Hellas Transalp Forum

Απεγκατασταση συναγερμου

marinero · 4166

Offline marinero

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 5
on: Πέμπτη 24 Οκτώβριος 2019, 21:16:28 μμ
Καλησπερα στην παρεα,κατοχος εδω και λιγο ημερων ενος transalp 650 2002 ,oλα καλα εκτος τον συναγερμο,ο προηγουμενος ιδιοκτητης ουτε κωδικους εχει ουτε κατι αλλο,το μονο που μου ειπε οτι τον εχει βαλει κατω απο τα οργανα,η μαρκα ειναι spyball αλλα δεν ξερω το μοντελο,οποτε για λογους ασφαλειας η απεγκατασταση ειναι μονοδρομος,δεν ξερω ομως αν η εταιρεια μπορει να το βρει,υπαρχει καποιος που να μπορει να τον βγαλει και να τον παρει κιολας και να μπορει να τον χρησιμοποιησει,και δεν ξερω και που τον εχει ενωσει,κλειδαρια,ηλεκτρονικη ?προφανως ουτε κ αυτος ηξερε μαλλον,



Offline jimpan21

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
Reply #1 on: Παρασκευή 25 Οκτώβριος 2019, 22:35:25 μμ
Γιατί δεν ρωτάς πρώτα αν μπορούν να στον κάνουν να δουλεύει σωστά; Αν το κόστος είναι λογικό κερδίζεις έναν συναγερμό.
Δεν το σκέφτεσαι;



Offline marinero

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 5
Reply #2 on: Σάββατο 26 Οκτώβριος 2019, 08:57:44 πμ
Γιατί δεν ρωτάς πρώτα αν μπορούν να στον κάνουν να δουλεύει σωστά; Αν το κόστος είναι λογικό κερδίζεις έναν συναγερμό.
Δεν το σκέφτεσαι;
καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον,ο συναγερμος δουλευει σωστα,καταρχην χωρις να ειμαι σιγουρος πρεπει να ειναι spyball, και αυτο απο καποιον που εχει το ιδιο κοντρολ με το δικο μου,δεν ξερω ομως ουτε μοντελο,ουτε κωδικους ,ουτε καν που εχει την ασφαλεια του,εψαξα αλλα δεν μπορω να την βρω,το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι κατω απο τα οργανα,οποτε σε περιπτωση εμπλοκης του πεφτω στο κενο χωρις να ξερω και να μπορω να κανω κατι,προτιμω δηλαδη να τον αφαιρεσω και να βαλω εναν που να γνωριζω τον τροπο λειτουργειας του,παρα να γινει κατι και να μην ξερω πως να διαχειριστω την ολη κατασταση,



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2019, 20:16:55 μμ
Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι .

Η εταιρία κ το σέρβις είναι στην Λ. Αθηνών .
Είχα κ εγώ τετοιο θέμα , πήγα κ μου έδωσαν το βιβλίο του συναγερμού δωρεάν, επίσης δωρεάν τα στηρίγματα , πληρωσα 18 ευρώ για μια καινουργια καλωδίωση ωστε να την αντικαταστήσω για σιγουριά.

Ο jimpan21 έχει δίκιο, πριν κάνεις οτιδήποτε περασε απο την αντιπροσωπεία.
Ισως με ενα μικρό κόστος τον τοποθετήσουν στην ουρά πίσω απο το φανάρι κ σωθείς .
Ενας συναγερμός της προκοπής κοστίζει κοντα στα 200 ευρώ.

Ριξε μια ματιά εδώ: https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24187.0
« Last Edit: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2019, 20:19:28 μμ by Stoneman »



Offline jimpan21

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 38
Reply #4 on: Τετάρτη 30 Οκτώβριος 2019, 23:28:30 μμ
Ακριβώς έτσι! Εμένα ήταν τοποθετημένος κάτω από τη σέλα, στο πίσω μέρος (πίσω από το χώρο για τα εργαλεία κλπ).
Ο προηγούμενος κάτοχος μου την πούλησε με "χαλασμένο συναγερμό".
Αυτή τη στιγμή ο συναγερμός κελαηδάει. Πλήρωσα 35 Ευρώ για δεύτερο χειριστήριο στην ΕΛΑΣΥΝ (την αγόρασα με ένα χειριστήριο συναγερμού) και έδωσα άλλα 20 Ευρώ σε ένα τοπικό μαγαζί εδώ στη Θεσσαλονίκη για τον έλεγχο και τη σωστή συνδεσμολογία (πολλά καλώδια ήταν κομμένα)
Κέρδος: περίπου 150-200 Ευρώ για την αγορά νέου συναγερμού.
Αν ο συναγερμός είναι καλός ίσως σε συμφέρει και σένα.



Offline marinero

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 5
Reply #5 on: Κυριακή 03 Νοέμβριος 2019, 20:52:42 μμ
Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι .

Η εταιρία κ το σέρβις είναι στην Λ. Αθηνών .
Είχα κ εγώ τετοιο θέμα , πήγα κ μου έδωσαν το βιβλίο του συναγερμού δωρεάν, επίσης δωρεάν τα στηρίγματα , πληρωσα 18 ευρώ για μια καινουργια καλωδίωση ωστε να την αντικαταστήσω για σιγουριά.

Ο jimpan21 έχει δίκιο, πριν κάνεις οτιδήποτε περασε απο την αντιπροσωπεία.
Ισως με ενα μικρό κόστος τον τοποθετήσουν στην ουρά πίσω απο το φανάρι κ σωθείς .
Ενας συναγερμός της προκοπής κοστίζει κοντα στα 200 ευρώ.

Ριξε μια ματιά εδώ: https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24187.
Σας ευχαριστω ολους για τον ενδιαφερον και τις απαντησεις σας,θα παω στην εταιρεια καποια στιγμη μηπως και τον τοποθετησουν καπου σε αλλο σημειο,παντως απο ενα μικρο ψαξιμο που εκανα εχει τις ιδιες λειτουργεις με τον spyball 6527 οποτε προφανως ειναι καλυτερη η λυση που μου προτεινετε,ειναι και κοντα μου κιολας οποτε πιστευω να εξυπηρετηθω,



Offline marinero

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 5
Reply #6 on: Κυριακή 03 Νοέμβριος 2019, 20:54:35 μμ
Δεν ξέρω σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι .

Η εταιρία κ το σέρβις είναι στην Λ. Αθηνών .
Είχα κ εγώ τετοιο θέμα , πήγα κ μου έδωσαν το βιβλίο του συναγερμού δωρεάν, επίσης δωρεάν τα στηρίγματα , πληρωσα 18 ευρώ για μια καινουργια καλωδίωση ωστε να την αντικαταστήσω για σιγουριά.

Ο jimpan21 έχει δίκιο, πριν κάνεις οτιδήποτε περασε απο την αντιπροσωπεία.
Ισως με ενα μικρό κόστος τον τοποθετήσουν στην ουρά πίσω απο το φανάρι κ σωθείς .
Ενας συναγερμός της προκοπής κοστίζει κοντα στα 200 ευρώ.

Ριξε μια ματιά εδώ: https://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24187.0
Ηπεριοχη μου ειναι Ιλιον ,