Hellas Transalp Forum

Οδηγιες για τον καινουριο!!!

Sailor · 2827

Offline Sailor

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 3
on: Τρίτη 05 Φεβρουάριος 2008, 18:56:36 μμ
Γεια σας!!! Απο Δευτέρα θα είμαι και εγώ στην παρέα σας με ένα TA 650 του 2004. Μόνο επειδή είμαι καινούριος με τις μεγάλες μηχανές θα ήθελα να μου πείτε μερικά πράγματα.
1ον Το τσοκ πόση όρα το αφήνω τραβηγμένο οταν είναι κρύο?
2ον Πόση ώρα το ζεστένω?
3ον Οταν σταματάω πρίν σταματήσω τελειως στο φανάρι πχ μπορώ να βάλω 1η εν κινησει? για να την εχω ετοιμη για μετα. Η ειναι σαν τα αμάξια που πρέπει να τη βάζεις σχεδόν σταματημένος?
4ον Τί πρέπει να αγοράσω να έχω για τη συντήρηση της μηχανής μου? πχ γρασο για την αλυσίδα? Και τί γρασο ακριβως? Τί άλλο να έχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



flwrina

  • Guest
Reply #1 on: Τρίτη 05 Φεβρουάριος 2008, 19:12:36 μμ
Γεια σας!!! Απο Δευτέρα θα είμαι και εγώ στην παρέα σας με ένα TA 650 του 2004. Μόνο επειδή είμαι καινούριος με τις μεγάλες μηχανές θα ήθελα να μου πείτε μερικά πράγματα.
1ον Το τσοκ πόση όρα το αφήνω τραβηγμένο οταν είναι κρύο?
2ον Πόση ώρα το ζεστένω?
3ον Οταν σταματάω πρίν σταματήσω τελειως στο φανάρι πχ μπορώ να βάλω 1η εν κινησει? για να την εχω ετοιμη για μετα. Η ειναι σαν τα αμάξια που πρέπει να τη βάζεις σχεδόν σταματημένος?
4ον Τί πρέπει να αγοράσω να έχω για τη συντήρηση της μηχανής μου? πχ γρασο για την αλυσίδα? Και τί γρασο ακριβως? Τί άλλο να έχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
1) καλως ηρθες και καλες βολτες.
2) το τσοκ κατα κανονα ειναι μεχρι να ζεσταθει η μηχανη, ωστε μετα να κραταει χωρις αυτο τις σωστες στροφες. εγω να φανταστεις εδω πανω ουτε λεπτο δεν το αφηνω (κινδυνος απο παρατεταμενη χρηση να καψει μπουζι) αντε ενα λεπτο ακομη με σταθερο γκαζι στα κρυα κραταω ρελαντι.
3)ουσιαστικα μολις κλεισεις το τσοκ ξεκινας αλλα οχι να το σπασεις με την μια.
4)στο φαναρι παντα μα παντα χωρις ταχυτητα. φθειρεται γρηγορα ο συμπλεκτης ( εχει 7-8 δισκους) ειναι και μεγαλο το κοστος οποτε ξεχνα το. με πολυ χαμηλη ταχυτητα αν χρειαστει βαζεις 1η αφοβα
5) σπρευ για την αλυσιδα.BEL-RAY η κορυφη στο ειδος καθε 400 κμ περιπου εσωτερικα και εξωτερικα ριχνεις. στον ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗ εχει πολυ καλες τιμες,απο εκει παιρνω και εγω.



Offline Chtech

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1378
  • Honda XL650V 2004 Black
Reply #2 on: Τρίτη 05 Φεβρουάριος 2008, 19:56:06 μμ
 :welcome: Καλά χλμ να έχεις με το καινούργιο σου μοτόρι και πάντα όρθιος.



Offline xplast

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3652
Reply #3 on: Τετάρτη 06 Φεβρουάριος 2008, 00:28:42 πμ
 :welcome: :welcome:



Offline Derd

  • The Oracle..
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 541
Reply #4 on: Τετάρτη 06 Φεβρουάριος 2008, 12:41:13 μμ
:welcome: !


May the force be with you..


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #5 on: Τετάρτη 06 Φεβρουάριος 2008, 13:10:04 μμ
Καλώς ήρθες Ναυτάκι  ;D

Που μένεις και θέλεις να τραβάς το τσοκ; Δε χρειάζεται ούτε τσοκ ούτε ζέσταμα το ΤΑ, εκτός και είσαι στη Φλώρινα με το Λευτέρη :o


Παύλος Καρούμπης


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Reply #6 on: Τετάρτη 06 Φεβρουάριος 2008, 13:38:29 μμ
Καλως όρισες φίλε.
Πριν δεν είχες ποτέ μηχανή ?
Και αν είχες τι είχες ?
Από οδήγηση πως πας ?


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


flwrina

  • Guest
Reply #7 on: Τετάρτη 06 Φεβρουάριος 2008, 14:09:07 μμ
Καλώς ήρθες Ναυτάκι  ;D

Που μένεις και θέλεις να τραβάς το τσοκ; Δε χρειάζεται ούτε τσοκ ούτε ζέσταμα το ΤΑ, εκτός και είσαι στη Φλώρινα με το Λευτέρη :o
και εγω πλεον χωρις τσοκ το βαζω,δεν εχει πολυ κρυο. με το χερι κρατω το ρελαντι...