Hellas Transalp Forum

LED ΣΤΟ TRANSALP 650

gus · 10852

Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
on: Δευτέρα 19 Οκτώβριος 2020, 21:25:11 μμ
Σήμερα την έβαλα.. απίστευτη!!

https://m.youtube.com/watch?v=4Wba4B203lU



Offline tasosbob

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 352
Reply #1 on: Δευτέρα 19 Οκτώβριος 2020, 21:38:11 μμ
Για πες ? από πού και πόσο ? ενδιαφέρουσα φαίνεται... led Μόνο αυτή η εταιρεία βγάζει υπάρχουν και άλλες?



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #2 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 09:40:55 πμ
Για πες ? από πού και πόσο ? ενδιαφέρουσα φαίνεται... led Μόνο αυτή η εταιρεία βγάζει υπάρχουν και άλλες?
https://www.skroutz.gr/c/1241/car_bulbs/m/36945/NovSight.html
ποιον τύπο φοράμε;


Diamonds are forever


Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #3 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 10:07:35 πμ
Ο τύπος της λάμπα είναι Η4 μάρκα Novsight n30s. Πριν φορούσα την Phillips xtreme vision 130% motorcycle bulb ποιό φωτεινό και καλά. Καμία σχέση.. Τα led στο skroutz τα έχει 63€ με τα μεταφορικά έχει 2 μέσα έχεις ένα καβάτζα..




Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #4 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 12:24:38 μμ
Ο τύπος της λάμπα είναι Η4 μάρκα Novsight n30s. Πριν φορούσα την Phillips xtreme vision 130% motorcycle bulb ποιό φωτεινό και καλά. Καμία σχέση.. Τα led στο skroutz τα έχει 63€ με τα μεταφορικά έχει 2 μέσα έχεις ένα καβάτζα..


ευχαριστώ πολύ φίλε


Diamonds are forever


Offline tasosbob

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 352
Reply #5 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 13:35:45 μμ
Ο τύπος της λάμπα είναι Η4 μάρκα Novsight n30s. Πριν φορούσα την Phillips xtreme vision 130% motorcycle bulb ποιό φωτεινό και καλά. Καμία σχέση.. Τα led στο skroutz τα έχει 63€ με τα μεταφορικά έχει 2 μέσα έχεις ένα καβάτζα..



Αρκετά ακριβές ρε συ.... Για πες πόσο καιρό τις φοράς? Είσαι ευχαριστημένος αν αντέχουν στο χρόνο?



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #6 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 14:10:45 μμ
Αρκετά ακριβές ρε συ.... Για πες πόσο καιρό τις φοράς? Είσαι ευχαριστημένος αν αντέχουν στο χρόνο?
Αλλά είναι δύο πακετο στην τιμή


Diamonds are forever


Offline tasosbob

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 352
Reply #7 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 14:21:01 μμ
Αλλά είναι δύο πακετο στην τιμή


Το ξέρω Αλλά παρόλα αυτά 30 ευρώ η μία λάμπα είναι αρκετα τα λεφτά... Το θέμα είναι αν έχουν και διάρκεια στο χρόνο ..τα οπτικά αποτελέσματα φαίνονται πολύ καλά



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #8 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 14:35:44 μμ

Το ξέρω Αλλά παρόλα αυτά 30 ευρώ η μία λάμπα είναι αρκετα τα λεφτά... Το θέμα είναι αν έχουν και διάρκεια στο χρόνο ..τα οπτικά αποτελέσματα φαίνονται πολύ καλά

Σωστή η απορία. Τα LED είναι πολύ ευαίσθητα στην θερμοκρασία περιβάλλοντος, οπότε αν δεν έχει καλό σύστημα απαγωγής της θερμότητας που αναπτύσσεται πάνω στην πλακέτα τους, θα καούν γρήγορα.
Το Χειμώνα δεν πιστεύω πως θα έχουν θέμα, αλλά το καλοκαίρι σε κίνηση μέσα στην πόλη με 30+ βαθμούς...


Παύλος Καρούμπης


Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #9 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 15:20:51 μμ
Ok
Απο τιμές ναι 30€ η λάμπα ,αλλά η Philips έκανε 20€ η μια.και ηταν δυνατή για 6 -7 μήνες μετα ψόφια. Τα φώτα μου είναι μόνιμα αναμμένα.  Το led αυτό έχει ενσωματωμένο ανεμιστηρα και χαρακτηριστικά εως 80 βαθμους με 2 χρόνια εγγύηση. Έχει 2 μέρες που τα έβαλα, οκ πολύ  νωρίς αλλά έχω την δεύτερη καβάτζα και εγγύηση. Άμα μου πάνε 2 χρόνια με αυτό το φως η μια χαλάλι τα 30 η λάμπα. Θα σας ενημερώσω αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα εννοείται.
« Last Edit: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 16:16:25 μμ by gus »



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #10 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 15:26:49 μμ
Αυτος λέει 3 χρόνια εγγύηση.. Δείτε τα χαρακτηριστικά..

NovSight A500-N30S LED 55W H4 10000LM 6000K - Idea Hellas
https://www.ideahellas.gr/product/novsight-a500-n30s-led-55w-h4-10000lm-6000k/?skr_prm=WyJiNWQ4NTA4NC00NDJmLTRmOWMtYTc3MS00NjZjMDVlZmY1N2IiLDE2MDMyMDAzNDcyODYseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #11 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 17:19:01 μμ
  Το led αυτό έχει ενσωματωμένο ανεμιστηρα και χαρακτηριστικά εως 80 βαθμους ....

Και ο ανεμιστήρας απο που παίρνει το ζεστό αέρα ωστε να τον αποβάλει?
Η απλά ψύχει το εξωτερικό τμήμα της λάμπας?

Και με το λάστιχο που στεγανοποιεί το φανάρι τι έκανες ? Η μπαίνει κανονικά κ δεν το ενοχλεί?



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #12 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 17:35:45 μμ
Βασικά όλη η λάμπα είναι ψύκτρα .Ο ανεμιστηρας, πως το μελέτησαν δεν εχω ιδέα. Μπαίνει όπως μια απλή λαμπα μαζί και το λάστιχο από πίσω..



Offline tasosbob

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 352
Reply #13 on: Τρίτη 20 Οκτώβριος 2020, 18:19:43 μμ
Βασικά όλη η λάμπα είναι ψύκτρα .Ο ανεμιστηρας, πως το μελέτησαν δεν εχω ιδέα. Μπαίνει όπως μια απλή λαμπα μαζί και το λάστιχο από πίσω..

Πολύ καλό αυτό που δεν χρειάζεται μετατροπή κάτι στο φανάρι .....αν έχουνε διάρκεια στο χρόνο αξίζουν τα λεφτά τους θα μας κρατάς ενήμερους Όσον αφορά τη διάρκεια ζωής τους? και εμένα το Transalp μου συνέχεια ανάμενα έχει τα φώτα οπότε θα ήθελα να ξέρω πόσο θα κρατήσουν



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #14 on: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 08:33:52 πμ
Βασικά όλη η λάμπα είναι ψύκτρα .Ο ανεμιστηρας, πως το μελέτησαν δεν εχω ιδέα. Μπαίνει όπως μια απλή λαμπα μαζί και το λάστιχο από πίσω..

Αν καταλαβαίνω καλά, ο ανεμιστήρας είναι μέσα στη λάμπα. Άρα ο ζεστός αέρας διοχετεύεται μέσα στο φανάρι. Εύχομαι να μην πάθει ζημιά το κάτοπτρο. Το καλοκαίρι να το ελέγχεις συχνά ακουμπώντας με το χέρι σου το φανάρι


Παύλος Καρούμπης


Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Reply #15 on: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 10:57:51 πμ
Έχω βάλει 2 χρόνια τώρα και βρήκα την υγειά μου!
(πρόσφατα καήκε το 1 από τα 2 led και εξακολουθώ να βλέπω καλύτερα από ότι με τις συμβατικές λάμπες.)

Αν καταλαβαίνω καλά, ο ανεμιστήρας είναι μέσα στη λάμπα. Άρα ο ζεστός αέρας διοχετεύεται μέσα στο φανάρι. Εύχομαι να μην πάθει ζημιά το κάτοπτρο. Το καλοκαίρι να το ελέγχεις συχνά ακουμπώντας με το χέρι σου το φανάρι
Το ανεμιστηράκι είναι έξω από το κάτοπτρο και αποροφάει την θερμοκρασία από το στέλεχος που είναι μέσα διοχετεύοντας την στο περιβάλλον.

Και με το λάστιχο που στεγανοποιεί το φανάρι τι έκανες ? Η μπαίνει κανονικά κ δεν το ενοχλεί?
Θυμάμαι ότι έπρεπε να κόψω λίγο το λαστιχο που υπάρχει για να μπει.


Τι είχα γράψει 2 χρόνια πριν!
Πριν από ένα μήνα περίπου έκανα αλλαγή της κεντρικής λάμπας με led, μετά από προτροπή και του μηχανικού μου με την ακόλουθη:
https://www.stelpet.gr/Proion/21576/143/Lampa-led-H4-6000K-Limastar/
(από ένα γρήγορο ψάξιμο, εδώ την βρήκα πιο φτηνή και στην τιμή που την πήρα κι εγώ)

Λίγο τσιμπημένη, σε σχέση με τις φτηνές κινέζικες, αρκετά χαμηλή σε σχέση με τις καλές π.χ. OSRAM. Μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα ότι χρησιμοποιεί μέρη της OSRAM, ίσως γι αυτό και η τιμή της.
Η εντύπωσή μου άριστη μέχρι τώρα. Φωτίζει καθαρά και δυνατά και δεν ενοχλεί τους απέναντι -μπροστά απ' όσο δοκίμασα.
Συμφορουμίτης μπροστά μου σε βραδινή διαδρομή μου είπε: "Καταλάβαινα ότι έχεις δυνατά φώτα αλλά δεν με ενόχλησαν".
Έχω επίσης την αίσθηση ότι κρατάει το ίδιο “τόξο” που είχε και η παλιά.

Υ.Γ. Μια λεπτομέρεια για όποιον αποφασίσει να την φορέσει: όταν τοποθετείται και την γυρνάς για να σφίξει έχει 4-5 κλικ μέχρι να τερματίσει. Θέλει 1 κλικ πριν το τελικό. Το καταλαβαίνεις γιατί φαίνεται το λογότυπο που έχει σωστά.
« Last Edit: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 11:03:01 πμ by Mad Vag »


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #16 on: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 14:02:11 μμ
Οχι λάστιχο δεν πρέπει να κόψεις..
Για θερμοκρασία η λάμπα είναι 28watt ενω η αλογονου είναι 55watt αρα η θερμοκρασία θα είναι λιγότερη.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #17 on: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 15:42:26 μμ
Οχι λάστιχο δεν πρέπει να κόψεις..
Για θερμοκρασία η λάμπα είναι 28watt ενω η αλογονου είναι 55watt αρα η θερμοκρασία θα είναι λιγότερη.

Δεν λέμε (τουλάχιστον εγώ ) για θερμοκρασία κατόπτρου, αλλά για θερμοκρασία της λάμπας κ κυρίως του ημιαγωγού της.

Πάντως αυτό με την θερμοκρασία δεν θα το λύσουν ποτέ, κυρίως στις λάμπες που μπαίνουν σαν μετατροπή , στα σύγχρονα φαναρια
φυσικά εχει προβλεφθεί ψύξη.



@ Mad Vag, Αλλά και εσύ Βαγγέλη , εσπρωξες χρήμα βλέπω. ;D
« Last Edit: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 15:43:58 μμ by Stoneman »



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #18 on: Τετάρτη 21 Οκτώβριος 2020, 21:43:48 μμ
Hi παιδιά. Sorry πάω πίσω στο θεμα θερμοκρασίας στο link στη εικονα το κομμάτι νούμερο 2 είναι pipe cp vent εξαερισμός υγρασίας και θερμοκρασίας. Υπάρχει και στα φανάρια αυτοκινήτου..

https://www.bike-parts-honda.com/honda-motorcycle/650-MOTO/TRANSALP/2002/XL650V2/Frame/HEADLIGHT/13MCB2S1/F__0100/2/12337



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #19 on: Παρασκευή 23 Οκτώβριος 2020, 15:53:17 μμ
Αρα απο εκεί μπαίνει ο κρύος αέρας κ το ανεμιστηράκι της λάμπας τον αποβαλλει, η το ανάποδο αν λειτουργεί ανάποδα το ανεμιστηράκι.
Καλή περίπτωαη.



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 250
Reply #20 on: Σάββατο 24 Οκτώβριος 2020, 12:09:17 μμ
Λοιπον στο versys που ειχα και ειχε την ιδια φουσκα σταγανοποιησης με του transalp 650 οταν ειχα βαλει τις c6 https://a.scdn.gr/images/sku_main_images/016768/16768699/20181212095921_oem_h4_cob_led_headlights_c6_8_48v_2tmch.jpeg χρειαστηκε να κοψω τι φουσκα για να τι φερω στα μετρα τις ψυκτρας πραγμα που δε μου πολυαρεσε οπως δε μου αρεσε που ο ανεμηστηρας φυσαγε μεσα στο φαναρι με αποτελεσμα μακροπροθεσμα να εφερνε και σκονη πραγμα που δε προλαβα να το δω γιατι με τρακαραν... απο θερμοκρασιες το φαναρι πιο κατω με τις αλογονου
τωρα επειδη δεν ηθελα να εχω τα παραπανω πηγα σε αυτη εδω ουτε ανεμηστηρια ουτε μετατροπη-καταστροφη στη φουσκα στεγανοποιησης
https://d.scdn.gr/images/sku_images/023462/23462721/20181204152104_66d0493d.jpeg

Διδαγμα οταν προτιματε λαμπες led να εχουν ψυκρα οσο πιο κατω γινετε και οχι οπως οι C6 για να μη πειραζετε καθολου τι φουσκα 8)
« Last Edit: Σάββατο 24 Οκτώβριος 2020, 12:10:51 μμ by VaSiLiSj »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #21 on: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 08:06:25 πμ
Σωστός ο Βασίλης . :thumbright:

Θα ήθελα εδώ όμως να πώ το εξής , στις λάμπες Η4, έχεις επιλογή η μεσαία η μεγάλη σκάλα,
στο CBF όμως που έχει δύο φανάρια οταν οδηγάς με την μεσαία σκάλα κ ανάψεις την μεγάλη η μεσαία δεν σβήνει, εξακολουθεί να φωτίζει κοντά κ χαμηλά ενώ ταυτόχρονα βλέπεις και μακρυά.
Το ίδιο κ στο αυτοκίνητο, πάς με την μεσαία που είναι οι δύο ακριανοί προβολείς κ οταν ανάψεις την μεγάλη σκάλα ανάβουν ΚΑΙ οι εσωτερικοί.

Θα έλεγα λοιπόν , γιατι να μην τροποποιήσουμε τον διακόπτη των φώτων ετσι ώστε να ανάβουν ΚΑΙ οι δύο σκάλες ταυτόχρονα?
Εστω και αν αυτό θα γίνει με εναν εξωτερικό διακόπτη ετσι ωστε η λειτουργία αυτή να μην είναι μόνιμη αλλά μετα απο επιλογή μας επειδή οταν θα ανάβουν
και οι δύο σκάλες θα έχουμε διπλάσια θερμότητα .
Για θέματα κατανάλωσης δεν το συζητώ αφου αρκετοί στο παρελθόν κ στην πρό-λεντ εποχή τοποθετούσαν προβολάκια αλογόνου 55+55W χωρίς πρόβλημα.

Λέω .....



Offline gus

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 15
Reply #22 on: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 08:52:46 πμ
Stoneman τα led H4 γενικος δεν ανάβουν μαζι δυο σκαλες δεν θα γίνει τίποτα αν πειράξεις τον διακόπτη..
Επειδή μου το ανέφερες και μου άρεσε γιατι και το δικό μου άναβαν τα δυο μαζί με την αλογονου έχω στείλει email στην εταιρεία .Θα σας ενημερώσω μόλις απαντήσουν..



Offline VaSiLiSj

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 250
Reply #23 on: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 12:02:02 μμ
Σωστός ο Βασίλης . :thumbright:

Θα ήθελα εδώ όμως να πώ το εξής , στις λάμπες Η4, έχεις επιλογή η μεσαία η μεγάλη σκάλα,
στο CBF όμως που έχει δύο φανάρια οταν οδηγάς με την μεσαία σκάλα κ ανάψεις την μεγάλη η μεσαία δεν σβήνει, εξακολουθεί να φωτίζει κοντά κ χαμηλά ενώ ταυτόχρονα βλέπεις και μακρυά.
Το ίδιο κ στο αυτοκίνητο, πάς με την μεσαία που είναι οι δύο ακριανοί προβολείς κ οταν ανάψεις την μεγάλη σκάλα ανάβουν ΚΑΙ οι εσωτερικοί....

και να θες να κανεις συνιαλο και να μπλεξεις τα μπουτια σου  :eusa_naughty: :2hysterical:
ας μη μπερδευουμε τους τυπους λαμπες με οτι φοραμε... και εμενα η προηγουμενη φοραγε 2 Η7 και αναβαν και οι 2...
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τις ρυθμισεις σωστα καιι αν δε σε καλυπτει να αλλαξεις λαμπες η να βαλεις εξτρα προβολακια  ;)
« Last Edit: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 12:03:49 μμ by VaSiLiSj »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #24 on: Κυριακή 25 Οκτώβριος 2020, 16:51:17 μμ
Stoneman τα led H4 γενικος δεν ανάβουν μαζι δυο σκαλες δεν θα γίνει τίποτα αν πειράξεις τον διακόπτη..

Οταν δλδ έχεις την μεσαία σκάλα κ κάνεις σινιάλο δεν ανάβουν και τα δύο νήματα μαζί?
Στα πρώτα μοντέλα 2000-2004 που δεν αναβε συνεχώς η μεσαία σκάλα , αλλά κ στα μεταγενέστερα πόσο δύσκολο είναι να τοποθετηθεί ενας διακόπτης παράλληλα με αυτόν του σινιάλου? και να αναβει ελεγχόμενα η μεγαλη σκάλα?

Επειδή μου το ανέφερες και μου άρεσε γιατι και το δικό μου άναβαν τα δυο μαζί με την αλογονου έχω στείλει email στην εταιρεία .Θα σας ενημερώσω μόλις απαντήσουν..

Σε ποιά εταιρεία ?

και να θες να κανεις συνιαλο και να μπλεξεις τα μπουτια σου  :eusa_naughty: :2hysterical: 

Γιατι οταν έχεις ανοίξει τη μεγαλη σκάλα έχεις σινιάλο?