Hellas Transalp Forum

Λαμπάκια Φωτισμού οργάνων ΤΑ

Sotiris · 172199

Offline cookos

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 505
Reply #150 on: Παρασκευή 15 Μάρτιος 2013, 11:00:29 πμ
Το 1,7watt 12V ισχύουν για όλα τα μοντέλα;  ??? ???


Spritmonitor.de" border="0


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #151 on: Παρασκευή 15 Μάρτιος 2013, 13:10:23 μμ
Για την 600 απο οτι βλέπω στο γνήσιο Manual  γράφει 12V 1.7W X3 για το meter light, δλδ τον φωτισμό των οργάνων και ιδιου τύπου με της 650.



Offline argyris23

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #152 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 15:14:48 μμ
Καλησπέρα και από μένα, χτες μου ήρθανε τα λεντάκια από ebay (http://www.ebay.com/itm/390532896356?var=660112284653&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649) και έχοντας τη μηχανή στο συνεργείο για αλλαγή τσιμούχας, βρήκα την ευκαιρία και είπα στα παιδιά (στον Παύλο από τον Γεωργούση συγκεκριμένα thnx) να μου αλλάξει και τα λαμπάκια των οργάνων. Αποτέλεσμα ΤΕΛΕΙΟ, θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτό.



Offline argyris23

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #153 on: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 15:21:25 μμ
να και φωτό (σημειώνω εδώ ότι η φωτό τραβήχτηκε με πολύ φωτισμό στον δρόμο, φαντάζομαι σε πιο σκοτεινες συνθήκες θα είναι ακόμα πιο τέλειο).



http://
« Last Edit: Τρίτη 30 Απρίλιος 2013, 15:31:19 μμ by argyris23 »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #154 on: Τετάρτη 01 Μάιος 2013, 08:28:03 πμ
Μπράβο, καλή δουλειά.

Αυτό το γαλάζο/πράσινο στο ρολόι είναι όλα τα λ7.

Εβαλες το διαφορετικό μικρής ισχύος led στην μεγάλη σκάλα?



Offline argyris23

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 59
Reply #155 on: Τετάρτη 01 Μάιος 2013, 09:23:12 πμ
Βασικά επειδή μου τα άλλαξε ο μηχανικός στο συνεργείο μου άλλαξε 3 λαμπάκια, να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν άλλαξε και αυτό  :goofy: . Περιμένω να το δω και σε νυχτοπερπατήματα  ;D



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #156 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 17:57:28 μμ
Εχω τοποθετήσει τα led στα όργανα πάνω απο ενα χρόνο, και δεν είχα πρόβλημα.

Στο ξαφνικά ξεκίνησε το μεσαίο του φωτισμού να τρεμοπαίζει. Θεώρησα οτι δεν εκανε καλή επφή στο βίσμα. Το έβγαλα το κοιταξα μην και εχει κοπεί κάποιος ακροδέκτης αλλά τπτ.
Ετσι το ξαναέβαλα, μετα απο λίγο παλι τα ίδια.
Αυτή την φορά το εβαλα να δουλέψει εκτός οργάνων σε ενα τροφοδοτικό και μετά απο λίγο παρατήρησα οτι ενα απο τα πλαινά led ζεσταινόταν υπερβολικά και μετα απο λίγο αναβόσβηνε ασταματητα.
Υπέθεσα οτι ηταν βλαμένο και αγόρασα άλλο, το αντικατεστησα και πάλι μια απο τα ίδια.
Τελικά καταλαβα οτι τα led αυτά αντέχουν τάση μέχρι τα 12volt και στα 13,5 και βάλε που ανεβάζει η μηχανή τα βρίσκουν σκούρα.
Πήγα στο μαγαζί και το είπα , η απάντηση ηταν οτι πρώτη φορά τους κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο προιόν.
Να εχω θέμα με το μηχανάκι? Τι να πώ?
Πάντως οσοι το επιχηρήσουν καλό θα ηταν να το αναφέρουν στα καταστήματα.



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #157 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 18:10:42 μμ
Εχω τοποθετήσει τα led στα όργανα πάνω απο ενα χρόνο, και δεν είχα πρόβλημα.

Στο ξαφνικά ξεκίνησε το μεσαίο του φωτισμού να τρεμοπαίζει. Θεώρησα οτι δεν εκανε καλή επφή στο βίσμα. Το έβγαλα το κοιταξα μην και εχει κοπεί κάποιος ακροδέκτης αλλά τπτ.
Ετσι το ξαναέβαλα, μετα απο λίγο παλι τα ίδια.
Αυτή την φορά το εβαλα να δουλέψει εκτός οργάνων σε ενα τροφοδοτικό και μετά απο λίγο παρατήρησα οτι ενα απο τα πλαινά led ζεσταινόταν υπερβολικά και μετα απο λίγο αναβόσβηνε ασταματητα.
Υπέθεσα οτι ηταν βλαμένο και αγόρασα άλλο, το αντικατεστησα και πάλι μια απο τα ίδια.
Τελικά καταλαβα οτι τα led αυτά αντέχουν τάση μέχρι τα 12volt και στα 13,5 και βάλε που ανεβάζει η μηχανή τα βρίσκουν σκούρα.
Πήγα στο μαγαζί και το είπα , η απάντηση ηταν οτι πρώτη φορά τους κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο προιόν.
Να εχω θέμα με το μηχανάκι? Τι να πώ?
Πάντως οσοι το επιχηρήσουν καλό θα ηταν να το αναφέρουν στα καταστήματα.

Νομίζω ότι εκείνα που έχουν κύκλωμα can bus, δεν αντιμετωπίζουν τέτοιο πρόβλημα και είναι πιο ανθεκτικά στις τάσεις. Και εγώ πήρα τα φθηνά, γιατί τα 15+ που είχαν το ζεύγος τα άλλα μου φάνηκαν πάρα πολλά. Στην τελική αν δώ ότι κάτι δεν πάει καλά, οι λάμπες υπάρχουν και θα κρατηθούν. Ανυπομονώ να δώ πως θα είναι τη νύχτα... :D



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #158 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 18:22:45 μμ
Δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά εγώ τα αγοράζω 2.8 ευρώ το ενα, τρία για το φωτισμό δεν ηθελες?



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #159 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 19:24:27 μμ
Δεν ξέρω που τα βρήκες αλλά εγώ τα αγοράζω 2.8 ευρώ το ενα, τρία για το φωτισμό δεν ηθελες?

Ναί μόνο τρία για το φωτισμό. 3.5 ευρώ το ένα τα είχαν και Ζωγράφου, αλλά και στα δύο μαγαζιά που αγοράζω ηλεκτρονικά. Έλεγα να βγω να τα πάρω από τα μέρη σου αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα φάω όλη μέρα με τις δουλειές που είχα να κάνω και προτίμησα να τα πληρώσω ακριβά. (Καλά να πάθω  ;D)



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #160 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:19:06 μμ
Ναί μόνο τρία για το φωτισμό. 3.5 ευρώ το ένα τα είχαν και Ζωγράφου,

στον πρωτο οροφο σε ενα στενο? που ειναι και βιντεοκλαμπ?




Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #161 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:47:16 μμ
2.60 το ενα...
« Last Edit: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:49:24 μμ by apostolis1978 »


xlv 650


Offline ΧΡΗΣΤΑΡΑΣ

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 216
Reply #162 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:50:24 μμ
Εχω τοποθετήσει τα led στα όργανα πάνω απο ενα χρόνο, και δεν είχα πρόβλημα.

Στο ξαφνικά ξεκίνησε το μεσαίο του φωτισμού να τρεμοπαίζει. Θεώρησα οτι δεν εκανε καλή επφή στο βίσμα. Το έβγαλα το κοιταξα μην και εχει κοπεί κάποιος ακροδέκτης αλλά τπτ.
Ετσι το ξαναέβαλα, μετα απο λίγο παλι τα ίδια.
Αυτή την φορά το εβαλα να δουλέψει εκτός οργάνων σε ενα τροφοδοτικό και μετά απο λίγο παρατήρησα οτι ενα απο τα πλαινά led ζεσταινόταν υπερβολικά και μετα απο λίγο αναβόσβηνε ασταματητα.
Υπέθεσα οτι ηταν βλαμένο και αγόρασα άλλο, το αντικατεστησα και πάλι μια απο τα ίδια.
Τελικά καταλαβα οτι τα led αυτά αντέχουν τάση μέχρι τα 12volt και στα 13,5 και βάλε που ανεβάζει η μηχανή τα βρίσκουν σκούρα.
Πήγα στο μαγαζί και το είπα , η απάντηση ηταν οτι πρώτη φορά τους κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο προιόν.
Να εχω θέμα με το μηχανάκι? Τι να πώ?
Πάντως οσοι το επιχηρήσουν καλό θα ηταν να το αναφέρουν στα καταστήματα.

ειχα και εγω ενα παρομοιο προβλημα πριν 2 βδομαδες, εσβηνε,αναβοσβηνε ξαναναβε και μετα εσβησε τελειως. το εβγαλα και εκανα νεες κολλησεις στα λεντακια και το προβλημα λυθηκε.



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #163 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:53:30 μμ
2.60 το ενα...

υψηλο ρελαντι εχεις.
εκτος αν ειναι κρυο με τσοκ τραβηγμενο.




Offline apostolis1978

  • tolisionikos
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 205
Reply #164 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 20:59:49 μμ
υψηλο ρελαντι εχεις.
εκτος αν ειναι κρυο με τσοκ τραβηγμενο.

πολυ σωστη παρατηρηση μολις ειχα γυρισει απο διαδρομη απο πειραια κερατσινι με κινηση...αν κ δεν πιστευω οτι δικαιολογειται τελος παντων..τα εχουμε χιλιογραψει αυτα...


xlv 650


Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #165 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 21:39:42 μμ
Εχω τοποθετήσει τα led στα όργανα πάνω απο ενα χρόνο, και δεν είχα πρόβλημα.

Στο ξαφνικά ξεκίνησε το μεσαίο του φωτισμού να τρεμοπαίζει. Θεώρησα οτι δεν εκανε καλή επφή στο βίσμα. Το έβγαλα το κοιταξα μην και εχει κοπεί κάποιος ακροδέκτης αλλά τπτ.
Ετσι το ξαναέβαλα, μετα απο λίγο παλι τα ίδια.
Αυτή την φορά το εβαλα να δουλέψει εκτός οργάνων σε ενα τροφοδοτικό και μετά απο λίγο παρατήρησα οτι ενα απο τα πλαινά led ζεσταινόταν υπερβολικά και μετα απο λίγο αναβόσβηνε ασταματητα.
Υπέθεσα οτι ηταν βλαμένο και αγόρασα άλλο, το αντικατεστησα και πάλι μια απο τα ίδια.
Τελικά καταλαβα οτι τα led αυτά αντέχουν τάση μέχρι τα 12volt και στα 13,5 και βάλε που ανεβάζει η μηχανή τα βρίσκουν σκούρα.
Πήγα στο μαγαζί και το είπα , η απάντηση ηταν οτι πρώτη φορά τους κάνουν παράπονα για το συγκεκριμένο προιόν.
Να εχω θέμα με το μηχανάκι? Τι να πώ?
Πάντως οσοι το επιχηρήσουν καλό θα ηταν να το αναφέρουν στα καταστήματα.
Τα΄χω τοποθετήσει εδώ και δυο΄βδομάδες


Uploaded with ImageShack.us ,
μέχρις εδώ κανένα απολύτως πρόβλημα,
thnx stoneman



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #166 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:02:24 μμ
Εγώ τελικά τους εκανα χειρουργείο, τοποθετησα ενα ολοκληρωμένο σταθεροποιητή στα 12Volt και τέλος, απο τα 13 εως τα 14.5Volt τα led τροφοδοτούνται με 11.8 Volt.
Aλλά μεγάααααααλη ταλαιπωρία  :eusa_wall:, επεσε και ενα μέσα και ελυσα ολα τα όργανα, φρίκη. :cussing:
Αν κάποιος εχει παρόμοιο πρόβλημα, να κανονήσω να υπολογίσω μια αντίσταση που να τοποθετείται σε σειρά ωστε να μειώνει ελαφρά την τάση και οσο γίνεται λιγότερο την φωτεινότητα.

Τα΄χω τοποθετήσει εδώ και δυο΄βδομάδες
......
μέχρις εδώ κανένα απολύτως πρόβλημα,


Βαλε και βενζίνα σε βλέπω χαμηλό, στα κόκκινα. ;D



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #167 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:28:23 μμ
Εγώ τελικά τους εκανα χειρουργείο, τοποθετησα ενα ολοκληρωμένο σταθεροποιητή στα 12Volt και τέλος, απο τα 13 εως τα 14.5Volt τα led τροφοδοτούνται με 11.8 Volt.
Aλλά μεγάααααααλη ταλαιπωρία  :eusa_wall:, επεσε και ενα μέσα και ελυσα ολα τα όργανα, φρίκη. :cussing:
Αν κάποιος εχει παρόμοιο πρόβλημα, να κανονήσω να υπολογίσω μια αντίσταση που να τοποθετείται σε σειρά ωστε να μειώνει ελαφρά την τάση και οσο γίνεται λιγότερο την φωτεινότητα.

Βαλε και βενζίνα σε βλέπω χαμηλό, στα κόκκινα. ;D
Ε λοιπόν ,δεν παίζεσαι :o :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :eusa_clap: .
Τη φωτό τη τράβηξα πριν προλάβει να ανέβει ο δείκτης ,ενώ ήταν για ώρα σταματημένη.
Εδώ και πάρα πολύ καιρό όταν τη γεμίζω ,δύσκολα παίρνει πάνω από 20 ευρώ (12 και κάτι λίτρα ανά 230-240 km)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #168 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:36:29 μμ
Αν δεν την ζορίζεις πολύ είναι σχετικά οικονομική.
Πριν 2 χρόνια εβγαλα 330χλμ με ενα τεπόζιτο, και οταν γέμισα πήρε 16 λίτρα και κάτι.



Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
Reply #169 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:41:42 μμ
Πριν 2 χρόνια εβγαλα 330χλμ με ενα τεπόζιτο, και οταν γέμισα πήρε 16 λίτρα και κάτι.

 :o :o :o :o :o :o :o :o
με ευνοικο τυφωνα σε κατηφορα οδηγουσες ετσι?




Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #170 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:55:09 μμ
Αν δεν την ζορίζεις πολύ είναι σχετικά οικονομική.
Πριν 2 χρόνια εβγαλα 330χλμ με ενα τεπόζιτο, και οταν γέμισα πήρε 16 λίτρα και κάτι.
Αν και πολύ φοβάμαι ότι βγήκαμε εκτός θέματος θα το πω κι αυτό:
Τη μηχανή την πάω με 90 ως 110 ,κάνοντας καθημερινά 55 km μια ευθεία δρόμος(περιφεριακός) Λεπτοκαρυά-Κατερίνη, αλλά και κάτι ταξιδάκια που έκανα με max τα 130 πάλι τόσο μου΄καψε :)



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Reply #171 on: Τρίτη 21 Μάιος 2013, 22:58:38 μμ
:o :o :o :o :o :o :o :o
με ευνοικο τυφωνα σε κατηφορα οδηγουσες ετσι?

:2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :eusa_clap:



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #172 on: Τετάρτη 22 Μάιος 2013, 06:07:49 πμ
Αν και πολύ φοβάμαι ότι βγήκαμε εκτός θέματος θα το πω κι αυτό:
Τη μηχανή την πάω με 90 ως 110 ,κάνοντας καθημερινά 55 km μια ευθεία δρόμος(περιφεριακός) Λεπτοκαρυά-Κατερίνη, αλλά και κάτι ταξιδάκια που έκανα με max τα 130 πάλι τόσο μου΄καψε :)
Ελα να βοηθήσω λίγο για να το πάμε στον κουβά μαζί με κάτι άλλα !!!

Εμένα ρε γμτ γιατί μου καίει 100 λίτρα από 450-700 χιλιόμετρα? ανάλογα πως και που θα πάει!!!
Α! και αναλόγως των περιστάσεων πάει από 50 - εως και 100 Χ/Ω στον κατήφορο  :2hysterical:
 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Χωράει στον κουβά???
« Last Edit: Τετάρτη 22 Μάιος 2013, 06:11:06 πμ by Βαγγέλης »



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Reply #173 on: Τετάρτη 22 Μάιος 2013, 08:59:29 πμ
Εχω τοποθετήσει τα led στα όργανα πάνω απο ενα χρόνο, και δεν είχα πρόβλημα.

Στο ξαφνικά ξεκίνησε το μεσαίο του φωτισμού να τρεμοπαίζει. Θεώρησα οτι δεν εκανε καλή επφή στο βίσμα....
....Υπέθεσα οτι ηταν βλαμένο και αγόρασα άλλο, το αντικατεστησα και πάλι μια απο τα ίδια.
Τελικά καταλαβα οτι τα led αυτά αντέχουν τάση μέχρι τα 12volt και στα 13,5

Νομίζω ότι αυτό που λένε για 50 και 100000 ώρες λειτουργίας των λεντ... Είναι λίγο μπουρδα.

Αυτό που περιγράφεις το εχω πάθει με ένα λεντ φακό.. Την πρώτη βδομάδα που τον αγόρασα..

Ίσως όντως φταίει η τάση...
Τότε μια λύση είναι (αντί του σταθεροποιητη που έβαλες) τα λεντ να είναι ανεκτικά σε μεγαλύτερο φάσμα τάσης..
Εχω δει από διαφορά μαγαζιά.. Ότι υπάρχουν λεντ με ονομαστική τάση λειτουργίας από 9 έως 18 V
ή 12-24.... ή 10-30.. 
(μη γνωρίζοντας όμως.. Αν λένε αλήθεια)



>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #174 on: Τετάρτη 22 Μάιος 2013, 09:01:26 πμ
στον πρωτο οροφο σε ενα στενο? που ειναι και βιντεοκλαμπ?



Ακριβώς εκεί...! Έχει γίνει της μόδας τώρα να έχουν δεύτερα μαγαζιά μέσα σε υπάρχον μαγαζί? Λίγο πιο πάνω απέναντι είναι ένα συνεργείο που έχει e-shop για αξεσουάρ, με άλλο όνομα