Hellas Transalp Forum

Πίσω ανάρτηση

jimtrouble · 4679

Offline jimtrouble

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 20
on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 16:42:26 μμ
Καλησπέρα σε όλους!

Λόγω των κιλών μου (130), όπως καταλαβαίνετεε όταν ανεβαίνω εγώ κατεβαίνει το TA. Μπορώ να το ρυθμίσω να είναι πιο σκληρή η ανάρτηση; Πρέπει να αλλάξω κι ελατήριο; Άμα ανέβει και άλλο άτομο πίσω νομίζω θα πετάξει σπίθες...

Ευχαριστώ!



Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #1 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 17:04:51 μμ
Λόγω των κιλών μου (130), όπως καταλαβαίνετεε όταν ανεβαίνω εγώ κατεβαίνει το TA. Μπορώ να το ρυθμίσω να είναι πιο σκληρή η ανάρτηση; Πρέπει να αλλάξω κι ελατήριο; Άμα ανέβει και άλλο άτομο πίσω νομίζω θα πετάξει σπίθες...

Ναι ρυθμιζεται, αλλα η ρυθμιση θελει βγαλσιμο του κουτιου της μπαταριας στο 650 (οχι τελειως) ωστε να δωσει χωρο να αλλαξουν οι ρυθμισεις του δαχτυλιδιου προφορτισης και του δαχτυλιδιου ασφαλειας (με σφυρι και κομενο κατσαβιδι ή κατι παρομοιο). Αλλα καλυτερα να ψαξεις για πιο στιβαρο ελατηριο εφ'οσον εισαι 130 κιλα.


" the PouroDuro spirit "


Offline Silversurfer

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 659
Reply #2 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 17:21:43 μμ


HYPERPRO ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ


ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΙΔΕΣ


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #3 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 18:39:06 μμ
Και εγώ ψηφίζω Χάιπερπρο, κάπου στα 100€. Η προφόρτιση δεν σκληραίνει το ελατήριο.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #4 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 18:41:15 μμ
Ναι ρυθμιζεται, αλλα η ρυθμιση θελει βγαλσιμο του κουτιου της μπαταριας στο 650 (οχι τελειως) ωστε να δωσει χωρο να αλλαξουν οι ρυθμισεις του δαχτυλιδιου προφορτισης και του δαχτυλιδιου ασφαλειας (με σφυρι και κομενο κατσαβιδι ή κατι παρομοιο). Αλλα καλυτερα να ψαξεις για πιο στιβαρο ελατηριο εφ'οσον εισαι 130 κιλα.
Νομίζω πιο εύκολο είναι να το τραβηξεις από κάτω, από το να βγάλεις το υπόλοιπα. Τουλάχιστον έτσι τον έχω κάνει όσες φορές το έχω βγάλει. 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #5 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 18:56:40 μμ
Νομίζω πιο εύκολο είναι να το τραβηξεις από κάτω, από το να βγάλεις το υπόλοιπα. Τουλάχιστον έτσι τον έχω κάνει όσες φορές το έχω βγάλει. 

Δεν καταλαβαινω τι λες Στεφανε αλλα το 600 ισως ειναι διαφορετικο. Στο 650 μια βιδα ουσιαστικα λυνεις, αυτη ατο πανω μερος του κουτιου της μπαταριας και μετα τραβας το κουτι εξω και το "στερεωνεις/ακουμπας" καπου προσωρινα ωστε να αποκτησεις προσβαση στα δαχτυλιδια - ουτε καν τους πολους δεν αποσυνδεεις.

Ενας λογος που εβαλα Ohlins ΜΕ τηλεπροφορτιση ειναι οτι ειχα βαρεθει αυτη την ιστορια του σφιξε/ξεσφιξε καθως χρησιμοποιω αρκετα το μηχανακι δικαβαλος. Βεβαια στο δευτερο ΤΑ που εχω στο Νησι ακομη κανω αυτη τη δουλεια αλλα μια φορα καθε καλοκαιρι που παω δικαβαλος/φορτωμενος στη Γαλλια.
« Last Edit: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 23:42:29 μμ by XLGeorge »


" the PouroDuro spirit "


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2748
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #6 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 19:02:05 μμ
Ενας λογος που εβαλα Ohlins ΜΕ προφορτιση....

Γιώργο εννοείς τηλεπροφόρτιση, έτσι; Μόνο η ΟHLINS την προσφέρει σε ΤΑ;


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline XLGeorge

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2452
  • XLV650, CRF1000
Reply #7 on: Τετάρτη 20 Μάρτιος 2019, 23:49:11 μμ
Γιώργο εννοείς τηλεπροφόρτιση, έτσι; Μόνο η ΟHLINS την προσφέρει σε ΤΑ;

Γιαννη ναι, το διορθωσα πιο πανω. Οχι μονο η Ohlins, και η WP παλιοτερα αλλα δεν ξερω αν βγαζει ακομη αυτο το αμορτισερ για το ΤΑ. To Ohlins που εχω εγω ειναι το ΗΟ823.


" the PouroDuro spirit "