Παρασκευή 18 Ιανουάριος 2019, 17:20:18 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Αν είναι η πρώτη σας επίσκεψη στο Forum, ειναι σημαντικό να δείτε πρώτα  αυτό

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 [2] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Ακουγεται διαφορετικα η 3η ταχυτητα απο οτι οι αλλες?  (Αναγνώστηκε 1463 φορές)
γκ
Hailwood, Agostini, Roberts,
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο

« Απάντηση #25 στις: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2018, 08:01:30 πμ »

Παπακι εχω κανει Smiley Smiley αλλαγη κυλινδροπιστονο

Τότε προχώρα, αφού βεβαιωθείς ότι χρειάζεται.

..το πορισμα του μηχανικου ηταν οτι εχει παρει κενα το ενα γραναζι με το αλλο γι'αυτο και κανει τον θορυβο αυτον..

Φυσικά αυτό κάποτε θα γίνει και θα αρχίσει από την πιό δουλεμένη ταχύτητα. Αλλά μιλάμε για για άπειρα χλμ. Τέτοια φθορά όλα τα οχήματα θα πάθουν, αλλά σκεφθείτε, πότε το ξαναπάθατε;

ΥΓ. Το RX 7 ελατήρια ήθελε;
Καταγράφηκε

Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!
petros047
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #26 στις: Τρίτη 06 Νοέμβριος 2018, 13:46:37 μμ »

ΥΓ. Το RX 7 ελατήρια ήθελε;
Οχι δεν εχει αν μιλας σε σχεση με εμβολοφορους κινητηρες.Δικα του εχει και ειναι αρκετα ευκολα να αλλαχθουν.
Και ευτυχώς δεν εχει να ασχοληθείς με κανενα ειδος συχρονισμου
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

« Απάντηση #27 στις: Τετάρτη 07 Νοέμβριος 2018, 08:36:15 πμ »

Ειχα και εγω το ιδιο προβλημα στο παλιο ΤΑ που ειχα..το πορισμα του μηχανικου ηταν οτι εχει παρει κενα το ενα γραναζι με το αλλο γι'αυτο και κανει τον θορυβο αυτον..

Σωστά Βασίλη , ετσι είναι , απλά αν ο θόρυβος δεν είναι ενοχλητικός , με μια καλή συντήρηση δεν έχει πρόβλημα το μηχανάκι.
Καταγράφηκε
petros047
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #28 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 16:31:50 μμ »

Να ρωτήσω κάτι ακόμα αν ήταν γρανάζι δεν θα έπρεπε να ακούγεται ο θόρυβος και όταν φρενάρει η μηχανή με 3 ταχύτητα ; Καθώς τα γρανάζια πάλι δουλεύουν και αν φρενάρει σε κατηφόρα ίσως και με πιο μεγάλο φορτίο
Σε μένα συμβαίνει μόνο στο άνοιγμα
Καταγράφηκε
transalpakias86
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Όποιος την νύχτα περπατεί μπύρες και ποτά θα πιεί!

« Απάντηση #29 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 16:47:47 μμ »

Να ρωτήσω κάτι ακόμα αν ήταν γρανάζι δεν θα έπρεπε να ακούγεται ο θόρυβος και όταν φρενάρει η μηχανή με 3 ταχύτητα ; Καθώς τα γρανάζια πάλι δουλεύουν και αν φρενάρει σε κατηφόρα ίσως και με πιο μεγάλο φορτίο
εμένα ακουγόταν και στο φρενάρισμα..αν ανοίξεις το καπάκι και βγάλεις τους δίσκους θα δεις ότι το δισκάκι τις 3ης και το μεταλλικό μέρος του είναι σε άθλια κατάσταση (μόνο αυτά όμως) γνώμη μου άλλαξε τα και βλέπεις μετα..ο θόρυβος θα σταματήσει λογικά ..αλλά για πόσο διάστημα δεν γνωρίζω..εγώ δ ν το έκανα γιατί εμεσως μετά την πούλησα
Καταγράφηκε

Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #30 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 18:03:10 μμ »

Δεν υπάρχει δισκάκι της 3ης παιδιά, τα δισκάκια του συμπλέκτη είναι κοινά για όλες τις ταχύτητες, είναι σαν του αυτοκινήτου απλά στο μηχανάκι κολυμπάνε στο λάδι κ είναι 5-6.

Αυτή τη ζημιά έπαθα εγώ στο αυτοκίνητο, ο μάστορης που άλλαξε την φούσκα του εσωτερικού μπιλιοφόρου βάζοντάς την την έσκισε , δεν είπε τπτ με αποτέλεσμα να αδειάσει σιγα σιγα το κιβώτιο απο βαλβολίνες, και τώρα οταν επιταχύνω η έχω πατημένο γκάζι σφυρίζει ελαφρά η 4η κ περισσότερο η 5η, δεν είναι ενοχλητικό , αλλά θέλει η γρανάζια η ρουλεμάν .
Οταν αφήνω γκάζι δεν ακούγεται τπτ.
Με την 1η ευκαιρεία θα βάλω ενα ενισχυτικό για βαλβολίνες να δοκιμάσω αν κάνει δουλειά.
Καταγράφηκε
transalpakias86
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

Όποιος την νύχτα περπατεί μπύρες και ποτά θα πιεί!

« Απάντηση #31 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 18:17:40 μμ »

Δεν υπάρχει δισκάκι της 3ης παιδιά, τα δισκάκια του συμπλέκτη είναι κοινά για όλες τις ταχύτητες, είναι σαν του αυτοκινήτου απλά στο μηχανάκι κολυμπάνε στο λάδι κ είναι 5-6.

Έστω Νικόλα..εγώ είπα δισκάκι 3ης γιατί κατά σειρά ήταν το τρίτο.. ποιο πάνω είπε κάποιος ότι το άλλαξε και ο θόρυβος σταμάτησε.. βλακεία μου τότε έπρεπε να το αλλάξω και να μην την κλείσω έτσι..και επίσης βλακεία μου που δεν έβγαλα καμία φωτό 😐 εγώ πιστεύω αξίζει ο κόπος να το ανοίξει και να τσεκαρει το πρόβλημα που είπα να αλλάξει το (δισκάκι και το μεταλλικό)που θα τα βρει σε μαύρο χαλι..
Καταγράφηκε

Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #32 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 18:47:38 μμ »

Τα δισκάκια δέν έχουν σχέση με τις ταχύτητες.
Εχουν σχέση με τις αλλαγές ταχυτήτων .
Το να περουσιάσει κάποιο απο αυτά περισσότερη φθορά είναι πιθανόν και το πιό θα είναι αυτό είναι τυχαίο.

Ομως το να κάνουν θόρυβο στις αλλαγές δεν το νομίζω, αυτό που ακούγεται απο τη μεριά του κινητήρα που βρίσκονται τα δισκάκια είναι το ρουλεμάν της καμπάνας όταν πατάμε συμπλέκτη.
Και αυτό που παθαίνουν είναι να πατινάρουν απο φθορά λόγω χιλιομέτρων η επειδή πολυκαιριστήκανε τα ελατήρια που τα πιέζουν.
Οταν πατινάρουν έχεις μια αίσθηση στίς αλλαγές οτι τρέμει ο κινητήρας για λίγο αφού αφήσεις το συμπλέκτη.
Τουλάχιστον αυτό έχω παρατηρήσει εγώ.
Καταγράφηκε
petros047
νέος οδηγός
**
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #33 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 19:07:59 μμ »

Δλδ υπαρχει περιπτωση να ειναι γραναζια ασχετος αν στο φρεναρισμα με 3 ταχυτητα δεν ακουγεται τπτ.
Θα ανοιξω παντως και δισκακια ετσι και αλλιως.
Απλα μας πιασαν τα κρυα και δεν ειναι καιρος για τετοια  Smiley Smiley
Για ενισχυτικο στα λαδια με ειπαν και εμενα οτι μπορει μεχρι και να σταματησει ο θορυβος αλλα επειδη το λαδι της μηχανης παει παντου και αν αποφασισω να ανοιξω τον κινητηρα για επισκευη μην πρεπει μετα να αλλαξω περισοτερα ανταλακτικα απο τυχον ζημια που θα εχει κανει το ενισχυτικο.

« Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 19:21:31 μμ από petros047 » Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #34 στις: Κυριακή 02 Δεκέμβριος 2018, 19:55:05 μμ »

Αυτά τα ''ενισχυτικά'' είναι κατ΄εμέ η έσχατη λύση.

Τώρα , το αν προκαλούν κ ζημιά δεν το ξέρω, κ δεν το έχω ακούσει .

Το θέμα είναι οτι ανοίγοντας κινητήρα πρέπει να προετοιμαστείς ψυχολογικά οτι θα σπρώξεις ενα χιλιάρικο .
Δεν είναι κ λίγο, αρκεί να έχεις πάρει την απόφαση οτι το μηχανάκι θα μείνει στα χέρια σου καιρό ώστε να βγάλεις τη φθορά.
Αν είναι σε 1-2 χρόνια να το διώξεις τότε το κάνεις δώρο στον επόμενο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: