Δευτέρα 25 Μάρτιος 2019, 23:17:10 μμ *
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Νέα: . .

Αρχικη   Βοηθεια Αναζητηση Σύνδεση Εγγραφή  
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα. « προηγούμενο επόμενο »
Σελίδες: 1 [2] | Κάτω Εκτύπωση
Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με ηλεκτρικά σε suzuki  (Αναγνώστηκε 4849 φορές)
geoa
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #25 στις: Παρασκευή 24 Φεβρουάριος 2017, 23:11:32 μμ »

Δεν παρεξηγώ τίποτα.
Δυστυχώς όλες τις εργασίες τις κάνω στον δρόμο (έχω μετακομίσει και δεν έχω γκαράζ) και είναι αυτονόητο πως κάποια πράγματα ή έλεγχοι τον χειμώνα γίνονται σε κακές συνθήκες με πίεση χρόνου και καιρού (βροχές, κρύο κλπ).
Μπαταρία άλλη δεν έβαλα επάνω αλλά σύνδεσα με καλώδια από το αυτοκίνητο. Αν όμως έχω πρόβλημα στο ρελέ μίζας είναι επόμενο να μην δουλεύει σωστά το σύστημα. Το σίγουρο είναι ότι η μίζα εκτός συστήματος και απευθείας στην  μπαταρία γυρίζει. Δεν γυρίζει επάνω ακόμα και όταν βάλω καλώδια και μπαταρία αυτοκινήτου.
Το ότι έλυσα και έφτιαξα από την αρχή την πλεξούδα και τους διακόπτες το έκανα λόγω φόβου γιατί η μηχανή έμεινε στην βροχή και παρουσίασε το πρόβλημα. Δεν με πειράζει ο κόπος, ούτε ότι τα περισσότερα φτιαχτήκαν από την αρχή και ο λόγος είναι ότι πλέον εφόσον ολοκληρωθεί η επισκευή δεν θα φοβάμαι ότι θα με αφήσει για ηλεκτρικά. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σκυλί και αν του λύσεις ορισμένα θεματάκια που βγάζουν στα καρτερ αυτά τα μοντέλα της suzuki είναι αθάνατα.
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Πολλές γνώμες βοηθάνε και μερικές φορές κάποιος άλλος μπορεί να σου πει κάτι απλό που έχεις προσπεράσει επιπόλαια.
Καταγράφηκε
john lk
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #26 στις: Σάββατο 25 Φεβρουάριος 2017, 10:06:44 πμ »

Μου ακουγεται σαν να εχει προβλημα (βραχυκυκλωμα η καψιμο) μερος της περιελιξης της μιζας, με αποτελεσμα οταν ειναι εκτος μοτερ - οπου δεν εχει αντισταση στην περιστροφη της - να γυριζει.
Οταν ομως ειναι επανω στο μοτερ και προσπαθει να το γυρισει να μην μπορει γιατι δεν δουλευει ολη η περιελιξη.

Τι αποψη εχουν οι φιλοι ηλεκτρολογοι στο νημα??
Καταγράφηκε
geoa
Απλός οδηγός
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #27 στις: Σάββατο 25 Φεβρουάριος 2017, 15:32:20 μμ »

Μου ακουγεται σαν να εχει προβλημα (βραχυκυκλωμα η καψιμο) μερος της περιελιξης της μιζας, με αποτελεσμα οταν ειναι εκτος μοτερ - οπου δεν εχει αντισταση στην περιστροφη της - να γυριζει.
Οταν ομως ειναι επανω στο μοτερ και προσπαθει να το γυρισει να μην μπορει γιατι δεν δουλευει ολη η περιελιξη.

Τι αποψη εχουν οι φιλοι ηλεκτρολογοι στο νημα??

Και τελικά έχεις απόλυτη επιτυχία στην διάγνωση γιατί αυτό ακριβώς έχει συμβεί.
Σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο έβαλα άλλη μπαταρία επάνω και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Έβαλα άλλο ρελέ μίζας και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Δοκίμασα κάθε δυνατό συνδυασμό και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.
Αυτό που συνέβη λοιπόν ήταν στις βροχές να πάρει η μίζα υγρασία και με την πρώτη μιζιά πιθανά έκαψε ένα μέρος της περιέλιξης.
Ημουν άτυχος γιατί δεν κάηκε εντελώς και να οδηγηθώ κατευθείαν σε εκείνη αλλα περιοδικά λειτουργούσε με αποτέλεσμα να με ξεγαλάει κατά τις δοκιμές δίχως το φορτίο του κινητήρα.
Καταγράφηκε
john lk
Μέλος HTC
Rossi και πάνω !
Αποσυνδεδεμένος

« Απάντηση #28 στις: Σάββατο 25 Φεβρουάριος 2017, 18:11:20 μμ »

Επιτελους χαιρομαι πολυ που βρεθηκε ο ενοχος!!!!! Τουλαχιστον τωρα απο ηλεκτρικα εισαι αψογος (και εμπειρος).

Και οπως ειχε πει ο Ιουλιος Καισαρας (Αλαιν Ντελον) στο εργο "Αστεριξ και η Κλεοπατρα" (νομιζω σε αυτο ηταν)

Ave Moi !!!!

καλα....καλα...θα κατεβω απο το καλαμι....
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] | Πάνω Εκτύπωση 
« προηγούμενο επόμενο »
Μεταπήδηση σε: