Hellas Transalp Forum

ΦΛΑΣ ΔΙΠΛΟΥ ΝΗΜΑΤΟΣ

klearxos · 8995

Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
on: Δευτέρα 19 Νοέμβριος 2018, 13:43:22 μμ
Σύντροχοι γειά σας..
Καλό Χειμώνα  :) :) ξεκίνησε κι εδώ.. :2hysterical: εντάξει..
Στο ΤΑ 400V & 600V, τα μπροστινά φλας  είναι διπλού νήματος τα οποία είναι μόνιμα αναμμένα
και όταν πατάς αλλαγή φλάς αναβοσβήνουν. (Old japan style) και επιστρέφουν στη μόνιμη θέση τους.
Ερώτημα έχει δοκιμάσει κανείς λάμπες LED για αντικατάσταση ? της κλασικής.....Ευχαριστώ.
Υπ' όψιν με την ίδια έννοια το άναμα της.


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #1 on: Τρίτη 20 Νοέμβριος 2018, 15:00:44 μμ
Μάλλον δεν είναι διπλού νήματος από μαμά, για τα 600άρια τουλάχιστον. Αλλά δεν έχει σημασία, η αλλαγή σε led γίνεται, αλλά νομίζω χρειάζεται και φλασιέρα για να είναι οι χρόνοι αναβοσβυσήματος σωστοί.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Τρίτη 20 Νοέμβριος 2018, 16:26:42 μμ
Μάστορη , στην 600αρα δεν ισχύει το διπλό λαμπάκι, αλλά αφού είσαι σίγουρος ότι ετσι είναι στο δικό σου δεν έχω αντίρρηση.

Λογικά θα είναι το κλασικό λαμπάκι 12V 21/5W) (STANLEY)

 Και αυτό είναι το ίδιο σε led : 

https://www.skroutz.gr/s/12804434/%CE%94%CE%B9%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%9B%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B1-LED-12V-SMD-T25-1157-BAY15D-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-%CE%A8%CF%85%CF%87%CF%81%CF%8C-5W.html

Να προσέξεις το μήκος αν χωράει , γιατί υπάρχουν κ κοντύτερα .

Σε βλέπω όμως να μπλέκεις σε περιπέτειες, αφού όπως πολύ σωστά είπε κ ο Γιάννης λόγω μείωσης του φορτίου θα πρέπει να αλλάξεις κ ρελέ φλάσερ η να βάλεις αντίσταση φορτίου ωστε να ''ξεγελάσεις '' το ήδη υπάρχον φλάσερ για να μη γίνει το μηχανάκι χριστουγεννιάτικο δέντρο μέρες πούναι . :2hysterical:



Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #3 on: Τρίτη 20 Νοέμβριος 2018, 20:43:14 μμ
Ευχαριστώ και τους δύο παίδες.
Υποψιάζομαι ότι θέλει κάτι τι κ η φλασιέρα
αλλά είπα μήπως τόχει κάνει κάποιος.
Ευχαριστώ για το λινκ Νικόλα.

Τα μειντ ιν ΤΖΑΠΑΝ μέχρι το 1996 έχουν διπλό νήμα μπροστά και...παρεμπιπτόντως
μονό δισκόφρενο μπροστά (Japanesse 400/600 manual se ka8ara jiaponezika... :2hysterical:)
(εκτός κι αν έχουν αλλαχθεί.. :o..)


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


john lk

  • Guest
Reply #4 on: Τρίτη 20 Νοέμβριος 2018, 23:33:15 μμ
Διπλο νημα μπροστα εχουν μονο αυτα που προοριζοταν για κυκλοφορια στην Ιαπωνια για να συμμορφωνονται με την εκει νομοθεσια.
Τα 400αρια ειχαν παραχθει για κυκλοφορια ΜΟΝΟ στην Ιαπωνια (και πουθενα αλλου), γι΄αυτο ολα ειχαν διπλο νημα. Εισηχθησαν σαν μεταχειρισμενα στην Ελλαδα. Πιθανως να εχουν εισαχθει και μεταχειρισμενα 600αρια απο την Ιαπωνια τα οποια και αυτα θα εχουν διπλο νημα (αν και δεν εχω δει κανενα 600αρι να κυκλοφορει με αναμμενα τα φλας του).



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #5 on: Τετάρτη 21 Νοέμβριος 2018, 07:10:45 πμ
To φλασερ για λεδ δεν ειναι προβλημα
Βρισκεις στο ebay με μερικα μονο ευρω Καπου κοντα στα 3 αν θυμαμαι καλα το πηρα εγω και δουλευει απροβληματιστα χρονια τωρα



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #6 on: Τετάρτη 21 Νοέμβριος 2018, 07:53:42 πμ
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι προς τι η αλλαγή .  :eusa_think:

Εκτός κ αν ο Κλέαρχος έχει τπτ φαγούρες   :butthead:

 :2hysterical: :2hysterical:



Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #7 on: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2018, 21:02:46 μμ
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι προς τι η αλλαγή .  :eusa_think:

Εκτός κ αν ο Κλέαρχος έχει τπτ φαγούρες   :butthead:

 :2hysterical: :2hysterical:
Με τρώει η τσέπη μου Νικόλα..έχω 4 ευρώ και λέω να τα φάω , να μη τα δώσω του Αλέξη..χαχαχαχα


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #8 on: Τρίτη 27 Νοέμβριος 2018, 21:06:02 μμ
Kάντα σουβλάκια . :2hysterical:



Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #9 on: Πέμπτη 29 Νοέμβριος 2018, 22:59:19 μμ
Kάντα σουβλάκια . :2hysterical:

Τα έκανα σουβλάκια Νικόλα....
χε χε !!! :goofy: τελικά τα ΛΕΝΤ φώτα στη μηχανή ΔΕΝ λένε !!! η απόσταση φωτισμού
είναι μμμμμμμμ...στο μισό και βγάλε  :angry4:.....(όχι για τα φλάς για τα κεντρικά λέω....)
έχεις πμ...
« Last Edit: Πέμπτη 29 Νοέμβριος 2018, 23:02:27 μμ by klearxos »


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #10 on: Παρασκευή 30 Νοέμβριος 2018, 14:15:57 μμ
Διαφωνώ. Τα led λένε εφόσον χρησιμοποιηθεί καλή λάμπα (Σε ποιότητα). Οι δικές μου λάμπες φλας (led) βγάζουν μάτι και είχα πάρει ότι πιο δυνατό βρήκα στο eBay. Για να φαίνομαι. Το ίδιο και για το πίσω στοπ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #11 on: Παρασκευή 30 Νοέμβριος 2018, 14:20:09 μμ
Ποιές είχες πάρει Στέφανε? έχεις λινκ ?

Ψάχνομαι σιγά σιγά να λεντοποιήσω το CBF.
Οχι μεγάλες, φλάς αρχικά κ ίσως πίσω στοπ/θέσης.



Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #12 on: Παρασκευή 30 Νοέμβριος 2018, 23:23:41 μμ
Διαφωνώ. Τα led λένε εφόσον χρησιμοποιηθεί καλή λάμπα (Σε ποιότητα). Οι δικές μου λάμπες φλας (led) βγάζουν μάτι και είχα πάρει ότι πιο δυνατό βρήκα στο eBay. Για να φαίνομαι. Το ίδιο και για το πίσω στοπ.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


..........Λένε .......όπως λες,  άρα δεν τόχεις δοκιμάσει φίλε μου.... :eusa_naughty:
όταν τις κοιτάζεις από κοντά ....στραβώνουν...
Σε απόλυτο σκοτάδι !!!!! κάτι κάνουν... αλλά στην πόλη χάνονται !!!!! εντελώς...ναι μεν λευκό το φως
αλλά η μεγάλη σκάλα πιο μικρή και από την μικρή ....με καλή λάμπα.!!!...ΕΦΥΓΕ την ίδια βραδιά... :asshaking:
(άναβα προβολείς για να δώ) :shoking: ....άστο κλάμα....


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #13 on: Παρασκευή 30 Νοέμβριος 2018, 23:30:08 μμ
Ποιές είχες πάρει Στέφανε? έχεις λινκ ?

Ψάχνομαι σιγά σιγά να λεντοποιήσω το CBF.
Οχι μεγάλες, φλάς αρχικά κ ίσως πίσω στοπ/θέσης.

Αυτό λέω Νικόλα... για φλάς και π@π@ρι@ς είναι ότι πρέπει .. :eusa_clap:
για ΚΕΝΤΡΙΚΟ φώς  :2hysterical: άστο κλάμα λέμε,, για δοκίμασε να δείς....
και στο αυτοκίνητο δοκίμασα τη μιά (καθ ότι Η4). καί οδήγούσα μονόμπαντα !!!!!
σαν τον Χοσέ Νταγιάν, ένα πράμα.... :evil7:
Δες σου χω ένα πμ...


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #14 on: Παρασκευή 30 Νοέμβριος 2018, 23:34:51 μμ
Εγώ αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι προς τι η αλλαγή .  :eusa_think:

Εκτός κ αν ο Κλέαρχος έχει τπτ φαγούρες   :butthead:

 :2hysterical: :2hysterical:

Ποιές είχες πάρει Στέφανε? έχεις λινκ ?

Ψάχνομαι σιγά σιγά να λεντοποιήσω το CBF.
Οχι μεγάλες, φλάς αρχικά κ ίσως πίσω στοπ/θέσης.


Και λές οτι εγώ ψάχνομαι και έχω φαγούρα  ??? ??????? ;D :P  :eusa_clap:


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #15 on: Σάββατο 01 Δεκέμβριος 2018, 00:39:32 πμ
..........Λένε .......όπως λες,  άρα δεν τόχεις δοκιμάσει φίλε μου.... :eusa_naughty:
όταν τις κοιτάζεις από κοντά ....στραβώνουν...
Σε απόλυτο σκοτάδι !!!!! κάτι κάνουν... αλλά στην πόλη χάνονται !!!!! εντελώς...ναι μεν λευκό το φως
αλλά η μεγάλη σκάλα πιο μικρή και από την μικρή ....με καλή λάμπα.!!!...ΕΦΥΓΕ την ίδια βραδιά... :asshaking:
(άναβα προβολείς για να δώ) :shoking: ....άστο κλάμα....
Να σημειώσω ότι αναφέρομαι δε λάμπες για φλας εμπρός, πίσω και στοπ. Στην Η4 του φαναριου χρησιμοποιώ πολύ καλής ποιότητας αλογονου. Συμφωνώ ότι εκεί led δεν δουλεύει.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk




Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #16 on: Σάββατο 01 Δεκέμβριος 2018, 20:08:11 μμ
Ας κάνουμε λοιπόν κουβεντούλα  ....

Ακόμα κ σε λάμπες λεντ υπάρχουν, όπως κ σε όλα δλδ, ποιοτικά κ επώνυμα προιόντα αλλά με μεγάλη διαφορά τιμής .

Και όπως θα δείτε εδώ :   https://www.powerbulbs.com/store/category/led-car-bulbs

μια επώνυμη λάμπα led για μπροστά πχ η  Philips X-tremeUltinon LED H4  κοστίζει £ 154.99  επί 1,3 για να γίνει ευρώ.

Γράφει για 200%  επιπλέον φωτεινότητα , αλλά και οτι είναι παρανομη η χρήση της εντός δρόμου (Not road legal)
Φυσικά αν κόστιζε 30-40 ευρώ εδώ στο Καραγκουνιστάν όλοι θα την είχαν βάλει αφού έλεγχος δεν υπάρχει. :2hysterical:
Αρα δεν μπορούμε και κατηγορούμε τις λάμπες LED επειδή  λόγω φτώχειας  η άγνοιας αγοράζουμε ότι πιό φθηνό βρούμε .
Πετάει ο άλλος επάνω την Κινεζιά κ μπήκε με τη μία στο κόσμο της τεχνολογίας . ;D

Μπορείτε δλδ να δώσετε μόλις £30.99 για δύο λάμπες Philips X-treme Ultinon P21/5W Red LED για πίσω στοπ/θέσης και άλλες £15.99 επί το 4 για τα φλάς?
Δλδ όσο κοστίζει το μισό μηχανάκι για λαμπάκια? . Εδώ κ αν παίζει το ρητό ''κάντα μάστορη σουβλάκια κ μάλιστα διπλή πίτα''. :2hysterical:

Δεν θα τα δώσω ποτέ αυτά τα λ7, με τπτ, εγώ δεν τα δίνω , αλλά είναι κ παλαβοί αυτοί που τα ζητάνε. :jack:
 Δεν είναι μόνο η αγορά τους , είναι κ το ότι αν κατι πάει στραβά αντε να τις αντικαταστήσεις.

Πχ εδώ μπορείτε να βρείτε όχι μόνο λάμπες   https://www.superbrightleds.com/cat/led-headlight-bulbs-conversion-kits/
αλλά και ολόκληρα φανάρια :   https://www.superbrightleds.com/cat/truck-lights-lamps/  αν κα τα έξοδα μεταφοράς κ τελωνείου θα διπλασιάσουν την αρχική τιμή.

Χθες ψάχνοντας στο youtube έπεσα σε αυτό το Ρώσο :

http://www.youtube.com/watch?v=woWZ2j0vmbg&t=24s

Δεν ξέρω που τις βρήκε αυτές τις λάμπες, είναι led και ονομάζονται Edison Retro led , αλλά δεν τις βρίσκω πουθενά, υπάρχουν σε 220V για το σπίτι σε όλους τους τύπους αλλά 12βολτες εδώ δεν βρήκα.
Ομως ο Ρώσος δίνει λινκ στον ali με κόστος 1 ευρω κ κάτι.
Ομως δεν ξερω αν τις αγόρασε για το στύλ τους η για το ότι βγαζουν περισσότερη φωτεινότητα?  :eusa_think:
 
« Last Edit: Σάββατο 01 Δεκέμβριος 2018, 20:10:40 μμ by Stoneman »



Offline klearxos

  • Θά θελα πάλι να πηγαίνω σαν
  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 138
  • ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος
Reply #17 on: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 22:47:59 μμ


μια επώνυμη λάμπα led για μπροστά πχ η  Philips X-tremeUltinon LED H4  κοστίζει £ 154.99  επί 1,3 για να γίνει ευρώ.


 

Είπαμε να αλλάξουμε κανένα λαμπάκι Νίκο στη μηχανή, όχι να πουλήσουμε  :eusa_naughty:τη μηχανή να αγοράσουμε το λαμπάκι,   χαχαχαχαχ :2hysterical:
....και αυτό εννοούσα από την αρχή μόνο για φλας και παπ@ρ@κια. ΟΚ  .....αλλά .όχι για κεντρικό φως. Το ανέφερα επειδή το  είπε ο stefosg, ....οτι τα μπροστά που κυκλοφοράνε
είναι χάλια, και είναι όλη η εμπορία τους, μειντ ιν τσάινα,  :2cool:ακόμη και στα μοτομάγαζα.. με Ντοκουμέντα..


οχτώ τα πόδια του καβρού που παν ομπρώς κ πίσω τόσες αγάπες ήκαμα μέχρι να σ'αποκτήσω...


Offline petros047

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 118
Reply #18 on: Δευτέρα 03 Δεκέμβριος 2018, 10:51:25 πμ
Επειδη το εχω ψαξει για αλλο οχημα οι λαμπες led,xenon δεν κανουν για τα δικα μας φαναρια ουτε για τα αντιστοιχα αυτοκινητων γιατι δεν μπορουν να βγαλουν σωστο cutoff με αποτελεσμα και εμεις να μην βλεπουμε σωστα και τον απεναντι να τυφλωνουμε.
Οι λαμπες led , xenon θα μπορουσαν να δουλεψουν σε φαναρια που εχουν projector lens και οχι απλο καθρέφτη για τον απλο λογο οτι δεν διαχέετε το ιδιο το φως απο led , xenon με αλλογονου λαμπα οποτε ο καθρεφτης δεν κανει σωστα την δουλεια του.
Θα μου πειτε αφου στην λαμπα led εχουν βαλει γυρ γυρω led ή 3 led ή led με lens.Αυτα δεν δουλευουν ειναι απλα πατεντες.
Για σωστη δουλεια πρεπει να κανουμε diy fitment projector στο φαναρι μας.