Hellas Transalp Forum

παιδια θελω τα φωτα σας

ntinos50 · 5450

Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
on: Παρασκευή 03 Μάιος 2019, 17:54:11 μμ
πηγαινοντας στο χωριο μετα απο εθνικη οδο και φτανοντας στην πρωτη πολη που πηγαινα με μικρη ταχυτητα μου ψαρευε παρα πολλυ μεχρι που δεν μπορουσα να κρατησω το τιμονι ,πιστευωτας οτι ειναι λαστιχο σταματω και κοιταζω, ηταν μια χαρα ξεκιναω παλι τα ιδια οταν ομως ανοιξα λιγο ταχυτητα σταματισε μεχρι που εφτασα στο χωριο ,το πηγα στον μαστορα την αλλη μερα και αφου σηκωσαμε τον τροχο ειδαμε οτι επαιζε και μου ειπε οτι χρειαζετε ρουλεμαν,τα αλαξαμε και το πηγα σπιτι,εφυγα για τον γυρισμο στον δρομο ολα ενταξει,με το που αφηνω την αττικη οδο και μπαινω κηφησιας αρχισε παλι το ψαρεμα το εφερα σπιτι και φοβαμαι να το κουνισω ..δωστε μου τα φωτα σας τι μπορει να ειναι;



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Παρασκευή 03 Μάιος 2019, 19:23:45 μμ
Οταν λέμε ψάρευε? Αλλαζες λωρίδα κυκλοφορίας ? η απλά δεν κρατούσες την ευθεία?
Τα ρουλεμάν τιμονιού είναι οκ?

Αν έτρεμε ισως θέλει ζυγοστάθμιση.

Πιστεύω πάντως οτι τα ρουλεμαν δεν ήταν η μόνη αιτία.

Ελεγξε και τα ρουλεμάν του άλλου τροχού ο μάστορης ? λέω τώρα εγώ. Επειδή δεν αναφέρεις ποιά αλλαξες.

Αν δεν ειναι απο εκεί ίσως είναι θέμα αεροδυναμικής , είσαι με μπαγκαζιέρα η χωρίς ?



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #2 on: Παρασκευή 03 Μάιος 2019, 19:34:11 μμ
Το τρέμουλο συνήθως είναι από αζυγοστάθμητο τροχό. Εφόσον άλλαξες τα ρουλεμάν, κάνε και μία ζυγοστάθμιση ...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #3 on: Παρασκευή 03 Μάιος 2019, 20:53:40 μμ
Οταν λέμε ψάρευε? Αλλαζες λωρίδα κυκλοφορίας ? η απλά δεν κρατούσες την ευθεία?
Τα ρουλεμάν τιμονιού είναι οκ?
οχι πηγαινε δεξια αριστερα φαντασου εναν τροχο στο αμαξι με ξεβιδωμενα μπουλονια
ναι του τιμονιου ειναι ενταξει

Ελεγξε και τα ρουλεμάν του άλλου τροχού ο μάστορης ? λέω τώρα εγώ. Επειδή δεν αναφέρεις ποιά αλλαξες.
οχι δεν τα κοιταξαμε ισως γιατι του ειπα οτι ετρεμε μπροστα ..τα μπροστινα αλαξα

Αν δεν ειναι απο εκεί ίσως είναι θέμα αεροδυναμικής , είσαι με μπαγκαζιέρα η χωρίς ?
μπαγκαζιερα εχω αλλα αδεια

Το τρέμουλο συνήθως είναι από αζυγοστάθμητο τροχό. Εφόσον άλλαξες τα ρουλεμάν, κάνε και μία ζυγοστάθμιση ..

θα το κοιταξω και αυτο με την ζυγοσταθμιση



john lk

  • Guest
Reply #4 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 05:26:55 πμ
Απο ο΄τι μπορω να καταλαβω δεν μιλαει ο φιλος για τρεμουλο (οπως πχ φαινομενο sami η ελλιπη ζυγοσταθμιση) αλλα για ψαρεμα αριστερα / δεξια σε μικρη ταχυτητα. Γενικα τα τρεμουλα που αναφερω εμφανιζονται σε ταχυτητες 80-120 χλμ/ωρα, οχι πηγαινοντας αργα.
Κατα την γνωμη δεν ειναι θεμα ζυγοσταθμισης ουτε αεροδυναμικης, πιο πολυ προσανατολιζομαι σε ρουλεμαν τιμονιου η/και τροχων (ξανα??) η σε αναρτησεις (πχ  θεματα αμορτισερ η λαδιων). Το οτι εφτιαξε αλλαζοντας τα ρουλεμαν μπροστα δειχνει εκει την πιθανη αιτια, γιατι ομως το ξαναεκανε?? Επισης ελεγθηκαν τα σφιξιματα των αξονων εμπρος /πισω με δυναμοκλειδο?? (εμπρος 64Nm, πισω 95Nm).
Οπως και να εχει χρειαζεται ψαξιμο για να βρεθει η αιτια και να φτιαχτει, ειναι επικινδυνο να οδηγεις ετσι.



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #5 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 07:09:45 πμ
Απο ο΄τι μπορω να καταλαβω δεν μιλαει ο φιλος για τρεμουλο (οπως πχ φαινομενο sami η ελλιπη ζυγοσταθμιση) αλλα για ψαρεμα αριστερα / δεξια σε μικρη ταχυτητα. Γενικα τα τρεμουλα που αναφερω εμφανιζονται σε ταχυτητες 80-120 χλμ/ωρα, οχι πηγαινοντας αργα.
Κατα την γνωμη δεν ειναι θεμα ζυγοσταθμισης ουτε αεροδυναμικης, πιο πολυ προσανατολιζομαι σε ρουλεμαν τιμονιου η/και τροχων (ξανα??) η σε αναρτησεις (πχ  θεματα αμορτισερ η λαδιων). Το οτι εφτιαξε αλλαζοντας τα ρουλεμαν μπροστα δειχνει εκει την πιθανη αιτια, γιατι ομως το ξαναεκανε?? Επισης ελεγθηκαν τα σφιξιματα των αξονων εμπρος /πισω με δυναμοκλειδο?? (εμπρος 64Nm, πισω 95Nm).
Οπως και να εχει χρειαζεται ψαξιμο για να βρεθει η αιτια και να φτιαχτει, ειναι επικινδυνο να οδηγεις ετσι.
ναι δεν ειναι τρεμουλο αλλα ψαρεμα δεξια αριστερα εντονο σε μικρη ταχυτητα παντα τα ρουλεμαν του τιμονιου τα ελενξαμε και ειναι οκ τα σφιξιματα ειναι οκ με δυναμοκλειδο το μονο που μου μενει τωρα ειναι να δω τις μπουκαλες να δω ελατηρια και λαδια



Offline Στησίλαος

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 37
Reply #6 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 07:15:07 πμ
Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και τα συνεμπλοκ τροχών πίσω, τα λάστιχα που έχει εσωτερικά στην βάση των ακτίνων, αποκτούν μπόσικα. Δεν είναι ακριβά...Μαζί με μια ζυγοστάθμιση πιστεύω θα λυθεί το θέμα...


"Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου" Πλάτων


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Reply #7 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 09:19:19 πμ
Ντινο εμενα μου μυριζει ρουλμαν τιμονιού. Όταν λες ότι το ελεγξε τι εκανε;


Παύλος Καρούμπης


Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #8 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 11:15:39 πμ
Ντινο εμενα μου μυριζει ρουλμαν τιμονιού. Όταν λες ότι το ελεγξε τι εκανε;
σηκωσαμε την μηχανη και κοιταξαμε αν εχει τζογο το μπροστινο
το μονο που δεν κοιταξαμε ειναι πισω τροχο και ρουλεμαν και σινεμπλοκ



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #9 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 11:17:38 πμ
Ίσως χρειαστεί να αλλάξεις και τα συνεμπλοκ τροχών πίσω, τα λάστιχα που έχει εσωτερικά στην βάση των ακτίνων, αποκτούν μπόσικα. Δεν είναι ακριβά...Μαζί με μια ζυγοστάθμιση πιστεύω θα λυθεί το θέμα...
αυτο θα κανουμε τη δευτερα και ελπιζω εκει να ειναι το προβλημα
θα επανελθω με φωτο και τη λυση



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #10 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 12:02:32 μμ
Ντίνο, Καλημέρα !!!
Κάτι τέτοιο έπαθα πέρυσι. Ήταν τα ρουλεμαν τιμονιού.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #11 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 12:29:08 μμ
Ντινο τα ρουλεμαν του τιμονιου δεν ειναι απαραιτητο να εχουν τζογο για να θελουν αλλαγη Συνηθως δε το αντιθετο συμβαινει! Δηλαδη αν εχουν φθορα (συνηθως το κατω) τοτε οσο ειναι σωστα (ή και υπερβολικα) σφιγμενα κολαει το τιμονι στην θεση που ο τροχος ειναι ευθεια μπροστα Το φαινομενο τοτε του ψαρεματος επιδεινωνεται οσο μικροτερη ειναι η ταχυτητα
Αν λασκαριστουν λιγο τα ρουλεμαν τοτε το ψαρεμα εξαφανιζεται αλλα μετα υπαρχει τζογος κατι που φυσικα δεν ειναι σωστο

Τα υπολοιπα που αναφερθηκαν, σινεμπλοκ, ζυγοσταθμιση, αεροδυναμικη, και οτι αλλο δεν ευσταθουν στην συγκεκριμενη περιπτωση



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #12 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 15:03:51 μμ
Ντίνο, Καλημέρα !!!
Κάτι τέτοιο έπαθα πέρυσι. Ήταν τα ρουλεμαν τιμονιού.
καλως Γιαννη θα το κοιταξουμε κιαυτο



Offline ntinos50

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1714
  • Η αγαπη μου Honda XL 650 V Transalp
    • pagkas
Reply #13 on: Σάββατο 04 Μάιος 2019, 15:07:31 μμ
Ντινο τα ρουλεμαν του τιμονιου δεν ειναι απαραιτητο να εχουν τζογο για να θελουν αλλαγη Συνηθως δε το αντιθετο συμβαινει! Δηλαδη αν εχουν φθορα (συνηθως το κατω) τοτε οσο ειναι σωστα (ή και υπερβολικα) σφιγμενα κολαει το τιμονι στην θεση που ο τροχος ειναι ευθεια μπροστα Το φαινομενο τοτε του ψαρεματος επιδεινωνεται οσο μικροτερη ειναι η ταχυτητα
Αν λασκαριστουν λιγο τα ρουλεμαν τοτε το ψαρεμα εξαφανιζεται αλλα μετα υπαρχει τζογος κατι που φυσικα δεν ειναι σωστο

Τα υπολοιπα που αναφερθηκαν, σινεμπλοκ, ζυγοσταθμιση, αεροδυναμικη, και οτι αλλο δεν ευσταθουν στην συγκεκριμενη περιπτωση
καλως Κωστη αλλα απο τοτε που τα αλαξα δεν τα εχω πειραξει ουτε σφιξιμο ουτε τιποτα λες να φθαρθηκαν τοσο γρηγορα; ενα εναμιση χρονο τα εβαλα