Hellas Transalp Forum

Κλοπή μοτοσυκλέτας με αίσιο τέλος...

Yianni · 28907

Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
on: Τρίτη 12 Ιούνιος 2018, 18:25:16 μμ
Οχι δεν κλέψαν το δικό μου (ποιός θα ασχοληθεί πιά με τη γριά!) αλλά είναι ένα περιστατικό που τέλειωσε σχεδόν μπροστά στο σπίτι μου...

Τα γεγονότα:

Χτες βράδυ εκλάπη μοτοσυκλέτα BMW GS 1200 (επετειακό μοντέλο) από περιοχή της Νέας Σμύρνης.

Σήμερα τα ξημερώματα γείτονας που έβγαζε το σκύλο του βόλτα είδε δύο τύπους να τσουλάνε με τα πόδια την εν λόγω μηχανή. Δεν εδωσε σημασία και συνεχισε... Οταν γυρνούσε από την ίδιο δρόμο αργότερα είδε τη μηχανή παρκαρισμένη κάθετα δίπλα σε πεζοδρόμιο σκεπασμένη πρόχειρα με κουκούλα. Κάτι δεν του έκατσε καλά και έστειλε (από ότι κατάλαβα) μηνυμα κάπου μέσω facebook με φωτογραφία της μηχανής. Ως το μεσημέρι είχε πάρει απάντηση ότι πράγματι εκκλάπη από Νεα Σμύρνη. Δόθηκε το ραντεβού και ο τυχερός ιδιοκτήτης ηρθε να παραλάβει!

Οταν πέρασα εγω νωρίς το απόγευμα είχε έρθει περιπολικό για να καταγράψει το γεγονός.

Από όσα έμαθα: Η μηχανή ήταν ασφαλισμένη με συναγερμό, λουκέτο πέταλο και λουκέτο δισκόφρενου!!!! Οταν βρέθηκε είχε απενεργοποιημένο συναγερμό, είχε αφαιρεθεί το πέταλο ενώ για να αφαιρέσουν το λουκέτο του δισκοφρενου, έκοψαν τον δίσκο!!!! Αυτό ρε παιδιά δεν το είχα ξαναδεί! Επίσης είχε σπασμένη κλειδαριά τιμονιού και κάποιους διακόπτες.

Η τακτική: Πιθανολογώντας ότι η μηχανή είχε GPS εντοπισμού, την άφησαν σκεπασμένη με σκοπό μάλλον να την πάρουν μετά από 1-2 μέρες σε περίπτωση που δεν είχε ασχοληθεί κανείς μαζί της.
Μου έκανε πάντος εντύπωση που την μετακίνησαν τραβόντας και σέρνοντας από Νέα Σμύρνη μέχρι Καισαριανή!
Ο κάτοχος της GS ήταν τυχερός που την βρήκε μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!

Επειδή έχω στο παρελθόν "χάσει" και εγώ μηχανή να μην επαναπαύεστε (ούτε τα λουκέτα ούτε ο συναγερμός είναι αρκετά για να αποτρέψουν τα κλεφτρόνια)
Να είστε παρατηρητικοί και κάθε ύποπτο να το δημοσιοποιείτε. Κάποιος μπορεί να χαρεί από την δική σας (μας) παρατηρητικότητα.



Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!
Reply #1 on: Τρίτη 12 Ιούνιος 2018, 20:25:55 μμ
Όντως τυχερός ο κάτοχος. Είναι να μη σε βάλουν στο μάτι... Αν σε βάλουν, και στου βοδιού το κέρατο να την έχεις χωμένη θα στην βγάλουν. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχουν κλαπεί μηχανές μέσα από κλειστά πάρκινγ με συναγερμούς κάμερες κτλ κτλ κτλ. Δυστυχώς το θράσος τους είναι πλέον ανεξέλεγκτο και η αστυνομία απλά καταγράφει...



Offline ZeusTheGreat

  • νέος οδηγός
  • **
    • Posts: 94
  • Οτι γράφει δεν ξεγράφει...
Reply #2 on: Τρίτη 12 Ιούνιος 2018, 20:43:22 μμ
Εδω στο Ίλιον μας εχουν κλέψει ενα φορτηγό του πατερα μου παλιο εως και αρχαίο με το οποίο όμως έβγαζε το μεροκαματακι του..εμενα ενα χοντα σουπρα παπακι και επιχείρησαν σπάζοντας το τιμόνι (αλλα ευτυχώς τους άκουσα),να μου κλέψουν ενα χοντα ινοβα πέρυσι και φετος μπηκαν μεσα και κλεψανε αλλα βρέθηκε 3 στενά πιο κατω ενα χοντα σουπρα του γιου του σπιτονοικοκυρη μου ..οπως καταλαβαινετε οτι βαλουν στο ματι δεν γλιτώνει


Δεν κάνεις ουτε για σφήνα σε γκασμά


Offline vaggelis_peir

  • Οδηγάρα
  • ****
    • Posts: 473
  • Το πιο όμορφο γουργουρητό
Reply #3 on: Τρίτη 12 Ιούνιος 2018, 21:03:04 μμ
Τα supra τα ταράζουν



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #4 on: Τρίτη 12 Ιούνιος 2018, 22:46:07 μμ
Ειναι γνωστη τακτικη αυτη, να την παιρνουν, να την αφηνουν κανα δυο χιλιομετρα μακρυα σκεπασμενη να αφαιρουν μπαταρια και να περιμενουν δυο τρεις μερες να τελειωσει η μπαταρια από το gps tracker που πιθανον εχει...

Ο κανονας ειναι να οργωσεις τα στενακια  σε μικρη ακτινα απο την περιοχη που στην εκλεψαν...

Μπραβο στον παρατηρητικο γειτονα που το εψαξε περεταιρω!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Reply #5 on: Τετάρτη 13 Ιούνιος 2018, 06:10:26 πμ
Τυχερός μέσα στην ατυχία του ο φίλος.... Τελικά όσο και να αφορίζουμε τα social media μόνο με αυτά κάνεις δουλειά. Μέσα στα τόσα σκουπίδια που διαβάζεις μπορεί να υπάρχει και η είδηση σου !!!


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #6 on: Πέμπτη 14 Ιούνιος 2018, 19:47:56 μμ
Ειναι γνωστη τακτικη αυτη, να την παιρνουν, να την αφηνουν κανα δυο χιλιομετρα μακρυα σκεπασμενη να αφαιρουν μπαταρια και να περιμενουν δυο τρεις μερες να τελειωσει η μπαταρια από το gps tracker που πιθανον εχει...

Ο κανονας ειναι να οργωσεις τα στενακια  σε μικρη ακτινα απο την περιοχη που στην εκλεψαν...


Η λυση (εστω και αν δεν υπαρχει καμια απολυτα ασφαλης αντικλεπτικη λυση) ειναι το GPS Tracker.

Υπαρχουν GPS tracker που η μπαταρια τους κραταει μεχρι και 90 μερες (αναλογα τον επιλεγμενο τροπο λειτουργιας).

Αξιοπιστο ειναι ακομα και το φτηνο το κινεζικο σε σχεση με το ακριβο "μη-κινεζικο" με συνδρομες σε server κλπ....

Απο εκει και περα αν υπαρχει GPS tracker δε βρισκω το λογο να ψαχνεις στα στενα... μπορεις να τη βρεις μεσω της εφαρμογης...






Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #7 on: Παρασκευή 15 Ιούνιος 2018, 09:33:17 πμ
Εννοείται οτι η προταση ειναι για την περιπτωση που δεν εχεις GPS tracker.

Αν εχεις εννοειται θα την βρεις με αυτό!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km