Hellas Transalp Forum

Δισκόπλακα XLV 650

Giannissam · 5918

Offline Giannissam

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 1
on: Δευτέρα 11 Μάιος 2020, 20:23:55 μμ
Καλησπέρα σε όλους.
Ήρθε η ώρα να αλλάξω δισκόπλακα πίσω. Μου είπαν ότι η αυθεντική έχει κωδικό 43251MCB771 και κοστίζει 131 €. Έχετε κάποια γνώμη επ' αυτού; Είμαι από Βόλο. Ισχύει ο κωδικός και η τιμή; Ξέρετε κάποιον με πιο συμφέρουσα τιμή; (Έχω τη μηχανή από το 2005, μα δεν ξέρω πολλά από ανταλλακτικά).

Ευχαριστώ.

Γ.Σ.



Offline bestoftherest7

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 269
Reply #1 on: Δευτέρα 11 Μάιος 2020, 23:01:01 μμ
Καλησπερα.ναι αυτος ειναι ο κωδικος. Καλυτερα να βαλεις γνησια δισκοπλακα και γνησια τακακια.
Στο car που εψαξα βρηκα με 90 ευρω δισκοπλακα γνησια πισω.


XL650V


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Τετάρτη 13 Μάιος 2020, 18:40:14 μμ
Αν δεν βιάζεσαι εχει εδώ : https://www.davidsilverspares.co.uk/XL650V2-TRANSALP-2002/part_99752/
με € 79.92 αλλά δεν θυμάμαι έξοδα αποστολής .



Offline Marbley

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
Reply #3 on: Τρίτη 27 Ιούλιος 2021, 18:21:04 μμ
Ήρθε η ώρα και για μένα να αλλάξω δισκόπλακες/τακάκια στο ΤΑ XLV 650 (2001)! Η προτίμηση μου είναι να βάλω τα γνήσια μιας και οι δισκόπλακες αν δεν ξεχάσω κανένα λουκέτο πάνω μάλλον θα γεράσουν μαζί μου! Τα τακάκια απ'ότι βλέπω παίζουν στα 35/ζευγάρι οπότε χονδρικά 110 ευρά κόστος που δεν το θεωρώ απαγορευτικό, τουλάχιστον για την τσέπη μου... Οι δισκόπλακες από την άλλη τσούζουν ολίγον τι(περίπου 110 κάθε μία), πόσο μάλλον αν αλλάξεις και τις 3! Παρ'όλα αυτά διαβάζοντας σε διάφορα θρεντς το κόστος για μη γνήσιες και να είναι τίμιες πάνε γύρω στα 90 οπότε δε βλέπω μεγάλη διαφορά στα λ7, οπότε προσανατολίζομαι στα γνήσια... Έχει κάποιος κάτι διαφορετικό κατά νου?



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #4 on: Τρίτη 27 Ιούλιος 2021, 22:30:05 μμ
Ήρθε η ώρα και για μένα να αλλάξω δισκόπλακες/τακάκια στο ΤΑ XLV 650 (2001)! Η προτίμηση μου είναι να βάλω τα γνήσια μιας και οι δισκόπλακες αν δεν ξεχάσω κανένα λουκέτο πάνω μάλλον θα γεράσουν μαζί μου! Τα τακάκια απ'ότι βλέπω παίζουν στα 35/ζευγάρι οπότε χονδρικά 110 ευρά κόστος που δεν το θεωρώ απαγορευτικό, τουλάχιστον για την τσέπη μου... Οι δισκόπλακες από την άλλη τσούζουν ολίγον τι(περίπου 110 κάθε μία), πόσο μάλλον αν αλλάξεις και τις 3! Παρ'όλα αυτά διαβάζοντας σε διάφορα θρεντς το κόστος για μη γνήσιες και να είναι τίμιες πάνε γύρω στα 90 οπότε δε βλέπω μεγάλη διαφορά στα λ7, οπότε προσανατολίζομαι στα γνήσια... Έχει κάποιος κάτι διαφορετικό κατά νου?
Δοκίμασε δισκοπλακες braking με τακακι ebc  κόκκινα (οργανικά). Πολυ καλός συνδυασμός και οικονομικός. Αν δεν κάνω λάθος είναι στα συνεργαζομενα καταστήματα το Brake shop και έχουμε έκπτωση. Πάρε τηλέφωνο και ρώτα. Εγώ φοραγα τον παραπάνω συνδυασμο στο ΤΑ 600 και δουλευε τέλεια. Καλό αρχικό δάγκωμα και διάρκεια, παρόλο που ήταν οργανικά. Ιδανικα τα συνδυάζεις και με σψκηνακια υψηλής.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 09:10:14 πμ
O  Αγγλος  https://www.davidsilverspares.co.uk/   έχει την πίσω δισκόπλακα :
XL650V2 TRANSALP 2002Brake disc, Rear£82.50Genuine Part

Τα εμπρός τακάκια :
XL650V2 TRANSALP 2002   Brake pad set for Front Left hand caliper    £32.00    Genuine Part

και τα πίσω τακάκια :
XL650V2 TRANSALP 2002  Brake pad set for Rear caliper   £37.00   Genuine Part

Απο εκεί πήρα κάααααποτε τα περισσότερα ανταλλακτικά , τωρα δεν ξερω αν συμφέρει απο Λύρα σε Ευρω + μεταφορικά.



Offline Marbley

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
Reply #6 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 09:40:43 πμ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες! :D
Όσον αφορά τα τακάκια από Άγγλο νομίζω δε συμφέρει και λόγω κόστους (δεν έχει μεγάλη διαφορά με εδώ, 3-4€) και λόγω ημερών μέχρι να έρθουν... Τώρα όσον αφορά τις δισκόπλακες ακόμα ψάχνομαι και προβληματίζομαι γιατί αν πάρω γνήσιες θα τις ήθελα σετάκι με τα γνήσια τακάκια, νομίζω θα έχουν καλύτερη απόδοση, χωρίς να είμαι και σίγουρος!
Ο master and commander stefosg με έχει βάλει σε σκέψεις με το σετάκι που πρότεινε...
Μία ακόμα ερώτηση μη "ξεχειλώσω" και το thread, έχει διαφορά η δισκόπλακα για V1 από αυτή για V2 TA?



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #7 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 09:54:19 πμ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παίδες! :D
Όσον αφορά τα τακάκια από Άγγλο νομίζω δε συμφέρει και λόγω κόστους (δεν έχει μεγάλη διαφορά με εδώ, 3-4€) και λόγω ημερών μέχρι να έρθουν... Τώρα όσον αφορά τις δισκόπλακες ακόμα ψάχνομαι και προβληματίζομαι γιατί αν πάρω γνήσιες θα τις ήθελα σετάκι με τα γνήσια τακάκια, νομίζω θα έχουν καλύτερη απόδοση, χωρίς να είμαι και σίγουρος!
Ο master and commander stefosg με έχει βάλει σε σκέψεις με το σετάκι που πρότεινε...
Μία ακόμα ερώτηση μη "ξεχειλώσω" και το thread, έχει διαφορά η δισκόπλακα για V1 από αυτή για V2 TA?

Δεν νομίζω ότι υπάρχει καμία διαφορά στις δισόπλακες, αφού η διάσταση είναι ίδια σε όλες τις γενιές(ας το επιβεβαιώσει και κάποιος με 650). Γενικά το θέμα φρένου στην ΤΑ δεν θα δεις μεγάλες διαφορές από μάρκα σε μάρκα (δεν μιλάω για κινέζικες της κακίας ώρας). Εάν πάρεις ένα επώνυμο σετ με καλο τακάκι, σωληνάκια υψηλής και καλή εξάερωση θα έχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Ξαναλέω πάρε τηλεφωνα τα συνεργαζόμενα. Εφόσον είσαι μέλος θα ωφεληθείς εκπτώσεων. 



Offline Marbley

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 4
Reply #8 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 10:09:32 πμ
Thanx mate! Θα πάρω ένα τηλεφωνάκι να ενημερωθώ :)



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #9 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 13:12:54 μμ
Ειμαι κι'εγω για δισκοπλακες στο commuter ΤΑ του Νησιου και θα βαλω Braking. Σχετικα με τακακια, προτιμω τα Nissin και εχω δοκιμασει στο παρελθον Brembo και EBC.


" the PouroDuro spirit "


Offline sot econ

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 360
Reply #10 on: Τετάρτη 28 Ιούλιος 2021, 14:30:50 μμ
Braking και απο μένα , 6 χρόνια και 60.000 χλμ, κανένα πρόβλημα, με μαμίσια τακάκια.
τα Braking τακάκια  (κόκκινα) που έδινε προσφορά με τις δισκόπλακες , δεν είχαν κάποιο πρόβλημα αλλά δεν  ήταν και τα καλύτερα.

Μπροστά δισκόπλακα γνήσια 112€+ η μία, σύν τακάκια 36€ σύνολο 148€Χ2=296€.
Πιστεύω οτι η Braking θα είναι  κάτω απο τα 200€

Ο κωδικός ανταλλακτικού της εμπρός  δισκόπλακας είναι διαφορετικός
 απο το 2004 -2006    45251-MCB-771
απο το 2000 - 2003    45251-MCB-610   
και στο 600    45251-MAW-761 (εδώ είναι και διαφορετικός σε αριστερή και δεξιά)

Τώρα τι διαφορά έχει, ΑΝ ΕΧΕΙ, δεν το γνωρίζω, δεν πρέπει να είναι στις διαστάσεις.