Hellas Transalp Forum

Διπλωμα - Ρυμούλκηση

maintenance · 5760

Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
on: Τρίτη 05 Σεπτέμβριος 2017, 09:58:54 πμ
Καλημέρα συνοδοιπόροι.
Ερώτηση.

Ένας συνάδελφος, έβγαλε δίπλωμα οδήγησης πριν 2 μηνες, αυτο που είναι μεγέθους σαν πιστωτική.
Βλεποντάς το, είδα ενα σωρό υποκατηγορίες για ερασιτεχνικό που έχασα την μπάλα.
Διαφορετικό για ιχ, διαφορετικό για ρυμούλκηση τρειλερ, άλλο για τροχόσπιτο, και γενικά δεν εχω καταλάβει τιποτα.

Δηλαδη εμεις με τα διπλώματα τα χάρτινα τα τρίπτυχα που είχαν ΜΙΑ κατηγορία ερασιτεχνικού και τραβαγαμε βάρκες, μπαγκαζιέρες και τροχόσπιτα, τώρα είμαστε ΑΚΥΡΟΙ???  ???
Πρέπει να τα αλάξουμε για να ρυμουλκήσουμε?

γνωριζει κανείς τι παίζει?



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #1 on: Τρίτη 05 Σεπτέμβριος 2017, 11:25:08 πμ
ίσχυε και παλιά για μικτό φορτίο άνω των 750kg.


Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #2 on: Τρίτη 05 Σεπτέμβριος 2017, 13:42:45 μμ
ίσχυε και παλιά για μικτό φορτίο άνω των 750kg.

δηλαδη? ηθελε κατι διαφορετικό απο το απλό ερασιτεχνικο?



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #3 on: Τετάρτη 06 Σεπτέμβριος 2017, 11:41:15 πμ
δηλαδη? ηθελε κατι διαφορετικό απο το απλό ερασιτεχνικο?

ναι το Β+Ε
αλλά έπαιζε και με το μεικτό, δηλαδή με το Β έχεις μέχρι 3500kg, αλλά μέσα σε αυτό υπολόγιζε και το ρυμουλκούμενο.
με το Β+Ε παίζεις 3500+



Offline maintenance

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 198
  • κονιόρδος
Reply #4 on: Τετάρτη 06 Σεπτέμβριος 2017, 13:45:27 μμ
ναι το Β+Ε
αλλά έπαιζε και με το μεικτό, δηλαδή με το Β έχεις μέχρι 3500kg, αλλά μέσα σε αυτό υπολόγιζε και το ρυμουλκούμενο.
με το Β+Ε παίζεις 3500+



μάλιστα.

Δηλαδη, έχοντας το τριπτυχο δίπλωμα απο το 1992, τραβάω ρυμούλκα όπως τράβαγα (μπαγκαζιερα, σκαφος, τροχοσπιτο) ή όχι? με max τα 750 kg. ???
ή θα πρέπει να αλλάξω δίπλωμα και να πληρώσω αυτα τα θεωρητικα μαθήματα που σου κανουν για το πως ρυμουλκεις.



Offline Βαγγέλης

  • Ζήσε με την Υγεία σου, μην παίζεις με αυτήν, θα χάσεις πολλά
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3987
Reply #5 on: Πέμπτη 07 Σεπτέμβριος 2017, 05:49:50 πμ
μάλιστα.

Δηλαδη, έχοντας το τριπτυχο δίπλωμα απο το 1992, τραβάω ρυμούλκα όπως τράβαγα (μπαγκαζιερα, σκαφος, τροχοσπιτο) ή όχι? με max τα 750 kg. ???
ή θα πρέπει να αλλάξω δίπλωμα και να πληρώσω αυτα τα θεωρητικα μαθήματα που σου κανουν για το πως ρυμουλκεις.
Έχω την εντύπωση πως τα διπλώματα πρέπει να αλλάξουν (χωρις να είμαι σίγουρος) μέχρι κάποια ορισμένη ημερομηνία, αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά ας μας πει τι παίζει!!!
 



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #6 on: Πέμπτη 07 Σεπτέμβριος 2017, 15:47:20 μμ
μάλιστα.

Δηλαδη, έχοντας το τριπτυχο δίπλωμα απο το 1992, τραβάω ρυμούλκα όπως τράβαγα (μπαγκαζιερα, σκαφος, τροχοσπιτο) ή όχι? με max τα 750 kg. ???
ή θα πρέπει να αλλάξω δίπλωμα και να πληρώσω αυτα τα θεωρητικα μαθήματα που σου κανουν για το πως ρυμουλκεις.

Ναι  και μέχρι 9 επιβάτες.

Η αλλαγή διπλώματος δε νομίζω οτι έχει σχέση.
Ετσι κι αλλιώς και στο νέο, κατηγορία Β θα είσαι που είναι ίδιο με τώρα. 


Offline Hypersonic

  • Γιώργος... Mr. Anderson
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 5163
  • Μπαμπάς * 2
Reply #7 on: Παρασκευή 08 Σεπτέμβριος 2017, 22:47:34 μμ
Έχω την εντύπωση πως τα διπλώματα πρέπει να αλλάξουν (χωρις να είμαι σίγουρος) μέχρι κάποια ορισμένη ημερομηνία, αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά ας μας πει τι παίζει!!!
 

Τα διπλώματα οδήγησης σε χάρτινο έντυπο (δηλαδή παλαιού τύπου) που ήδη έχουν εκδοθεί ισχύουν μέχρι το 2033, τηρουμένων των διατάξεων που ισχύουν για την ανανέωσή τους.
Από το 2033 θα ισχύουν υποχρεωτικά τα νέα διπλώματα οδήγησης στο νέο πλαστικοποιημένο έντυπο. Η αντικατάσταση του ισχύοντος διπλώματος οδήγησης, το οποίο είναι εκτυπωμένο σε χάρτινο έντυπο με νέο, πλαστικού τύπου, πριν από το 2033 μπορεί να γίνει οποτεδήποτε.
 Σας συμβουλεύουμε όμως να αλλάξετε το παλιό σας δίπλωμα με νέου τύπου ειδικά αν θέλετε να ταξιδέψετε στο εξωτερικό και να ενοικιάσετε αυτοκίνητο διότι αναγράφονται τα στοιχεία του κατόχου και με λατινικούς χαρακτήρες.