 1.7W. Stanley μάρκας και μισή τιμή από ότι τα έδινε τότε ο Σαρακάκης και οι εξουσιοδοτημένοι. Οι τιμές μπορεί να άλλαξαν από τότε, αλλά τα λαμπάκια είναι σίγουρα απλά.  ;)




Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #262 on: Δευτέρα 30 Μάιος 2016, 19:36:03 μμ
ναι φιλε μου αυτος ο κωδικος ειναι που ειχες ποσταρει εσυ αλλα δεν... :(



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #263 on: Τρίτη 31 Μάιος 2016, 20:16:29 μμ
Ελπιζω να μην δυσκολευτω να βγαλω την ντιζα

Φυσικά κ οχι, σηκώνοντας ελαφρά τα οργανα σου δείνει χέρι ακομα κ πένσα να χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση που με τα χρόνια εχει κολήσει.
Την δική μου την σφίγγω με το χερι κ ποτέ δεν εχει λασκάρει.

.Λαμπακια 1,7 W πουθενα ομως

Πήγαινε εδώ  https://www.motosp.gr/  δώσε Yamaha κ επέλεξε ενα μηχανάκι 10ετίας , κ βρες κωδικούς απο λαμπάκια, αν κ πιστεύω θα είναι ενας κωδικός για όλα.

Aπορώ που δεν υπάρχουν   http://www.car.gr/parts/view/5862501/ 

Αυτός είναι ενας απο τους λόγους που εβαλα led στον φωτισμό κ ησύχασα.
« Last Edit: Τρίτη 31 Μάιος 2016, 20:18:38 μμ by Stoneman »



Offline Dayman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 24
Reply #264 on: Τρίτη 31 Μάιος 2016, 23:02:03 μμ
Φυσικά κ οχι, σηκώνοντας ελαφρά τα οργανα σου δείνει χέρι ακομα κ πένσα να χρησιμοποιήσεις σε περίπτωση που με τα χρόνια εχει κολήσει.
Την δική μου την σφίγγω με το χερι κ ποτέ δεν εχει λασκάρει.

Πήγαινε εδώ  https://www.motosp.gr/  δώσε Yamaha κ επέλεξε ενα μηχανάκι 10ετίας , κ βρες κωδικούς απο λαμπάκια, αν κ πιστεύω θα είναι ενας κωδικός για όλα.

Aπορώ που δεν υπάρχουν   http://www.car.gr/parts/view/5862501/ 

Αυτός είναι ενας απο τους λόγους που εβαλα led στον φωτισμό κ ησύχασα.

Θεσσαλονικη πουθενα ακομα και η Honda Δαβανοπουλος μου ειπε οτι θα παραγγειλει απο Αθηνα.Οποτε περιμενω.

ευχαριστω για την σημαντικη βοηθεια σου.Μαλλον λεντ θα βαλω και εγω και ελπιζω να μην καιγονται για πλακα.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #265 on: Πέμπτη 02 Ιούνιος 2016, 21:02:41 μμ
Μαλλον λεντ θα βαλω και εγω και ελπιζω να μην καιγονται για πλακα.

Οταν αγόρασα τα δικά μου led έγραφαν οτι είναι 12V.
Και ήταν πράγματι, αφού μου κάηκαν τα 2,  πριν καούν αναβοσβήνουν κ σε κάνουν να νομίζεις πώς είναι θέμα επαφής.
Αφού κάηκε κ το δεύτερο τα δοκίμασα στο εργαστήρι , πράγματι στα 14 V ζετάθηκε υπερβολικά και κάηκε.
Ετσι τοποθέτησα εναν σταθεροποιητή τάσης που κρατάει την τάση στα 12V ανεξάρτητα απο το αν η τάση της μπαταρίας τα υπερβαίνει, ο λόγος επειδή είχα αγοράσει μπόλικα.

Φίλος που τα αγόρασε απο μαγαζί σαν led για αυτ/το δεν είχε θέμα ...

Τι να πείς  :eusa_think:

 



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #266 on: Παρασκευή 03 Ιούνιος 2016, 06:13:25 πμ
Προφανώς Νίκο να ήταν καμωμένα για δούλεμα με αυξομειώσεις τάσης. Δεν μπορώ να υποθέσω κάτι άλλο.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Gred

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
Reply #267 on: Πέμπτη 06 Απρίλιος 2023, 15:48:25 μμ
Καλησπέρα, μετά απο αρκετό καιρό αδράνειας στο συγκεκριμένο θέμα, σαν νέος και εγώ προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα λινκ και τί είδους led λάμπα χρειάζεται να αγοράσω μιας και αυτες που βρίσκω πχ στο skroutz δεν γράφουν watt αλλα λένε οτι είναι Τ20 12V και τα παλιά λινκ που έχετε στείλει δεν λειτουργουν ωστε να καταλάβω τι πρέπει να αγοράσω. Αν θα ήταν εύκολο σε κάποιον να μου προωθήσει ένα λινκ με λάμπες led για τις ενδείξεις οργάνων στο 650, θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
Επίσης ο προηγούμενος κάτοχος της μηχανής μου είχε τοποθετήσει και μία μικρή μπλέ λάμπα μέσα στο φανάρι, ακριβώς κάτω απο το κυρίως φώς, η οποία κάηκε και θα ήθελα και αυτή να την αλλάξω. Η οποία με μία πρώτη ματιά φαίνεται για led αλλα αν κάποιος έχει αλλάξει την συγκεκριμένη και ξέρει τι προδιαγραφές πρέπει να έχει, ευπρόσδεκτη η βοήθεια.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #268 on: Πέμπτη 06 Απρίλιος 2023, 20:13:45 μμ
Πρώτα να σου πώ οτι κυκλοφορούν πολλά λεντ κατάλληλα μεν σαν φωτισμό, αλλά είναι 12 βολτ κ κυριολεκτούν σε αυτό.

Επειδή όμως η τάση στο μηχανάκι μεταβάλλεται απο 13 μεχρι κ 15 βολτ τα λέντ αυτα υπερθερμαίνονται αρχίζουν να αναβοσβήνουν κ τελικά καίγονται.
Στο δικό μου το πήγα ένα βήμα παρακάτω , τοποθέτησα σε σειρά με τα λεντ ενα ρυθμιστη τασης , ενα ολοκληρωμένο που διατηρεί την τάση στα 12 βολτ
ανεξάρτητα απο την μεταβολή της τάσης στομ μηχανάκι. Είναι πάραπολύ απλό να τοποθετηθεί, ενας ακροδέκτης εισοδος, ενας εξοδος κ το κέλυφος στην γείωση.
Δεν είναι σίγουρο οτι θα έχεις θέμα , αλλά αν σου καεί το πρώτο τότε σίγουρα θα ακολουθήσουν και τα αλλα , συνολικά υπάρχουν τρία λαμπάκια φωτισμού.:
Το σχέδιο είναι αυτό  κ τα χρώματα αντιστοιχούν στα χρώματα της καλωδίωσης :



Και εδώ τοποθετημένο:





Οπότε να αγοράσεις λεντ ειδικά για χρήση αυτοκινήτου. Φυσικά για να αντικατασταθεί ενα λαμπάκι χρειάζεται ένα λεντ που θα
φωτίζει σφαιρικά κ όχι κατευθυντικά .

Εγώ λοιπον χρησιμοποίησα αυτόν τον τύπο :



Που μπορείς να βρεις εδώ : https://www.skroutz.gr/s/30940337/GloboStar-%CE%9B%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1-%CE%91%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%84%CE%BF%CF%85-T10-W5W-LED-6000K-%CE%A8%CF%85%CF%87%CF%81%CF%8C-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-12V-1%CF%84%CE%BC%CF%87-81050.html


αλλά κα σε πολλά αλλα καταστήματα. Και μάλιστα σε διάφορα χρώματα.


Οσο για αυτό με την μπλέ λάμπα , πολύ κιτς μου φαινεται, το να τρυπήσεις τα όργανα είναι εγκληματικό , μονο η σκόνη που θα μπεί
φτάνει για να κανει τη μεγαλύτερη ζημιά.

« Last Edit: Πέμπτη 06 Απρίλιος 2023, 20:17:02 μμ by Stoneman »



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #269 on: Παρασκευή 07 Απρίλιος 2023, 05:16:55 πμ
Νίκο νομίζω πως ο φίλος εννοεί το λαμπάκι πορείας.
Σε αυτή την περίπτωση αγοράζει άλλο ένα λεντ σαν αυτά που έδειξες και βάζει και στο φανάρι.
Αλλάζει βγάζοντας το πλαστικό που ενώνει τα 2 κομμάτια του φέρινγκ....


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #270 on: Παρασκευή 07 Απρίλιος 2023, 17:42:32 μμ
Νίκο νομίζω πως ο φίλος εννοεί το λαμπάκι πορείας.


Δίκιο έχεις Παντελή , λάθος δικό μου .



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #271 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 17:02:50 μμ
Σορυ αν επαναλαμβανω λυμενα θεματα, ψαχνω καμποση ωρα και δεν εχω βγαλει ακρη.
Καπου βρηκα οτι ο Χρηστος το εκανε αλλα δεν εβρισκα το σχεδιο.

Φωτα αλαρμ σε ΤΑ600 (99)?
Θα χρειαστω αδιαβροχο διακοπτη, 2 διοδους.
Αντικατασταση του ρελε δεν μπορει να απιφευχθει;
Κανα σχεδιαγραμμα, φωτο απο τοποθετημενο, προτεινομενα εξαρτηματα;
Τυχον προβληματα στην λειτουργια της μηχανης, με την μπαταρια κτλ;



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #272 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 20:37:16 μμ
Δεν ξέρω το σκεπτικό του Χρήστου όταν σχεδίασε το κύκλωμα, αλλά γίνεται κ πιο εύκολα  οπως θα δείς

Το ρελέ των φλάς είναι σε σειρά κ πρίν τον διακόπτη, ο διακόπτης δλδ απλά κάνει επιλογή πλευράς.

Εδώ υπάρχουν δύο λύσεις, ανάλογα το πως το βλέπει ο καθένας , μια λύση είναι τοποθέτηση ενός απλού διακόπτη που απλά ενώνει τα καλώδια των φλάς δλδ  απλά ενώνεις τις δύο πλευρές.
Μια δεύτερη λύση είναι   με ξεχωριστό ρελέ σε κάθε πλευρά. Ετσι ο υπάρχον διακόπτης στέλνει τάση στον ρελέ κάθε πλευράς και σε αλάρμ απλά μια εντολή και στα δύο ρελέ (η ένα διπλό ρελέ) αλλά με μικρότερες διόδους αφού πλέον το φορτίο το δέχεται το εκάστοτε ρελέ . Πιο πολύπλοκο και δεν κερδίζεις τπτ το ξεχνάμε.

Το σχέδιο είναι αυτό :

.

Eγώ δεν θα έβαζα διόδους , αλλά έναν διπλό διακόπτη .

Καλό αυτό που σκεφτηκες κ χρειάζεται, δεν θα έχεις θέμα με την μπαταρία αν δεν είσαι υπερβολικός , το μόνο που χάνεις είναι οτι σε μηχανάκι που έχει αλάρμ
αυτο λειτουργεί κ αφού σβήσεις κινητήρα κ σταματάει κλείνοντας τον διακόπτη του αλάρμ.

Αν θές να είναι περίπου σαν το γνήσιο τότε θα φτιάξεις το παρακάτω κύκλωμα   , δίνοντας τάση  στον διακόπτη των αλάρμ   μέσω ασφάλειας 10Α απο ρεύμα που δεν ελέγχεται απο τον γενικό διακόπτη με το κλειδί.
Ετσι τα αλάρμ θα ανάβουν όποτε θές.
Για να γίνει η λειτουργία σαν το γνήσιο θέλεις και γνήσιο ρελέ απο μηχανάκι που να έχει αλάρμ.

Το σχέδιο είναι αυτό :



και συνεχίζουμε  ........



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #273 on: Δευτέρα 21 Αύγουστος 2023, 20:44:08 μμ
@Stoneman, είσαι φοβερός!
Κόπυ-πάστε όπως είναι το ποστ για όταν έρθει η ώρα.



Offline agor

  • Tonal
  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 71
  • H41
Reply #274 on: Τετάρτη 23 Αύγουστος 2023, 19:57:07 μμ
Επανέρχομαι στο θέμα.
Η επιλογή είναι διακόπτης on/off, θα προτιμούσα να έχει το τριγωνάκι των alarm και να μην γράφει on/off. Το πιό κοντινό που βρήκα είναι κάτι τέτοιο:
https://www.skroutz.gr/s/36012713/Lampa-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%8D-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-On-Off-12V-10A-22mm-91726.html

Και επίσης σκέψη για διακόπτη με usb περίπου όπως το σκέφτηκε ο σύντροχος στο https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=23986.0:
https://www.skroutz.gr/s/41983034/%CE%91%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-LED-%CE%B8%CF%8D%CF%81%CE%B1-USB-2A-5V-%CF%86%CF%8C%CF%81%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-Universal-TC33.html

Απόψεις;

Πως θα χωρέσει στο τιμόνι;
« Last Edit: Τετάρτη 23 Αύγουστος 2023, 19:59:54 μμ by agor »