Hellas Transalp Forum

Μου χτύπησαν την μικρούλα

memos · 4616

Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
on: Πέμπτη 18 Ιανουάριος 2007, 00:02:54 πμ
     Καλησπερίζω  την  παρέα.  Την  Κυριακή  14.01.07  ένα  τζιπ  χτύπησε  το μοτό  μου  δεξία  στα  καλάμια,  στην  προσπάθειά  του  να  ξεπαρκάρει  το  κ@λ@αμαξό   >:(  του  (ήταν  σε  περίπου  10%  κατηφόρα). 
     Φυσικά  έφυγε  χωρίς  να  τον  δω  εγώ  ή  κάποιος  άλλος.  Και  φυσικά  δεν  άφησε  ούτε  χαρτάκι  με  το  τηλέφωνό  του. 
     Τώρα  οδηγώ  έχοντας  το  τιμόνι  με  μια  κλίση  προς τ΄αριστερά  για  να  πηγαίνει  η  μηχανή  ευθεία.  Πολύ  σπαστικό.  Πήγα  σ΄εναν  μάστορα  (δοκιμασμένος,  ακριβός  αλλά  καλός)  κ  θέλει  150 ευρώ.  ???

  Μόνο  2  λύσεις  σκέφτομαι: 
      1.  Να  του  τα  δώσω  του  μάστορα. 
      2.  Να  κάνω  το  ίδιο  με  το  δικό  μου  αμάξι  στην  αριστερή  μεριά  των  καλαμιών.  (Αρκετά  κουφό - τρελό - επικίνδυνο  το 2ο  αλλά  σε  παπάκι  έχει  πετύχει  απόλυτα   ;D  ).
    Επειδή  το   Νο  1  θα  υπερισχύσει  τελικά  τα  150  είναι  πολλά ;  Ακούω  συμβουλές.


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


VARABILL

  • Guest
Reply #1 on: Πέμπτη 18 Ιανουάριος 2007, 00:17:07 πμ
Ο "μάστορας" τι θα σου κάνει για 150 ευρά?
Απλά θα σου ζεστάνει και μετά ισιώσει το τιμόνι?
Σα πολλά μου φαίνονται.
Από την άλλη δε βλέπω κάτι άλλο. Δες όμως πόσο κάνει και ενα καινούργιο.
Αν χρειαστείς πάντως αμάξι για τη λύση νο2, (να το ρίξεις ξανά πάνω στη μοτό από την άλλη πλευρά) σου δανείζω το δικό μου που είναι 2,5 τόνους! :badgrin: Σίγουρα πράγματα
Τεσπα, σου εύχομαι να βρεις τη πλέον ανώδυνη λύση.  :alright:



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #2 on: Πέμπτη 18 Ιανουάριος 2007, 09:49:19 πμ
     Καλησπερίζω  την  παρέα.  Την  Κυριακή  14.01.07  ένα  τζιπ  χτύπησε  το μοτό  μου  δεξία  στα  καλάμια,  στην  προσπάθειά  του  να  ξεπαρκάρει  το  κ@λ@αμαξό   >:(  του  (ήταν  σε  περίπου  10%  κατηφόρα). 
     Φυσικά  έφυγε  χωρίς  να  τον  δω  εγώ  ή  κάποιος  άλλος.  Και  φυσικά  δεν  άφησε  ούτε  χαρτάκι  με  το  τηλέφωνό  του. 
     Τώρα  οδηγώ  έχοντας  το  τιμόνι  με  μια  κλίση  προς τ΄αριστερά  για  να  πηγαίνει  η  μηχανή  ευθεία.  Πολύ  σπαστικό.  Πήγα  σ΄εναν  μάστορα  (δοκιμασμένος,  ακριβός  αλλά  καλός)  κ  θέλει  150 ευρώ.  ???

  Μόνο  2  λύσεις  σκέφτομαι: 
      1.  Να  του  τα  δώσω  του  μάστορα. 
      2.  Να  κάνω  το  ίδιο  με  το  δικό  μου  αμάξι  στην  αριστερή  μεριά  των  καλαμιών.  (Αρκετά  κουφό - τρελό - επικίνδυνο  το 2ο  αλλά  σε  παπάκι  έχει  πετύχει  απόλυτα   ;D  ).
    Επειδή  το   Νο  1  θα  υπερισχύσει  τελικά  τα  150  είναι  πολλά ;  Ακούω  συμβουλές.


Μέμο αν κατάλαβα καλά η μηχανή δεν έπεσε, έτσι;

Κάπως έτσι οδηγάω κι εγώ μερικές μέρες τώρα. Δεύτερη φορά που κάποιος ξεπαρκάροντας έσπρωξε τη ΤΑ μου τόσο, που εκτός από το να στρίψουν καλάμια και ρόδα (την προηγούμενη φορά μου στράβωσε και τη ζάντα), στράβωσε το φτερό και το σταντ παρακαλώ (τώρα παρκάρει πιο ξαπλωμένη ;))
Επειδή ήθελα να ισιώσω το τιμόνι (που δεν έχει στραβώσει Βασίλη, απλά έχει στρίψει όλο το υπόλοιπο σύστημα), και βιαζόμουν στρίμωξα τη ρόδα μεταξύ κολώνας και μάντρας και και έσπρωξα το τιμόνι προς; την αντίθετη κατεύθυνση.

ΔΕΝ είναι ο σωστός τρόπος αυτός :shoking:

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να λύσεις τις 4 βίδες που κρατάνε τα καλάμια και να στρίψεις το τιμόνι. Θα χρειαστεί να το επαναλάβεις αρκετές φορές γιατί με το μάτι δε θα βρεις την ευθεία ποτέ. Πρέπει να ξανασφίγγεις και να το οδηγείς.  :moped:


Παύλος Καρούμπης


Offline memos

  • Με xlv 400 γίνομαι
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 4642
  • Πάω αργά για να φτάσω πρώτος...
Reply #3 on: Παρασκευή 19 Ιανουάριος 2007, 01:16:03 πμ
       Σε  ευχαριστώ  Πάυλο.  Καλά  το  κατάλαβες.  Όμως  αποφέυγω  να  βάζω  χέρι  σε  βίδες  της  μηχανής  μου  οι  οποίες  είναι  σημαντικές. 
      Το  παπάκι  που  είχα  το  έλυνα  καί  το  έδενα  μόνος  μου.  Και  κάποια  βίδα  να  ξεχάσεις  να  βιδώσεις  (ευτυχώς  δεν  μου  έχει  συμβεί)  δεν  τρέχει  και  τίποτα.  Το  πολύ - πολύ  σε  Σ.Ο.Σ.  κατάσταση  πηδάς  από  το  παπί  και  όλα  "μέλι - γάλα"  8) . (Εκτός  από  το  παπάκι  βέβαια). 
       Αυτή  όμως  είναι  άλλο.  Έτσι  και  πάει  κάτι  στραβά. . .  :littleangel:


Γιατί ρε Μάνο; Γιατί;


Το αγαπημένο μου παραμύθι... ο Λαγός με τη Χελώνα.

Όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα ταΐσω το αδηφάγο κήτος, όχι δεν θα………


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #4 on: Παρασκευή 19 Ιανουάριος 2007, 09:23:11 πμ
       Σε  ευχαριστώ  Πάυλο.  Καλά  το  κατάλαβες.  Όμως  αποφέυγω  να  βάζω  χέρι  σε  βίδες  της  μηχανής  μου  οι  οποίες  είναι  σημαντικές. 
      Το  παπάκι  που  είχα  το  έλυνα  καί  το  έδενα  μόνος  μου.  Και  κάποια  βίδα  να  ξεχάσεις  να  βιδώσεις  (ευτυχώς  δεν  μου  έχει  συμβεί)  δεν  τρέχει  και  τίποτα.  Το  πολύ - πολύ  σε  Σ.Ο.Σ.  κατάσταση  πηδάς  από  το  παπί  και  όλα  "μέλι - γάλα"  8) . (Εκτός  από  το  παπάκι  βέβαια). 
       Αυτή  όμως  είναι  άλλο.  Έτσι  και  πάει  κάτι  στραβά. . .  :littleangel:

Μέμο θα κάνω την ίδια δουλειά μέσα στο ΣΚ (ελπίζω), στείλε μου το τηλέφωνό σου με ΠΜ για να σε πάρω να το κάνουμε μαζί.


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Παρασκευή 19 Ιανουάριος 2007, 10:36:46 πμ
Μέμο θα κάνω την ίδια δουλειά μέσα στο ΣΚ (ελπίζω), στείλε μου το τηλέφωνό σου με ΠΜ για να σε πάρω να το κάνουμε μαζί.


φωναξτε με να ερθω και εγω :moped:


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km