Πέμπτη 25 Απρίλιος 2019, 08:44:50 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: . .

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: APRILIA SHIVER 750  (Αναγνώστηκε 800 φορές)
frogy
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Κυριακή 13 Ιανουάριος 2008, 21:06:10 μμ »

Ίσως να μην έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τους κατόχους onoff - η πλειοψηφία δηλαδή του forum-  αλλά εγώ την έκανα μια βολτίτσα και είπα να γράψω δυο λογάκια. Κινητήρας V2 750κ.ε. με 95 ίππους και 189 κιλάκια  άδειο.

Πρώτη εντύπωση από τη θέση οδήγησης: νόμιζα ότι θα φύγω με τη μούρη πάνω απ'τη μηχανή, έτσι είναι όμως όταν δεν έχεις καβαλήσει άλλες μηχανές,  εκτός από on-off. Τα μαρπιέ πάντως τοποθετούν τα πόδια σε πολύ άνετη θέση. Βάζω μπρος και περιμένω λίγο να ζεσταθεί. Ωραίος γεμάτος ήχος από το ρελαντί. Κουμπώνω πολύ γλυκά και με μικρή σχετικά διαδρομή την πρώτη και ξεκινάω. Όπα  αυτή έχει πολύ πιο ελαφριά αίσθηση σε σχέση με το transalp που ζυγίζει τα ίδια κιλά- οφείλεται σίγουρα  στο χαμηλότερο κέντρο βάρους. Ανοίγω λίγο το γκάζι και αναρωτιέμαι, πόσους ίππους βγάζει άραγε; Μέχρι τις 4000 στροφές δεν έχει ιδιαίτερη δύναμη, μετά τις 4000 όμως έχει δύναμη, που για μένα τον πανάσχετο  είναι "τρομακτική" (εντάξει υπερβάλω λίγο) μέσα στην πυκνή κίνηση της πόλης. Αυτή την δύναμη όμως την ευχαριστήθηκα στην παραλιακή μπροστά από το Μακεδονία Παλλάς    όπου βρήκα ανοιχτή ευθεία να το "δώσω" λιγάκι , μαζεύει πολύ εύκολα χιλιόμετρα. Ο ψεκασμός και το ηλεκτρονικό γκάζι έχει πάντως μια μικρή υστέρηση. Μέσα στην κίνηση είναι πολύ ευέλικτη και την κουμαντάρεις πολύ εύκολα. Αυτό που ενοχλεί είναι οι εκνευριστικά  μικροί καθρέπτες που έχει για χάρη του design. Η ανάρτηση στην μικρή αυτή βόλτα που έκανα δεν με ενόχλησε. Αυτές ήταν οι εντυπώσεις μου από το πανέμορφο shiver.
 Αν και μου αρέσουν οι "γυμνές" δεν θα αγόραζα ποτέ διότι δεν ταιριάζουν με την ιδιοσυγκρασία μου. On-Off και ξερό ψωμί Grin.
Καταγράφηκε
Venumis (Mike)
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #1 στις: Δευτέρα 14 Ιανουάριος 2008, 11:58:01 πμ »

Πανέμορφο !!!!
Καταγράφηκε

Μετά απο τόσα χρόνια ακόμα ακούω Heavy metal και το γουστάρω τρελά..Μπράβο μου ο μπαγάσας, μου αρέσω !
jkoyr
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

There is no replacement for displacement

« Απάντηση #2 στις: Δευτέρα 14 Ιανουάριος 2008, 12:35:25 μμ »

Αν και μου αρέσουν οι "γυμνές" δεν θα αγόραζα ποτέ διότι δεν ταιριάζουν με την ιδιοσυγκρασία μου. On-Off και ξερό ψωμί Grin.

"Don't underestimate the Force"
Καταγράφηκε

We are the Pilgrims master
we shall go always a little further
it may be beyond the last blue mountain
barred with snow,
Across that angry or that glimmering sea
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: