Hellas Transalp Forum

New Honda XL750L Transalp 2022

African Boy · 7356

Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #75 on: Κυριακή 14 Μάιος 2023, 08:49:11 πμ
Δεν είναι ακομα πιο περίεργο που δεν βγαινει κανεις να πεί οτι την αγόρασε?  :eusa_think:

 :2hysterical:



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #76 on: Κυριακή 14 Μάιος 2023, 12:16:26 μμ
Μάλλον το αντίθετο θα ήταν περίεργο. :2hysterical:


Παύλος Καρούμπης


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #77 on: Κυριακή 14 Μάιος 2023, 14:26:25 μμ
Παύλο μου υποψιάζεσαι την ύπαρξη κριψίνιων στο φόρουμ?

 ;D ;D



Online γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #78 on: Δευτέρα 15 Μάιος 2023, 08:58:02 πμ
Κι' όμως αγοράζει κόσμος μοτοσυκλέτες των 10 και 20 χιλιάδων €!

Έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές όμως από τότε που ξεκίνησε το φόρουμ, εκτός από αυτές στην οικονομία.
1.Οι νέοι προτιμούν τα αυτοκίνητα από τις μοτοσυκλέτες.
2. Οι παλαιοί του φόρουμ μετακόμισαν στη μεγάλη κατηγορία.
3. Οι νέοι ανακάλυψαν τα Τρανσάλπ δεκαετίας ή εικοσαετίας που είναι ευκαιρίες.
4. Δεν ψάχνονται πολλοί εδώ μέσα για καινούριο μεσαίο ον οφ.

Το 750 εκτιμώ ότι θα βρη το κοινό του και θα πάει καλά εμπορικά.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #79 on: Δευτέρα 15 Μάιος 2023, 10:25:38 πμ
Υπάρχουν αυτοί που το έχουν ήδη παραγγείλει αλλά με το ρυθμό που έρχονται οι μηχανές είναι ζήτημα εάν υπάρχει κάποιος ιδιώτης αυτή τη στιγμή που να ττην έχει παραλάβει.
Στην ΙΤΤ πάντως θα έχουμε τουλάχιστον 5 για να τα δούμε από κοντά, από συμμετέχοντες που τα έχουν μισθώσει για να έρθουν στο Ελατοχώρι!
Κάττι είναι και αυτό ;)


Keep riding !!!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #80 on: Δευτέρα 15 Μάιος 2023, 17:54:24 μμ
Κι' όμως αγοράζει κόσμος μοτοσυκλέτες των 10 και 20 χιλιάδων €!

Έχουν γίνει μεγάλες αλλαγές όμως από τότε που ξεκίνησε το φόρουμ, εκτός από αυτές στην οικονομία.
1.Οι νέοι προτιμούν τα αυτοκίνητα από τις μοτοσυκλέτες.
2. Οι παλαιοί του φόρουμ μετακόμισαν στη μεγάλη κατηγορία.
3. Οι νέοι ανακάλυψαν τα Τρανσάλπ δεκαετίας ή εικοσαετίας που είναι ευκαιρίες.
4. Δεν ψάχνονται πολλοί εδώ μέσα για καινούριο μεσαίο ον οφ.

Το 750 εκτιμώ ότι θα βρη το κοινό του και θα πάει καλά εμπορικά.


1. Σωστά , κ απο θέμα κινδύνου απο υπερπροστατευτικούς γονείς κ απο καλοπέραση,
 πχ ο δικός μου σκέφτεται τον κλιματισμό το καλοκαίρι. :2hysterical:

2. Οσο προλαβαίνουν τα τζόβενα

3. Σημεία των καιρών λόγω οικονομικών δυσκολιών , εδώ δεν υπάρχει σάλιο να ανοίξεις οικογένεια μηχανάκι θα σκεφτείς ?

4. Θα έχουν τους λόγους τους , που όλοι ξέρουμε δλδ αφού είμαστε απο αυτούς


Για το 750 δεν μπορώ να πώ, σύγχρονο μηχανάκι, σε σειρά κινητήρας, ροπή, οικονομία, καλά θα πάει , εγω τους Κινέζους φοβάμαι οταν θα
αποκτήσουν αξιοπιστία




Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #81 on: Τρίτη 16 Μάιος 2023, 08:02:48 πμ
Ήδη ο Καρακώστας στο Γαλάτσι πούλησε 3 μηχανές, η μία μάλιστα η μαύρη έφυγε το Σάββατο που ήμουν εκεί και η άλλη η άσπρη είναι να φύγει μέσα στην εβδομάδα. Καινούριο πάλι σε 2 μήνες μου είπε.
Όσο για το αν πουλήσει, δε γνωρίζω, αυτό που γνωρίζω είναι ότι το Σάββατο περίμεναν 4 για να ρωτήσουν και μάλιστα οι δύο πολλοί σοβαρά.
Όντως η 750 είναι ακριβή με όλα τα παρελκόμενα που θέλει ο καθένας, αλλά δεν παύει να είναι μια transalp, η θέση οδήγησης μου θύμισε το 650,η στάση το ίδιο,το φούσκωμα μπροστά ,οι αναρτήσεις. Το μοναδικό διαφορετικό είναι ο κινητήρας που είναι πολύ πιο δυνατός με ροπή και ιπποδύναμη που ξεπερνά τα άλλα 2 700 και είναι ίδια με τα 800 και 850, πράγμα πρωτόγνωρο για Honda!
Για μένα είναι η σκέψη που είχαμε κάνει όλοι μας για ένα καλύτερο από 600 ή 650, πολλά χρόνια πριν, αλλά είχε βγει αυτή η κουτσουλιά το 700. Αν υπάρχουν τα χρήματα, θα πουλήσει...
Όσο για τα κινέζικα Νικόλα ήδη το 800 ΜΤ της cf, εδώ και κοντά 2 χρόνια που πουλιέται στην Αυστραλία, έχει δώσει πολλά καλά δείγματα γραφής σχετικά με την αξιοπιστία, την ύπαρξη ανταλλακτικών και γενικότερα της αντιμετώπισης της εταιρείας προς τους πελάτες της. Ο χρόνος θα δείξει....
Για την ώρα αν κάνεις σύγκριση ανάμεσα στο cf με το transalp, θα πρέπει να βάλεις περίπου 3000€ διαφορά με αυτά που προσφέρει το cf σε σχέση με το ΤΑ, όπως και το αίσθημα μεγαλύτερης μοτό, σε βάρος και όγκο.


Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #82 on: Τρίτη 16 Μάιος 2023, 16:59:26 μμ
Mιλάμε για το CF το 800 η το 650?

Είδα το CFMoto 650 Adventura στην έκθεση και μου άρεσε πολύ , απλά στα 62 μου πιά θα μείνω με την 600αρα παπουδιέρα μου  :2hysterical:

https://www.cycleworld.com/story/buyers-guide/cfmoto-650-adventura-2022/

Απο τιμή δε θυμάμαι .
« Last Edit: Τρίτη 16 Μάιος 2023, 17:02:01 μμ by Stoneman »



Offline manolo

  • MudMonster
  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 889
  • Three and the Koukos Band
Reply #83 on: Τρίτη 16 Μάιος 2023, 17:12:35 μμ
Για το 800. Το 650 δεν μοιάζει καθόλου με το 800 παρόλο που και τα δύο είναι ΜΤ. Άλλες μηχανές και ίσως για σένα (62 χρονών) το 650 να είναι καταπληκτικό με τα πράγματα που προσφέρει. Πριν από μερικούς μήνες είχαν μια προσφορά με τις βαλίτσες επάνω στην ίδια τιμή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Όλα είναι δρόμος. Ακόμα και αν φαίνεται ότι δεν υπάρχει, τότε μπορεί να δημιουργήσουμε έναν καινούριο για να φτάσουμε εκεί που θέλουμε.....


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #84 on: Τετάρτη 17 Μάιος 2023, 14:08:27 μμ
Too old to rock n roll, too young to die

τραγουδούσαν παλιά στα χρόνια τα δικά μας οι Jethro Tull.

Aν ήμουν εστω και 10 χρόνια νεότερος θα το σκεφτόμουν .  Αβέβηκα σε μηχανάκι κάπως αργά στα 48 μου ,
σητεμένος μεν αλλά μυαλωμένος δε, ισως ετσι να ηταν καλύτερα .
Το γεύτηκα και αυτό οταν ο μπαμπάς δε μπορούσε πλέον να με δείρει η να του βάλει φωτιά αν έκανα την κίνηση. :2hysterical:

Τώρα ήρεμα , σε λίγο ισως βρεθώ , ίσως , με ενα YBR250 το πολύ  , αφού αποφεύγω τα σκούτερ κ τα παπιά .

Δεν πειράζει ετσι είναι η ζωή, θα το βλέπω σε άλλους το καινούργιο, θα ακούω τις γνώμες τους και θα χαίρομαι κ για αυτούς
και για εμένα που εγινα για κάμποσα χρόνια μέλος αυτής της οικογένειας.



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #85 on: Τρίτη 29 Αύγουστος 2023, 18:32:59 μμ
Καλησπερα, οδηγησα χθες το Transalp 750 ενος γνωστου στα Τρικαλα. Επιφυλασομαι να το οδηγησω πιο εκτεταμενα και επισης και στο χωμα, κατι που θα γινει μεσα στον Σεπτεμβρη, αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ητανε πολυ καλες. Πολυ ελαφρια αισθηση σε σχεση με τα CRF1000/1100 (ειναι 20+ κιλα ελαφροτερο), το μοτερ γαζωνει ψηλα (απο τις 6000σαλ) και ειναι γραμμικο αλλα σχετικα ανευρο χαμηλα, τα φρενα ειναι αξαιρετικα οπως στα περισοτερα Χονδα, η σελα ανετη και η προστασια της ζελατινας εξαιρετικη. Το μονο μελανο σημειο ειναι το αμορτισερ, οχι επειδη δεν εχει ρυθμισεις αλλα επειδη οι αποσβεσεις του ειναι λειψες και ειδικα η επαναφορα που ειναι πολυ γρηγορη.

Προσωπικα εχω πλεον μεταπηδησει σε Αφρικα 1000/1100, μεταξυ XLV600/650 και XRV750 προτιμω σαφως τα XLV600/650 αλλα μεταξυ Transalp 750 και CRF1000/1100 προτιμω τα τελευταια. Παντως πολλοι αναβατες το προτιμανε και κανει πολυ καλες πωλησεις στην Ευρωπη αλλα και στην Ελλαδα.


" the PouroDuro spirit "