Τετάρτη 02 Δεκέμβριος 2020, 20:48:29 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: .

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 15 | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή αλυσίδας + γρανάζια (αγορά καινούριων, ναι αλλά ποιών?)  (Αναγνώστηκε 146242 φορές)
XL700V ARCHANES
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #75 στις: Κυριακή 15 Μάρτιος 2009, 15:25:08 μμ »

Αν δεν εμπιστεύεσαι το συνεργείο, μην ξαναπάς. Αλλά έχουν δίκιο τα παιδιά σε θέματα ασφάλειας.
Πόσα περισσότερα μπορεί να ξέρει κάποιος που διαβάζει στο ίντερνετ πως να αλλάξει μια αλυσίδα και χωρίς τα ειδικά εργαλεία, από κάποιον που το έχει κάνει 5,10,20 φορές?

.... άσε που άμα είσαι πελάτης στο συνεργείο θα σε προσέξει. Άμα πηγαίνεις στα δύσκολα μόνο, τα "παίρνει" κι' αυτός και (μπορεί να) σέ γράφει κανονικά.  Κι αυτοί από καμιά αλλαγή λαδιών φίλτρου κ.λ.π. βγάζουν μεροκάματο. Τις μεγάλες βλάβες ποτέ δεν τις πληρώνονται όσο θα έπρεπε....
Καταγράφηκε
costas
Επισκέπτης
« Απάντηση #76 στις: Κυριακή 15 Μάρτιος 2009, 16:03:48 μμ »

Ακριβώς ..........πρέπει να είσαι πολύ πελάτης...γνωστός... να είσαι αδερφικός φίλος με τον μάστορα.... να έχεις μέσον..... γιαυτό δε πάμε μπροστά σαν χώρα ,επίσης φταίνε οι Δημόσιοι Υπάλληλοι και η Αστυνομία!!!
Καταγράφηκε
Βάιος ο Βραδύπους_ΤΑ
Απο
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Tie wrap friendly

« Απάντηση #77 στις: Κυριακή 15 Μάρτιος 2009, 16:44:25 μμ »

Ακριβώς ..........πρέπει να είσαι πολύ πελάτης...γνωστός... να είσαι αδερφικός φίλος με τον μάστορα.... να έχεις μέσον..... γιαυτό δε πάμε μπροστά σαν χώρα ,επίσης φταίνε οι Δημόσιοι Υπάλληλοι και η Αστυνομία!!!

Τον Παγκαλο τον εχεις κατι?
Καταγράφηκε

http://www.youtube.com/watch?v=n_hDmkAIDCM

Πάντα να αφήνεις κάποιον άλλον να οργανώνει τις εκδρομές και τα ταξίδια. Μετά θα έχεις κάποιον να βρίζεις.
memos
Με xlv 400 γίνομαι
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...

« Απάντηση #78 στις: Κυριακή 15 Μάρτιος 2009, 20:33:24 μμ »

Γειά σου ρε Κώστα ....  Grin Grin Grin
Καταγράφηκε

Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;

Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………
ADTT
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #79 στις: Δευτέρα 16 Μάρτιος 2009, 00:04:13 πμ »

.... άσε που άμα είσαι πελάτης στο συνεργείο θα σε προσέξει. Άμα πηγαίνεις στα δύσκολα μόνο, τα "παίρνει" κι' αυτός και (μπορεί να) σέ γράφει κανονικά.  Κι αυτοί από καμιά αλλαγή λαδιών φίλτρου κ.λ.π. βγάζουν μεροκάματο. Τις μεγάλες βλάβες ποτέ δεν τις πληρώνονται όσο θα έπρεπε....
Όταν είσαι επαγγελματίας σωστός προσέχεις και τον καλό πελάτη και αυτόν που πάει μια φορά στο τόσο αλλιώς το κλείνεις και αλλάζεις δουλειά και δεν (τα παίρνεις). Δηλαδή ένας ιατρός πρέπει να τα πάρει όταν δεν είσαι τακτικός πελάτης και να σε γράφει. Αλίμονο αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα 16 Μάρτιος 2009, 01:38:33 πμ από andreas » Καταγράφηκε

VARADERO 1000 MK3 09
TRANSALP 650 05 (SOLD)

Uploaded with ImageShack.us
XL700V ARCHANES
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #80 στις: Δευτέρα 16 Μάρτιος 2009, 16:58:51 μμ »

Παράθεση
Αλίμονο αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι.

Πρώτον δέν είπα ότι σκεφτόμαστε όλοι έτσι. Δεύτερον είπα ότι ΜΠΟΡΕΙ να τα πάρει. Και τέλος, όσο και να μην μας αρέσει, αλλιώς προσέχει κάποιος τον πελάτη του, και αλλιώς τον "περαστικό"............
Καταγράφηκε
Cool_jonnys
Ο
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #81 στις: Σάββατο 04 Ιούλιος 2009, 20:58:09 μμ »

Παιδιά ήρθε η ώρα να αλλάξω αλυσίδα στην καλή μου AfricaNA. Έχετε να μου Προτείνετε κάποια μάρκα η πρέπει να προσέξω κάτι ιδιαίτερο στην αγορά μου?
Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

*SERIFATO*CLUB*EGIO*
Tassos (Chios)
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #82 στις: Σάββατο 04 Ιούλιος 2009, 21:20:09 μμ »

Στην προηγούμενη αλλαγή που έκανα είχα βάλει DID X-ring με μαμήσιο μπροστινό γρανάζι και πίσω JT. Κράτησε με καλή συντήρηση 42.000 χλμ
Στην τελευταία (μετά την ITT) έβαλα το σετάκι της AFAM (πάλι x-ring). θα σου πω σε καμιά σαρανταριά χιλιάδες χλμ Smiley

Καταγράφηκε
Cool_jonnys
Ο
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #83 στις: Κυριακή 05 Ιούλιος 2009, 15:01:16 μμ »

Στην προηγούμενη αλλαγή που έκανα είχα βάλει DID X-ring με μαμήσιο μπροστινό γρανάζι και πίσω JT. Κράτησε με καλή συντήρηση 42.000 χλμ
Στην τελευταία (μετά την ITT) έβαλα το σετάκι της AFAM (πάλι x-ring). θα σου πω σε καμιά σαρανταριά χιλιάδες χλμ Smiley

OK Θα περιμένω... Tongue
Καταγράφηκε

*SERIFATO*CLUB*EGIO*
Xenofon
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #84 στις: Δευτέρα 13 Ιούλιος 2009, 11:28:21 πμ »

καταρχην γεια σου.
ποτε αλλαζουμε αλισηδα για προτη φορα περιπου σε φισιολογικεσ σινθικεσ?
Καταγράφηκε

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΙΝΑΝ ΝΕΚΤΑΡ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΑΜΙΩΤΙΚΟ ΚΡΑΣΙ!
nikos 238
G.M.T.A.. Riders
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #85 στις: Δευτέρα 13 Ιούλιος 2009, 13:01:44 μμ »

OK Θα περιμένω... Tongue

Δεν πιστεύω να περιμένεις ακόμα τα 40 Κ του Τάσου !!!!!

καταρχην γεια σου.
ποτε αλλαζουμε αλισηδα για προτη φορα περιπου σε φισιολογικεσ σινθικεσ?

Lips Sealed

Για κάποιους δεν υπάρχουν τέτοιες συνθήκες...

Αλλά και για την αλυσίδα γενικότερα, η ζωή της ποικίλει ανάλογα με τα δεδομένα χρήσης, συντήρησης κλπ. Δεν υπάρχει "φυσιολογικό" που να εφαρμόζεται σε όλα, δηλ. ότι πρέπει να αλλάξεις μια αλυσίδα σε συγκεκριμένα χλμ...Άλλο εάν θες να αλλάξεις προληπτικά ενόψει ενός μεγάλου ταξιδιου...

Κάνε ένα search στο φόρουμ, έχουν γραφεί πολλά πράγματα.

Καταγράφηκε

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΙΤΙΑ (Αριστοτέλης ο Σταγειρίτης)

Xenofon
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #86 στις: Δευτέρα 13 Ιούλιος 2009, 16:07:22 μμ »

οκ θα το τσεκαρω Wink
Καταγράφηκε

ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΙΝΑΝ ΝΕΚΤΑΡ ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΘΕΟΙ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΟΥ, ΤΟΤΕ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΑΜΙΩΤΙΚΟ ΚΡΑΣΙ!
georgakis
GERRARD
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #87 στις: Σάββατο 01 Αύγουστος 2009, 17:21:30 μμ »

ειναι μια καλη οικονομικη λυση.
εγω περυσι το καλοκαιρι που τα αλλαξα εβαλα την DID Gold x-ring  μαζι με τα γραναζια το κοστος αγορας ηταν 170€
εξαρταται τι θελει ο καθενας και τι πληρωνει ετσι?
Γραφει η αλυσιδα και τα γραναζια τι ειναι το καθενα?
Καταγράφηκε

ΖΩΝΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ-ΙΛΙΟΝ-TRANSALP 650
efarmostis
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #88 στις: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 22:28:07 μμ »

Όπως προείπα είμαι κάτοχος μιας ΤΑ 650 από χθες.Το μηχανάκι θέλει αλλαγή αλυσογράναζα...το θέμα έχει αναλυθεί στο φόρουμ αρκετές φορές και τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και δεν ήξερα αν έπρεπε να γράψω σε κάποιο παλαιό θέμα ή να ανοίξω κι άλλο.Γι αυτό συγχωρέστε με αν κουράζω....Λοιπόν,πήγα σε έναν μάστορα και μου είπε ότι θα μου τα αλλάξει με 175 ευρώ και δε μου είπε ούτε καν τις μάρκες από τα εξαρτήματα..πήγα και σε αντιπρόσωπο της Honda και μου είπε τα γρανάζια μαμά οπωσδήποτε και αλυσίδα  κάποια της did η οποία κοστίζει 130 ευρώ,σύνολο όλα μαζί 240 ευρώ..η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά γιατί υπολόγιζα κάπου στα 150 ευρώ.Δεν ξέρω τι να κάνω..κάποια βοήθεια? 
Καταγράφηκε

junior CAESAR
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

...¨Οποιος έχει μυαλό το προστατεύει!!

« Απάντηση #89 στις: Τετάρτη 26 Αύγουστος 2009, 23:18:32 μμ »

και μου είπε τα γρανάζια μαμά οπωσδήποτε και αλυσίδα  κάποια της did η οποία κοστίζει 130 ευρώ,σύνολο όλα μαζί 240 ευρώ..η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκαν πολλά τα λεφτά γιατί υπολόγιζα κάπου στα 150 ευρώ.Δεν ξέρω τι να κάνω..κάποια βοήθεια? 

Βαλτα αυτα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Καταγράφηκε

Salonica Iron Club

ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙ
Η ΑΣΚΟΠΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΩΛΕΙΑ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ
ΠΡΟΣΟΧΗ!
ΜΗΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΑΣΘΕΝΟΦΟΡΟ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΣΟΒΑΡΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ
samniotis
Ποτέ δεν ήμουν
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Όταν μεγαλώσω θα γίνω...

« Απάντηση #90 στις: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 01:48:55 πμ »

εγώ έβαλα αυτά http://www.e-moto.gr/gr/Details.asp?ProductID=1077
υπολόγιζε + κανένα 50-60άρι € τοποθέτηση

κακώς το πήρες το μηχανάκι έτσι
και γώ το πήρα με χαλασμένη αλυσίδα (στα όρια της) και όταν έβαλα την καινούρια (την 2η μέρα που την πήρα)
τότε ξεκαθάρισε ο θόρυβος και ακουγόταν το γρανάζι της 3ης!
Καταγράφηκε

Transalp XL650V
kotskofi
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #91 στις: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 08:44:06 πμ »

Είναι όντως πολλά αυτά που σου ζητάνε. Πριν δύο μήνες άλλαξα αλυσιδογράναζα, έβαλα DID X-RING αλυσίδα (ενισχυμένη) και γρανάζια SUN STAR (αυτά που βάζει η χόντα) και πέρασμα σε φίλο μου κόστισε 140 ευρώ. Μπορείς βέβαια να αγοράσεις το σετ (με γρανάζια JT) που προτείνεται παραπάνω, το οποίο και πολύ καλό είναι και καλή τιμή έχει.
Καταγράφηκε

Πρώην ΤΑ 650 (πρώτη αγάπη και παντοτινή) και νυν BMW R 1150 GS...
Dare!
Sotos
Global Moderator
Rossi και πάνω !
Συνδεδεμένος

« Απάντηση #92 στις: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 08:46:10 πμ »

Οταν αλλαζα, επαιρνα παντα το μπροστα γραναζι απο την μαμα, γιατι ειχε ενα λαστιχο γυρω γυρω για να μειωνει τους θορυβους, και το πισω και την αλυσιδα, after market. Τα αλλαζα παντα μονος οποτε δεν ξερω το κοστος του μηχανικου.
Καταγράφηκε

Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km
cbfaras
μην πας πισω μου σταματαω αποτομα!!!!!!!!!
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #93 στις: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 19:33:47 μμ »

ενα σετ της d.i.d. χρυση και γραναζια j.d. γυρο στα 120
τωρα αν βαλεις και εργατικα ......

ψαξου λιγο αλλα για να κανεις μονος την αλλαγη θες ενα εργαλιο (κοφτης αλυσιδας)
κατι σαν αυτο http://www.moto-chains.com/site/898528/product/652-7168605
λογο οτι δεν ειναι με ασφαλεια οπως τα παπια και πιο μικρες μηχανες
« Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 19:35:24 μμ από cbfaras » Καταγράφηκε

Μην Πλησιαζεις Ταυρο Απο Εμπρος Γαιδουρι Απο Πισω Και Βλακα Απο Πουθενα           
CBF1000 06' CB900fz 79' RMZ450 K5 Και Παλιος XLV 650
παλτακης
η anaconda team..
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

anaconda team is back sssssssssssssss

« Απάντηση #94 στις: Πέμπτη 27 Αύγουστος 2009, 19:53:24 μμ »

H did χρυση μαζι με γραναζια gt κοστος 150 ε και η τοποθετηση 30 ε αλλα να τα βαλεις μην υπολογιζεις το κοστος θα ξενοιασεις απο αλυσιδα για πολυ καιροοοοοοοο
Καταγράφηκε

efarmostis
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #95 στις: Κυριακή 06 Σεπτέμβριος 2009, 20:11:57 μμ »

Τελικά παρήγγειλα κι εγώ αυτό το σετάκι..πόσες μέρες κάνει να έρθει η παραγγελία?δεν αντέχω άλλο θόρυβο....
Καταγράφηκε

Διαμαντης
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #96 στις: Κυριακή 06 Σεπτέμβριος 2009, 20:16:24 μμ »

Πλάκωσε το στο λιπαντικό μέχρι να έρθουν.
Καταγράφηκε
pissaman
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #97 στις: Κυριακή 06 Σεπτέμβριος 2009, 21:18:30 μμ »

κακώς το πήρες το μηχανάκι έτσι
και γώ το πήρα με χαλασμένη αλυσίδα (στα όρια της) και όταν έβαλα την καινούρια (την 2η μέρα που την πήρα)
τότε ξεκαθάρισε ο θόρυβος και ακουγόταν το γρανάζι της 3ης!
50-60 τοποθέτηση για ένα σετ αλυσίδα γρανάζια ή για lifetime παροχές?  Shocked Shocked Shocked Shocked
Καταγράφηκε

samniotis
Ποτέ δεν ήμουν
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Όταν μεγαλώσω θα γίνω...

« Απάντηση #98 στις: Παρασκευή 11 Σεπτέμβριος 2009, 16:57:21 μμ »

50-60 τοποθέτηση για ένα σετ αλυσίδα γρανάζια ή για lifetime παροχές?  Shocked Shocked Shocked Shocked
50-60 θα σου πάρει τοποθέτηση αν του πάς τα ανταλλακτικά εσύ, λογικό αν σκεφτείς ότι αν παραγγείλει ο ίδιος τα ανταλλακτικά, τα παίρνει με έκπτωση 10-15% τουλάχιστον οπότε κερδίζει απο εκεί τα 20-30€ που πληρώνεις εσύ παραπάνω + 30€ εργασία = 50-60€
Καταγράφηκε

Transalp XL650V
pissaman
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #99 στις: Παρασκευή 11 Σεπτέμβριος 2009, 17:00:36 μμ »

50-60 θα σου πάρει τοποθέτηση αν του πάς τα ανταλλακτικά εσύ, λογικό αν σκεφτείς ότι αν παραγγείλει ο ίδιος τα ανταλλακτικά, τα παίρνει με έκπτωση 10-15% τουλάχιστον οπότε κερδίζει απο εκεί τα 20-30€ που πληρώνεις εσύ παραπάνω + 30€ εργασία = 50-60€
Δε νομίζω ότι στέκει αυτή η λογική!
Δλδ, το συνεργείο πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο κέρδος άσχετα με το ποιος θα πουλήσει τα ανταλλακτικά? Huh
Άλλο πράγμα το κέρδος από την πώληση των ανταλλακτικών και άλλο η εργασία. Με την ίδια λογική και ο έμπορος που πουλάει ένα ανταλλακτικό πρέπει να το χρεώνει σα να το τοποθέτησε.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 15 | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: