Hellas Transalp Forum

Πρόβλημα με το photobucket

Stoneman · 6550

Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9805
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
on: Σάββατο 01 Ιούλιος 2017, 14:41:17 μμ
Τελικά όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν ....

Ρίχνοντας μια ματιά σε ένα νήμα βλέπω οτι μερικές φωτό που είχα ποστάρει δεν εμφανίζονται.

Αντί αυτών ενα μήνυμα : Please update your account  to enable  3rd party hosting.

Φυσικά για να γίνει αυτή η αναβάθμιση θα πρέπει να πληρώνω στα παληκάρια κάπου 100 δολάρια το χρόνο.
Και φοβάμαι οτι το ίδιο θα συμβεί μελλοντικά κ σε άλλες τέτοιες σελίδες αρα δεν αξίζει πλέον τον κόπο.

Σαν ανέκδοτο μου φαίνεται . Τελικά ηταν καλύτερα στο παρελθόν που ανεβάζαμε φωτό απ ευθείας στο φόρουμ με μικρή ανάλυση κ μέγεθος μεν αλλά δεν είχαμε ανάγκη κανέναν .

Τωρα οι φωτογραφίες όπως με πληροφορούν είναι μεν ασφαλείς αλλά δυστυχώς δεν θα φαίνονται.

Πρωτα σε αφήνουμε ελεύθερα , κ μετα σου βάζουμε το μαχαίρι στο λαιμό.

Κρίμα τόση δουλεια , τόσα θέματα , κ να χαθουν αφου τα φωτορομάτζα ηταν μεγάλη βοήθεια.
Τα διάφορα θέματα τα έχω καταχωρήσει με τους ίδιους περίπου τίτλους απλά με λατινικους χαρακτήρες , αλλά θέλει πολύ χρόνο που δυστυχώς δεν διαθέτω αυτο το καιρό λόγω δουλειάς για να τα επεξεργαστώ με κάποιον τρόπο.
Δεν καταλαβαίνω πως αυτό συμβαίνει σε εμένα κ όχι σε φωτό άλλων συμφορουμιτών που κ αυτοί τις έχουν ''ανεβάσει'' στο ίδιο σάιτ.

Για να μην μπλέξω τις φωτό απο την ΤΑ, άνοιξα ενα δευτερο λογαριασμό στο ίδιο σαιτ, αλλά με διαφορετικά στοιχεία , ιμέιλ κλπ, εκεί ανέβασα φωτό απο το CBF που ακόμα φαίνονται όπως εδώ http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=24013.0    , ισως να είναι θέμα χρόνου παραμονής η χωρητικότητας η αιτία που μου ζητάνε να αναβαθμίσω τον λογαριασμό μου.

Αν είναι η χωρητικότητα ,  βρίσκομαι στο 56% αφου φοβούμενος να μην το παρακάνω πάντα έκανα σμίκρυνση στις φωτό .

Τι να πώ? Κρίμα .



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #1 on: Σάββατο 01 Ιούλιος 2017, 18:13:32 μμ
Το είδα πρώτη φορά σε άλλο λογαριασμό, όπου ο φίλος το είχε σαν υπογραφή.

Πλέον έχω αρχίσει και φοβάμαι και εγώ για το αντίστοιχο δικό μου υλικό. Μάλλον θα μας πάνε όλους προς "αναβάθμιση" μεριά.

Αν κατάλαβα από όσα διάβασα μια φορά το μήνα θα κάνει reset και θα ξαναγράφει το κοντέρ ώσπου να σε "κλειδώσει" και πάει πάλι από την αρχή τον επόμενο μήνα κ.ο.κ. Κρίμα, άδικο, τι να πεις. Ξεφτίλα θα πω εγώ. Αλλά όταν μονοπωλεί κάποια εταιρεία την φάση μπορεί μετά να κάνει ότι θέλει. Μετά το Imageshack όλοι στράφηκαν προς το Photobucket ήταν θέμα χρόνου.

 :-\ :-\



Offline γκ

  • Hailwood, Agostini, Roberts,
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 2742
  • TA 600 for ever, τρελαμένος με το τετρακύλινδρο
Reply #2 on: Κυριακή 02 Ιούλιος 2017, 07:33:28 πμ
Κρίμα! Τα φόρουμ σαν το δικό μας θα γίνουν μπάχαλο.
Πολλές φορές το "δωρεάν" αποδεικνύεται πανάκριβο.
Ας προσέχαμε!


Μη βάζετε δύναμη, χρησιμοποιήστε σφυρί.
Εάν το πρόβλημα δεν λυθεί, χρησιμοποιήστε βαρύτερο σφυρί.
Αν παρόλα αυτά το πρόβλημα επιμένει, εεε τότε θα είναι ηλεκτρολογικό!


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9805
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #3 on: Κυριακή 02 Ιούλιος 2017, 09:21:54 πμ
Μετά το Imageshack όλοι στράφηκαν προς το Photobucket ήταν θέμα χρόνου.

 :-\ :-\

Exω λογαριασμό κ στο dropbox, αλλά μετά απο αυτό δεν έχω πλέον εμπιστοσύνη οτι δεν θα συμβεί κ εκεί το ίδιο.

Ηθελα νάξερα τι ''κόλπα'' παίζουν στο moto.gr  και δέχεται φωτό κανονικά , απλά με χωρητικότητα αν θυμάμαι καλά κάτω απο 100ΚΒ. :eusa_think:

Πρέπει να βρεθεί μια λύση , εγώ σκέφτομαι να μαζέψω όλες τις φωτό που έχω απο κάθε θέμα σιγά -σιγά κ να τις κάνω βίντεο κ να τις ανεβάσω στο Γιουτιούμπιον, μετα θα δωσω το λινκ στο τέλος κάθε θέματος , σαν ιδέα κάθεται καλά , στην πράξη δεν ξέρω αν βοηθάει. :eusa_think:

Πάντως τα ληγουρια τους Φωτομπακίτες δεν θα τους αφήσω ετσι  :cussing:, θα τους στείλω ενα ιμέιλ καθαρά Ελληνικού στυλ κ θα τους στολίσω καλά .
Αυτοί θέλουν να τους κλείσεις σε  :jail: και να τους  :humping: χωρίς  :ky:

 :2hysterical: :2hysterical:
 :2hysterical: :2hysterical:



Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #4 on: Κυριακή 02 Ιούλιος 2017, 10:43:47 πμ
Εγώ προτείνω να αράξεις μερικές μέρες, κάνει και ζέστη τώρα για να δούμε. Όπως ήδη είπα νομίζω ότι το θέμα δεν είναι μόνιμο. Θα σου δίνει κάποιο όριο (όπως είναι η ογκοχρέωση στο ίντερνετ του κινητού) και μόλις το πιάνεις αυτό το όριο θα "κλείνει" τις φωτογραφίες μέχρι να κάνει reset. Αν και από ότι διαβάζω στα ξενικά τα φόρουμ τα ρείσινγκ οι τύποι εκεί λένε ότι ΔΕΝ προκειται να γίνει reset ποτέ.

Εναλλακτικές που παίζουν είναι τα Imgur, Imgbb και postimage.io, όλα με κοινό πάνω κάτω Interface, το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύχρηστο σε σχέση με το PB, όπου έφτιαχνες άλμπουμ και τακτοποιούσες το υλικό σου όπως ήθελες. Πάω και εγώ να κατεβάσω το υλικό μου και να ετοιμαστώ για άλλες παραλίες σιγά σιγά. Αν και ο κόσμος έχει αγριέψει, και οι του εξωτερικού δεν είναι σαν τους εδώ που μπορεί να το πλήρωναν και να πουν δεν βαριέσαι. Αν πέσουν με τα μούτρα πάνω στην PB μπορεί να το μαζέψει έστω και εν μέρη. Είδωμεν...



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Reply #5 on: Δευτέρα 03 Ιούλιος 2017, 09:02:10 πμ
το ιδιο ακριβως εκανε και το image shack πριν κατι χρονια...
Ξεκινανε αγνωστοι και δωρεαν... μετα γινονται ονόματα και βάζουν κόστος...

Αυτο με το youtube Που λες ειναι μια λυση... ομως εκει δεν θα μπαινεις στον πειρασμο να γυρισεις και  να ανεβασεις βιντεακια με ολη την διαδικασια ?

Καλη περιπτωση φαινεται και η δυνατοτητα για albums στο gDrive Και dropbox


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9805
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #6 on: Δευτέρα 03 Ιούλιος 2017, 20:53:35 μμ
Αν κατάλαβα από όσα διάβασα μια φορά το μήνα θα κάνει reset και θα ξαναγράφει το κοντέρ ώσπου να σε "κλειδώσει" και πάει πάλι από την αρχή τον επόμενο μήνα κ.ο.κ.

δλδ τι εννοείς reset?

Αυτο με το youtube Που λες ειναι μια λυση... ομως εκει δεν θα μπαινεις στον πειρασμο να γυρισεις και  να ανεβασεις βιντεακια με ολη την διαδικασια ?

με ποιό μηχανάκι ?  :2hysterical:  εγώ τουλάχιστον ....  :goofy:

Καλη περιπτωση φαινεται και η δυνατοτητα για albums στο gDrive Και dropbox

δεν τα εμπιστευομαι πλέον ... :eusa_naughty:

Λύση , πρέπει να βρεθεί μια λύση , θα το σκεφτώ δεόντως .  :2dizzy:



Offline KostasC

  • Administrator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 10466
  • Γαβ !
    • HTC
Reply #7 on: Τρίτη 11 Ιούλιος 2017, 12:48:29 μμ
http://www.socialmedialife.gr/119803/photobucket-eksalloi-oi-christes-gia-tin-allagi-pou-tous-zita-400-dolaria/

H υπηρεσία photo hosting Photobucket -την οποία χρησιμοποιούν πάνω από 100 εκατομμύρια εγγεγραμμένοι χρήστες που έχουν ανεβάσει 15 δισ. φωτογραφιών σε όλο τον κόσμο- εξόργισετον κόσμο του Internet, μετά από αλλαγές στους όρους χρήσης της, χωρίς προειδοποίηση. Ως αποτέλεσμα έχει απενεργοποιήσει πλέον το third-party sharing και τις δυνατότητες embedding των φωτογραφιών των χρηστών της, εκτός αν εκείνοι πληρώσουν για την υπηρεσία. Το ποσό μάλιστα που ζητά δεν είναι αμελητέο, αλλά φτάνει τα 399 δολάρια για μία ετήσια συνδρομή!

Έως τώρα οι χρήστες μπορούσαν να ανεβάσουν στο Photobucket -μία πλατφόρμα αποθήκευσης, επεξεργασίας, διαμοιρασμού αλλά και εκτύπωσης φωτογραφιών- υλικό και να το χρησιμοποιήσουν όπως εκείνοι επιθυμούσαν. Έτσι πολλοί, για παράδειγμα, ανέβαζαν φωτογραφίες των προϊόντων τους και τις αξιοποιούσαν σε online marketplaces όπως το Ebay, το Etsy ή το Amazon.

Τώρα, μετά τις αλλαγές, μόνο όσοι έχουν premium λογαριασμό στο Photobucket μπορούν να διαθέσουν το υλικό τους σε third-party sites και όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να πληρώσουν και μάλιστα άμεσα. Όσοι είχαν ήδη ανεβασμένες φωτογραφίες, τις είδαν να βγάζουν ένα error message και στη θέση τους να υπάρχει ένα τύπου «ransomware» μήνυμα το οποίο ζητά χρήματα για τη συνδρομή.

Το γεγονός έχει εξοργίσει τους χρήστες, με τα social media να κατακλύζονται από παράπονα και κατηγορίες για την υπηρεσία, καθώς θεωρούν την κίνηση αυτή εκβιαστική. Το αν το Photobucket θα «υποκύψει» στις διαμαρτυρίες και θα πάρει πίσω αυτή την αλλαγή ή θα επιμείνει στους νέους όρους χρήσης του είναι κάτι που θα το δούμε σύντομα.


Offline Stoneman

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 9805
  • Η πιο ωραια φατσουλα στον ντουνια!
Reply #8 on: Τρίτη 11 Ιούλιος 2017, 19:13:25 μμ
Πίσσα κ πούπουλα  :cussing: