Hellas Transalp Forum

Αλλαγή αλυσίδας + γρανάζια (αγορά καινούριων, ναι αλλά ποιών?)

loukipent · 202952

Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #100 on: Παρασκευή 11 Σεπτέμβριος 2009, 16:45:57 μμ
Η ελεύθερη αγορά όμως έτσι δουλεύει. Στα αυτοκίνητα αν αγοράσεις τα λάδια, τα περνάνε δωρεάν, το ίδιο και σε κάποια άλλα
αναλώσιμα (φίλτρο αέρα, τακάκια, καθαριστήρες)


Offline παλτακης

  • η anaconda team..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8209
  • anaconda team is back sssssssssssssss
Reply #101 on: Σάββατο 12 Σεπτέμβριος 2009, 10:59:54 πμ
Η ελεύθερη αγορά όμως έτσι δουλεύει. Στα αυτοκίνητα αν αγοράσεις τα λάδια, τα περνάνε δωρεάν, το ίδιο και σε κάποια άλλα
αναλώσιμα (φίλτρο αέρα, τακάκια, καθαριστήρες)

Κωστα ειναι φυσικο στο μαγαζι οπου θα τα παρεις να μην σε χρεωση αλλα αν τα πας να μην παρει κατι για την αλλαγη ...ε εκει ειναι η ιστορια το τι θα χρεωσεις αν θελεις να κανεις καποιο πελατη .
Ο δικος μου που του πηγα τα αλυσογραναζα μου πηρε 30 ε για την τοποθετηση οποτε η αρπαχτη δεν ειναι και οτι καλυτερο  ;) ;) ;)




Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #102 on: Δευτέρα 08 Μάρτιος 2010, 13:47:25 μμ
Καλησπερα σε ολη την Transalpo παρεα
Ερωτηση γρηγορη. Η αλυσιδα εφτασε στο τελος της και θελει αλλαγη. Μου ειπαν για did χρυση αυτο λυπαινομενη για γραναζι μαρκα δεν μου παν. Επισης για δικοπλακες τι μαρκα προτεινεται και καλυτερα απο το net να γλιτωσουμε κανα φραγκο.

Ευχαριστω



Offline Tassos (Chios)

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1398
Reply #103 on: Δευτέρα 08 Μάρτιος 2010, 13:51:01 μμ
Έχουν γραφτεί διάφορα για δισκόπλακες αλλά και για γρανάζια αλυσίδα. Κάνε μια αναζήτηση και θα σου βγάλει πολύ πράμα :)



Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #104 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 01:21:03 πμ
Τελικα παρειγγειλα την D I D 525ZVM X118 με γραναζια JT. Δεν ξερω ομως τι κωδικο - αριθμο γραναζιων χρειαζεται μπροστα και πισω.
Υπαρχουν συγκεκριμενα γιατι αυριο θα παω να τα παρω
« Last Edit: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 01:23:29 πμ by jimo »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #105 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 09:55:22 πμ
Το εμπρος ΓΝΗΣΙΟ ,το πισω μια ποιοτητα αναλογη της αξιας της αλυσιδας σου.



Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #106 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 11:08:28 πμ
Πολυ γενικη η απαντηση σου.Γιαυτο ζητησα κωδικο προιοντος αμα παω στο μαγαζι και του οτι μου πες θα με κοιταει ο ανθρωπος



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #107 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 11:14:41 πμ
Οσο αφορα το γνησιο δεν θελει κουβεντα, για το πισω δεν μπορω να σου πω γιατι δεν εχω αλλαξει ακομα και δεν μπορω να εχω αποψη[μη σε παρω στο λαιμο μου].Παιζει ρολο βεβαια και η εμπιστοσυνη που εχεις στο ''μαγαζι'' που πας , ριξε και μια ματια στο φορουμ εχουν γραφτει πολλα για αλυσιδα γραναζια [μια ''αναζητηση'' με τις λεξεις θα σου βγαλει ενα κατεβατο] και απο ανθρωπους που κατεχουν το αθλημα.

   Νικος



Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #108 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 11:20:42 πμ
οκ ευχαριστω αν και εχω παραγειλει και μπρος και πισω Jt δεν ειδα πουθενα κανενας να προτινει συνδιασμο αθυεντικου με after market Πισω.



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Reply #109 on: Τετάρτη 10 Μάρτιος 2010, 12:01:25 μμ
οκ ευχαριστω αν και εχω παραγειλει και μπρος και πισω Jt δεν ειδα πουθενα κανενας να προτινει συνδιασμο αθυεντικου με after market Πισω.
Το έχουμε ξαναπεί. Δες εδώ.
Τα JT είναι πολύ καλά γρανάζια. Αν θυμάμαι καλά το πίσω έχει 47 δόντια. Το μπροστινό έχει 15. Αν το πάρεις από Σαρακάκη έχει κι ένα λάστιχο γύρω γύρω οπότε κάνει λιγότερο θόρυβο στις αλλαγές ταχυτήτων. Πάντως, εγώ που έχω JT μπροστινό, χωρίς λαστιχάκι, δεν μπορώ να πω οτι υπάρχει πρόβλημα. Βέβαια λαδώνω τακτικά την αλυσίδα, κάτι που όμως πρέπει να γίνεται έτσι κι αλλιώς.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #110 on: Πέμπτη 11 Μάρτιος 2010, 21:59:56 μμ
Τελικα σημερα πηγα κα ιτην παρελαβα . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω ο καταστηματαρχης μου την εδειξε κιολας οτι ειναι did o ring εξω απο το κουτι γραφει χ (εις το τετραγωνο) ring.
Κωδικο εχει did525zvm2



Offline Tassos (Chios)

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1398
Reply #111 on: Πέμπτη 11 Μάρτιος 2010, 22:11:39 μμ
Τελικα σημερα πηγα κα ιτην παρελαβα . Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ενω ο καταστηματαρχης μου την εδειξε κιολας οτι ειναι did o ring εξω απο το κουτι γραφει χ (εις το τετραγωνο) ring.
Κωδικο εχει did525zvm2

Η 525VM2 είναι σίγουρα x-ring (χρυσή στο χρώμα)
Νομίζω ότι η δική σου είναι πιο καινούργια και είναι x-ring

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.didchain.com/hondapage3.htm



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Καλορίζικη!
Αν δεν κάνω λάθος, την ίδια έχω κι εγώ.
Τη μαμίσια την άλλαξα λίγο πριν τις 15.000 χλμ. Είχε γίνει σαν σωβρακολάστιχο.
Εχω τώρα 30.000 και δεν την έχω σφίξει / μαζέψει ακόμα, ούτε μία φορά. Το μόνο που της κάνω είναι λάδωμα με Bel-Ray.
Πιστεύω πως θα βγάλει πάνω από 40.000 χλμ.


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline nikosr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 810
Καλορίζικη!

Εχω τώρα 30.000 και δεν την έχω σφίξει / μαζέψει ακόμα, ούτε μία φορά. Το μόνο που της κάνω είναι λάδωμα με Bel-Ray.
Πιστεύω πως θα βγάλει πάνω από 40.000 χλμ.

Με το παραπάνω λιπαντικό Γιάννη και σωστή ρύθμιση μόλις πέρασα τα 60.000χλμ.
Μετά τις 40.000 χλμ την πρωτορύθμισα !
Έχω βάλει τα γνήσια γρανάζια μπρος πίσω. Το εμπρός για τον θόρυβο και το πίσω για το προστατευτικό του ΑΤ.



Offline Γιάννης Σταυρουλάκης

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4154
  • by Jstavrou
Με το παραπάνω λιπαντικό Γιάννη και σωστή ρύθμιση μόλις πέρασα τα 60.000χλμ.
Μετά τις 40.000 χλμ την πρωτορύθμισα !
Έχω βάλει τα γνήσια γρανάζια μπρος πίσω. Το εμπρός για τον θόρυβο και το πίσω για το προστατευτικό του ΑΤ.

 :eusa_shhh: :eusa_shhh: :eusa_shhh:
Είμαι λιγάααακι πιο βαρύς από εσένα...


There are 3 kinds of people.
Those who MAKE things happen.
Those who WATCH what happens.
Those who WONDER what happened.
Μέλος Κ.Τ. XL650V


Offline jimo

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Καλα παιδες σημερα περασα αλυσιδα - γραναζια και......αλλη μηχανη καταρχας πλεον η μαχανη τραβαε ικαι με την δευτερη ταχυτητα.Πηρα και ενα bel ray για την αλυσιδα και πιστευω να μηχαν ασχοληθω ξανα για λλαγη για τα επομενα 40 - 60 χιλιαδες χιλιομετρα.
Εβαλα κα πισω τακακι μαι μαρκα ιαπωνικη vershahr καπως ετσι.Το μονο που μου μενει ακομα ειναι δισκοι φρενων για να ειμαι coble και του χρονου μια αναρτηση.



Offline kostasj

  • >>>>>>
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1523
Καλα παιδες σημερα περασα αλυσιδα - γραναζια και......αλλη μηχανη καταρχας πλεον η μαχανη τραβαε ικαι με την δευτερη ταχυτητα.

Με'γειά
Είσαι σίγουρος ότι τα γρανάζια έχουν τον κανονικό αριθμό δοντιών?
« Last Edit: Τρίτη 16 Μάρτιος 2010, 02:05:27 πμ by kostasj »


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Αφού όλοι ψάχνουμε την αλήθεια..
Κι αφού σχεδόν όλοι ξέρουμε ποια είναι..
Γιατί το ψέμα είναι πιο δημοφιλές  ???


tranten

  • Guest
Καλα παιδες σημερα περασα αλυσιδα - γραναζια και......αλλη μηχανη καταρχας πλεον η μαχανη τραβαε ικαι με την δευτερη ταχυτητα.Πηρα και ενα bel ray για την αλυσιδα και πιστευω να μηχαν ασχοληθω ξανα για λλαγη για τα επομενα 40 - 60 χιλιαδες χιλιομετρα.
Εβαλα κα πισω τακακι μαι μαρκα ιαπωνικη vershahr καπως ετσι.Το μονο που μου μενει ακομα ειναι δισκοι φρενων για να ειμαι coble και του χρονου μια αναρτηση.

μεγεια..μεγεια.μετα απο 1000+ χιλιομετρα περνα τσεκαρε την να δεις μηπως θελει καποια μικρορυθμιση αφου θα εχει παρει τις ανοχες της.. ;)



Offline military

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 159
  • ΛΑΜΙΑ
    • ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΛΑΜΙΑΣ
Άλλαξα σήμερα αλυσίδα και τα δυο γρανάζια με τα εξής:
1.Αλυσίδα DID Professional O-Ring V [525 V(8)] τιμή 90 ευρώ (ΠΡΟΣΦΟΡΑ από 130 !!!).
2.Εμπρός γρανάζι εργοστασιακό HONDA τιμή 35 ευρώ.
3.Πίσω γρανάζι JT τιμή 30 ευρώ.
4.Εργασία σε εξουσιοδοτημένο HONDA τιμή 30 ευρώ.

Σύνολο:
185 ευρώ.


S.K.O.D.A.
Serious Knock Out DamAge

XL-600VV παλιά...τώρα XL1000V MK2.


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9810
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
<<Εργασία σε εξουσιοδοτημένο HONDA τιμή 30 ευρώ>> αρκετα καλα, για τα ανταλακτικα δεν ξερω τιμες, αλλα για εργατικα ο δικος μου παιρνει 20



Offline teslafun

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 565
Ένα πολύ καλό pdf ,κάτω του μετρίου η ποιότητα βέβαια....

http://202.45.102.66/files/catalog32/CAT_DID.pdf



Offline ΤΑΚΗΣ81

  • Κάτσε καλά λέμε...
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 728
  • SUZUKI - JAPANESE POWER
Αγαπητοι συναλπιτες και συναλπιτισες! εφτσε η ωρα ν'αλλαξω κι εγω την αλυσιδα στη τρανσαλπ μου λογω του οτι δεν παιρνει αλλο τεντωμα μεσω των ρεγουλατορων! εψαξα το manual (κατεβασμενο απ'το ιντερνετ) και δεν βρηκα τυπο αλυσιδας και γραναζιων μπρος πισω που φοραει η μαμα! θελω να σας ρωτησω αν γνωριζετε για την ΤΑ 600 μοντ. 97 τι γραναζια και αλυσιδα φοραει καθως και που θα μπορουσα να τα προμηθευτω σε καποια λογικη τιμη! εχω μαθει πως η αντιπροσωπεια βαραει γενικα και πως καποια μαγαζια εξω προσφερουν καποιες πιο χαμηλες τιμες! ευχαριστω!


Με Honda Transalp XL 600V πήγαινα παντού !!! Τώρα πλέον συνεχίζω με V strom !!!

Όσο αξίζει ένας κώλος δεν αξίζει ο κόσμος όλος...


Offline Nikos Paxinos

  • Παλιά Σχολή
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 647
  • Emperor of Bans
...θελω να σας ρωτησω αν γνωριζετε για την ΤΑ 600 μοντ. 97 τι γραναζια και αλυσιδα φοραει καθως και που θα μπορουσα να τα προμηθευτω σε καποια λογικη τιμη! εχω μαθει πως η αντιπροσωπεια βαραει γενικα και πως καποια μαγαζια εξω προσφερουν καποιες πιο χαμηλες τιμες! ευχαριστω!

DID X-RING (118/15/47) έτοιμο πακετάκι 125 ευρώ πριν λίγες μέρες, εργατικά δεν παίξανε την έβαλα μόνος μου μαζί με τα γρανάζια...αν θες το κατάστημα να στο στείλω πμ.Υπολόγισε 30-40 ευρώ τα εργατικά αν πας σε συνεργείο...και μην απαξιώνουμε και την αντιπροσωπία, έχει ρίξει κατακόρυφα τις τιμές !!


Ετσι κι αλλιώς μόνοι μας ερχόμαστε και μόνοι μας φεύγουμε από αυτή τη ζωή.Ολα τα υπόλοιπα είναι διασκέδαση της μοναξιάς μας και δρόμος...


Offline BostonGeorge

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 339
Παιδιά καλησπέρα , πήρα χτές ένα ΤΑ 400 ('96) με 53.οοο kh . Απο το λίγο που το έψαξα και κοίταξα για τυχόν βελτιώσεις γιατι κατα γενικές γραμμές δουλεύει ρολόϊ , πρόσεξα οτι η αλυσίδα του είναι φαγωμένη τέρμα και σχεδόν λείπουν δοντάκια ... Ο μηχανικός είπε κάθε 500 χιλιόμετρα θέλει λιπαντικά και γράσα ... Δεν ξέρω , λέω να το ψάξω σιγά σιγά και να προχωρήσω στην αλλαγή της αλλα και στο γρανάζι που λογικά και αυτό θα είναι στην ίδια κατάσταση . Απο τις προηγούμενες σελίδες είδα κάποιες αλλα τελικά δεν κατάλαβα ποια είναι η πιο ιδανική , σε ποιον απο τους μαστορες να παω και ποσα περιπου θα δώσω .




Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us/www.transalpforu


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
"Λειπουν" δοντακια απο τα γραναζια? Αν ναι ειναι και λιγο επικινδυνο... μπορει να σπασει κλπ...

Παρε DID σετ αλυσιδογραναζα... Παντα μαζι τα αλλαζουμε αυτα..

Οσο πιο συχνα τη λαδωνεις τοσο καλυτερα ειναι γι αυτην...
Με τι θα τη λαδωνεις, αν διαβασεις εδω θα ακουσεις πολλες προτασεις.... και φυσικα θα μπερδευτεις!!!