Hellas Transalp Forum

προβλημα με βασεις για βαλιτσες / τεχνικη του κεντρικου σταντ.

foivous · 9112

Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Προσφατα αγορασα βασεις για βαλιτσες και πριν λιγες μερες τις τοποθετησα σε συνεργειο.
Παρατηρησα οτι τα πισω φλας , εβρισκαν στα σιδερα των βασεων και ρωτησα τον μηχανικο γιατι συμβαινει.
Μου απαντησε οτι υπαρχει ειδικη βαση για τα φλας ,που δινεται με τις κανονικες βασεις για τις βαλιτσες.
Εκανα αναζητηση στο διαδικτυο , αλλα δεν βρηκα κατι που να αφορα αυτες τις βασεις.
Επισης , επειδη τις βασεις τις πληρωσα για givi , αλλα πανω δεν γραφουν τιποτα , υπαρχει περιπτωση να με εξαπατησαν ? Τις αγορασα απο ενα μαντρα μηχανων απο την Χρυσουπολη Καβαλας , ελαφρως μεταχειρισμενα.



Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Οσον αφορα το κενρικο σταντ , προσπαθησα αλλα δεν μπορεσα να καταφερω να σηκωσω την μηχανη.
Εχω περασει πριν 10 μηνες απο εκτεταμενο οστικο οιδημα και καταγμα χονδρου στο δεξι μηρο .
Υπαρχει καποια τεχνικη ?



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Αναφορικά με τις βάσεις, υπάρχουν κανονικά στο σετ και μπαίνουν ψηλά και πίσω στην ουρά έτσι ώστε τα φλας έρχονται κι αυτά πιο πίσω και πάνω. Αν και τις έχω, προτίμησα να αλλάξω τα φλας με μικρότερα και να τα αφήσω στις ίδιες θέσεις...
Όσο για την τεχνική, πάντα ήταν δυσκολούτσικο να ανεβάσεις στο διπλό το ΤΑ. Δοκίμασε να πιάνεις χαμηλά με το δεξί σου χέρι και να τραβάς πάνω και πίσω ...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Αναφορικά με τις βάσεις, υπάρχουν κανονικά στο σετ και μπαίνουν ψηλά και πίσω στην ουρά έτσι ώστε τα φλας έρχονται κι αυτά πιο πίσω και πάνω. Αν και τις έχω, προτίμησα να αλλάξω τα φλας με μικρότερα και να τα αφήσω στις ίδιες θέσεις...
Όσο για την τεχνική, πάντα ήταν δυσκολούτσικο να ανεβάσεις στο διπλό το ΤΑ. Δοκίμασε να πιάνεις χαμηλά με το δεξί σου χέρι και να τραβάς πάνω και πίσω ...
Προσωπικά, τα φλάς, τα  έχω "ανεβάσει", τα πήγα πίσω κι επάνω, όπως σωστά αναφέρει ο Παντελής. Θεωρώ ότι είναι πιο ορατά.
Ναι, λόγω του βάρους είναι λίγο δυσκολούτσικο αλλά δεν νομίζω και τόσο. Κάνε αυτό που λέει ο Παντελής, τραβάς πάνω και πίσω κρατώντας με το δεξί χέρι χαμηλά το "σίδερο" που δένει την βάση με τον μαρσπιέ.


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Αναφορικά με τις βάσεις, υπάρχουν κανονικά στο σετ και μπαίνουν ψηλά και πίσω στην ουρά έτσι ώστε τα φλας έρχονται κι αυτά πιο πίσω και πάνω. Αν και τις έχω, προτίμησα να αλλάξω τα φλας με μικρότερα και να τα αφήσω στις ίδιες θέσεις...
Όσο για την τεχνική, πάντα ήταν δυσκολούτσικο να ανεβάσεις στο διπλό το ΤΑ. Δοκίμασε να πιάνεις χαμηλά με το δεξί σου χέρι και να τραβάς πάνω και πίσω ...

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου , οι βασεις σου ειναι givi ? εαν ναι  υπαρχει καποια ταμπελα ? Οι δικες μου γραφουν μονο L και R
Πως χωρεσαν οι βαλιτσες ? ετσι οπως το ειδα με τα ματια μου ( δεν εχω αγορασει ακομη βαλιτσες) μου φαινεται πως θα βρισκουν στα φλας και δεν θα κουμπωνουν
Εαν το εχεις το συστημα για τα φλας και το πουλας με ενδιαφερει.
Οσο για το σταντ , μπορω να το πατησω με το αριστερο και οχι με το δεξι ποδι για να το σηκωσω ?



Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Προσωπικά, τα φλάς, τα  έχω "ανεβάσει", τα πήγα πίσω κι επάνω, όπως σωστά αναφέρει ο Παντελής. Θεωρώ ότι είναι πιο ορατά.
Ναι, λόγω του βάρους είναι λίγο δυσκολούτσικο αλλά δεν νομίζω και τόσο. Κάνε αυτό που λέει ο Παντελής, τραβάς πάνω και πίσω κρατώντας με το δεξί χέρι χαμηλά το "σίδερο" που δένει την βάση με τον μαρσπιέ.
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου
Εβαλες το συστημα του σετ για τα φλας ?
Το θεμα μου ειναι το ποδι , το δεξι εχει ζητημα λογω του καταγματος στον χονδρο του γονατου και δεν μπορω να πατησω με αυτο το σταντ.



Offline giamar4

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2025
Φοιβο παρε τηλ αυτον που πηρες τις πλαινες βασεις.
Πιθανον να τις εχει και να ξεχασε  να στις στειλει.
Αλλιως παρε ,ξυκη ,εχει την αντιπροσωπεια της givi/kappa και πες του το στορι,να σου στειλει καινουριες .
 
Για το κεντρικο σταντ να θυμασαι ,παταμε δεν σηκωνουμε την
μηχανη με τα χερια.
Προσεχε,γιατι πολυς κοσμος επαθε ζημια.



Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Φοιβο παρε τηλ αυτον που πηρες τις πλαινες βασεις.
Πιθανον να τις εχει και να ξεχασε  να στις στειλει.
Αλλιως παρε ,ξυκη ,εχει την αντιπροσωπεια της givi/kappa και πες του το στορι,να σου στειλει καινουριες .
 
Για το κεντρικο σταντ να θυμασαι ,παταμε δεν σηκωνουμε την
μηχανη με τα χερια.
Προσεχε,γιατι πολυς κοσμος επαθε ζημια.

Μπα ...απο οτι μου ειχε πει , τις ειχε βγαλει απο αλλο transalp , επισης ψαχνωντας βρηκα σε μια σελιδα μαγαζιου , δεν αναφερει κατι για εκτος απο το σετ με τα καγκελα.
https://www.moto-accessories.gr/products/baseis_gia_balitses/baseis_plainon_balitson_gia_xlv_650_2000_05_transalp_givi_pl167

Τι εννοεις παταμε και δεν σηκωνουμε , εαν δεν πατησεις καλα πανω στο σταντ το ποδι πως θα σπρωξεις την μηχανη πισω για να σηκωθει....προσωπικα δεν μπορεσα με το δεξι ποδι , διοτι με πονεσε



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου , οι βασεις σου ειναι givi ? εαν ναι  υπαρχει καποια ταμπελα ? Οι δικες μου γραφουν μονο L και R
Πως χωρεσαν οι βαλιτσες ? ετσι οπως το ειδα με τα ματια μου ( δεν εχω αγορασει ακομη βαλιτσες) μου φαινεται πως θα βρισκουν στα φλας και δεν θα κουμπωνουν
Εαν το εχεις το συστημα για τα φλας και το πουλας με ενδιαφερει.
Οσο για το σταντ , μπορω να το πατησω με το αριστερο και οχι με το δεξι ποδι για να το σηκωσω ?
Ναι Givi είναι και δεν το γράφει πουθενά... Οι βαλίτσες πρέπει να έχουν σύστημα monokey για να κουμπώσουν.
Τα λαμάκια θέλουν αρκετή δουλειά για να βγουν. Τα χρησιμοποιώ σαν βάση για ιμάντες!
Το στάντ το πατάς όπως σε βολεύει. Το τελικό αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει.... :) :) :)
(άσχετο, αλλά τώρα που την έχω σηκώσει 3 πόντους την μηχανή, σηκώνεται πιο εύκολα στο κεντρικό και με λιγότερη δύναμη...)


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Ναι Givi είναι και δεν το γράφει πουθενά... Οι βαλίτσες πρέπει να έχουν σύστημα monokey για να κουμπώσουν.
Τα λαμάκια θέλουν αρκετή δουλειά για να βγουν. Τα χρησιμοποιώ σαν βάση για ιμάντες!
Το στάντ το πατάς όπως σε βολεύει. Το τελικό αποτέλεσμα μας ενδιαφέρει.... :) :) :)
(άσχετο, αλλά τώρα που την έχω σηκώσει 3 πόντους την μηχανή, σηκώνεται πιο εύκολα στο κεντρικό και με λιγότερη δύναμη...)

Δεν σε κατάλαβα ! Το πρόσθετο σετ εννοούσα,  για τα φλας.
Τι εννοεις για τα λαμακια ;
Επίσης εννοείς ότι σήκωσες την ανάρτηση ; θα βοηθήσει ;



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου
Εβαλες το συστημα του σετ για τα φλας ?
Το θεμα μου ειναι το ποδι , το δεξι εχει ζητημα λογω του καταγματος στον χονδρο του γονατου και δεν μπορω να πατησω με αυτο το σταντ.
Ηταν σετ με τις βάσεις (καινούριες τότε, συστημα monokey. Είναι ίδιο στις givi και kappa).
Για το πόδι. Αυτό που έγραψε ο Παντελής. Άλλοι χρησιμοποιούν το δεξί, άλλοι τ' αριστερό. Όπως βολεύτηκε ο καθένας.
Οι βάσεις είναι αυτές;
https://www.moto-accessories.gr/products/plaines_baseis_balitsas/baseis_plainon_balitson_gia_xlv_650_2000_05_transalp_givi_pl167
Τα πρόσθετα για τα φλας (τα λες λαμάκια) μπορείς να τα φτιάξεις και μόνος σου.

« Last Edit: Πέμπτη 07 Δεκέμβριος 2017, 11:24:18 πμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Δεν σε κατάλαβα ! Το πρόσθετο σετ εννοούσα,  για τα φλας.
Τι εννοεις για τα λαμακια ;
Επίσης εννοείς ότι σήκωσες την ανάρτηση ; θα βοηθήσει ;

Τα λαμάκια (πρόσθετο σετ για τα φλας) είναι αυτά με τις τρύπες :

IMG 20171207 113221" border="0

Βλέπεις και τα μικρότερα φλας που έχω βάλει στην ίδια θέση με τα μαμά. Τα λαμάκια τα χρησιμοποιώ για να πιάνω το λάστιχο που δένω κατά καιρούς πράγματα....

Η κάτω όψη είναι αυτή:

IMG 20171207 113240" border="0

'Όσο για το σήκωμα, ξέχασε ότι έγραψα... Δεν είναι για την λειτουργία του σταντ, αλλά για να βολευτώ όπως εγώ ήθελα στην μηχανή (είμαι 1,92...)
Το σήκωμα όμως αυτό κάνει την μηχανή να ανεβαίνει πιο εύκολα στο κεντρικό, γιατί ο πίσω τροχός δεν σηκώνεται πολύ από το έδαφος....


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Τα λαμάκια (πρόσθετο σετ για τα φλας) είναι αυτά με τις τρύπες :

IMG 20171207 113221" border="0

Βλέπεις και τα μικρότερα φλας που έχω βάλει στην ίδια θέση με τα μαμά. Τα λαμάκια τα χρησιμοποιώ για να πιάνω το λάστιχο που δένω κατά καιρούς πράγματα....

Η κάτω όψη είναι αυτή:

IMG 20171207 113240" border="0

'Όσο για το σήκωμα, ξέχασε ότι έγραψα... Δεν είναι για την λειτουργία του σταντ, αλλά για να βολευτώ όπως εγώ ήθελα στην μηχανή (είμαι 1,92...)
Το σήκωμα όμως αυτό κάνει την μηχανή να ανεβαίνει πιο εύκολα στο κεντρικό, γιατί ο πίσω τροχός δεν σηκώνεται πολύ από το έδαφος....

Μάλιστα , δεν φαίνονται τα φλας στις φώτο , πως θα βρω την.προσθετη βαση για τα φλας ; στο μαγαζι που πηρα μου ειπαν πως δεν υπαρχει
Θέλω να την σηκώσω και γω την ανάρτηση,  είμαι 175 και μου φαίνεται "κοντη" η μηχανή
Θα έχω ζήτημα ευστάθειας ; η ανάρτηση θέλει μηχανικό για να την σηκώσει η η δουλεια γινεται από το σημείο στο πλάι ;



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2746
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Θέλω να την σηκώσω και γω την ανάρτηση,  είμαι 175 και μου φαίνεται "κοντη" η μηχανή

Μη ψηλώσεις την ανάρτηση προς το παρόν. Ο Παντελής (Πάδης) έχει γράψει για τις πατέντες του στην ανάρτηση κάπου στο φόρουμ.


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
Μάλιστα , δεν φαίνονται τα φλας στις φώτο ,

κλικ πάνω στην φωτογραφία κι ανοίγει μεγαλύτερη....

Μην την σηκώσεις την μηχανή... Εγώ το έκανα καθαρά λόγο σωματότυπου και πως ήθελα αυτούς τους 2-3 πόντους στο χώμα που κάνω καμιά βόλτα...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
Ετυχαριστω για τις απαντησεις παιδια , νομιζω πως καπου ειχα δει ολοκληρη βαση με φλας , καποιος την πουλαγε.
Εαν γνωριζει καποιος που θα την βρω ας μου απαντησει, οσες προσπαθειες εκανα , κανενα καραστημα δεν διεθετε το προσθετο κιτ.



Offline Padis

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1437
στείλε μου με ένα πμ το που βρίσκεσαι...


«H ταχύτητα δε σκότωσε ποτέ κανέναν... Tο να σταματήσεις ξαφνικά είναι αυτό που βλάπτει...»


Offline foivous

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 121
στείλε μου με ένα πμ το που βρίσκεσαι...
Ευχαριστω , σου εστειλα.
Καλημερα !