Hellas Transalp Forum

Αλλαγή αλυσίδας + γρανάζια (αγορά καινούριων, ναι αλλά ποιών?)

loukipent · 201914

Offline loukipent

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
  • Κλείνουμε τα μάτια, ταξιδεύουν οι σκέψεις!!!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΛΙΣΤΑ ΜΑΣ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥΤΗΣ ΕΔΩ ΤΗΣ ΓΩΝΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΝΜΕΛΗ.
 Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΚΑΔΕΝΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΝΥΣΕΙ ΗΔΗ ΠΕΡΙ ΤΑ 25.000 ΧΛΜ. ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΧΛΜ. ΤΗΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ  RK ΑΥΤΟΛΙΠΑΙΝΟΜΕΝΗ.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΣΑΣ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΓΕΝΗ ΓΝΩΣΗ ΣΑΣ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗΤΟΙ/ΤΕΣ  ΣΥΝΑΛΠΙΤΕΣ/ΤΙΣΕΣ.
« Last Edit: Παρασκευή 12 Μάρτιος 2010, 11:24:34 πμ by Chris_de_Ze »


Η ευτυχία υπάρχει μέσα στον καθένα μας, ας την αφήσουμε να ακολουθεί, να ομορφαίνει τον δρόμο μας,να μας πάει μέχρι τέλος...

Λουκάς Πεντεδέκας
TA XLV650 02΄


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Reply #1 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 00:36:39 πμ
Καλώς το Λουκά,
Λουκά γιατί θεωρείς ότι θέλει άλλαγμα? Έχεις παρατηρήσει κάτι ή απλά κρίνεις από τα χλμ?



Offline jon t

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 546
Reply #2 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 11:33:47 πμ
Αν όντως θέλει άλλαγμα (ρεγουλατόροι στο τέρμα - θορυβώδης λειτουργία - πύροι και κρίκοι που δεν δουλεύουν ελεύθερα), εγώ προτείνω αγορά σετ, αλυσίδα - γρανάζια από την αντιπροσωπεια.

Τεάζης Γιάννης



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #3 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 11:41:12 πμ
Αν όντως θέλει άλλαγμα (ρεγουλατόροι στο τέρμα - θορυβώδης λειτουργία - πύροι και κρίκοι που δεν δουλεύουν ελεύθερα), εγώ προτείνω αγορά σετ, αλυσίδα - γρανάζια από την αντιπροσωπεια.

Τεάζης Γιάννης

Τουλάχιστον εμπρος γρανάζι μαμισιο. Υπαρχει λόγος (Λαστιχο που εχει κολημενο πανω του)
Εγω παντα βαζω μαμα αυτα τα ανταλακτικα.
Με την εκπτωση μας, συχνα βγαινουν και φτηνοτερα απο την εξω αγορά.


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline loukipent

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 18
  • Κλείνουμε τα μάτια, ταξιδεύουν οι σκέψεις!!!
Reply #4 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 12:44:50 μμ
Η ΚΑΔΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΦΘΟΡΑΣ.
Η ΚΑΔΕΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 150-200 ΧΛΜ. ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΙΠΠΟΠΟΤΑΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ.ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΔΕΝΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΟ. ;D ;D ;D
Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΟΥΝ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ Η ΚΑΔΕΝΑ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΚΟΠΕΙ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΛΜ. ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥΣ?? ::)


Η ευτυχία υπάρχει μέσα στον καθένα μας, ας την αφήσουμε να ακολουθεί, να ομορφαίνει τον δρόμο μας,να μας πάει μέχρι τέλος...

Λουκάς Πεντεδέκας
TA XLV650 02΄


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #5 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 12:55:35 μμ
Η ΚΑΔΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΙ ΕΧΕΙ ΔΕΙΞΕΙ ΣΗΜΑΔΙΑ ΦΘΟΡΑΣ.
Η ΚΑΔΕΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΝΩ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΖΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 150-200 ΧΛΜ. ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΙΠΠΟΠΟΤΑΜΟΥ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΥΤΟ.ΕΝΝΟΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΔΕΝΑ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΟ. ;D ;D ;D
Η ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΟΥΝ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ Η ΚΑΔΕΝΑ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΚΟΠΕΙ, ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΟΥ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΑ ΧΛΜ. ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΤΕΡΜΑΤΙΣΟΥΝ ΟΙ ΡΕΓΟΥΛΑΤΟΡΟΙ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΡΟΒΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥΣ?? ::)

απο τη στιγμη που άρχισες να την τεντώνεις , εχεις κανα 5000χλμ ζωής ακομα...
οποτε δεδομένου του ρισκου και τις αγνοιας σου... βαλε ενα καινουργιο σετ να εισαι ήσυχος.

ααα και γράφε με πεζά οχι κεφαλαία...  :opera:


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #6 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 13:44:38 μμ
Συνήθως η αλυσίδα προειδοποιεί για την αλλαγή της με το χαρακτηριστικό θόρυβο (βουητό) που αρχίζει να κάνει.
Το μπροστινό γρανάζι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι αρίστης ποιότητας. Αν δεν είναι, τότε μπορεί να φάει τις αυλακώσεις του άξονα μετάδοσης και μετά θέλει κατέβασμα και λύσιμο όλος ο κινητήρας για επισκευή.

Υπάρχει ένα μαγαζί (μια τρύπα είναι) στην Δημητρακοπούλου (καθώς ανεβαίνεις αριστερα) στο Κουκάκι, που δίνει σετ αλυσίδα+γρανάζια σε καλή τιμή και μάλιστα κάνει και έκπτωση σε μάς (όταν του πείς ότι είσαι από το club). Το έχει ένα νεαρό παιδί, έχει και site στο ιντερνετ. Από εκεί αγόρασα πρόσφατα το σετ (DID + JT) για τη μηχανή μου με μια πολύ γεναία έκπτωση.  Θα ψάξω να βρώ τη δ/νση και όνομα.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #7 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 15:11:42 μμ
Συνήθως η αλυσίδα προειδοποιεί για την αλλαγή της με το χαρακτηριστικό θόρυβο (βουητό) που αρχίζει να κάνει.
Το μπροστινό γρανάζι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να είναι αρίστης ποιότητας. Αν δεν είναι, τότε μπορεί να φάει τις αυλακώσεις του άξονα μετάδοσης και μετά θέλει κατέβασμα και λύσιμο όλος ο κινητήρας για επισκευή.

Υπάρχει ένα μαγαζί (μια τρύπα είναι) στην Δημητρακοπούλου (καθώς ανεβαίνεις αριστερα) στο Κουκάκι, που δίνει σετ αλυσίδα+γρανάζια σε καλή τιμή και μάλιστα κάνει και έκπτωση σε μάς (όταν του πείς ότι είσαι από το club). Το έχει ένα νεαρό παιδί, έχει και site στο ιντερνετ. Από εκεί αγόρασα πρόσφατα το σετ (DID + JT) για τη μηχανή μου με μια πολύ γεναία έκπτωση.  Θα ψάξω να βρώ τη δ/νση και όνομα.

Το όνομα του μαγαζιού που λέει ο Χρήστος είναι Αλεξόπουλος και το site του είναι το http://www.alexopoulos.gr/web/
Άντε ευκαιρία να κατέβεις Αθήνα να σε δούμε ;)


Παύλος Καρούμπης


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #8 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 16:26:00 μμ
Το όνομα του μαγαζιού που λέει ο Χρήστος είναι Αλεξόπουλος και το site του είναι το http://www.alexopoulos.gr/web/
Άντε ευκαιρία να κατέβεις Αθήνα να σε δούμε ;)

Και δεν ειναι τρυπα ! κοτζαμ αντιπροσωπεία της DID,Renthal,JT,Bitubo,NewFren...
ο Χρηστος οτι ειναι μικρότερο του μέγαρου του ΟΤΕ το λέει τρύπα !


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #9 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 20:11:09 μμ
ΚΡΕΜΑΕΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΟΥ ΙΠΠΟΠΟΤΑΜΟΥ.

  Αφρικανικός ιποππόταμος. Χορτοφάγο θηλαστικό της ζούγκλας. Ζει στα δάση της Ναμίπιας και του Νίγηρα. Ζυγίζει 10 τόνους, τρώει 60 κιλά χόρτα τη μέρα. Η ουρά του φτάνει τους 60 πόντους...
 
    Εεε...όχι αυτό είναι από άλλη διαφήμιση.

    Λοιπόν, από τα λεγόμενά σου συμπεραίνουμε ότι η συγκεκριμένη αλυσίδα είναι υψηλής ποιότητας που καλύπτει άνετα τις ευρωπαϊκές προδιαγραφές " LASTICHO" γιατί πραγματικά τα χλμ είναι πολύ λίγα για τη φθορά που περιγράφεις.
   Θα επαναλάβω κι εγώ ότι όταν αλλάζουμε αλυσίδα αλλάζουμε μαζί και τα γρανάζια. Μήπως άλλαξες αλυσίδα αφήνοντας τα παλιά γρανάζια? Η φθορά τότε είναι απερίγραπτα γρήγορη. Μου έχει τύχει στο παρελθόν κι εμένα, ότνα θέλησα να κάνω λίγη οικονομία. Σε συνδυασμό τώρα με μια χαμηλής ποιότητας αλυσίδα παραγίνεται το κακό.
   Θα συμφωνήσω επίσης με το ότι υπάρχει και ο κίνδυνος να σου χαλάσει το καρέ του στροφάλου (συγνώμη που δεν θυμάμαι ποιος είπε τι, αλλά διάβασα τα μηνύματα όλα μαζί στη σειρά και βιαστικά).
   Τρέχα λοιπόν, βρες ένα καλό σετάκι και τέρμα. Δεν είναι πολύ ακριβά.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline gianngeor

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 927
  • Ανοίγει νέος κύκλος ... (?)
Reply #10 on: Παρασκευή 26 Ιανουάριος 2007, 20:42:45 μμ
   Λουκά και λοιποί καλησπέρα.
Να αλλάξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και το πίσω γρανάζι, όπως λέει και ο Μιχάλης.
Και μάλιστα πολύ ΑΜΕΣΑ. Αν κρεμάει τόσο γρήγορα μετά από κάθε τέντωμα, σημαίνει ότι έχει "τελειώσει" και δεν αξίζει να ρισκάρεις το αριστερό ποδαράκι σου ή κάνα σπασμένο καπάκι για λίγα χλμ. κι αυτά προβληματικά, (είναι επίφοβη να κοπεί).

   Από όσο έχω ψάξει και δοκιμάσει, συστήνω γρανάζια Sun Star, (προμηθευτή της Honda) και ενώ το μπροστινό με το λάστιχο, (για λιγότερο θόρυβο) υπάρχει μόνο στην αντιπροσωπεία, το πίσω μπορούμε να το βρούμε και στο ελεύθερο εμπόριο. Πολύ καλή η καδένα EK και σε πολύ καλή τιμή. H προηγούμενη τύπου "o-ring" ενισχυμένη κόστισε 90 περίπου ευρώ με την έκπτωση και έβγαλε πάνω από 55 χιλ. χλμ. (Τις φοράει η Kawasaki made in japan). 


Γιώργος Γιαννόπουλος, ( ORIENT Status 21 ταχ...)


Offline Chris_de_Ze

  • Veteran
  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9270
    • Hellas Saab Forum
Reply #11 on: Δευτέρα 29 Ιανουάριος 2007, 13:55:14 μμ
Παύλο,
Τελικά για το μαγαζί δεν λέω για τον Αλεξόπουλο. Εϊναι λίγο δίπλα στον Αλεξόπουλο και είναι πράγματι μια τρύπα. Δεν βρήκα το όνομά του.


Ιδρυτικό μέλος HTC.   XL600V P/YB
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.


Offline xrisimix

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 37
Reply #12 on: Παρασκευή 09 Φεβρουάριος 2007, 16:20:30 μμ
Για να μειώνετε η φθορά του άξονα καλό είναι να βάλεις γράσο στο καρέ κατά την τοποθέτηση του μπροστινού γραναζιού



Offline AGELOSB

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 209
Reply #13 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 21:41:03 μμ
Προκειται να αλλαξω αλυσιδα ,το συνεργειο μου προτεινει την AFAM και γραναζια σετ.Μου ειπε οτι βαζει σε ολους αυτην και ειναι ευχαριστημενοι.Την γνωριζει κανεις σας;Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι επειγει το ζητημα.



Offline jkoyr

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 502
  • There is no replacement for displacement
Reply #14 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 21:57:24 μμ
Πάρε AFAM . Επίσης η Honda συστήνει και RK ή DID .
Μακρυά από Regina ! (Πικρή εμπειρία )


We are the Pilgrims master
we shall go always a little further
it may be beyond the last blue mountain
barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #15 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 23:20:23 μμ
Προκειται να αλλαξω αλυσιδα ,το συνεργειο μου προτεινει την AFAM και γραναζια σετ.Μου ειπε οτι βαζει σε ολους αυτην και ειναι ευχαριστημενοι.Την γνωριζει κανεις σας;Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι επειγει το ζητημα.

Καλη ειναι.


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #16 on: Τρίτη 07 Αύγουστος 2007, 23:27:03 μμ
Προκειται να αλλαξω αλυσιδα ,το συνεργειο μου προτεινει την AFAM και γραναζια σετ.Μου ειπε οτι βαζει σε ολους αυτην και ειναι ευχαριστημενοι.Την γνωριζει κανεις σας;Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι επειγει το ζητημα.

Καλησπέρα  Άγγελε.   :)
Και  εγώ  set  AFAM  φόραγα  (165  αγορά  και  30  εργασία)  το  οποίο  μου  κράτησε  για  27.500  χλμ.  (δεν  ήταν  κακή).
Μετά  από  τις  συμβουλές  του  Σωτήρη (sotos)  και  του  Γιώργου ( gianngeor )  πήγα  και  έβαλα  αυτά  που  μου  πρότιναν (137  αγορά  και  30  εργασία)  με  την  προοπτική  ότι  θα  κάνω  πολλά  παραπάνω  χλμ.  μέχρι  να  χρειαστεί  να  ξαναλάξω  setάκι.
Μέχρι  σήμερα  έχω  κάνει  μόνο  15.000 χλμ.  οπότε  δεν  μπορώ  να  τα  συγκρίνω  ακόμα.
Φυσικά  υπάρχουν  πολλοί  παράμετροι  που  αυξάνουν  η  μειώνουν  την  ζωή  της  αλυσίδας  και  των  γραναζιών.  Όπως  απότομη  επιτάνχυση - πέδιση ,  πολυ  βάρος κ.ά. Καλύτερα  όμως  θα  σου  τα  πουν  οι  ειδικοί  του  είδους . . . !!!
(ο  Γίωργος είναι  51  κιλά  μαζί  με  το  κράνος  του  οπότε  λογικά  να  του  κρατάει  55.000 χλμ.  το  setάκι)   ;D ;D ;D
« Last Edit: Κυριακή 09 Σεπτέμβριος 2007, 21:35:57 μμ by memos »


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #17 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 07:16:42 πμ
  Εγώ μόλις χτες βράδυ άλλαξα αλυσίδα και έβαλα ΕΚ. Την ξέρει κανείς? Εγώ δεν την ήξερα. Είναι γιαπωνέζικη, αυτολιπαινόμενη με x-ring. Κοστίζει 70 €.

  Τα πράγματα έχουν ως εξής: εδώ και δύο μέρες κάτι δεν πήγαινε καλά. Η αλυσίδα έκανε ένα θόρυβο μέχρι που κάποια στιγμή άρχισε να χτυπάει μια φορά σε κάθε περιστροφή μεταφέροντάς μου και ένα κραδασμό, σημάδι ότι κάπου έβρισκε.
  Λέω, μπορεί να θέλει λίγο σφίξιμο. Ώσπου χτες, σε μια στροφή δικάβαλος ακούω ένα δυνατό "ντουκ" σαν κάτι να έσπασε, αλλά η μηχανή συνέχισε να πηγαίνει. Σταματάω, κοιτάζω και είχε σπάσει το πλαϊνό πλακάκι ενός κρίκου. Ευτυχώς η αλυσίδα συγκρατούνταν μόνο από τα πειράκια αυτού του κρίκου και για καλή μου τύχη δεν έφυγε από τη θέση της πάνω στη στροφή.

  Στην τοπική αντιπροσωπεία honda (μεγάλη κάθετη μονάδα) μου έδωσαν αυτή λέγοντας ότι αυτή χρησιμοποιούν στα ΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα. Στην αρχή ήμουν δύσπιστος αλλά μετά σκέφτηκα ότι και αυτή που φορούσα ήταν DID και μάλιστα σχετικά καινούρια και έσπασε. Θα δείξει.

  Την ξέρει κανείς σας? 
 
 




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #18 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 08:25:53 πμ
ΕΚ φοράω κι εγώ (από το Μάιο) και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έβγαλε το ταξιδι στην Αυστρία και συνεχίζει...


Παύλος Καρούμπης


Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #19 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 10:07:28 πμ
Μια χαρά και η ΕΚ
Δες και εδω. Τη φοράνε ολα τα Kawasaki απο το εργοστάσιο.
http://www.ekchain.com/street.htm

Μαλλον έχεις την SRX ή SRO


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #20 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 10:10:51 πμ
Η SRX είναι καλύτερη, αυτή έχει το Transalpaki μου


Παύλος Καρούμπης


Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Reply #21 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 11:36:55 πμ
Quote
Το όνομα του μαγαζιού που λέει ο Χρήστος είναι Αλεξόπουλος και το site του είναι το http://www.alexopoulos.gr/web/
Άντε ευκαιρία να κατέβεις Αθήνα να σε δούμε
.
Το μαγαζί που λέει ο Χρήστος είναι ακριβώς δίπλα στον Αλεξόπουλο στην Δημητρακοπούλου και λέγεται BillsRebuilts.  Ο τύπος που το έχει είναι απίστευτος.  Σε ρωτάει τι θέλεις, πάει δίπλα στον Αλεξόπουλο, το αγοράζει πιο φτηνά από ότι θα το έπαιρνες εσύ, και τελικά το παίρνεις και εσύ πιο φτηνά απ' ότι θα το έβρισκες οπουδήποτε αλλού!!!  Απίστευτο ε!!! Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


Offline Τάκης

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 341
Reply #22 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 11:38:37 πμ
Α ξέχασα.  Το site είναι http://www.billsrebuilts.gr/.  Ρίξτε μια ματιά, έχει και μερικές ωραίες φωτογραφίες.


Ταρρός Ιγνάτιος, Πετρούπολη, Αθήνα
XLV 650, 08/2005 Μαύρο


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #23 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 11:54:51 πμ
Μια χαρά και η ΕΚ
Δες και εδω. Τη φοράνε ολα τα Kawasaki απο το εργοστάσιο.
http://www.ekchain.com/street.htm

Μαλλον έχεις την SRX ή SRO

  Την SRX 525




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #24 on: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 12:07:52 μμ
  Την SRX 525

Και  εγώ  αυτή  φοράω  Μιχάλη, "Ε.Κ.  525  X-ring" 
αλλά  την  είχα  πάρει  91  ευρώ (με  την  έκπτωση  του  συλόγου) από  την  PERKO.
Μιχάλη  το  κουτάκι  σου,  γράφει  απ' έξω: "GUADRA  ZERO  STRETCH  TECHNOLOGY";
Μπορείς  να  το  δεις ;
« Last Edit: Τετάρτη 08 Αύγουστος 2007, 19:01:16 μμ by memos »


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………