Hellas Transalp Forum

18η Πανελλήνια Συνάντηση HTC-Στούπα Μεσσηνίας 26-28/5/2018 (Εντυπώσεις και φωτό)

Yianni · 20166

Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Γυρίσαμε πίσω με τις καλύτερες εντυπώσεις! Κουρασμένοι αλλά ευτυχείς. Μιά ακόμη πετυχημένη Πανελλήνια έφτασε στο τέλος της. Να ηρεμίσουμε λίγο (και να ξεβρωμίσουμε)  και θα τα πούμε αργότερα αναλυτικα :)



Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Επιστρέψαμε και εμείς! Με την λίγο βροχή στο τέλος μόνο  ... και όλες τις λακούβες για την συνεπιβάτη!!!  :alright:
« Last Edit: Δευτέρα 28 Μάιος 2018, 19:12:30 μμ by Mad Vag »


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline trelonis

  • D.j.
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 268
Παιδια καλη επιστροφη ειδα κατι φωτο και ζηλευα στο face ,μπραβο σε ολους οσους  το εστησαν για αλλη μια φορα
Ελπιζω του χρονου να ειμαι παρων κι εγω γιατι σπανια λειπω τουλαχιστον απο τις πανελληνιες εκδρομες μας.
Ας οψεται αντε 365 και σημερα για την   ε π ο μ ε ν η!!

Και του χρονου καλη ξεκουραση σε ολους  σας.


Λώνης


Offline dimkont

  • Μέλος HTC
  • οδηγός τρίκυκλου
  • ***
    • Posts: 22
Άλλη μια πανελλήνια έλαβε τέλος... ήταν υπέροχα όπως πέρυσι και όπως πριν 13 χρόνια!!!
Ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές και σε όλους τους συμμετέχοντες!!!
Εις στο επανιδείν!!!



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Επιστρέψαμε κι εμείς, απο τους τελευταίους που αναχώρησαν αφου δε θέλαμε να ξεκολλήσουμε απο την πανέμορφη παραλία της Καλογριάς.

Η εκδρομή ηταν απο τις πιο ενδιαφέρουσες που εχουν γινει ποτέ αφού είδαμε και κάναμε πράγματα που δε ξέραμε καν οτι υπάρχουν. Δε φανταζόμουν ποτέ οτι θα εκανα σπηλαιοεξερευνηση ή οτι θα έβλεπα αυτήν την υπέροχη τρύπα-πισίνα.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Πρόεδρο που μας ξενάγησε στα μυστικά της περιοχής και μπράβο σε όλους για τη συνοχή και την ομαδικότητα.

Οι φωτογραφίες απο το φατσοβιβλιο να ανέβουν κι εδω παρακαλω. ;D


Παύλος Καρούμπης


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Τι να πεις για αυτη την εκδρομη....
 
Για το αναγλυφο και τις ομορφιές της περιοχης;








Την ξεναγηση στη παλια Καρδαμυλη;



Το σπήλαιο Δυρού;











Την συνοχή και την ωραια παρέα;










Την παραλιαρα της καλογριάς!






Ηταν ολα υπεροχα!!!
Ευχαριστώ όλους για την παρέα !  Παλιους και νέα παιδιά!
Και του χρόνου με υγεία!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Το διάλειμμα τέλος, τα κεφάλια μέσα...
Αυτό είναι το "κακό"....
Μαζευτήκαμε κι εμείς... αλλά... το μυαλό ακόμα είναι αλλού....


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline mikedob

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 133
Πολύ όμορφα πραγματικά όλα! Για άλλη μια φορά περάσαμε πολύ ωραία! Μπράβο !!!!!!!!!



Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Μπράβο σας. Χαίρομαι να βλέπω,παρόλο τους δύσκολους καιρούς που περνάμε, την παρέα να περνάει καλά.Και του χρόνου να΄στε καλά να ξαναπάτε..


Diamonds are forever


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Reply #9 on: Τρίτη 29 Μάιος 2018, 12:49:12 μμ
Δυστυχώς φέτος δεν τα καταφέραμε λόγω επαγγελματικών και σχολικών υποχρεώσεων ωστόσο με τις φωτογραφίες βρεθήκαμε για λίγο εκεί μαζί σας. Ωραία τα μέρη και η παρέα φυσικά. Εύχομαι και του χρόνου με υγεία!.



Υ.Γ.
Θα ήθελα και καμιά "πικάντικη" φωτό  ;)



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Το κορμί μου διαμαρτύρεται ταλαιπωρημένο από την έλλειψη "ποιοτικού" ύπνου αφού δυο βράδια κοιμήθηκα με στρώμα μου το -ευτυχώς μαλακό- χώμα του φιλόξενου camping, αλλά το μυαλό μου ταξιδεύει ακόμα ανάμεσα από τα πανέμορφα μέρη με τους στριφτερούς δρόμους δίπλα στη θάλασσα με τις ελιές και τα κυπαρίσσια, τα πέτρινα σπίτια στο χρώμα της ώχρας και τους φιλόξενους ανθρώπους.
Ένα μέρος της Μάνης μας προσφέρθηκε απλόχερα αυτό το τριήμερο και ο καιρός για άλλη μια φορά υπήρξε καλός σύμμαχος στην εξόρμησή μας, ευτυχώς.
Ευχαριστώ πολύ όσους βρεθήκατε μαζί μας, πέρασα υπέροχα, ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε όσο και εγώ, είχα πολύ καιρό να βρεθώ σε αυτά τα μέρη και είχα την αγωνία να σας τα δείξω.
Είναι πάντα ωραίο να βρίσκεσαι με φίλους, ωραίο πολύ να γνωρίζεις και κανούριους.
Με το καλό στην επόμενη, όσοι περισσότεροι μπορούμε, αφού το ξέρετε πως μια αφορμή ψάχνουμε για να περάσουμε καλά.
Άντε φορτώστε το νήμα με φωτό να γουστάρουμε  :)
« Last Edit: Τρίτη 29 Μάιος 2018, 13:53:34 μμ by KKalantzis »


Keep riding !!!


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Οσο ετοιμάζετε τιε φωτογραφίες σας για να τις ανεβάσετε εδω να τις δούμε όλοι... ηθελα να ευχαριστήσω όλους τους φίλους που συμμετείχαν στην φετεινή πανελλήνια  για την συμόρφωση τους στο πρόγραμμα της εκδρομής!

Ήσασταν όλοι έτοιμοι την ώρα που έπρεπε, στην θέση που έπρεπε!
Αποτέλεσμα? Καμια δραστηριότητα δεν καθυστέρησε άνω του 10λέπτου, και δεν δημιουργήθηκε κανένα απολύτως πρόβλημα όλο το τριήμερο!

Για μια ακόμα φορά είχα από πριν ετοιμάσει λίστες με όλα τα κινητα σας τηλεφωνα, για την περίπτωση που έπρεπε να στείλω SMS με υπενθυμηση κάποιου ραντεβού...  οπως συμβαίνει εως σήμερα στις περισσότερες τέτοιες εκδηλώσεις, αλλά δεν χρειάστηκε να στείλω ούτε ένα (κάναμε και οικονομία στα sms) !

Μπράβο σε όλους για άλλη μια φορά !


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline trackler

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5433
μπραβο σε αυτους που το ετοιμασαν
μπραβο σε αυτους που πηγαν

δευτερα απογευμα μηπως καποια παρεα επιστρεφωντας (βολο?) εκανε σταση στην Τραγάνα για ξεκουραση?
ειδα μια μαυρη 600αρα και μια ασημι 650αρα με πινακιδες Β.....




Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Από την Παλιά Καρδαμύλη













... στο σπήλαιο Δυρού...













... στην Αρεόπολη...





μέχρι την μοναδική εμπειρία της εξερεύνησης στο αφύλαχτο και αναξιοποίητο σπήλαιο στο Καταφύγι...

















η φετινή Πανελλήνια μας άφησε μόνο ανεξήτιλες εικόνες στο μυαλό και γέμισε τις ψυχικές μας μπαταρίες.
 
Ευχαριστούμε το ΔΣ για την διοργάνωση, τον Κώστα για την αποκάλυψη και ξενάγηση του σπηλαίου στο Καταφύγι, 
τους φίλους που συμμετείχαν (ιδιαίτερα τα παιδιά που ήρθαν απο μακρυά).

Να 'μαστε καλά να ξαναανταμώσουμε!
« Last Edit: Τετάρτη 30 Μάιος 2018, 09:56:02 πμ by Yianni »



Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
Συγχαρητήρια σε αυτούς που το διοργάνωσαν και σε όλους που ασχολήθηκαν και συμμετείχαν.  :eusa_clap: :eusa_clap:

Ήταν όλα υπέροχα. Επιστρέψαμε γεμάτοι εμπειρίες και αναμνήσεις περιμένοντας την επόμενη φορά!
Ευχαριστούμε για την υποδοχή και την αποδοχή! Είστε μια απίθανη παρέα. Αισθάνομαι ευγνώμων που σας γνωρίσαμε και γίναμε μέρος της.

Προσωπικά να σας ευχαριστήσω έναν προς έναν και γιατί κάνατε την πρώτη δίκυκλη εμπειρία της γυναίκας μου αξέχαστη και απροβλημάτιστη! 
Ακολουθεί κείμενό της:

“25/05/2018 και ώρα 10:40 πμ. Είναι περίπου η ώρα που ξεκινήσαμε για το πρώτο μου ταξίδι με μηχανή. Η αγωνία μου είχε χτυπήσει κόκκινο.Γιατί, όσο και να αγαπάω τις μηχανές, δεν μπορούσα να ξέρω αν θα ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις του ταξιδιού.
Εξοπλισμός, κράνος (και μπαλακλάβα, μην ξεχνιόμαστε), mp3 κι έτοιμοι για αναχώρηση με προορισμό τη Στούπα Μεσσηνίας για την Πανελλήνια Συνάντηση του Hellas Transalp Club. Ο καιρός σύμμαχός μας, η μουσική στα αυτιά μου στο τέρμα για να μην νυστάξω πάνω στη μηχανή (ευτυχώς τα παιδιά του Club με ενημέρωσαν πως δεν είμαι η μόνη …) και ξεκινάμε να γράψουμε χλμ.

Στο μυαλό μου σχηματίζονται συνεχώς ερωτήματα… Πόσες ώρες θα κάνουμε το ταξίδι; Πού θα σταματήσουμε; Θα πιαστώ; Η μέση μου και ο αυχένας μου θα αντέξουν; (έχουμε και κάποια εργοστασιακά προβλήματα…) Κάπου στη σκέψη για τον αυχένα και τη μέση άρχισε να με πονάει το γόνατο!!! (Σαράβαλο είμαι και θέλω και ταξίδι με τη μηχανή…) Άραγε θα μας πιάσει βροχή; Τα παιδιά που θα συναντήσουμε, πώς θα μας υποδεχτούν; Πώς θα τα περάσουμε;
Όπως καταλάβατε η λίστα μπορεί να συνεχίζει για πααααααααααααααααααάρα πολύ…………

Φτάσαμε στον προορισμό μας αργά το βράδυ της Παρασκευής, αφού σταματήσαμε στην Αρχαία Ολυμπία και μας έπιασε και βροχή. Την επόμενη μέρα ξυπνήσαμε με την ανυπομονησία (και λίγο άγχος, το παραδέχομαι) να γνωρίσουμε τα παιδιά.

Το Σάββατο ξεκίνησε με πρωινό καφέ στο “Πατρικό” και την παρέα του καπετάνιου, μιας και αυτός είχε έρθει νωρίτερα, όπως και εμείς. Η συνάντηση με την ομάδα έγινε το απόγευμα του Σαββάτου κι από εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε ουσιαστικά και η εκδρομή.

Περάσαμε σχεδόν τρεις ημέρες με μία ομάδα υπέροχων ανθρώπων. Με μία ομάδα που μας καλοδέχτηκε, μας αγκάλιασε και μας έκανε από την πρώτη στιγμή να νιώσουμε οικεία. Τα μέρη που επισκεφτήκαμε ήταν πανέμορφα, η παρέα καταπληκτική, οι γεύσεις και οι μυρωδιές που μοιραστήκαμε με τους νέους φίλους μας θα μείνουν για πάντα στη μνήμη και την καρδιά μας.

Όμως, όπως συμβαίνει πάντα, όλα τα όμορφα κρατάνε λίγο. Μέχρι τα επόμενα ωραία.

Την Δευτέρα το πρωί συναντηθήκαμε με τα παιδιά για ένα αντίο μέχρι την επόμενη συνάντηση. Και αρχίσαμε να μετράμε τα χλμ της επιστροφής. Εγώ με ημικρανία (ο νόμος του Μέρφι!!!) και φυσικά περισσότερη υπνηλία, και ο Βαγγέλης με άγχος για εμένα (μη κουραστώ, μη κοιμηθώ…). Να σημειώσω, βέβαια, πως καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής ένιωθα το βλέμμα του συζύγου μου (αλλάζοντας θέση στον καθρέφτη συνεχώς) να με κοιτάζει εξεταστικά, αναμένοντας να του εκφράσω τη δυσφορία μου ή την κούρασή μου.
Φτάνοντας στο σπίτι και παρά την ταλαιπωρία (ταξιδιού και προσωπική), μόλις κατέβηκα από τη μηχανή η πρώτη μου σκέψη ήταν πότε θα είναι το επόμενο ταξίδι. Κι ακόμη αυτό σκέφτομαι.

Κλείνοντας, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους μαζί και έναν έναν ξεχωριστά για την οργάνωση της εκδρομής, το καλωσόρισμα, την αγκαλιά και το χαμόγελο με τα οποία μας υποδεχτήκατε και να σας πω πως είμαστε πολύ χαρούμενοι που γίναμε μέλη αυτής της ομάδας.
Να είστε όλοι καλά και ανυπομονούμε να σας δούμε σύντομα.”


Και μερικές φωτογραφίες.


























KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Γεια σου Βαγγέλη!
Γεια σου Ελίνα!

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια!
Και εγώ χάρηκα πολύ που σας γνώρισα!

Με πολλή χαρά και ανυπομονησία για την επόμενη φορά που θα συναντηθούμε πάλι όλοι μαζί !
Μεχρι τότε να είμαστε καλά!


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Βαγγέλη και Ελίνα ήταν και δική μας χαρά που γνωριστήκαμε. Να είμαστε καλά να ξανανταμώσουμε. Μέχρι τότε καλούς μας δρόμους!



Offline Silversurfer

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 659
Βαγγέλη και Ελίνα γεια σας....στο παρακάτω βίντεο είσαστε σε δράση....


https://www.facebook.com/alexandros.koliatsis/videos/1932778716773473/


ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ ΠΑΙΔΕΣ


Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
....στο παρακάτω βίντεο είσαστε σε δράση....
Προς στιγμήν  :o :o ....
είπα κι εγώ ... σε τι δράση μας έπιασε ο big brother ...  :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical:

Πίσω μου σε είχα  :2devilred:     ;D ;D
« Last Edit: Σάββατο 02 Ιούνιος 2018, 11:30:38 πμ by Mad Vag »


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Βαγγέλη ρωτα την Ελίνα αν θελει να γινει η επίσημη ανταποκρίτρια στις εκδρομές μας. Γράφει πολυ ωραία.
Ευχαριστούμε για τα όμορφα σχόλιά σας αλλα περισσότερο για την ωραία σας παρέα.

Καλή ανταμωση στην επόμενη. Ψήνεται ήδη. :D


Παύλος Καρούμπης


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Γεια σας και από εμένα!

Ωραία πέρασα! Και θαρρώ πως αυτό ισχύει για όλους. Ο καιρός ήταν ε-ξαι-ρε-τι-κός για περιήγηση στη Μάνη (ούτε κρύο, ούτε ζέστη, ούτε υγρασία)!

Οργανωτικά κύλησαν όλα ομαλά, τουλάχιστον δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου κάτι σημαντικό. Τα εύσημα καταρχήν στον πρόεδρό μας τον Κώστα. :eusa_clap:


Ίσως το μόνο αρνητικό ήταν το εξής: ο αρχηγός της σιδερόκωλης διαδρομής της Κυριακής ήταν πολύ πεινασμένος για χιλιόμετρα και μας παίδεψε αρκετά το υπόλοιπο γκρουπ. Η αλήθεια είναι όμως ότι το φχαριστηθήκαμε γιατί τα ήθελε και μας ο κώλος μας! ;D

Το πιο θετικό από όλα όμως ήταν το εξής: Καταχάρηκα που είδα νέες φάτσες, νεαρές και φρέσκιες και κυρίως μου φάνηκαν πολύ καλής πάστας! Ανυπομονώ να μας δοθεί η επόμενη ευκαρία να συνταξιδέψουμε και να γνωριστούμε ακόμα καλύτερα  Βαγγέλη, Ελίνα, Κώστα, Άννα, Θοδωρή, Γιάννη, Δημήτρη κλπ κλπ!

Φωτό από το Σάββατο (περιήγηση στην Καρδαμύλη):

DSC01049" border="0

DSC01052" border="0

DSC01054" border="0

DSC01062" border="0

DSC01063" border="0

DSC01067" border="0

DSC01076" border="0

DSC01077" border="0

DSC01085" border="0

DSC01093" border="0

DSC01095" border="0

DSC01103" border="0



Και αυτές είναι μερικές από της φωτό που τράβηξα από την περιήγηση στην "άγνωστη" Μάνη:

Το Λιμένι
DSC01115" border="0

Τα έρημα  χωριά Μουντανίστικα, Λεοντάκης και Πέπο
DSC01117" border="0
DSC01124" border="0
DSC01127" border="0
DSC01134" border="0

Εδώ στα Μουντανίστικα, στην αυλή ενός έρημου σπιτιού στέκει περήφανο το νοτιότερο έλατο της Ευρώπης! (αυτό πάλι δεν περίμενα να το αντικρύσω, άκου έλατο λίγα χλμ πριν το Ταίναρο!)
DSC01135" border="0

DSC01140" border="0
DSC01143" border="0
DSC01154" border="0

Που και που βέβαια είχα την αίσθηση ότι κάποιος με παρακολουθούσε... ;D
DSC01158" border="0

Ο τελευταίος των Μοηκανών ε, χμμμ...
DSC01160" border="0

DSC01165" border="0
DSC01170" border="0

Η υπομονετική και πρόθυμη συνταξιδιώτισσά μου
DSC01181" border="0

DSC01184" border="0

DSC01187" border="0

Το κρυφό και υπέροχο λιμανάκι της Αλύπας, στην Πρ0σηλιακή Μάνη, με το επίσης υπέροχο ταβερνάκι της κυρά Τότας
DSC01194" border="0

Τέλος συνάντησα αναπάντεχα, στο χωμάτινο κομμάτι της διαδρομής, πάνω στα κορφοβούνια της Μάνης, αυτόν τον μικρό θολωτό τάφο, να αγναντεύει την Πέτρα της  Μάνης και το Φως του Μυρτώου Πελάγους. Ανήκει στον λαϊκό ποιητή Γιάννη Μπαρμπαγιάνη (Προσήλιος) που απεβίωσε το 1992 και θάφτηκε εδώ. Χωρίς σταυρούς και καντήλια, μόνο με ένα του κύκνειο ποίημα γραμμένο στην πλάκα. Το αφιερώνω στη μνήμη του αξέχαστου Χρηστάρα μας, του ταιριάζει απόλυτα...

"Στη ρίζα του Σακούτσιλου πετρόσπιτο θα φτιάξω
Νά' χω μια σίγουρη φωλιά, μονάχο ησυχαστήρι
Και νά' μαι αυγές και απόβραδα κορυδαλλός του λόφου
Να τραγουδώ τα κάλλη, τις ομορφιές της φύσης

Στη ρίζα του Σακούτσιλου θα πάω να κατοικήσω
Να πέσω να ξεκουραστώ, θέλω να ξαποστάσω
Σε ύπνο δίχως όνειρα, και χάρη θα ζητήσω
Κείνο τον ύπνο τον βαθύ κανένας μην ταράξει

Εν θάδε κείται ο εαυτός μου
Μαζί με το συνειδητό μου
Ψυχή ιδέα κι όνειρό μου
Κι ό,τι υπήρξε, έξω κι εντός μου"
DSC01190" border="0
DSC01191" border="0

Ευχαριστώ όλους για την παρέα, καλή αντάμωση να ξαναέχουμε!
« Last Edit: Κυριακή 03 Ιούνιος 2018, 00:06:10 πμ by fotisalp »



Offline Mad Vag

  • Administrator
  • Οδηγάρα
  • *****
    • Posts: 262
ρωτα την Ελίνα αν θελει να γινει η επίσημη ανταποκρίτρια στις εκδρομές μας.
Εννοείται ότι η απάντηση είναι θετική!

Για να καταλάβετε με τι εντυπώσεις γύρισε … σήμερα ξαναξεκινάει μαθήματα για μηχανή!    :thumbright:


KEEP CALM AND DRIVE SAFE


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Ξέχασα να γράψω κάτι πολύ σημαντικό: Πολλοί φίλοι δεν κατάφεραν να έλθουν στη φετινή Πανελλήνια. Ένα όμως ήταν δυσαναπλήρωτο κενό: O Λώνης μας, που κάθε χρονιά, με το κέφι του και την μουσική του κονσόλα μας απογειώνει, τόσο στην παρέα όσο και στο βραδυνό πάρτυ. Έχετε όλοι τους χαιρετισμούς του και την υπόσχεση ότι του χρόνου θα "ρεφάρει"!  ;D