Σάββατο 22 Σεπτέμβριος 2018, 03:44:20 πμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: Website του συλλόγου www.transalp.gr

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: [1] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Άγνωστος μεταλλικός θόρυβος ΤΑ 650  (Αναγνώστηκε 908 φορές)
lockeb
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« στις: Τετάρτη 15 Νοέμβριος 2017, 18:18:38 μμ »

Καλησπέρα σας, έχω ένα ΤΑ 650 όπου πριν απο μερικές βδομάδες άρχισα να παρατηρώ έναν περίεργο μεταλλικό θόρυβο χαμηλά στο κέντρο της μηχανής. Κάνει ενα "τσακ"..."τσακ"... περιοδικά σχεδόν ρυθμικά αλλά το κάνει μόνο όταν η ταχύτητα φτάσει τα 60 χλμ/ωρα και συνεχίζω να το ακούω εως τα 100χλμ/ωρα με σταθερό το γκάζι. Δεν είναι η αλυσίδα και στο συνεργείο δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι είναι...μετά απο τρεις μέρες που κράτησαν τη μηχανή μου είπαν οτι είναι κάτι διαστολές στον καταλύτη στην εξάτμιση και κάτι συντονίζει στα 60 χλμ/ωρα και οτι δεν είναι σημαντικό και δεν αξίζει τον κόπο να το επισκευάσω. Παρόλα αυτά επειδή δεν με πείθει αυτή η εκδοχή και θα ήθελα να μάθω πραγματικά τι μπορεί να είναι, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα ας βοηθήσει παρακαλώ...
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

« Απάντηση #1 στις: Παρασκευή 17 Νοέμβριος 2017, 15:23:02 μμ »

Καλησπέρα σας, έχω ένα ΤΑ 650 όπου πριν απο μερικές βδομάδες άρχισα να παρατηρώ έναν περίεργο μεταλλικό θόρυβο χαμηλά στο κέντρο της μηχανής.

Ετσι στο εντελώς ξαφνικά , η αρχισε σιγά σιγά κ δυνάμωσε?

Κάνει ενα "τσακ"..."τσακ"... περιοδικά σχεδόν ρυθμικά 

τσακ, τσακ , κ είναι σίγουρα μεταλικός? Εμένα το ''τσάκ'' μου θυμίζει σκάσιμο απο μουζοκαλώδιο η μπουζόπιπα.

αλλά το κάνει μόνο όταν η ταχύτητα φτάσει τα 60 χλμ/ωρα και συνεχίζω να το ακούω εως τα 100χλμ/ωρα με σταθερό το γκάζι. 

Και είναι τόσο δυνατός που σε αυτά τα χιλιόμετρα καλύπτει αεροδυναμικό θόρυβο κ θόρυβο κινητήρα?

Δεν είναι η αλυσίδα 

Και πώς είσαι τόσο σίγουρος?

και στο συνεργείο δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι είναι...μετά απο τρεις μέρες που κράτησαν τη μηχανή μου είπαν οτι είναι κάτι διαστολές στον καταλύτη στην εξάτμιση και κάτι συντονίζει στα 60 χλμ/ωρα και οτι δεν είναι σημαντικό και δεν αξίζει τον κόπο να το επισκευάσω. 

Να αλλάξεις συνεργείο.

Καλησπέρα σας, έχω ένα ΤΑ 650 όπου πριν απο μερικές βδομάδες άρχισα να παρατηρώ έναν περίεργο μεταλλικό θόρυβο χαμηλά στο κέντρο της μηχανής. 

Ετσι στο εντελώς ξαφνικά , η αρχισε σιγά σιγά κ δυνάμωσε?

Κάνει ενα "τσακ"..."τσακ"... περιοδικά σχεδόν ρυθμικά 

τσακ, τσακ , κ είναι σίγουρα μεταλικός? Εμένα το ''τσάκ'' μου θυμίζει σκάσιμο απο μουζοκαλώδιο η μπουζόπιπα.

αλλά το κάνει μόνο όταν η ταχύτητα φτάσει τα 60 χλμ/ωρα και συνεχίζω να το ακούω εως τα 100χλμ/ωρα με σταθερό το γκάζι. 

Και είναι τόσο δυνατός που σε αυτά τα χιλιόμετρα καλύπτει αεροδυναμικό θόρυβο κ θόρυβο κινητήρα?

Δεν είναι η αλυσίδα 

Και πώς είσαι τόσο σίγουρος?

και στο συνεργείο δεν μπορούσαν να καταλάβουν τι είναι...μετά απο τρεις μέρες που κράτησαν τη μηχανή μου είπαν οτι είναι κάτι διαστολές στον καταλύτη στην εξάτμιση και κάτι συντονίζει στα 60 χλμ/ωρα και οτι δεν είναι σημαντικό και δεν αξίζει τον κόπο να το επισκευάσω. 

Να αλλάξεις συνεργείο

Παρόλα αυτά επειδή δεν με πείθει αυτή η εκδοχή και θα ήθελα να μάθω πραγματικά τι μπορεί να είναι, αν κάποιος έχει κάποια ιδέα ή έχει αντιμετωπίσει αντίστοιχο πρόβλημα ας βοηθήσει παρακαλώ...

Και πολύ καλά κάνεις. Απλά πρέπει να δώσεις κάποιες πληροφορίες επιπλέον.
Βλέπεις το τσακ τσακ δεν αρκεί για τηλεδιάγνωση. Grin

Τι έχεις κάνει μεχρι σήμερα εσύ για το θόρυβο?
Ελεγξες τπτ? Πχ αν πατανε καλά οι μπουζόπιπες.
Εβγαλες το καπάκι του εμπρός γραναζιου να δείς σε τι κατασταση είναι η ασφάλειά του?
Οταν λες ''χαμηλά στο κέντρο της μηχανής'' για προσδιόρισε περισσότερο το σημείο.
Το παρουσιάζει ακόμα κ αν σε αυτά τα χιλιόμετρα πατήσεις συμπλέκτη?
Το παρουσιάζει με σταθερό γκάζι η ακόμα κ οταν επιταχύνεις η οταν επιβραδύνεις?
Καταγράφηκε
lockeb
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #2 στις: Παρασκευή 24 Νοέμβριος 2017, 00:59:48 πμ »

Ο θόρυβος παρουσιάστηκε ξαφνικά και είναι αρκετά έντονος, τον ακούω ακόμα και στα 100χλμ/ωρα. Δεν ήταν τόσο έντονος όταν πρωτοπαρουσιάστηκε.
Είναι ένα περιοδικό και ρυθμικό «τσακ-τσακ-τσακ-τσακ» το οποίο ακούγεται όταν πατάω το γκάζι πχ σε ανηφόρα , όταν δεν πατάω γκάζι δεν το κάνει, με συμπλέκτη δεν το κάνει. Όταν η μηχανή είναι κρύα δεν το κάνει επίσης, όταν ζεσταθεί αρχίζει να ακούγεται.
Στο συνεργείο μου λένε ότι δεν τον ακούνε καν. Απλά δεν ακούγεται αν κάνεις μικρή διαδρομή, ξεκινάει να το κάνει όταν ζεσταθεί καλά. Δεν ξέρω τι να κάνω, δεν ξέρω και κάποιο άλλο συνεργείο στην περιοχή μου, αυτό θεωρείται καλό συνεργείο απλά μάλλον είναι περίεργο το πρόβλημα που έχει η μηχανή.
Καταγράφηκε
lockeb
οδηγός τρίκυκλου
*
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #3 στις: Παρασκευή 24 Νοέμβριος 2017, 01:07:38 πμ »

Τι έχεις κάνει μεχρι σήμερα εσύ για το θόρυβο?
Ελεγξες τπτ? Πχ αν πατανε καλά οι μπουζόπιπες.
Εβγαλες το καπάκι του εμπρός γραναζιου να δείς σε τι κατασταση είναι η ασφάλειά του?
Οταν λες ''χαμηλά στο κέντρο της μηχανής'' για προσδιόρισε περισσότερο το σημείο.
Το παρουσιάζει ακόμα κ αν σε αυτά τα χιλιόμετρα πατήσεις συμπλέκτη?
Το παρουσιάζει με σταθερό γκάζι η ακόμα κ οταν επιταχύνεις η οταν επιβραδύνεις?

δεν εχω κάνει τίποτα, δεν εχω τις γνώσεις για να κάνω κάτι, υποτίθεται οτι γι αυτό υπάρχουν τα συνεργεία
Καταγράφηκε
Stoneman
Moderator
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!

« Απάντηση #4 στις: Παρασκευή 24 Νοέμβριος 2017, 16:48:13 μμ »

δεν εχω κάνει τίποτα, δεν εχω τις γνώσεις για να κάνω κάτι,

Ετσι οπως τα λές δεν μπορείς κ να κάνεις τπτ.

υποτίθεται οτι γι αυτό υπάρχουν τα συνεργεία

Είναι κ κουφό να ακουγεται μόνο στα 60 εως 100χλμ/ω. Απο το συνεργείο δεν το πήγαν μια βόλτα το μηχανάκι να ακουσουν αν όλα πάνε καλά?

Το παρουσιάζει κ με ολες τις ταχύτητες? δλδ αν εχεις 70χλμ σταθερά με 3η κ βαλεις 4η η 5η ενώ θα μειώνονται οι στροφες του κινητήρα ο ηχος παραμένει ίδιος?

Είναι δλδ σταθερός σε περιοδικότητα ?
Εξαρτάται απο στροφες κινητήρα η απο τα χιλιόμετρα?
Απο θέμα ακουστότητας είναι σταθερός ?

Βγαλε το καπάκι του εμπρός καπακιου να δείς τι γίνεται στον αξονα , ασφάλεια κλπ

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: