Hellas Transalp Forum

Τι κάνεις;

pakos1406 · 30482

Offline Makman

  • Απλός οδηγός
  • ***
    • Posts: 147
Reply #25 on: Κυριακή 22 Μάιος 2016, 19:33:32 μμ
Ενας πολυ καλος φιλος μηχανοβιος (με την καλη εννοια ε ; ) μου ειχε πει : "Μην περιμενεις να σε προσεξει και να σε προστατεψει κανενας.Μονος σου προστατευεις τον εαυτο σου ΟΠΩΣ μπορεις".

Στάλθηκε από το Lenovo A916 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Offline pakos1406

  • HTC ΔΣ
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 681
  • Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα ονειρο
Reply #26 on: Κυριακή 22 Μάιος 2016, 21:05:22 μμ
Γνωστός μου, πιάστηκε σε αλκοτέστ με ποσότητα υπερπολλαπλάσια του επιτρεπόμενου. Του αφαιρέθηκε επιτόπου το δίπλωμα για 6 μήνες, και ορίστηκε δικάσιμος, το μηχανάκι του το φόρτωσε γερανός και το παρέλαβε την επόμενη μέρα. Το δε πρόστιμο γράφει στον ΚΟΚ ότι είναι 1200 ευρώ, αλλά γι αυτό θα περιμένει να έρθει πρώτα το δικαστήριο, το οποίο θα αποφασίσει για το τελικό ποσό. Βρισκόμαστε στο 3ο μήνα από τους 6... Τι άλλαξε;

1. Ο "φίλος" συνεχίζει να πίνει τον πάτο του

2. συνεχίζει να οδηγεί πλέον χωρίς δίπλωμα

Δυστυχώς δύσκολα πάρα πολύ δύσκολα θα έχουμε κάποια βελτίωση ακόμα και έτσι. Χρειάζεται έλεγχος, και έλεγχος ΔΕΝ υπάρχει


Δεν θα ήταν πρέπον να τον χαρακτηρίσω...
Οχι γιατί αγνόησε το τι έγινε ή τι θα γίνει με την κλήση (τις πινακίδες τις πήρε την επόμενη με το μηχανάκι??) αλλά γιατί οι άλλοι δε του φταίνε σε τπτ.
Θεωρώ την Τυνησία μια πολύ υπανάπτυκτη χώρα (και είναι) αλλά σε αστυνόμευση είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με μας.
Οσων αφορά τον ΚΟΚ τουλάχιστον γιατί κατά τ' άλλα δεν............


Η ψυχοσύνθεση μου δεν αντέχει τους ηλίθιους οδηγούς


Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #27 on: Κυριακή 22 Μάιος 2016, 21:17:35 μμ
Γνωστός μου, πιάστηκε σε αλκοτέστ με ποσότητα υπερπολλαπλάσια του επιτρεπόμενου. Του αφαιρέθηκε επιτόπου το δίπλωμα για 6 μήνες, και ορίστηκε δικάσιμος, το μηχανάκι του το φόρτωσε γερανός και το παρέλαβε την επόμενη μέρα. Το δε πρόστιμο γράφει στον ΚΟΚ ότι είναι 1200 ευρώ, αλλά γι αυτό θα περιμένει να έρθει πρώτα το δικαστήριο, το οποίο θα αποφασίσει για το τελικό ποσό. Βρισκόμαστε στο 3ο μήνα από τους 6... Τι άλλαξε;

1. Ο "φίλος" συνεχίζει να πίνει τον πάτο του

2. συνεχίζει να οδηγεί πλέον χωρίς δίπλωμα

Δυστυχώς δύσκολα πάρα πολύ δύσκολα θα έχουμε κάποια βελτίωση ακόμα και έτσι. Χρειάζεται έλεγχος, και έλεγχος ΔΕΝ υπάρχει



 :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: :2hysterical: Αυτό ακριβώς σκέφτηκα όταν διάβασα περί αφαίρεσης διπλώματος παραπάνω. Βρε γιατί δεν μ' ακούτε τον Πάγκαλο? Σε άλλο νήμα το 'χω γράψει πριν μερικές μέρες (στα τέλη κυκλοφορίας). Σιγά μην λειτουργήσει το σύστημα.
  Τίποτα! Δεν υπάρχει σωτηρία γι' αυτήν την χώρα έτσι όπως το 'χουμε πάρει. Αν δεν αλλάξει κάτι δραστικά.....Δραστικά όμως!




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #28 on: Κυριακή 22 Μάιος 2016, 22:00:25 μμ
Δεν θα ήταν πρέπον να τον χαρακτηρίσω...
Οχι γιατί αγνόησε το τι έγινε ή τι θα γίνει με την κλήση (τις πινακίδες τις πήρε την επόμενη με το μηχανάκι??) αλλά γιατί οι άλλοι δε του φταίνε σε τπτ.
Θεωρώ την Τυνησία μια πολύ υπανάπτυκτη χώρα (και είναι) αλλά σε αστυνόμευση είναι αιώνες μπροστά σε σχέση με μας.
Οσων αφορά τον ΚΟΚ τουλάχιστον γιατί κατά τ' άλλα δεν............

Ότι και να πει κάποιος γι αυτόν τον άνθρωπο θα είναι λίγο. Το χειρότερο είναι ότι δεν είναι ο μόνος που σκέφτεται έτσι και προφανώς το πρόβλημα θα παραμένει άλυτο για καιρό ακόμα.

Πινακίδες δεν του πήραν, ίσως γιατί τον πιάσανε με ένα 50αράκι, την επόμενη το πρωί παρέλαβε το μηχανάκι κανονικά (δηλαδή πήρε κάποιον που είχε δίπλωμα για να το παραλάβει και να του το δώσει λίγα μέτρα παρακάτω να το οδηγήσει ο ίδιος στο σπίτι του. Του είχαν αφήσει στα χέρια και την άδεια κυκλοφορίας. Μόνο το δίπλωμα αφαιρέθηκε, και από όσο κατάλαβα θα προχωρούσε σε ένσταση για να το πάρει νωρίτερα... Δεν ξέρω τι έκανε τελικά γιατί στο μεσοδιάστημα σταματήσαμε να μιλάμε.


Νομίζω ότι ο φίλος Pagalos έχει πολλά δίκια και στο συγκεκριμένο... και όχι μόνο.



Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #29 on: Δευτέρα 23 Μάιος 2016, 06:29:45 πμ
Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές, αν η άμεση καταβολή του προστίμου έκενε κάτι. Πιστεύω ότι θα πονούσε πολύ ενα 50 άμεσα απ' ότι ένα 300αρι, 400αρι σε μια εβδομάδα.
Είχε κάποτε συζητηθεί για δαγκάνες που να κλειδώνει. Κι αυτό θα ήταν καλό. Θα το έπαιρνε με γερανό κι όταν τάλειωνε το χρονικό διάστημα θα του ξεκλειδώναν, με το "αζημείωτο" βέβαια.
Δεν ξέρω... ίσως και να το παραδώσει σε κάποιο γκαράζ και να "κλειδωθεί" εκει μέχρι...
Πιστεύω ότι άμα το "στερηθεί" θα πονέσει...


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....


Offline Johnny_Nik

  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 765
Reply #30 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2016, 19:28:47 μμ
Έχω αναρωτηθεί πολλές φορές, αν η άμεση καταβολή του προστίμου έκενε κάτι. Πιστεύω ότι θα πονούσε πολύ ενα 50 άμεσα απ' ότι ένα 300αρι, 400αρι σε μια εβδομάδα.
Είχε κάποτε συζητηθεί για δαγκάνες που να κλειδώνει. Κι αυτό θα ήταν καλό. Θα το έπαιρνε με γερανό κι όταν τάλειωνε το χρονικό διάστημα θα του ξεκλειδώναν, με το "αζημείωτο" βέβαια.
Δεν ξέρω... ίσως και να το παραδώσει σε κάποιο γκαράζ και να "κλειδωθεί" εκει μέχρι...
Πιστεύω ότι άμα το "στερηθεί" θα πονέσει...

Για τον συγκεκριμένο τον δικό μου, θα σου πω ότι ποτέ δεν έπαψε να καβαλάει το όχημα του, αφότου το παρέλαβε. Με ή χωρίς δίπλωμα σημασία καμία δεν είχε, αφού κανείς δεν βρέθηκε να τον σταματήσει. Οδηγώ στην Αθήνα αρκετό καιρό, και έτυχε να περάσω και από κάποια στάνταρ μπλόκα που τα ξέρω, μάλιστα δύο και τρείς φορές (όχι επίτηδες αν και κάποιος έτσι θα μπορούσε να το δεί), δεν ασχολήθηκε μαζί μου κανείς.

Οπότε... Τι πιθανότητες έχει και εκείνος να τον πιάσουν, ενώ ξέρει και τα αποφεύγει κιόλας;

και αν του κλείδωναν το βεσπίνο; Δεν έχει αμάξι; Δεν έχει δεύτερη μοτό με πινακίδες στην εφορία; Κάποιον φίλο να τον "δανείσει". Νομίζω ότι είμαστε δύσκολη περίπτωση για να εφαρμοστεί κάποιο "μάθημα" τέτοιου είδους. Δυστυχώς...

Αν μερικοί "πιαστούν στα πράσα" και τελικά... "μάθουν" από αυτά που έπαθαν, θα είναι ελάχιστοι... Δυστυχώς... για άλλη μια φορά.



Offline M. I. Pagalos

  • ΕΞΕΡΓΕΡΣΗ ΤΩΡΑ!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!
  • Rossi και πάνω !
  • *****
    • Posts: 8637
  • Όλα είναι δρόμος...Keep going!
Reply #31 on: Δευτέρα 04 Ιούλιος 2016, 22:13:21 μμ
Για τον συγκεκριμένο τον δικό μου, θα σου πω ότι ποτέ δεν έπαψε να καβαλάει το όχημα του, αφότου το παρέλαβε. Με ή χωρίς δίπλωμα σημασία καμία δεν είχε, αφού κανείς δεν βρέθηκε να τον σταματήσει. Οδηγώ στην Αθήνα αρκετό καιρό, και έτυχε να περάσω και από κάποια στάνταρ μπλόκα που τα ξέρω, μάλιστα δύο και τρείς φορές (όχι επίτηδες αν και κάποιος έτσι θα μπορούσε να το δεί), δεν ασχολήθηκε μαζί μου κανείς.

Οπότε... Τι πιθανότητες έχει και εκείνος να τον πιάσουν, ενώ ξέρει και τα αποφεύγει κιόλας;

και αν του κλείδωναν το βεσπίνο; Δεν έχει αμάξι; Δεν έχει δεύτερη μοτό με πινακίδες στην εφορία; Κάποιον φίλο να τον "δανείσει". Νομίζω ότι είμαστε δύσκολη περίπτωση για να εφαρμοστεί κάποιο "μάθημα" τέτοιου είδους. Δυστυχώς...

Αν μερικοί "πιαστούν στα πράσα" και τελικά... "μάθουν" από αυτά που έπαθαν, θα είναι ελάχιστοι... Δυστυχώς... για άλλη μια φορά.

  Περιγράφεις την Ελλάδα αυτήν την στιγμή και όχι μόνο σ' αυτό το θέμα αλλά σε όλα και δεν έχεις και άδικο. Δυστυχώς! Η ελληνική πονηριά έχει αντίδοτο για όλα. Ο Καποδίστριας για να φέρει τις πατάτες έβαλε φρουρούς που έκαναν ότι δεν έβλεπαν για να οδηγήσει τους Έλληνες να τις κλέψουν. Δεν τις ήθελαν κανονικά.
  Γι' αυτό έχω ξαναπεί ότι οι ποινές θα πρέπει να είναι εξοντωτικές, τέτοιες που να μην χωράει πονηριά (δεύτερες πινακίδες κλπ). Όοοοχι πρόστιμα και αηδίες γιατί στο φινάλε πληρώνει ο άλλος και την άλλη μέρα συνεχίζει να κάνει τα ίδια.
  Εξοντωτικές! Κατάσχεση αυτοκινήτου χωρίς δικαίωμα να αγοράσει άλλο για δύο-τρία χρόνια, ας πούμε (βάλτε όποιον αριθμό νομίζετε εσείς). Πιο πολύ πονάει τον ηλίθιο νεοέλληνα να πηγαίνει με το ΚΤΕΛ το Πάσχα στο χωριό του παρά το πρόστιμο.
  Αφαίρεση διπλώματος και ξανά καινούριο από την αρχή μετά από χι χρόνια όμως, όχι αμέσως, και άλλα τέτοια που πονάνε. Όχι ένα πρόστιμο και τελειώσαμε! Να δεις που θα το σκέφτονται διπλά και τριπλά....
  Υπάρχουν κι άλλα αν θέλουμε να το τραβήξουμε παραπέρα σε περίπτωση υποτροπής: κοινωνική εργασία, εμφάνιση στο αστυνομικό τμήμα κλπ. Όχι πρόστιμα· τα πρόστιμα (αποδείχτηκε ότι με τον Έλληνα) δεν κάνουν δουλειά.




ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ 'ΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ Ο Γ' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ! ΧΩΡΙΣ ΟΠΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ?). ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ!


Offline Diamantis

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 1085
  • Diamonds are forever
Reply #32 on: Τρίτη 05 Ιούλιος 2016, 12:22:58 μμ
  Περιγράφεις την Ελλάδα αυτήν την στιγμή και όχι μόνο σ' αυτό το θέμα αλλά σε όλα και δεν έχεις και άδικο. Δυστυχώς! Η ελληνική πονηριά έχει αντίδοτο για όλα. Ο Καποδίστριας για να φέρει τις πατάτες έβαλε φρουρούς που έκαναν ότι δεν έβλεπαν για να οδηγήσει τους Έλληνες να τις κλέψουν. Δεν τις ήθελαν κανονικά.
  Γι' αυτό έχω ξαναπεί ότι οι ποινές θα πρέπει να είναι εξοντωτικές, τέτοιες που να μην χωράει πονηριά (δεύτερες πινακίδες κλπ). Όοοοχι πρόστιμα και αηδίες γιατί στο φινάλε πληρώνει ο άλλος και την άλλη μέρα συνεχίζει να κάνει τα ίδια.
  Εξοντωτικές! Κατάσχεση αυτοκινήτου χωρίς δικαίωμα να αγοράσει άλλο για δύο-τρία χρόνια, ας πούμε (βάλτε όποιον αριθμό νομίζετε εσείς). Πιο πολύ πονάει τον ηλίθιο νεοέλληνα να πηγαίνει με το ΚΤΕΛ το Πάσχα στο χωριό του παρά το πρόστιμο.
  Αφαίρεση διπλώματος και ξανά καινούριο από την αρχή μετά από χι χρόνια όμως, όχι αμέσως, και άλλα τέτοια που πονάνε. Όχι ένα πρόστιμο και τελειώσαμε! Να δεις που θα το σκέφτονται διπλά και τριπλά....
  Υπάρχουν κι άλλα αν θέλουμε να το τραβήξουμε παραπέρα σε περίπτωση υποτροπής: κοινωνική εργασία, εμφάνιση στο αστυνομικό τμήμα κλπ. Όχι πρόστιμα· τα πρόστιμα (αποδείχτηκε ότι με τον Έλληνα) δεν κάνουν δουλειά.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...


Diamonds are forever


Offline Καψιώτης....

  • Μέλος HTC
  • Rossi και πάνω !
  • ***
    • Posts: 3489
Reply #33 on: Παρασκευή 08 Ιούλιος 2016, 00:26:39 πμ
Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι ποινές υπάρχουν και σε υψηλό βαθμό. Εκείνο που θεωρώ είναι ότι υπάρχει συνάρτηση πολλών παραγόντων για την εφαρμογή ή όχι της κάθε ποινής.
Όπως πιστεύω ότι δεν είναι το ύψος της ποινής αυτό που θα συνετίσει.
Θεωρώ μικρή ποινή αλλά τέτοια που να έχει την μορφή καψωνιού.
Ένα γερό χουνέρι που να το θυμάται.
Πχ. πρωί, πηγαίνοντας για δουλειά και περνώντας κόκκινο να αναγκαστείς να αφήσεις το όχημα εκεί, να παραδώσεις δίπλωμα, να πληρώσεις επί τόπου 50 ΕΥΡΑ και μετά να πας στη δουλειά σου.
Μετά από μια εβδομάδα, να πάς να πάρεις το δίπλωμα δίνοντας εξετάσεις στα σήματα κι αφού πάρεις το δίπλωμα να πάς να πάρεις το όχημα, αλλιώς, να περιμένεις άλλη μια εβδομάδα κλπ, κλπ.
Στο μεταξύ το όχημα θα έχει μεταφερθεί σε χώρο φύλαξης με σχετική χρέωση, μικρή μεν αλλά...
Με τέτοιο καψώνι, θα το σκεφτόσουν πολύ....
Αλλά δεν αρκεί μόνο το "καψώνι" πρέπει κι άλλα. Συνάρτηση πολλών....


Αγάλια-αγάλια, ντραϊλίζουμι....