Hellas Transalp Forum

Συμμάζεμα από αγορά και άλλα..

polecat81 · 3967

Offline polecat81

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 14
on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 14:21:10 μμ
Μετά από ένα μήνα συμβίωσης με την γριούλα μου ήθελα να σας πω τι της εχω κανει και κάποιους προβληματισμούς μου.Αρχικά να ξανά πω ότι έχω το 650 μοντέλο του 2001 με 95000χλμ.Την πείρα από μαγαζί και ως γνωστόν η μηχανή ήταν κατά τα λεγόμενα του μόλις από σέρβις.Ανακάλυψα ότι τα μπουζι είναι σε καλή κατάσταση με τα διάκενα σωστά.Το φίλτρο αερος καλο αλλά καρμπυρατερ μέσα στην μπιχλα,δεξί ψυγείο τρύπιο και ρουλεμαν τροχών χάλια.Καθαριστικαν αλλαχτικαν ρουλεμαν τσιμουχες και κολιθηκε το ψυγείο.Τα αλυσιδογραναζα είναι πολύ καλά και τα γνήσια μάλιστα και το καρέ του άξονα σαν καινουριο.Τωρα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης πανω απο τις 4500 μου βγαζει τραδασμους σε οποιαδήποτε ταχύτητα.Όταν όμως τραβάω τον συμπλέκτη σταματάει και ρολαρει κανονικά και χωρίς θορύβους κύλισης ή κάτι άλλο.Είναι φυσιολογικό ρε παιδια η κάτι άλλο τρέχει.Σας παρακαλώ τα φώτα σας μιας και δεν έχω οδηγίσει την ίδια μοτο άλλη φορά.Πείσεις μαζί με τον καθαρισμό των καρμπ άλλαξα λαιμούς εισαγωγής,σωλινακια υπόθεσης,τα ορινκ και έκανα και συνχρωνισμο με το επαγγελματικό εργαλιο😆😆αλφαδολαστιχο και λαδάκι 2τ.Σας παρακαλώ τα φώτα σας.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #1 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 16:33:37 μμ
Τωρα ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης πανω απο τις 4500 μου βγαζει τραδασμους σε οποιαδήποτε ταχύτητα.Όταν όμως τραβάω τον συμπλέκτη σταματάει και ρολαρει κανονικά και χωρίς θορύβους κύλισης ή κάτι άλλο.

Διαβάζοντας είδα ότι έκανες πολλές δουλειές, καλό αυτό.

Τώρα, το ότι έχεις κραδασμούς σε οποιαδήποτε ταχύτητα εννοείς σε οποιαδήποτε ταχύτητα έχεις στο κιβώτιο , δλδ 2α, 3η, 4η η ταχύτητα σε χιλιόμετρα?

Οπως κ να είναι το ότι σταματάνε οι κραδασμοί όταν τραβάς συμπλέκτη σημαίνει ότι δεν έχεις θέμα με τα γρανάζια/αλυσίδα /τροχούς.

Αρα το πρόβλημα δείχνει ότι είναι στον κινητήρα.

Ερ:  Αν με νεκρά η με ταχύτητα αλλά με πατημένο (φυσικά) συμπλέκτη σταματημένος ανεβάσεις στροφές πάνω από 4500 εμφανίζονται οι κραδσσμοί? 



Offline polecat81

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 14
Reply #2 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 17:04:40 μμ
Σε ευχαριστώ φίλε stone man για το ενδιαφέρον.Τώρα το κάνει σε όλες τις ταχύτητες 1η,2α και τα λοιπά πάνω από τις 4500.Σταματημένο  το κάνει πάλι αλλά ελάχιστα ,εμένα μου δένονται φυσιολογικοί τραδασμοι όταν μαρσαρεις το μοτέρ εν στάση.Αλλά στην πορεία σου βγάζει τραδασμους μικρής έντασης αλλά ικανούς να μουδιασουν χέρια και πόδια σε παρατεταμένη πορεία.Όταν όμως αυξηθούν πολύ οι στροφές πάνω από 6500 τότε φαίνετε να στρώνει.Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει.



Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 17:36:04 μμ
Τα καρμπυρατέρ εσύ τα καθάρισες?

Το μηχανάκι είχε αυτό το πρόβλημα απο τότε που το αγόρασες? η στο εμφάνισε μετά το σέρβις?

Ισως να ήταν καλύτερο να πάρεις κ μια γνώμη από ένα μηχανικό.

Γιατί ο κινητήρας σαν ''V'' έχει κάποιους κραδασμούς , απλά το πόσους έχεις εσύ είναι δύσκολο να το καταλάβω εγώ.



Offline polecat81

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 14
Reply #4 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 17:50:53 μμ
Ναι εγώ το καθάρισα όπως και τις υπόλοιπες εργασίες.Δεν σου είπα εχω τελειώσει μηχανικός οπότε δεν μου είναι κάτι άγνωστο ολα αυτά απλά δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος κινητήρας βγάζει τραδασμους σε αυτό το φάσμα των στροφών η πρέπει να είναι βελούδινο.Τα πιλοτ τα έχω ρυθμίσει οκ και εχω περάσει όλες τις βίδες με δυναμοκλειδο.



Offline stefosg

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 565
Reply #5 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 19:31:44 μμ
Ναι εγώ το καθάρισα όπως και τις υπόλοιπες εργασίες.Δεν σου είπα εχω τελειώσει μηχανικός οπότε δεν μου είναι κάτι άγνωστο ολα αυτά απλά δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος κινητήρας βγάζει τραδασμους σε αυτό το φάσμα των στροφών η πρέπει να είναι βελούδινο.Τα πιλοτ τα έχω ρυθμίσει οκ και εχω περάσει όλες τις βίδες με δυναμοκλειδο.
Γενικά ο κινητήρας είναι χωρίς κραδασμούς, αλλά μην περιμένεις να ταξιδεύεις με 120 -130 και μην νιώθεις τίποτα. Στην δικιά μου (600) πρόσφατα είχα και εγώ κραδασμούς και ανακάλυψα ότι οι ζάντες μου ήταν 8αρια. Μετά από ακτινολογηση των τροχών μειώθηκαν σημαντικά οι κραδασμοί που είχα σε υψηλές ταχύτητες, τοσο ώστε να βλέπω πλέον πίσω από τους καθρέφτες και να φαίνονται κανονικά ολα.

Sent from my Redmi Pro using Tapatalk




Offline polecat81

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 14
Reply #6 on: Δευτέρα 19 Μάρτιος 2018, 20:01:13 μμ
Εγώ δεν έχω σε η λες ταχύτητες τραδασμους.Η μοτο πάει και στρίβει τρένο.Στο φάσμα των στροφών πάνω από 4500 το εχω και μόλις τραβάω συμπλέκτη ή μοτο ρολαρει άψογα.Γι'αυτό δεν μπορω να βγάλω άκρη τη ειναι.



Offline george2411

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 130
Reply #7 on: Τετάρτη 21 Μάρτιος 2018, 07:17:28 πμ
Δεν θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικό στο φάσμα των στροφών να περιγράφεις μούδιασμα κτλ. Αν ήταν μονοκύλινδρος να πω οκ. Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα.

Για μένα τσεκαρισμα πάλι τα καρμπ από συγχρονισμο. Προσπάθησε να εντοπίσεις πιο συγκεκριμένα τους κραδασμούς πως στους κάνει. Είναι ίδιοι με π.χ. 20% γκάζι και ίδιοι με παραπάνω στις ίδιες στροφές που έχεις το θέμα;
Τα μπουζί σου μετά από πορεία τι χρώμα έχουν;
Είναι απλό μοτέρ θα το βρεις τι φταίει.