Hellas Transalp Forum

ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΤΑΠΑΣ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ

nikiforosv · 8676

Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
on: Παρασκευή 03 Αύγουστος 2018, 22:13:52 μμ
Όπως έχω ξαναπεί, πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου μια transalp. Όπως φαντάζομαι όλοι γνωρίζεται: ότι νέο κλέβει την παράσταση. Έτσι κι εγώ την πλένω τη γυαλίζω (καινούριο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω). Η πρώτη μου μηχανή στα 51. Όπως από σύμπτωση το ίδιο συνέβη και σε ένα νέο φίλο μου από το foroum. Δε ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του αλλά τον ευχαριστώ.
Στο θέμα μας λοιπόν.
Εδώ και μέρες λοιπόν προσπαθώ να καταλάβω αν η τάπα του ρεζερβουάρ στη μηχανή είναι βαμμένη, είναι αλουμίνιο και τι πρέπει να κάνω. . . . να τη γυαλίσω, να τη βάψω κλπ
Ορίστε λοιπόν η τάπα και βγάλτε συμπέρασμα!!!

Με τα πολλά και με τα λίγα πήρα την απόφαση να δοκιμάσω να την γυαλίσω. Πήρα αρχικά ένα μαλακό πανί και κρέμα για inox δοκίμασα αλλά τίποτα. Μετά πήρα μια πανόβουρτσα που μπαίνει σε τρυπάνι έβαλα κρέμα πάλι, αλλά και πάλι τίποτα,
άκουσα για κάτι σα σαπούνι που τρίβεις την πανόβουρτσα ειδικό για αλουμίνια
 και μετά την επιφάνεια προς γυάλισμα. Τώρα δε ξέρω αν ήταν το «σαπούνι» ή το τρίψε τρίψε, αλλά κάτι σα να έδειχνε ότι θα γινόταν δουλειά. Να μην τα πολυλογώ μαζί με την πανοβουρτσα έκοψα και τοποθέτησα ένα σκληρό σφουγγάρι (αυτό για τις κατσαρόλες )  υπάρχει και έτοιμο στην αγορά.
 Με το που το πέρασα καθάρισε αλλά έκανε πολύ λεπτές χαρακιές. Τώρα με κρέμα και την πανοβουρτσα πιστεύω ότι θα γίνει καθρέφτης αν και αυτός δεν ήταν ο αρχικός μου στόχος. Τώρα είναι κάπως έτσι: Περιμένω τα σχόλια σας!!!



Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #1 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 07:47:16 πμ
Η ταπα τπου ρεζερβουαρ ειναι πραγματι απο αλουμινιο και ειναι βαμενη Το ιδιο ειναι και οι βασεις των μασπιε)

Με το γυαλισμα και με υπομονη πραγματι θα γινει σαν καθρεφτης Αλλα σταδιακα θα αρχισει να χανει αυτην την γυαλαδα και κατοπιν να μαυριζει, οποτε θα ξαναθελει γυαλισμα



Offline zami

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 816
Reply #2 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 08:02:43 πμ
αγορασε ενα αυτοκολλητο ταπας σε μαυρο η carbon και θα την ξεχασεις!


HONDA ή γενόσιμο?


Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #3 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 08:09:33 πμ
Με το γυαλισμα και με υπομονη πραγματι θα γινει σαν καθρεφτης Αλλα σταδιακα θα αρχισει να χανει αυτην την γυαλαδα και κατοπιν να μαυριζει, οποτε θα ξαναθελει γυαλισμα

Ζούμε για να γυαλίζουμε Κώστα! Ίσως κάποιο διαφανές βερνίκι (που να πιάνει σε αλουμίνιο) απομακρύνει το αναπόφευκτο.

αγορασε ενα αυτοκολλητο ταπας σε μαυρο η carbon και θα την ξεχασεις!

 :eusa_naughty: :eusa_naughty: :eusa_naughty:



Από τα πρώτα πράγματα που άλλαξα στο Μαυροπούλι.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline konkost

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2116
Reply #4 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 11:38:02 πμ
Εεετσι!
Καρμπον ειναι μονο το πραγματικο καρμπον Αλλιως ...σπατουλα

(μα σπατουλα;  :2hysterical:  Δεν εβγαινε πιο ευγενικα;)



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #5 on: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 19:46:35 μμ
Ελεος , σπατουλα είναι αυτή?

Εγώ πρωτα θα ετριβα την σπάτουλα να γυαλίσει, μετα θα λουστράριζα το χερούλι της κ μετα θα την ακουμπούσα πάνω στο μηχανάκι.

 :2hysterical: :2hysterical:

Ερωτήσεις :

α) Τελικά πήρες το ''σαπούνι'' για τα αλουμίνια?
β) Που το βρήκες αυτό το σύρμα για κατσαρόλες ? Γραφεις << έκοψα και τοποθέτησα ένα σκληρό σφουγγάρι (αυτό για τις κατσαρόλες )  υπάρχει και έτοιμο στην αγορά>> δλδ το σφουγγάρι δεν είναι αυτό το στρογγυλό που δείχνεις στην φωτό? ηταν διαφορετικό?
Γιατί δεν νομίζω να καθαρίζονται οι κατσαρόλες με δράπανο :2hysterical:
γ) Στα αναγλυφα μερη της επιφάνειας τι έκανες? η την γυάλισες μόνο επιφανειακά?
« Last Edit: Σάββατο 04 Αύγουστος 2018, 20:01:27 μμ by Stoneman »



Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #6 on: Κυριακή 05 Αύγουστος 2018, 13:40:14 μμ
α) Τελικά πήρες το ''σαπούνι'' για τα αλουμίνια?
β) Που το βρήκες αυτό το σύρμα για κατσαρόλες ? Γραφεις << έκοψα και τοποθέτησα ένα σκληρό σφουγγάρι (αυτό για τις κατσαρόλες )  υπάρχει και έτοιμο στην αγορά>> δλδ το σφουγγάρι δεν είναι αυτό το στρογγυλό που δείχνεις στην φωτό? ηταν διαφορετικό?
Γιατί δεν νομίζω να καθαρίζονται οι κατσαρόλες με δράπανο :2hysterical:
γ) Στα αναγλυφα μερη της επιφάνειας τι έκανες? η την γυάλισες μόνο επιφανειακά?
[/quote]
Νίκο αγόρασα σαπούνι σαν αυτό που δείχνω στην φωτογραφία. Με αυτό τρίβεις την πανόβουρτσα, και μετά με την πανόβουρτσα την επιφάνεια προς γυάλισμα. Επειδή όπως αναφέρθηκε η τάπα είναι βαμμένη χρησιμοποίησα το σφουγκάρι για να τρίψω και να βγει η μπογιά και το αστάρι (μάλλον το ασημί στη φωτογραφία είναι το χρώμα και το ποιο γκρίζο το αστάρι.. μπορεί και να έχω λάθος) για το λόγο αυτό αγόρασα από το  super market χοντρό "σφουγγάρι" δηλαδή όπως τα σφουγγαράκια που έχουμε στην κουζίνα . . .  αλλά μόνο το πράσινο μέρος. Το έκοψα στη διάμετρο της πανόβουρτσας και το τοποθέτησα μαζί με την πανόβουρτσα στο τρυπάνι. Επειδή στη συνέχεια είδα ότι υπάρχει σαν προϊόν στο εμπόριο έβαλα τη φωτογραφία του. Με το σκληρό σφουγκάρι και το τρίψιμο έγινε αυτό που εμφανίζεται σαν αποτέλεσμα στην τελευταία φωτογραφία



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #7 on: Κυριακή 05 Αύγουστος 2018, 16:05:53 μμ

ok, Νικηφόρε, τώρα κατάλαβα την πατέντα.

Ομως επιμένω οτι η τάπα είναι ανωδιομένο αλουμίνιο, βαμμένο δλδ αλλά όχι με την έννοια που εννοούμε λέγοντας μπογιά.
Τα σημάδια που αναφέρεις σαν αστάρι ίσως κ να είναι τυχόν υπολείμματα απο την κόλα του κάρμπν διακοσμητικού που υπήρχε.

Πάντως έγινε πολύ ωραία , ελπίζω να κρατήσει την γυαλάδα της καιρό.



Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #8 on: Σάββατο 25 Αύγουστος 2018, 22:37:14 μμ
Επανέρχομαι λοιπόν μετά από 20 μέρες προκειμένου να σας ενημερώσω ότι η "γυαλισμένη" τάπα παραμένει κατά 90% όπως μετά το γυάλισμα που σας έδειξα και σε φωτογραφία χωρίς καμιά δική μου απασχόληση. Καμιά δυο φορές αν την ξεσκόνισα μόνο, μαζί με την μηχανή. Νομίζω πως άξιζε τον κόπο. Θα επανέλθω "θεού θέλοντος" και με φωτογραφία. Παράλληλα θέλω να ανεβάσω και την προσπάθεια μου να γυαλίσω τις ακτίνες από τη μηχανή αλλά αν και το αρχικό αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό σήμερα μετά από 10 μέρες έγιναν χειρότερες από πριν. θέλω λοιπόν να ανεβάσω την προσπάθεια αυτή ... προς αποφυγή και να δούμε τι κάνουμε τώρα!!!. Υπολογίζω να το κάνω κατά τα μέσα του Σεπτέμβρη γιατί αυτό τον καιρό επαγγελματικά ζορίζομαι. ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #9 on: Κυριακή 26 Αύγουστος 2018, 09:46:37 πμ
Mια μικρή ''παρένθεση'' η παρέμβαση αν μου επιτρέπεται  ;D


Το ''σαπούνι'' για αλουμίνιο , που υπάρχει κ για ανοξείδωτα, μιλάω για αυτό το τάκο δλδ



μαζί με την πανόβουρτσα κάνει πολύ καλή δουλειά .





Εκεί που βρήκα αυτές τις φωτό δεν ξερω το γιατί αλλά χρησιμοποιεί κ φλογιστρο για να ζεσταίνει πρώτα την επιφάνεια :



Το αποτέλεσμα είναι καλό, καλύπτει κ μερικές , οχι τις βαθιές , γρατζουνιές.



« Last Edit: Κυριακή 26 Αύγουστος 2018, 10:26:49 πμ by Stoneman »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #10 on: Κυριακή 26 Αύγουστος 2018, 10:22:39 πμ
 Η διαφορά φαίνεται :



κ φυσικά δεν θέλει τρόπο, θέλει κόπο.
Οσο πιο πολύ υπομονή έχεις κ τρίψεις τόσο πιο καλό αποτέλεσμα θα βγεί στο τέλος.

Και για να καταλάβετε την διαφορά , στην παρακάτω φωτό η πεταλούδα είναι αντιμόνιο κ δεν χρωμιάρεται, αρα είναι απλά τριμένη με βούρτσα, ενώ ο αξονας κ το ελατήριο είναι χρώμιο, η διαφορά σχεδόν δεν φαίνεται:



Το καλό που έχει αυτή η μέθοδος σεαλουμίνιο κ ανοξείδωτα είναι οτι είναι φθηνή.
Δλδ με κοστος κ'απου 5-7 ευρω το ''σαπούνι'' κ αλλα τόσα για πανόβουρτσες που υπάρχουν σε διαφορετικές διαστάσεις κ σκληρότητα είσαι μάχιμος.

Τα αρνητικά είναι οτι πρέπει σε κάποιο χρονικό διάστημα να επαναλάβεις την διαδικασία , επειδή το αλουμίνιο θα μαυρίσει κ το ανοξείδωτο δεν θα σκουριάσει μεν αλλά θα χάσει την λάμψη του.

Οταν μάλιστα η δουλειά πρέπει να γίνει σε μέρη που δεν αφαιρούνται τότε είναι βάσανο επειδή ισως με το τρίβε τρίβε προκληθεί ζημια σε βαμένα μέρη που είναι σε μικρή απόσταση, μην πω για καπάκια κινητήρα που είναι περασμένα με φλατζοκολες η φλάτζες κ μπλέκεις για να τα αφαιρέσεις.

Αυτός ηταν κ ο λόγος που προχώρησα σε χρωμιάρισμα στα καπάκια απο το παπί .
Το κόστος φυσικά είναι τετραπλάσιο αλλά είναι μόνιμο κ αν το προσέξεις σχεδόν για πάντα.
Για παράδειγμα το πιο πάνω καπάκι που στις προηγούμενες φωτό δεν ηταν κ πολύ καλά τριμένο, αλλά σε χρώμιο.



και η τάπα του τεπόζιτου που την έτριβα κ γινόταν τέλεια κ μετα απο λίγο αν κ ηταν κάτω απο την σέλα πάλι γινόταν ματ.
Ετσι την χρωμιάρισα κ ησύχασα:





Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #11 on: Τετάρτη 29 Αύγουστος 2018, 04:11:15 πμ
μια Μικρη λεπτομέρεια Αμιγκο..........Φλόγιστρο ή θερμοπίστολο? αυτό το φλόγιστρο μου κτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι...........!!!!



Offline Petmo

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 36
Reply #12 on: Τετάρτη 29 Αύγουστος 2018, 18:48:51 μμ
Η ταπα τπου ρεζερβουαρ ειναι πραγματι απο αλουμινιο και ειναι βαμενη Το ιδιο ειναι και οι βασεις των μασπιε)

Με το γυαλισμα και με υπομονη πραγματι θα γινει σαν καθρεφτης Αλλα σταδιακα θα αρχισει να χανει αυτην την γυαλαδα και κατοπιν να μαυριζει, οποτε θα ξαναθελει γυαλισμα
[/qu
ote]
Βερνίκι δεν παίζει? Για να παραμείνει γυαλισμένο.


Δίκασον, Κύριε, τους αδικούντας με· πολέμησον τους πολεμούντας με.


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #13 on: Τετάρτη 29 Αύγουστος 2018, 18:55:36 μμ
μια Μικρη λεπτομέρεια Αμιγκο..........Φλόγιστρο ή θερμοπίστολο? αυτό το φλόγιστρο μου κτυπάει πολύ άσχημα στο μάτι...........!!!!

Δλδ Ευάγγελε ? τι εννοείς? δεν είναι καλή μάρκα?  :eusa_think:

 :2hysterical:



Βερνίκι δεν παίζει? Για να παραμείνει γυαλισμένο.

Βερνίκι παίζει αλλά μετα θέλει προσοχή μην γρατζουνιέται , μην πέσει βενζίνη κλπ.

Καλύτερα τρίψιμο, ετσι η αλλιώς δεν θα θέλει όπως το αρχικό απλά ένα πέρασμα .



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #14 on: Πέμπτη 30 Αύγουστος 2018, 06:40:22 πμ
Δλδ Ευάγγελε ? τι εννοείς? δεν είναι καλή μάρκα?  :eusa_think:

 :2hysterical:

Όχι Νικόλαε, η φλόγα, π.χ. από το φλόγιστρο του υδραυλικού μπορεί να δημιουργήσει κάποιο μεγαλύτερο πρόβλημα, ενώ το θερμοπίστολο και θα αποφύγεις τοπικό κάψιμο, και θα το βλέπεις χωρίς την μαυρίλα της φλόγας που θα αναγκαστείς να φας περισσότερο χρόνο, από αυτής της πλευράς το ανέφερα, έχω δει και πλαστικό να λαμπαδιάζει  σε κλάσματα δευτερολέπτου!

την καλημέρα μου!



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #15 on: Πέμπτη 30 Αύγουστος 2018, 12:11:44 μμ
Εντάξει δεν το ψήνουμε , απλά ζέσταμα , ο πρών συμφορουμίτης  thodoris1975  το Σαβ Σεπ 21, 2013 στο συγχωρεμενο Mototrail   :pope:  έγραφε περιγράφοντας την διαδικασία:

Είμαστε έτοιμοι να αρχίσουμε

Α) Πρώτα καθαρίζουμε την επιφάνεια από μπογιές  χρησιμοποιώντας το διαβρωτικό αλλιώς θα κουραστείτε στο τρίψιμο με το γυαλόχαρτο. Απλός το απλώνουμε στην επιφάνεια με ένα πινελάκι περιμένουμε 3-5 λεπτά να δράση και με μια σπάτουλα αφαιρούμε την μπογιά που έχει φουσκώσει.

Β) Τρίβουμε με ψιλό γυαλόχαρτο να φύγουν οι σκουριές και τα γδαρσίματα. Έχει και γυαλόχαρτα που εφάπτονται στο δραπανοκατσάβιδο  αλλά για πιο επίπεδες επιφανές.  Μέχρι εδώ ήταν και το ποιο δύσκολο μέρος της δουλειάς μας.

Γ) Ζεσταίνουμε την επιφάνια μας  με ένα φλόγιστρο. Να ζεσταθεί για να μπορέσει να δουλευτεί το σαπούνι. Δεν χρειάζεται να το πυρώσετε.

Δ) Έχουμε βάλει την βούρτσα μας στο δραπανοκατσάβιδο και με πατημένη την σκανδάλη την τρίβουμε στο σαπούνι όπως φαίνετε στην Φώτο για 2 δευτερόλεπτα. Η βούρτσα στις άκρες της παίρνει υλικό από το σαπούνι μας.

Ε) Τέλος τρίβουμε την μεταλλική επιφάνεια με την βούρτσα μας  την οποία έχουμε τρίψει πρώτα στο σαπούνι μας και επαναλαμβάνουμε όσες φορές χρειαστεί μέχρι να μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα.

Υ/Γ Μόλις  νικελώσω το παπί μου θα σας δείξω με Φώτο και πως φαίνετε νικελωμένο για  να βγάλετε και μόνοι σας τα συμπεράσματα σας."





Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #16 on: Πέμπτη 30 Αύγουστος 2018, 14:25:20 μμ
στειλτου φωτο απο το δικό σου να παρει μαθηματα!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline nikiforosv

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 11
Reply #17 on: Κυριακή 02 Σεπτέμβριος 2018, 22:37:06 μμ
Υ/Γ Μόλις  νικελώσω το παπί μου θα σας δείξω με Φώτο και πως φαίνεται νικελωμένο για  να βγάλετε και μόνοι σας τα συμπεράσματα σας."

Τι διαδικασία νικελώματος μπορείς να μας την περιγράψεις????
Ευχαριστώ



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #18 on: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2018, 12:54:14 μμ
Υ/Γ Μόλις  νικελώσω το παπί μου θα σας δείξω με Φώτο και πως φαίνεται νικελωμένο για  να βγάλετε και μόνοι σας τα συμπεράσματα σας."

Τι διαδικασία νικελώματος μπορείς να μας την περιγράψεις????
Ευχαριστώ

Nikifore , δεν νικέλωσα εγώ το παπί μου, αλλά ενας πρώην συμφορουμίτης απο άλλο φόρουμ.

Εγώ απλά εκανα κόπυ-πέιστ την δική του  ανάρτηση τόοοοοοοοτε .

Δεν ξέρω αν έχεις υπ' όψιν σου αλλά άλλο το νίκελ κ άλλο το χρώμιο.

Το χρώμιο είναι , αν γίνει καλή δουλειά πιό γυαλιστερό κ για πάντα θεωρητικά.
Το νίκελ είναι οτι γυαλίζει κ σε λίγο καιρό σκουριάζει .

Εάν θες διαδικασία για νικέλωμα που γίνεται κ ερασιτεχνικά κ σε μικρή κλίμακα στο σπίτι μπορείς να αγοράσεις υγρά κ υλικά απο καταστήματα στον Πειραιά.
Για περισσότερα δες εδώ:

http://www.youtube.com/watch?v=Wy6u2kikAA4

και στα Ελληνικά :

http://www.youtube.com/watch?v=F3aoDiWXk4g

Αν αυτό που θες να κάνεις είναι γυάλισμα σε αλουμίνιο , εδώ ένας μαζόχας Αμερικάνος, με χαρτονάκια , οδοντόκρεμα κ τρυπάνι χειροκίνητο  :2hysterical:

https://www.youtube.com/watch?v=Aecsw9MPxBg

Αν θες να βγάλεις σκουριές ψάχτο σαν rust remove , εχει πολλά αποτελέσματα.
« Last Edit: Δευτέρα 03 Σεπτέμβριος 2018, 13:07:20 μμ by Stoneman »



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9807
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #19 on: Τρίτη 02 Οκτώβριος 2018, 17:59:49 μμ
Ηρθε η ώρα να ασχοληθώ κ εγώ με την τάπα του τεπόζιτου.

Αχτι την είχα , έχει μια στρώση απο ματ λούστρο? ενα κάτι σαν προστατευτικό σαν αυτό που έχουν τα πηρούνια στην ΤΑ?
Δεν ξέρω , το θέμα είναι οτι είχε μαυρίσει κ δεν ήταν ωραία στο ''μάτι''.
Βέβαια είχα και άλλη λύση πριν απο το τρίψιμο ,



Αλλά άλλο το γνήσιο , κ άλλο το μπάλωμα .

Δυστυχώς το κεντρικό τμήμα δεν αφαιρείται όπως στην ΤΑ , έχει μεντεσέ κ μένει επάνω στην βάση του .
Το να τριφτεί λοιπόν επάνω στο τεπόζιτο δεν παίζει , αρα μπαίνουμε σε περιπέτειες.

Την έβγαλα , εχει 7 βίδες , οι 4 είναι διακοσμητικές κ οι τρείς που σχηματίζουν τρίγωνο είναι που την στερεώνουν . ;D



Είχα μια αλοιφή για αλουμίνια αλλά δεν έκανε δουλειά , τελικά με την αλοιφή για τα ανοξείδωτα εγινε η δουλειά .

Την έτριψα με το πράσινο σφουγγαράκι που έβγαμα απο ενα σφουγγάρι κουζίνας κ μάλισταν παλιό.



Το λουστρο? αρχισε να φεύγει σε μερικά σημεία πιο εύκολα κ σε μερικά μαύριζε κ έμενε σαν βρώμα που δείχνω εδώ:



Και εδώ:



Οταν τελικά αφαιρέθηκε αυτή η μπίχλα με το σφουγγαράκι κ το χεράκι  ;D  έμεινε μάλλον το αλουμίνιο αλλά σε ματ μορφή :



Φυσικά έτριψα και τις βίδες κ τις φωλειές τους :



Και μετα την δουλειά ανέλαβε η αλοιφή, που σιγά σιγά έφερε κ το αναμενόμενο αποτέλεσμα ,μια γυαλιστερή τάπα , οχι βέβαια σαν το χρώμιο αλλά τουλάχιστον δεν σε ενοχλεί στο μάτι .

 Μια ώρα τρίψιμο:



Τρείς ωρες τριψιμο ....



Και τοποθετημένη:



Tώρα , αν θα κρατήσει ? δεν το ξέρω.
Αν δώ κ μαυρίζει θα την ξαναγυαλίσω , άλλωστε τώρα με ένα χέρι θα γυαλίζει κ πάλι.

Αν δώ κ έχω ανοίξει δουλειές όμως θα παίξει το μπάλωμα της πρώτης φωτό  :2hysterical: