Hellas Transalp Forum

TA 700 θερμοκρασία κινητήρα

dieftharmenos · 2688

Offline dieftharmenos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 6
on: Τρίτη 05 Δεκέμβριος 2017, 16:10:35 μμ
καλησπέρα σας, χθες πήγα μια βόλτα με το ΤΑ μου (δικάβαλος) στο αρχαιολογικό χώρο στο σούνιο (65χλμ) περίπου απο ότι είδα στο ιντερνετ διανύσει. και εχω την εξ εις απορία για την θερμοκρασία κινητήρα που δεν εχω γνώση. φτάνει για την πλάκα 100 βαθμούς και μετα μέχρι να φθάσω έμεινε στάσιμο στους 113 με το βεντιλατερ να δουλεύει συνεχώς. και στην επιστροφή λίγο πριν φθάσω στον προορισμό μου λόγο κίνησης ακούμπησε για λίγο 120 και μου έβγαλε ενδειξει. ειναι τώρα ολο αυτο λογικό η θα πρέπει να το σκαλίσω και να δω τι συμβαίνει. ανεβάζουν τόσο εύκολα θερμοκρασίες σε τέτοιες αποστάσεις?



Offline KKalantzis

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 2750
  • Where the streets have no name!
Reply #1 on: Τρίτη 05 Δεκέμβριος 2017, 17:03:25 μμ
Φίλε μου, σίγουρα κάτι δεν πάει καλά :(
Δεν έχω δει ποτέ μου, χειμώνα-καλοκαίρι τη θερμοκρασία να ανεβαίνει πάνω από τους 103 που παίρνει μπρος το βεντιλατέρ.
Υγρά στα ψυγεία έχεις;


Keep riding !!!


Offline Stoneman

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9809
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #2 on: Τρίτη 05 Δεκέμβριος 2017, 18:09:22 μμ
Να το σκαλίσεις , να δείς αν έχεις υγρά , πρώτα στο δοχείο διαστολής που συμπληρώνουμε κ μετά στα ψυγεία.



Offline nikos_pc

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 153
Reply #3 on: Τρίτη 05 Δεκέμβριος 2017, 19:46:19 μμ
Δες αν είσαι εντάξη απο αντιπυκτικό, αν δεν είσαι μαλλόν εφταιγέ αυτό. Αν όμως ήσουν εντάξη τότε θέλει να ελένξεις το κύκλωμα ολόκληρο. Την μοναδική φορά που ανέβασε θερμοκρασία χωρίς λόγο το δικό μου, ηταν γιατί μία πέτσα απο χρώμα που ήταν εσωτερικά του ψυγείου δεν άφηνε να γίνετε σωστά η κυκλοφορία του νερού, μετά απο αρκετό ψαξιμό την βρείκαμε και ολα ξανά κομπλέ.



Offline dieftharmenos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 6
Reply #4 on: Τρίτη 05 Δεκέμβριος 2017, 20:42:14 μμ
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον σας , θα το κοιταξω αμμεσα και θα σας πω!!!



Offline dieftharmenos

  • οδηγός τρίκυκλου
  • *
    • Posts: 6
Reply #5 on: Τετάρτη 06 Δεκέμβριος 2017, 11:55:31 πμ
τελικα μαθαμε οτι το ψυγειο(δεξια) στην ταπα δεν λειτουργει απο εναν μαστορα της γειτονιας μου και θα περασω την παρασκευη μηπως καταφερει να κανει κατι. αναμενω οποτε μεχρι νεοτερας  :( :-\