Hellas Transalp Forum

Εντυπώσεις και φωτό:17η Πανελλήνια Συνάντηση HTC-Καστροσυκιά Πρέβεζας 3-5/6/2017

Sotos · 56292

Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
Quote from: azwros

Πρώτη νυχτα παντού πηγαδάκια καμία προσπάθεια να πλησιάσουμε τα νέα μέλη.
Την επομένη πρωί φύγανε δυο ομάδες και μετα τον Αχέροντα οι μισοί δεν θελανε να ακολουθησουμε το πρόγραμμα που έλεγε όλοι μαζί για φαγητό.
Αλλοι απο δω και άλλοι απο κει σκορποχώρι.
Ειδα τα νέα παιδιά που ξενέρωσαν και έκανα μαζί τους μια μικρή ομαδα να συνεχίσουμε μια κοντινή για Πάργα οπου περάσαμε πολύ ωραία.

Με αυτα και με άλλα δεν φέρνουμε νέο κόσμο στο σύλλογο αλλα διώχνουμε και τους παλιούς. Καθήσαμε ποτε να μιλήσουμε γιατι απομακρύνθηκαν τόσοι πολλοί καλοι φίλοι απο το club ;

το οτι εγινε αυτο ακριβως και στον Αγιοκαμπο (πηγαδακια κτλ) δεν το ανεφερε κανεις επειδη ισως εκλεισε η συναντηση με μια κεφατη λαϊκη βραδιά και εμεινε ως τελευταια (θετικη) εντυπωση...
Ουτε κ γω θελω να διχασω, ουτε να κακολογησω και σεβομαι παντα τον όποιο χρονο σπαταλα το ΔΣ αλλα σε απλά πραγματα ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΤΡΟΠΟ οπως το κλιμα δημιουργιας πραγματικης παρεας ΣΥΝΟΛΙΚΑ , σε καθε συναντηση δεν νομιζω να υπηρξε ποτε....
Καμια ενημερωση, καμια ανακοινωση στις συναντησεις, τρεχει το νεο μελος πισω απο το μπουγιο να ρωτησει τι θα κανουμε και που θα παμε... Πολυ χυμα καταστασεις που δεν δικαιολογουνται απο μελη του ΔΣ με εμπειρια τοσων ετων...

Και γω ξενερωσα πολυ απο τοτε αλλα δεν μιλησα για τον ιδιο λογο που ανεφερε και ο Γιωργος με τον οποιο συμφωνω 100% σε αυτο το θεμα....
« Last Edit: Τρίτη 01 Μάιος 2018, 23:55:43 μμ by leftlane »



Offline leftlane

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 1137
και εχω αναφερθει ξανα χωρις πολλες λεπτομερειες εδω http://www.transalpforum.gr/index.php?topic=16286.0
....Και δεν ξερω αν εκανα καλά που γραφω ξανα γι αυτο, ας οψεται που με κεντρισε το post του Γιωργου.....



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Αποφάσισα να μην προγραματίζω τίποτα πλέον, γιατί ότι έχω προγραματίσει... στράβωσε τελικά...
Δεμ μπόρεσα να είμαι ούτε στον Αγιόκαμπο, ούτε στην Καστροσυκιά.
Διαβάζοντας τα όσα γράφονται-λέγονται, σαν εξωτερικός παρατηρητής θα πώ τα δικά μου.
Πηγαδάκια πάντα θα γίνονται παντού. Γνωστοί και φίλοι είμαστε όλοι αλλά κάποιοι μεταξύ μας ταιριάζουμε περισσότερο.
Είναι νόμος. Παντου συμβαίνει αυτό.
Για τα νέα μέλη. Πάντα ο νεοφερμένος είναι "κουμπωμένος" Εκεί, θεωρώ ότι για το ξεκούμπωμα "ρόλο" έχει ο "παλιός".
Σ' αυτό, νομίζω ότι φταίμε λίγο-πολύ όλοι.
....Ευκαιρία λοιπόν να γίνει αυτό που γινόταν και αρκετά παλαιότερα, αλλά ατόνησε.
Μετά τα μοτοπαιχνίδια της πρώτης ημέρας, καθισμένοι όλοι γύρω γύρω, συστηνόμαστε και κάνουμε μια μίνι ΓΣ.
Μια καλή διαπίστωση και παράλληλα πρόταση.  Σπάει πάγους...
Ένα μεγάλο πηγαδάκι.


Αν κάναμε και κανένα θεατρικό ε!!!  :2hysterical:
« Last Edit: Τετάρτη 02 Μάιος 2018, 06:35:09 πμ by Καψιώτης.... »


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Κάποιοι έχουν παρεξηγήσει κάποια πράγματα. Η υποδοχή και η ενσωμάτωση νέων ανθρώπων  είναι καθήκον ΟΛΩΝ των παλαιότερων και όχι του ΔΣ. Το ΔΣ τρέχει για ένα σωρό πράγματα και πριν και ΚΑΤΑ τη διάρκεια μιας Πανελλήνιας, δεν μπορείτε να έχετε κάποιοι την απαίτηση να ασχολείται ΚΑΙ με αυτό στο 100%. ΟΛΟΙ σας είστε υπεύθυνοι για τους νέους και για το πως να τους υποδεχτείτε και ενσωματώσετε. Το ΔΣ δημιουργεί κάποιες κοινές δραστηριότητες κατά την Πανελλήνια (ή/και εκδρομή, ή/και φαγητό, ή/και πάρτυ, ή/και ομαδική αναχώρηση από Αθήνα κλπ) και μέσα σε αυτές όλοι μας οφείλουμε να αναζητούμε τους νέους και να τους ενσωματώνουμε. ΟΛΟΙ ΜΑΣ!

Προς Azwro: το ότι πήρες τα νέα παιδιά και πήγατε για φαγητό και βόλτα α) καλά έκανες  β) ήταν καθήκον σου, όπως όλων  γ) μην θεωρείς ότι κάλυψες ανεπάρκεια του ΔΣ. Να στο θέσω αλλιώς: οι υπόλοιποι παλιότεροι, εκτός ΔΣ, ήταν πιο αρμόδιοι να κάνουν αυτό που έκανες και όχι το ΔΣ που έπρεπε να ασχολείται με διάφορα τρέχοντα θέματα. Για αυτούς γιατί δε λες τίποτα; Ενώ λοιπόν έκανες κάτι καλό, ως όφειλες, την ίδια ώρα κατηγορούσες το ΔΣ ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Μπράβο, ωραίο παράδειγμα έδωσες στους νέους!  Και κάτι άλλο: Λες ότι το Σάββατο δεν ασχολήθηκε κανείς με την υποδοχή νέων μελών. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι εγώ από την ώρα που έφτασα στο κάμπινγκ, αν και το ήθελα, δεν το κούνησα ρούπι από το εστιατόριο προκειμένου να υποδέχομαι όλες τις νέες αφίξεις, παλιούς και νέους, και να τους γνωρίζω, κατατοπίζω κλπ. Να μην θίξω καν ότι στην ομάδα που πήγε για ράφτινγκ, που είχε νέους, περάσαμε όλοι κα-τα-πλη-κτι-κά. Οπότε αυτό που λες στο καταρρίπτω εγώ προσωπικά.

Και κάτι ακόμα: Το ΔΣ δεν είναι υπηρέτες σας. Είναι κάποιοι από εσάς που βάλανε το κεφάλι τους στο ντορβά και εθελοντικά, εις βάρος του πολύτιμου και ελάχιστου πια ελεύθερου χρόνου τους ασχολούνται με το να οργανώνουν κάποια πράγματα. ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΜΙΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ. Τι περιμένετε δηλαδή, καβαλάμε μηχανή 2 φορές το χρόνο πια και όταν έχουμε και μεις μια μικρή ευκαιρία να ξεσκάσουμε να είμαστε υπηρέτες σας 24ώρες το 24ωρο;;; Να κουνήσετε και εσείς το δαχτυλάκι σας, είναι το ΕΛΑΧΙΣΤΟ που μπορείτε να κάνετε.

Εδώ αγαπητοί, το πρόβλημα δεν είναι το ΔΣ και τι κάνει σε κάθε Πανελλήνια για τα νέα μέλη. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν καταντήσει οι περισσότεροι απλοί καταναλωτές υπηρεσιών. Έχουν την νοοτροπία ότι "οι άλλοι" φροντίζουν για όλα, όταν έρχεται η ώρα των εκλογών όλοι θυμούνται πόσο πολυάσχολοι είναι και "που να μπλέκουν τώρα" και μετά έχουν και το θράσος να κριτικάρουν το παραμικρό! Για μαζευτείτε λίγο. Αν θεωρείτε ότι εσείς μπορείτε καλύτερα για το σύλλογο, σε λιγότερο από ένα χρόνο έχουμε εκλογές, βάλτε υποψηφιότητα. Αλλά όσο πιθανό είναι να βάλετε υποψηφιότητα άλλο τόσο πιθανό είναι να ξαναβγάλει η Μάνη δάσος. Το έχουμε δει το έργο χρόνια τώρα. Γκρίνια γκρίνια γκρίνια και στις εκλογές όλοι σφυράνε αδιάφορα!

Προς τους νέους: Υπάρχουν πάμπολλες ευκαιρίες σε μια Πανελλήνια να γνωρίσετε και να γνωριστείτε. Από τη στάση για τσιγάρο/καφέ του γκρουπ αναχώρησης έως το βραδυνό πάρτυ. Το ότι θα δείτε ένα "πηγαδάκι" δε σημαίνει ότι αν πάτε και πιάσετε κουβέντα θα σας διώξει κανείς. Δεν είστε 9χρονα να σας πάρει η μαμά από το χέρι, είστε ενήλικες και αν θεωρείτε ότι μέσα σε 3 μέρες μια Πανελλήνιας σε ένα κάμπινγκ δεν έχετε ευκαιρίες να γνωρίσετε και να γνωριστείτε τότε μπορεί και να έχετε πρόβλημα κοινωνικοποίησης και να μη σας φταίει κανείς.

Η οργάνωση της φετινής πανελλήνιας είναι σε εξέλιξη. Μια και βλέπω σας αρέσει η ανάθεση ευθυνών (και ειδικά η απόδοση!) για το κάθε τι, σας καλώ να δώσετε τα ονόματά σας όσοι θέλετε και να σας αναθέσουμε πόστα/καθήκοντα κλπ και πριν και κατά τη διάρκεια της Πανελλήνιας. Ιδού η Ρόδος. Για να δούμε, ποιοι θα δηλώσουν παρών για το σύλλογο...



Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Κοιτα Δημήτρη αυτό που λες για πηγαδακια και νεα μελη, δεν είναι στο χέρι του ΔΣ ξεκάθαρα.
Ειναι στο DNA του συλλόγου (σύλλογος είναι όλα τα μέλη του)

Το ΔΣ γνωρίζει το πρόβλημα και κάνει πάντα ότι μπορεί. ΠΧ στις τελευταίες 2 πανελλήνιες, για να μην μένει κανείς εκτός από τις δραστηριότητες στελνουμε SMS πριν από κάθε τί (εκτος από το γεγονος οτι το προγραμμα ειναι δημοσιευμένο από καιρό πριν και όλοι το ξερουν, και εκτος από το ότι είναι αναρτημένο συνηθως σε πινακα ανακοινωσεων στην ρεσεψιον) !
Πχ στην Φοινικουντα στείλαμε καμια 10αρια. Το ίδιο κάναμε και πέρισυ με λιγοτερα sms ομως καθως είμασταν πιο λίγοι και πιο ευκολα προσβάσιμοι.

Έχεις κάποια άλλη πρόταση στο πρόβλημα που εντόπιζεις ? Το παραπάνω βρήκαμε να δουλευει κατα κάποιο τρόπο. Το ίδιο θα κάνουμε και φέτος.

Πάντα όμως παίζει ρόλο η ιδιοσυγκρασία των ατόμων. ΠΧ αν κάποιος δεν βάλει το κινητό του στην φόρμα εγραφής στην εκδήλωση, δεν θα λάβει τίποτε.
Αν εσυ εχεις οργανωσει "δειπνο εκει, αυτή την ώρα", και... μια παρεα φαει αλλου πιο νωρίς γιατι τους εκατσε καύτερα, τι να κανεις? δεν θα έρθει καν στο μέρος που εχεις κανονισει. Η παρεα μικραίνει, ο μαγαζατορας τα παίρνει γιατι εχει κάνει ετοιμασίες.... και εσύ ως ΔΣ εισαι το τυράκι στο τοστ να πιέζεσαι από πανω και από κάτω...
Αν έχει αγώνα ποδοσφαίρου, και όλοι θέλουν να μείνουν να το δουν... τι και αν στο προγραμμα έχεις προβλέψει βόλτα στην πόλη ας πούμε ?
Η δυναμική του συλλόγου είναι τα μέλη του...
Ακόμα και στο πως αγκαλιάζουν τα νέα μέλη. Ακόμα και στο πως τα νεα μέλη "ανοίγονται" προς τα παλιά. ή "ταμπουρώνονται" αν δουν τα "δύσκολα".

Γενικά το πράγμα δεν είναι απλό και δεν υπάρχει μαγική συνταγή.
Η "φήμη" και η εμπειρία από προηγούμενες χρονιές μετράει πάντα πάντως.


Εμείς φέτος για άλλη μια χρονιά κάνουμε ότι μπορούμε για να περάσετε/ουμε καλύτερα και να είναι όλα όσο πιο οργανωμένα γίνεται.
Μακάρι να έρθουνε παλια και νέα μέλη να το ζήσουμε όλοι μαζί από κοντά.
Η αίσθηση μου είναι οτι αυτό θα γίνει. Και μακάρι δηλαδη για να πιάσει τόπο η τρεχάλα μας !  


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Sotos

  • Global Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 11470
Τα είπες όλα όσα σκέφτομαι και δεν έγραψα Φώτη.
(μαζί γραφαμε, εγώ έμεινα στο διαδικαστικό)


Dad to the bone!     Σωτήρης   -   GSA -       b 82.144km


Offline Aerios

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3378
  • Όλα Τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν...
Ξεκίνησα να γράφω ένα σεντόνι κι εγώ αλλά η ανάπτυξη του Φώτη δεν άφησε περιθώριο για περαιτέρω αναλύσεις. Εγώ θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα που αφορούν στην δική μου σχέση με τους φίλους μου. Δεν χρησιμοποιώ τους όρους σύλλογο ή ΔΣ γιατί εγώ βλέπω φίλους. Όταν κάνω 600 χιλιόμετρα  για να συναντηθώ για δύο ώρες με φίλους παλιούς και νέους νομίζω ότι η σχέση ξεφεύγει από τα θεσμικά πλαίσια του συλλόγου ή του ΔΣ.  Επίσης θέλω να πώ ότι ο γραπτός λόγος είναι εργαλείο και όπλο συνάμα το οποίο μπορεί να μας βοηθήσει αλλά και να μας τραυματίσει είτε εμάς είτε αυτόν που απευθύνεται είτε εν τέλη και του δύο. Επίσης ο γραπτός λόγος αφήνει το ίχνος μας εδώ στο φόρουμ και καλό θα είναι να μην είναι απλά αποτύπωση μια γρήγορης σκέψης που μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών και διάφορων παραγόντων και να μην αποτελεί εν τέλη αυτό που πραγματικά νιώθουμε. Μη φτάνουμε δηλ. στο σημείο που έλεγαν οι παλιοί ότι "αν χυθεί το γάλα από το καρδάρι όσο και να το μαζέψεις θα έχει μπαπαλα".


Υ.Γ.

Εκτός αν κάποιος θέλει να γράψει γι' αυτόν τον βάρβαρο τον Καρούμπη :2hysterical: :2hysterical:



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Δεν χρησιμοποιώ τους όρους σύλλογο ή ΔΣ γιατί εγώ βλέπω φίλους. Όταν κάνω 600 χιλιόμετρα  για να συναντηθώ για δύο ώρες με φίλους παλιούς και νέους νομίζω ότι η σχέση ξεφεύγει από τα θεσμικά πλαίσια του συλλόγου ή του ΔΣ. 

Συμφωνώ με Θανάση. Ολη η ουσία σε μιά γραμμη. Οι περισσότεροι γνωριζόμαστε χρόνια και ας βρισκόμαστε μια δυο φορές τον χρόνο. Και η πανελλήνια γίνεται (κυρίως) για να βρεθούν φίλοι που δεν βλέπονται συχνά. Αυτό πρέπει να μας ευχαριστεί και μας γεμίζει. Ολα τα υπολοιπα (προγραμματισός κλπ) μικρή σημασία έχουν. Υπήρχε πάντα ένας σταθερός κορμός ατόμων που χαιρόμουν να βλέπω. Aerios, Azoros, Μπάλτζης, Vasko,  Ντράχας, Louros και τόσοι άλλοι κοντινοί ή μακρινοί...

Αφήστε λοιπόν την γκρίνια και δώστε το παρόν (και ας κάνουμε και την κουβεντούλα μας) στην φετινή Πανελλήνια    ;)

ΥΓ Υπάρχουν φίλοι μας που δεν είναι πιά ανάμεσά μας. Συμβαίνει και δεν μπορεί κανείς να το αλλάξει. Ας κρατάμε στον μυαλό μας την ανάμνηση από τις κοινές μας συναντήσεις.



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Ενώ λοιπόν έκανες κάτι καλό, ως όφειλες, την ίδια ώρα κατηγορούσες το ΔΣ ότι δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Μπράβο, ωραίο παράδειγμα έδωσες στους νέους! [/b]

Τι λες μωρε τωρα;; απ το μυαλό σου τα βγάζεις αυτα;


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Α, εδώ είσαι τελικά; Είπα να σε τσιγκλήσω λίγο μπα και κουνηθείς! θα'ρθεις στη Μάνη να λογαριαστούμε ή θα συνεχίσουμε τα σεντόνια;



Offline azwros

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3928
  • Ερωτας με την πρώτη ματιά!!
Νομίζεις δεν θέλω;; Να τα πουμε ενα χεράκι και απο κοντά;; :goofy:
Λίγο δύσκολα για φέτος, έχω άλλες προτεραιότητες δυστηχώς


Δεν   πλαλάου!!!!
γιατί νουγάου!!!! γκε γκε;;
[img]http://farm3.static.flickr.com[img]


Offline fotisalp

  • Μέλος ΗTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3007
Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τις προτεραιότητες και να έχουμε καλή αντάμωση του χρόνου ή και νωρίτερα άμα κάτσει. ;)



Offline Yianni

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 7271
Τι κακό είναι ότι χωρίς τον Azwro θα θέλει να τραγουδήσει ο Καρούμπης.... Την κάτσαμε....  ;D ;D



Offline Παύλος

  • Moderator
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 9891
Τι κακό είναι ότι χωρίς τον Azwro θα θέλει να τραγουδήσει ο Καρούμπης.... Την κάτσαμε....  ;D ;D

Τι λες ορε; Πότε το είπα εγώ αυτό; Μήπως με μπερδεύεις με τον Παλτάκη;  :P


Παύλος Καρούμπης


Offline louros

  • Μονάχος μονάχος
  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 7324
  • Kαι αδιάβροχος.....!
Ξεκίνησα να γράφω ένα σεντόνι κι εγώ αλλά η ανάπτυξη του Φώτη δεν άφησε περιθώριο για περαιτέρω αναλύσεις. Εγώ θα ήθελα να γράψω δυο πράγματα που αφορούν στην δική μου σχέση με τους φίλους μου. Δεν χρησιμοποιώ τους όρους σύλλογο ή ΔΣ γιατί εγώ βλέπω φίλους. Όταν κάνω 600 χιλιόμετρα  για να συναντηθώ για δύο ώρες με φίλους παλιούς και νέους νομίζω ότι η σχέση ξεφεύγει από τα θεσμικά πλαίσια του συλλόγου ή του ΔΣ.  Επίσης θέλω να πώ ότι ο γραπτός λόγος είναι εργαλείο και όπλο συνάμα το οποίο μπορεί να μας βοηθήσει αλλά και να μας τραυματίσει είτε εμάς είτε αυτόν που απευθύνεται είτε εν τέλη και του δύο. Επίσης ο γραπτός λόγος αφήνει το ίχνος μας εδώ στο φόρουμ και καλό θα είναι να μην είναι απλά αποτύπωση μια γρήγορης σκέψης που μπορεί να είναι αποτέλεσμα πολλών και διάφορων παραγόντων και να μην αποτελεί εν τέλη αυτό που πραγματικά νιώθουμε. Μη φτάνουμε δηλ. στο σημείο που έλεγαν οι παλιοί ότι "αν χυθεί το γάλα από το καρδάρι όσο και να το μαζέψεις θα έχει μπαπαλα".


Υ.Γ.

Εκτός αν κάποιος θέλει να γράψει γι' αυτόν τον βάρβαρο τον Καρούμπη :2hysterical: :2hysterical:

 :thankyou:
Κύριε Θανάση....


ΘΑΝΑΣΗΣ  
Ομορφάάά





" Μπάρμπα . απο δω βγάζ πθενά ?


Offline linuxfighter

  • The Technician
  • Μέλος HTC
  • Οδηγάρα
  • ***
    • Posts: 497
  • Ζήτα το και θα σου δωθεί!!!

Offline ΓIANNHΣ

  • Γιάννης Αποστόλου
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 3763


Ποτέ μην μαλώνεις με έναν ηλίθιο.
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας