Hellas Transalp Forum

Συσκευές οικονομίας καυσίμου;

kotopoulas · 36294

Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #25 on: Τρίτη 20 Μάιος 2008, 23:52:52 μμ
Ένα σοβαρό άνθρωπο είχαμε στο φόρουμ και τον χαλάσαμε και αυτόν...
Εσένα, σου χρειάζεται πιο πολύ από όλους και καλά έκανες και το πήρες! Δεν θα είχες χάσει καμία βίδα αν το είχες πάρει από την αρχή! Θα τις έβρισκες όλες κολημένες επάνω του.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #26 on: Τρίτη 20 Μάιος 2008, 23:53:55 μμ
 :laughing9: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:



Offline tserts

  • Θιασώτης του τραμπουκισμού
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3530
  • Transalp GS Forum
Reply #27 on: Τρίτη 20 Μάιος 2008, 23:58:00 μμ
Εσένα, σου χρειάζεται πιο πολύ από όλους και καλά έκανες και το πήρες! Δεν θα είχες χάσει καμία βίδα αν το είχες πάρει από την αρχή! Θα τις έβρισκες όλες κολημένες επάνω του.

Πες το ψέματα... :2hysterical:



Το δικό μου φόρουμ κερδίζει το δικό σου φόρουμ και είναι πιο δυνατό.


Offline Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ

  • Απο
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2457
  • Tie wrap friendly
Reply #28 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:04:36 πμ
Εσένα, σου χρειάζεται πιο πολύ από όλους και καλά έκανες και το πήρες! Δεν θα είχες χάσει καμία βίδα αν το είχες πάρει από την αρχή! Θα τις έβρισκες όλες κολημένες επάνω του.

 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:





Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.


Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #29 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:21:51 πμ
Το εχει χρησιμοποιησει ενας γνωστος μου και εχει βαλει σε αυτοκινητο, μηχανακι, καυστηρα και μου ειπε οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος.
Βρε μπας και ειναι ψυχολογικο; Δηλαδη το πιστευεις τοσο πολυ που στο τελος νομιζεις πως συμβαινει;


Υ.Γ: Αυτος ο γνωστος μου ξεχασα να σας πω, οτι π..π..ρια κυκλοφορει στο εμποριο παει και την αγοραζει


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #30 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:22:53 πμ
Να του δώσω κάτι μεγάφωνα που έχω ευκαιρα?



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #31 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:25:30 πμ
Να του δώσω κάτι μεγάφωνα που έχω ευκαιρα?

Καλα δεν μποεις να φανταστεις τι εχει μαζεψει απο τετοια
Αλλαζει συνεχεια το Radio/cd στο αυτοκινητο στο σπιτι ηχεια ενισχυτες κτλ και τα παληα τα κραταει :banghead:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #32 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:27:35 πμ
Αυτά είναι ειδικά για οικονομία καυσίμου....τα ακουμπάς με το μικρό σου δακτυλάκιτου δεξιού χεριού το οποίο και μαγνητίζει την γκαζιέρα και επιτυγχάνεις οικονομία.......μόνο 99.99 το τεμάχιο ;D



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Reply #33 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 10:30:48 πμ
 :2hysterical: :2hysterical:


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #34 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 11:44:02 πμ
Ρε σεις ο τύπος έχει βγάλει τέτοια μαγνητικά μπιχλιμπίδια όχι μόνο για το καύσιμο αλλά και για τον αέρα (που εισέρχεται στο φίλτρο) και για τo ψυκτικό υγρό!
Βοηθητικά συστήματα.

Τελικά ο Αποστόλης είχε δίκιο με τα μεγάφωνα! Κόλλα τα όπου λάχει και όσο πιο πολλά μπορείς, και θα δείς διαφορά στις ανηφόρες!
« Last Edit: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 11:45:51 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #35 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 12:10:28 μμ
Ασχετο (?)
Σήμερα συμπλήρωσα με ένα ρεζερβουάρ 300 χιλιόμετρα. Γέμισα και πήρε 17,54 λίτρα. (21 ευρώπουλα).
Τα χιλιόμετρα αυτά τα περισσότερα έγιναν μονοκάβαλος και με αρκετά χαλαρή οδήγηση (80-100) μέσα στην Αττική.
Στο τελευταίο σέρβις, άλλαξα φίλτρο και έβαλα K&N (Κώστας και Νίκη, νομίζω  :goofy:)


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline siflis (Σταυρος)

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 462
Reply #36 on: Τετάρτη 21 Μάιος 2008, 13:25:55 μμ
Ρε σεις ο τύπος έχει βγάλει τέτοια μαγνητικά μπιχλιμπίδια όχι μόνο για το καύσιμο αλλά και για τον αέρα (που εισέρχεται στο φίλτρο) και για τo ψυκτικό υγρό!

Εγω το εχω βαλει στα σωλινακια των φρενων και λειτουργει σαν  ABS και εχω ακουσει απο τον Σωκρατη Γ. οτι το εχει τοποθετισει στο συρματοσχοινο του γκαζιου και δουλευει σαν αντισπιν!!!


The transact side of life
The TRANSALP side of life


Offline ntalikerman

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 30
  • Από 4 ρόδες και ...... πάνω!
Reply #37 on: Πέμπτη 22 Μάιος 2008, 21:31:10 μμ
Ασχετο (?)
Σήμερα συμπλήρωσα με ένα ρεζερβουάρ 300 χιλιόμετρα. Γέμισα και πήρε 17,54 λίτρα. (21 ευρώπουλα).
Τα χιλιόμετρα αυτά τα περισσότερα έγιναν μονοκάβαλος και με αρκετά χαλαρή οδήγηση (80-100) μέσα στην Αττική.



 Και γω Γιάννη με ενα ρεζερβουάρ έκανα 1280 χιλιόμετρα αλλά όταν το γέμισα πήρε 720 λίτρα!
 Μιλάμε για οικονομία ε?
 Με 1 λιτρο ούτε 2 χιλιόμετρα!
 Γμτ !!!!!!!!!!!! :smoke: :smoke: :smoke: :smoke: :smoke:


Δημήτρης Γουρνάς άνω από 4.000.000 χιλιόμετρα


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #38 on: Πέμπτη 16 Οκτώβριος 2008, 01:25:05 πμ
Μια που το συζητήσαμε, να και μια σελίδα που εξετάζει διεξοδικά και καταρρίπτει τους ισχυρισμούς όλων των γνωστών (στην Αμερική τουλάχιστον) "συσκευών εξοικονόμησης ενέργειας" (από μαγνητάκια μέχρι κάθε είδους εξωτικά παπαράκια).

Ως επίλογος?
"One more thing to remember is that thousands of scientists and engineers all over the world have been working on car engines for decades. The physics of engines is pretty well known now and you have to ask yourself if some amazing new breakthrough, only involving bolting something to the outside of your engine, would really have escaped the car industry's notice all that time."

ΥΓ: Οπότε αποφασίζει ο καθένας και ανάλογα αγοράζει
« Last Edit: Πέμπτη 16 Οκτώβριος 2008, 01:30:35 πμ by Chris_de_Ze »


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Venumis (Mike)

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 832
Reply #39 on: Πέμπτη 16 Οκτώβριος 2008, 01:44:15 πμ
δεν εχω γελάσει τόσο πολύ σε άλλο θέμα !!!!(παραλίγο να ξυπνήσω και το έτερο ήμισυ )


ιδίως ο chris_de_ze είχε απίστευτη έμπνευση (πηγαίο χιούμορ)


 :eusa_clap: :eusa_clap: :2hysterical: :2hysterical: :eusa_clap: :eusa_clap: :2hysterical: :2hysterical:


Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !


Offline XL700V ARCHANES

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 891
Reply #40 on: Σάββατο 06 Δεκέμβριος 2008, 23:08:39 μμ
Γιά δές τε κι' αυτό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=156411&page=7 Παρακαλώ διαβάστε με προσοχή τα σχόλια του BENS.



Offline wrao2003

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
  • Αν δεν φας το "θεριό", θεριό δεν γίνεσαι ...
Reply #41 on: Τετάρτη 08 Απρίλιος 2009, 23:01:18 μμ
 ???Ξέρει κανείς αν οι μαγνήτες στο καύσιμο
Φέρνουν οικονομία και καλή καύση? Το έχει βάλει κανείς? ???
Λεπτομέρειες στο  http://www.fueleconomy.gr



DRAKE RAMORE

  • Guest
Reply #42 on: Τετάρτη 08 Απρίλιος 2009, 23:36:28 μμ



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Reply #43 on: Κυριακή 17 Οκτώβριος 2010, 14:04:33 μμ
παραθετω το ακολουθο λινκ και περιμενω αν καποιος εχει βαλει κατι τετοιο αν εχει δει διαφορα στην καταναλωση και στην καυση http://www.fuelxx-economy.gr/


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #44 on: Κυριακή 17 Οκτώβριος 2010, 15:07:14 μμ
Εκφράζοντας προσωπικές απόψεις, μιάς και η εν λόγω ''συσκευή'' παραδόξως εμφανίζεται σε διαφημίσεις σε περιόδους αύξησης της τιμής των καυσίμων.

<<Οικονομία στα καύσιμα μέχρι και  30%>>  μόνο και μόνο για αυτό θα τους είχαν ''καθαρίσει''
ΕΩΣ 30% περισσότερα χιλιόμετρα
Αύξηση ροπής ιπποδύναμης ΜΕΧΡΙ και 13% [δε θα χρειαστούμε και αλλο τελικό εξάτμισης]
Μείωση των εκπομπών καυσαερίου ΕΩΣ και 80% [και -0,001% δηλαδη είμαστε μέσα]

ΜΕΧΡΙ, ΕΩΣ  κλπ μου θυμίζει την σύνδεση που πληρώνω εως 8 Mpps και δεν μπορώ να ανέβω πάνω από τα  2.3!!!!!

Επειτα απο μια μικρή έρευνα στο διαδύκτιο στην Wikipedia, [ http://en.wikipedia.org/wiki/Felix_Bloch  ] οι επιστήμομες που αναφέρει πράγματι υπήρξαν αλλά πήραν το Νόμπελ για '' την ανάπτυξη νέων μεθόδων για την ακριβή μέτρηση του πυρηνικού μαγνητισμού''   { He and Edward Mills Purcell were awarded the 1952 Nobel Prize for "their development of new ways and methods for nuclear magnetic precision measurements  ]   
 Βγάλε τα συμπεράσματά σου ...



Offline Airhead

  • Trollάρεις δεν trollαρεις ο καιρός περνάει...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2218
Reply #45 on: Κυριακή 17 Οκτώβριος 2010, 19:51:59 μμ
Και δεν θα έβαζε η χόντα για παράδειγμα από τη μάνα του κάτι τέτοιο για να βγάζει μηχανάκια που να καίνει 20% λιγότερο; Το παιδί του θα πούλαγε ο Σοϊχίρο για κάτι τέτοιο. Δεν το κόβω...


TEAM Αϊστοπαμπωλ


Offline Tedyboys

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 85
  • Οι μονοζυγωτικές κουκλάρες στην Τransalp
Reply #46 on: Παρασκευή 22 Οκτώβριος 2010, 23:24:34 μμ
παραθετω το ακολουθο λινκ και περιμενω αν καποιος εχει βαλει κατι τετοιο αν εχει δει διαφορα στην καταναλωση και στην καυση http://www.fuelxx-economy.gr/

Φίλε, περίμενε καμιά εβδομάδα ακόμα, το έχω τοποθετήσει  10 μέρες περίπου και συνεχίζω τις μετρήσεις. Όταν ειμαι σίγουρος θα αναφερθώ με συγκεκριμένα στοιχεία.


Οποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #47 on: Σάββατο 23 Οκτώβριος 2010, 05:41:51 πμ
Προσοχή, οι περισσότερες τέτοιου είδους συσκευές δεν προσφέρουν αυτό που υπόσχονται.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline mKiris

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 66
Reply #48 on: Τετάρτη 27 Οκτώβριος 2010, 22:30:23 μμ
Στο ΤΑ δεν εχω τοποθετήσει κατι τετοιο. παραδοξος στο αυτοκινητο μου που εχω ενα τετοιο εχω δει μια οικονομια στο καυσιμο αλλα οχι 30%. ισος να σε προδιαθετει και για διαφορετικη οδηγηση......
τι να πω.



costas

  • Guest
Reply #49 on: Τετάρτη 27 Οκτώβριος 2010, 22:57:28 μμ
Στο ΤΑ δεν εχω τοποθετήσει κατι τετοιο. παραδοξος στο αυτοκινητο μου που εχω ενα τετοιο εχω δει μια οικονομια στο καυσιμο αλλα οχι 30%. ισος να σε προδιαθετει και για διαφορετικη οδηγηση......
τι να πω.

Αν το πιστεύεις πραγματικά τότε εντάξει είσαι οκ!!! Τα πάντα στην ζωή μας είναι υποκειμενικά και ότι αν πιστεύουμε έτσι είναι , αν κάτι πχ είναι ψέμα και πιστεύουμε εμείς ότι είναι αλήθεια , τότε είναι αλήθεια , αν κάτι μας κάνει ευτυχισμένους γιατί έτσι πιστεύουμε αυτό πρέπει να πιστέψουμε για να εξακολουθήσουμε να είμαστε ευτυχισμένοι! Δε χρειάζεται απολύτως τίποτα ούτε να αποδείξεις σε κανέναν τίποτα , έτσι είναι , αυτό που έβαλες στην μηχανή σου και στο αμάξι σου σε έκανε ευτυχισμένο και αυτό αρκεί!!!